Решение по дело №1577/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1022
Дата: 8 юни 2018 г. (в сила от 15 ноември 2018 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20183110201577
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

№1022/8.6.2018г.

Година 2018                             Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                  двадесет и трети състав

На  четиринадесети май                                 Година две хиляди и осемнадесета

В публично заседание в следния състав:

                                                                                     Съдия  Даниела Михайлова

 

Секретар   Пламен Пламенов

като разгледа докладваното от съдията

НАХД №  1577  по описа на съда за 2017г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на  „Р.” ООД представлявано от управителя му Н.И.К.,   против Наказателно постановление  № ИГГ-27 / 07.02.2018г. на  Началник отдел Регионален отдел „Надзор на пазара”-Североизточна България   при  ДАМТН, с което  на    Р.” ООД    е  наложена  “Имуществена санкция” в размер на 250лв. на основание чл. 52 „д” от ЗТИП. 

            В жалбата  се  навеждат множество доводи за допуснати нарушения на процесуалните правила,  а именно че не е посочено кой проверяващ служител е констатирал нарушението и какви документи е съставил при проверката, че макар нарушението да е било установено на 26.07.2017г., не е било проверено от кога съответните очила се предлагат за продажба в търговския обект, поради което и се твърди, че не е посочена дата на извършване на нарушението , че в акта и постановлението са приложени различни правни норми и др.На следващо място се оспорва и обстоятелството, че слънчевите очила представляват лични предпазни средства и попадат в обхвата на НСИОСЛПС.Навеждат се доводи и за това, че дори и да е било допуснато нарушение, то е било отстранено и е следвало да се приложи разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.Поради тези и други съображения  се иска цялостна отмяна на постановлението. 

           В съдебно заседание въззивната страна, редовно призована,  не се явява представител.Постъпила е молба от процесуалният представител на дружеството, в която са направени доказателствени искания и отново е формулирано искане за отмяна на постановлението.

            Въззиваемата страна, редовно призована, представлява се от Н.Ш., която оспорва жалбата.Депозирано е писмено становище, че посочените в жалбата процесуални нарушения не са допуснати, както и че нарушението се потвърждава от всички доказателства по делото.По същество Н.Ш. пледира постановлението да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

          След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа   страна следното:      

           На 26.07.2017г. инспектори в ГД „Надзор на пазара”, Регионален отдел „Надзор на пазара”-Североизточна България- св. И.Г. и двама негови колеги П.К. и Г.Д., извършили проверка в търговски обект – магазин, намиращ се в гр.Варна, ул.”Баба Рада” № 18 и стопанисван от „Р.” ООД.В обекта се намирала св. Н.А., която  работела там.   Св.Г.   обявил началото на проверката и проверил предлаганите за продажба слънчеви очила.Установило се, че  2 бр. очила марка Vans”, модел  Squared off”,с черни рамки, сини стъкла и дръжки, с цена от 39лв.  ,   един брой очила  марка „Electric”, модел „Black top” с черна рамка и дръжки и сини стъкла с цена 169лв. и 3 бр. очила  марка „Vans” модел „Spicoli 4 Shade” с черна рамка и черни стъкла с цена от по 29лв., са без инструкция за употреба на български език. Установеното от проверката било описано в съответните формуляри.

         На 07.08.2017г. до управителя на „Р.” ООД била изпратена покана за явяване на упълномощен представител в РО „НП”-Варна за съставяне на акт на 04.09.2017г.

         На 04.09.2017г. св.Г. съставил против „Р.” ООД акт за установяване на нарушение за това, че на 26.07.2017г. в качеството си на търговец предлага  слънчеви  очила марка Vans”, модел  Squared off”,  слънчеви очила  марка „Electric”, модел „Black top” и  слънчеви очила  марка „Vans” модел „Spicoli 4 Shade без инструкция за употреба на български език.Нарушението било квалифицирано като такова по чл.4 „б” т.4 от ЗТИП вр. чл.13 от НСИОСЛПС.При предявяване на акта  възражения не били направени. 

        В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН били депозирани  писмени възражения, в които  било оспорено извършеното нарушение, като било посочено, че предлаганите за продажба очила са моден аксесоар и не следва да се приемат като средство за лична защита.Било посочено още, че незабавно след проверката продуктите са били снабдени с инструкция за употреба на български език, поради което и нарушението било отстранено и налагането на санкция би било безпредметно.В заключение било формулирано искане случаят да бъде приет за маловажен.

            Въз основа на съставения акт   било издадено и атакуваното наказателно постановление № ИГГ-27/07.02.2018г.С него административно-наказващият орган изцяло възприел констатациите , описани в акта  и правната квалификация на нарушението – по  чл.4 „б” т.4 от ЗТИП вр. чл.13 от НСИОСЛПС.За него и на основание чл.52 „д” от ЗТПИ  на „   Р.” ООД , била наложена „Имуществена санкция” в размер на 250лв.Депозираните възражения били разгледани и с мотивирано становище приети за неоснователни. 

            В хода на съдебното производство бе разпитан свид.И.Г.  актосъставител  , чиито показания съдът кредитира, като дадени безпристрастно, обективно и пълно.От тях се установи , че в хода на проверката за 6 броя слънчеви очила  не е имало инструкция за употреба на български език, както и че наличните за тях инструкции са били само на чужди езици.  По искане на процесуалният представител на въззивната страна съдът допусна до разпит и св. Н.А., която сама се яви в съдебно заседание и която е присъствала по време на проверката.Тя заяви, че конкретните модели очила се продавали в магазина от 2-3 години, както и че при проверката те не са имали инструкция за употреба на български език.Свидетелката посочи, че след това всички очила са били снабдени с необходимата инструкция на български език.

            Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото гласни доказателства и тези по административно-наказателната преписка, както и приложените допълнителни писмени доказателства, които преценени в тяхната съвкупност са взаимно и  логически свързани и последователни, поради което съдът ги кредитира.

           Съдът, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание прави следните правни изводи:

           Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока на обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане, като по същество е основателна.

             Наказателното постановление е издадено от компетентен орган- от Началник на отдел Регионален отдел „Надзор на пазара”-Североизточна България   при  ДАМТН  , оправомощен със Заповед № А -629/25.08.2017г. на Председателя на ДАМТН. Актът също е съставен от компетентно лице-св.  И.Г. съобразно Заповед № А-575/31.07.2017г. на Председателя на ДАМТН, издадена на основание чл.54 ал.1 от ЗТИП.  

 В хода на административно наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.Наказателното постановление е било издадено в шестмесечния преклузивен срок по смисъла на чл.34 от ЗАНН и  е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН.   В него, както и в акта , се съдържа пълно описание на нарушението и обстоятелствата при неговото извършване, датата и мястото на извършването му, както и доказателствата, които го потвърждават.След като на 26.07.2017г. при проверка е било установено, че шест броя слънчеви очила от различни марки и модели са без инструкция за употреба на български език, то не е било необходимо да се изследва от кога тези стоки са се предлагали за продажба.Поради това възраженията в жалбата, свързани с датата на извършване на нарушението, са неоснователни.Вмененото във вина нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща да се разбере  какво е обвинението и срещу какво да се организира защитата.Посочени са нарушените материално правни норми, като не е налице твърдяното в жалбата несъответствие между акта и постановлението, свързано с правната квалификация на нарушението.Наказанието за него е индивидуализирано. Депозираните срещу акта възражения са били разгледани и обсъдени в цялост и с мотивирано становище са били приети за неоснователни.С това  наказващият орган  е изпълнил задължението си по чл.52 ал.4 от ЗАНН. Доколкото административно-наказателното производство започва със съставяне на  акт за установяване на нарушение , то в постановлението не е необходимо да се посочва кой е извършил  проверката и какъв документ е изготвил.Това не е сред задължителните реквизити на постановлението, описани в чл.57 ал.1 от ЗАНН.   Поради това възраженията в жалбата за допуснати нарушения на процесуалните правила са неоснователни.

              Съдът намира, че правилно наказващият орган е съотнесъл установените по делото фактически констатации към хипотезата на правната норма.Разпоредбата на чл.4 „б” т.4 от ЗТИП задължава търговците да предлагат за продажба само продукти, които са с инструкция и/или указание за употреба на български език.Според чл.13 ал.1 от НСИОСЛПС, действала към момента на извършване на нарушението, личните предпазни средства  трябва да се пускат на пазара, придружени с инструкция за употреба, съставена от производителя.В чл.13 ал.2 от същата наредба е посочено и необходимото съдържание на инструкцията на употреба, като същата следва да е изчерпателна, разбираема, да съдържа името и адреса на производителя и/или неговия упълномощен представител, както и информация за    съхраняване, употреба, почистване, поддържане, обслужване и дезинфекция; препаратите за почистване, поддържане и дезинфекция, препоръчани от производителя, не трябва да имат вреден ефект върху ЛПС и върху ползвателя, когато са приложени според указанията; резултати от изпитвания, доказващи класовете на защита, осигурявани от ЛПС ;класовете на защита, съответстващи на различните нива на риска, и съответните ограничения за използване и други подробно описани данни.  От събраните по делото писмени и гласни доказателства безспорно се установява, че в обекта, стопанисван от санкционираното дружество са били предлагани за продажба общо шест броя слънчеви очила от различни марки и модели, за които не е имало инструкции за употреба на български език.Това обстоятелство не се и оспорва, а напротив, потвърждава  се от доказателствата по административно –наказателната преписка, от показанията на св.Г. и св.Ангелова.

               Съдът не споделя становището, изложено в жалбата на нарушителя, че предлаганите за продажба в магазина слънчеви очила са моден аксесоар, а не средство за лична защита, респективно, че за тях разпоредбите на НСИОСЛПС  са неотносими.Съгласно чл.2 ал.1 от наредбата, действала към момента на извършване на нарушението, лично предпазно средство е всяко средство, предназначено да се използва от едно лице, за да го предпазва от една или повече възможности, заплашващи неговото здраве и безопасност.Т.е. основен определящ белег за да се квалифицира един продукт като лично  предпазно средство е неговото предназначение и конкретните условия , при които се използва.В случая предлаганите продукти са били обозначени именно като „ слънчеви очила“, а от направеното им описание е видно, че всички те са имали  маркировка за съответната UV защита.В този смисъл твърдението, че слънчевите очила са моден аксесоар, а не лично предпазно средство, е несъстоятелно.Поради изложеното до тук съдът намира, че описаното в акта и постановлението нарушение безспорно е било извършено.

  Правилно е била приложена и санкционната норма, тъй като именно в чл.52 „д” от ЗТИП е предвидено наказание за търговец, който предлага продукти без инструкция и / или указание за употреба на български език.  

                Съобразно събраните по делото доказателства  , съдът намира че  правилно административно-наказващият орган не е приложил  разпоредбата на чл.28 от ЗАНН.Допуснатото нарушение касае предлагането на продажба на шест броя слънчеви очила от различни марки и модели без инструкции за употреба.То е било констатирано през летния сезон, когато търсенето на такива артикули е обичайно завишено.Самото нарушение е формално и за неговата съставомерност не е необходимо да настъпят каквито и да било вредни последици, за да се приеме, че тяхната липса обуславя ниска степен на обществена опасност.В този смисъл съдът намира, че нарушението не е маловажно. 

            Правилно   е била ангажирана отговорността на „ Р.” ООД в качеството му търговец чрез налагане на "имуществена санкция".Това по своята правна същност е безвиновна отговорност и представлява обективната отговорност на правния субект за неизпълнение на задължения към държавата, каквото имаме в конкретния случай и се реализира независимо от конкретния извършител, формата на вина, степента на обществена опасност на дееца и т. н.

    При определяне на размера на санкцията от 250лв. правилно е било взето предвид, че нарушението е извършено за първи път, както и че след неговото констатиране предлаганите продукти са били снабдени с необходимата инструкция за употреба на български език.Поради това и правилно при превес на смекчаващите отговорността обстоятелства наказващият орган е наложил на „Р.“ ООД санкция в минималния предвиден в закона размер.Това наказание е съответно на допуснатото нарушение и в цялост ще изпълни целите на ЗАНН.

   Поради изложеното до тук съдът намира, че атакуваното наказателно постановление е правилно, обосновано и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено.

           Водим от горното и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

                                               Р   Е   Ш   И:

 

             ПОТВЪРЖДАВА   Наказателно постановление  № ИГГ-27 / 07.02.2018г. на  Началник отдел Регионален отдел „Надзор на пазара”-Североизточна България   при  ДАМТН, с което  на    Р.” ООД    е  наложена  “Имуществена санкция” в размер на 250лв. на основание чл. 52 „д” от ЗТИП. 

             Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен Съд-Варна по реда на АПК.

             След влизане в сила на съдебното решение, административно-наказателната преписка  да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: