Решение по дело №16866/2011 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1705
Дата: 20 април 2012 г. (в сила от 17 май 2012 г.)
Съдия: Радостин Георгиев Петров
Дело: 20113110116866
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 ноември 2011 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ 1705/20.4.2012г., гр. Варна

 

В    И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

Варненският районен съд, X – ти състав в публично заседание на втори април през две хиляди и дванадесета година, в състав:

 

                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: РАДОСТИН ПЕТРОВ 

 

при секретаря Г.Н. като разгледа докладваното от съдията гр. дело № 16866 по описа за 2011г., за да се произнесе взе предвид следното:

Предявени са искове с правно основание чл.127, ал.2 и чл.149 СК.

Постъпила е искова молба от Т.Й.Х. против Д.Г.Р., с която се моли да бъде постановено решение за предоставяне на родителските права по отношение на детето Г. Д. Р. на майката и определяне местоживеенето на детето при нея; за определяне режим на лични отношения между бащата и детето както следва: До навършване на 6 годишна възраст на детето: всяка първа и трета събота от месеца, от 10 до 16ч., в присъствие на майката, както и десет дена през лятото, несъвпадащи с платения годишен отпуск на майката; До навършване на 10 годишна възраст на детето - всяка първа и трета събота от месеца, от 10 до 16ч., с вземане от и връщане в дома на майката, както и десет дена през лятото, несъвпадащи с платения годишен отпуск на майката; До навършване на 18 годишна възраст - всяка първа и трета събота и неделя от месеца, от 10ч. в събота, до 16ч. в неделя, с вземане от и връщане в дома на майката, както и десет дена през лятото, несъвпадащи с платения годишен отпуск на майката, както и за осъждане на бащата да заплаща в полза на детето издръжка в размер на 200 лева месечно, считано от завеждане на иска, както и издръжка за минало време от 20.10.11г. до подаване на иска. Твърди, че с ответника са разделени от 20.10.11г. като оттогава само тя се грижи за детето, като получавала помощ и от трети лица. Твърди, че между страните имало противоречие относно местоживеенето на детето, упражняването на род.права и лични отношения и издръжка.

В срока по чл.131, ал.1 ГПК ответникът Д.Г.Р. е депозирал писмен отговор, с който заявява, че иска е основателен. Не оспорва факта, че е напуснал съвместно обитаваното жилище. Твърди, че режима на личен контакт следва да бъде разширен. Оспорва иска за издръжка по размер.

В съдебно заседание процесуалният представил на ДСП поддържа изразеното в социалния доклад становище.

            Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, съобразно чл. 235 от ГПК, приема за установено следното от фактическа страна:

            От представеното копие от удостоверение за раждане е видно, че родители на роденото на ***г. дете Г. Д. Р. са Т.Й.Х. и Д.Г.Р..

Ищцата има и друг син – Д, роден на ***г., който е студент в Медицински колеж – Варна.

            От представената служебна бележка е видно, че брутното трудово възнаграждение на ищцата възлиза на 411.92 лева месечно.

Ответникът е регистриран в Бюро по труда – П, считано от 04.11.2011г. С НА №97/07г. за дарение на недвижим имот на ответника са дарени 7/16 ид.ч. от недвижим имот – дворно място с площ от 506кв.м., съставляващо УПИ XIII-912,913, както и 7/8 ид.ч. от двуетажна жилищна сграда, при запазване правото на ползване.

Съгласно изложеното в исковата молба и отговора съдът намира за безспорен и ненуждаещ се от доказване факта, че страните живеят разделено от 20.10.11г.

            От доклада на ДСП-В е видно, че между бащата и детето е налице силна емоционална връзка.

При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Съдът като съобрази събраните в производството доказателства намира, че следва да предостави родителските права по отношение на детето на неговата майка, която и към момента полага грижи за него, като се определи и местоживеенето при нея.

Тъй като в интерес на детето е запазването на отношения с баща му, следва на последния да бъде определен разширен режим на лични отношения, съобразен с интереса на детето да поддържа близки отношения с баща си, както и предвид обстоятелството, че последният живее в отдалечено населено място, както следва: до навършване на 6 годишна възраст на детето: всяка първа и трета седмица от месеца като го взема от дома на майката в 10 часа в събота и го връща в дома на майката в 16 часа в неделя, както и двадесет дни през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск, както и 26 и 27 декември, 2 януари, вторият ден от Великден, а след навършване на 6 годишна възраст на детето: всяка първа и трета седмица от месеца като го взема от дома на майката в 10 часа в събота и го връща в дома на майката в 16 часа в неделя, както и един месец през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск, както и 26 и 27 декември, 2 и 3 януари, вторият ден от Великден. С определяне на този режим на лични отношения детето ще може да запази близка връзка с бащата, което е изцяло в негов интерес.

Съгласно разпоредбата на чл.143, ал.2 от СК родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.

При определяне размера на дължимата издръжка на ненавършили пълнолетие деца, съдът се ръководи от правилото на чл.142 от СК, поставящо зависимост между нуждите на децата и възможностите на родителя, дължащ издръжка. Нуждите на лицата, които имат право на издръжка, се определят от обикновените условия на техния живот, като се вземат предвид възрастта, здравословното им състояние и всички обстоятелства, които са от значение за случая. Възможността на лицето, което дължи издръжка, е основание за даване на издръжка и показател за размера й. Възможността е винаги обективна и конкретна и се определя от доходите, имуществото и квалификацията на задълженото лице. Под понятието възможност на родителя се разбира материалното му положение, движимо и недвижимо имущество, различните видове доходи, които той получава, неговата работоспособност, като тази възможност се преценява към момента на постановяване на решението.

Преценявайки материалните възможности на родителите и потребностите на детето  с оглед неговата възраст, съдът намира, че общата месечна издръжка за него следва да е в размер на 140 лева, от които бащата да заплаща 80 лева, а останалата част от издръжката следва да се поеме от майката. Приоритетното парично участие на бащата е обусловено от обстоятелството, че в непосредствена тежест на майката са грижите за отглеждане и възпитание на детето. Заплащането на такава месечна издръжка  съдът намира, че не би съставлявало затруднение за ответника, тъй като той е в трудоспособна възраст и би могъл да реализира доход в рамките на средния за страната. За да се произнесе по този искането за определяне на издръжка за минало време, т.е. 20.10.2011г. - 03.11.2011г., съдът съобрази, че не се събраха доказателства през този период ответникът да е заплащал регулярно издръжка в размера, необходим за издръжката на детето. Поради това ответникът следва да бъде осъден да заплати издръжка и за този период в размер на 80 лева месечно, а за горницата над 80 лева до 200 лева искът следва да се отхвърли.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК, ответникът следва да бъде осъден да заплати дължимата по делото държавна такса върху присъдената издръжка  в размер на 115.20 лева.

            Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОПРЕДЕЛЯ местоживеенето на детето Г. Д. Р., ЕГН **********, при майката Т.Й.Х., ЕГН **********,***.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на  Г. Д. Р., ЕГН **********, на неговата майка Т.Й.Х., ЕГН **********.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на  бащата  Д.Г.Р., ЕГН ********** с детето Г. Д. Р., ЕГН **********, както следва: до навършване на 6 годишна възраст на детето: всяка първа и трета седмица от месеца като го взема от дома на майката в 10 часа в събота и го връща в дома на майката в 16 часа в неделя, както и двадесет дни през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск, както и 26 декември, 2 януари, вторият ден от Великден, а след навършване на 6 годишна възраст на детето: всяка първа и трета седмица от месеца като го взема от дома на майката в 10 часа в събота и го връща в дома на майката в 16 часа в неделя, както и един месец през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск, както и 26 и 27 декември, 2 и 3 януари, вторият ден от Велкиден.

ОСЪЖДА Д.Г.Р., ЕГН ********** *** да заплаща в полза на детето Г. Д. Р., ЕГН ********** чрез неговата майка и законен представител Т.Й.Х., ЕГН **********,*** месечна издръжка в размер на 80 лева (осемдесет лева), считано от 20.10.2011г., ведно със законната лихва за забава за всяка закъсняла вноска, с падеж пето число на месеца, за който се дължи издръжката, до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване, на основание чл.143, ал.1 вр. чл.149 от СК, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над 80 лева месечно до 200 лева месечно.

ОСЪЖДА Д.Г.Р., ЕГН ********** *** ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ВРС сумата от 115.20 лева (сто и петнадесет лева и 20 стотинки), представляваща дължима държавна такса по определената издръжка, на основание чл.78, ал.6 от ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: