Определение по дело №464/2020 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 10 юни 2020 г. (в сила от 18 юни 2020 г.)
Съдия: Пламен Пантев Денев
Дело: 20204210200464
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 май 2020 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

 

град Габрово, 10.06.2020 година

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ГАБРОВСКИ РАЙОНЕН СЪД .................. колегия в публично съдебно заседание на десети юни ......................................................... през две хиляди

и двадесета година ....................... в състав:

                                                            

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ДЕНЕВ

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: С.Д.С.М.

 

при секретаря  РОСИЦА НЕНОВА ................................. и в присъствието на прокурора МИЛЕН МИКОВ .............................................. като разгледа докладваното от съдия ДЕНЕВ ЧНД № 464 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по делото е по реда на Глава ХХХІV-та, Раздел ІІ-ри от НПК.

То е образувано по молба с Вх. № 3153 от 26.05.2020 г., подадена от страна на Н.С.С. ***, ЕГН **********. Чрез нея същият е отправил искане за неговото реабилитиране въз основа на предвиденото в чл. 87, ал. 1 от НК по отношение на осъждането, произтичащо от Определение за одобряване на споразумение за прекратяване на наказателно производство по реда на чл. 381, ал. 1 и сл. от НПК, образувано по НОХД № 968/2013 г. на Районен съд - Габрово, постановено на 28.11.2013 година и влязло в сила на същата дата.

В съдебно заседание молителя поддържа искането в молбата, твърдейки, че са налице условия за реабилитация по чл. 87 от НК.

Представителя на Районна прокуратура - Габрово не се противопоставя на искането за реабилитирането на молителя по съдебен ред спрямо последиците, произтичащи от сочената в молбата присъда, като също застъпва становище за тяхното заличаване чрез съдебна реабилитация по реда на чл. 87 от НК.

          След като отчете наведените доводи, и ги съпостави с писмените материали, събрани в рамките на проведеното по делото производство, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

1. С Присъда от 17.04.2000 година по НОХД № 324/1999 г. на Районен съд Габрово, молителя Н.С.С. е признат за виновен в извършено (на 22.10.1998 г.) престъпление по чл. 198, ал. 1 във вр. с чл. 20, ал. 2 във вр. с ал. 1 от НК, за което е осъден на „Пет месеца лишаване от свобода”. С приложението на чл. 66, ал. 1 от НК изпълнението на наложеното наказание е отложено за срок от „Три години”, считано от датата за влизане на определението в сила.

От данните в приложените копия от бюлетините за съдимост, издадени на името на молителя Н.С., е видно, че в рамките на определения изпитателен срок той не е извършвал ново престъпление, наказуемо с лишаване от свобода, което да е довело до привеждане на наказанието, наложено с посочената присъда, по реда на чл. 68, ал. 1 от НК. Поради това следва да се приеме, че произтеклите от същата последици са били заличени от реабилитация по право, която е настъпила на 17.04.2003 година съобразно предвиденото в чл. 86, ал. 1, т. 1 от НК.

 2. Чрез Определение № 749 за одобряване на споразумение за прекратяване на наказателно производство по реда на чл. 381, ал. 1 и следващите от НПК, образувано по НОХД № 968 за 2013 г. по описа на Районен съд Габрово, постановено на 28.11.2013 година и влязло в сила на същата дата, молителя Н.С. е признат за виновен в осъществено престъпление по чл. 234, ал. 1 от НК, извършено на 21.08.2013 година, за което е бил осъден на „Осем месеца лишаване от свобода”. С приложението на чл. 66, ал. 1 от НК изпълнението на въпросното наказание е било отложено за срок от „Три години”, считано от датата за влизане в сила на определението за одобряване на споразумението от съда.

Към молбата е представено удостоверение с Изх. № 560/2020 от 22.05.2020 г. на Окръжна прокуратура Габрово (удостоверяващо обстоятелството, че към 21.05.2020 г. срещу молителя не е имало образувани и неприключили наказателни производства и повдигнати обвинения за престъпления по тях), съдържащо данни, относими към съответните условия за реабилитация, необходими по смисъла на чл. 87, ал. 1, т. 1 от НК.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

От изложеното е видно, че от присъдите, постановени по отношение на молителя Н.С., последна се явява тази, издадена по НОХД № 968/2013 г. по описа на ГРС, а това обстоятелство (според установените в чл. 433, ал. 1 от НПК изисквания) определя, че именно този съд е компетентен да разгледа и да се произнесе по направеното искане за съдебна реабилитация във връзка с осъждането, постановено чрез нея.

За да се постанови реабилитация по съдебен ред по отношение на последиците, които произтичат от всяко едно осъждане, е необходимо преди всичко да е налице обективна невъзможност за реабилитиране на осъденият в съответствие с някоя от хипотезите, изброени в разпоредбата на чл. 86, ал. 1, т. 1 - 4 от НК. Тази обективна невъзможност действително съществува, тъй като вече веднъж възникналата (на 17.04. 2003 година) реабилитация по право във връзка с първото по ред осъждане, постановено спрямо молителя чрез Присъда от 17.04.2000 г. по НОХД № 324/1999 г. на Районен съд Габрово, се явява пречка за повторното настъпване на реабилитация от този вид съобразно установената забрана в чл. 86, ал. 2 от НК. Правната квалификация на умишленото престъпление от общ характер, инкриминирано по втората присъда, която е предмет на разглеждане по подадената молба, води до заключение, че чрез него не са причинени имуществени вреди, а след като такива липсват, изискването за тяхното възстановяване не би могло да има отношение към претенцията за реабилитирането на молителя независимо от указаното в чл. 87, ал. 1, т. 2 от НК. В рамките на съответния тригодишен срок по чл. 87, ал. 1 от НК, който е започнал да тече от датата за изтичане на изпитателния срок (28.11.2016 година), определен по втората постановена спрямо Димитров присъда и е приключил на 28.11.2019 година, т.е. преди момента за подаване на самата молба с искане за реабилитация, същият не е извършвал друго престъпление, наказуемо с лишаване от свобода или по-тежко наказание, за което да е бил осъден с влязла в сила присъда. Данните в приложените по делото доказателствени материали сочат, че в рамките на този срок той е имал и добро поведение, доколкото липсата на образувани наказателни производства за престъпления от общ характер налага извод за това. При естеството на изложените по-горе обстоятелства може да се заключи, че внесеното искане за реабилитирането на молителя по съдебен ред по отношение на последиците, които произтичат от осъждането по посочената в молбата присъда, се явява основателно, и че поради това следва да се уважи.

          Воден от горното, и на основание чл. 436, ал. 1 от НПК, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

На осн. чл. 87, ал. 1 от НК РЕАБИЛИТИРА молителя Н.С.С., роден на *** ***, живущ в същото населено място, ЕГН ********** по отношение на осъждането, постановено спрямо него чрез Определение № 748 за одобряване на споразумение за прекратяване на наказателно производство по реда на чл. 381, ал. 1 и сл. от НПК, образувано по НОХД № 968/2013 г. на Районен съд - Габрово, постановено на 28.11.2013 година и влязло в законна сила на същата дата.

Препис от издаденото определение след влизането на същото в законна сила ДА СЕ ИЗПРАТИ на Бюро “Съдимост” при Районен съд - Габрово за отбелязване на постановената реабилитация в бюлетините за съдимост, водени на името на молителя Н.С..

 Определението ПОДЛЕЖИ на ВЪЗЗИВНО ОБЖАЛВАНЕ или ПРОТЕСТИРАНЕ пред Окръжен съд - Габрово по реда на Глава XXI-ва от НПК, в 7 (седем) дневен срок, считано от днес.

                                          

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ............................

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1/..............    2/...................

                               (С.Д.)   (С.М.)