Определение по дело №2967/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 708
Дата: 5 май 2022 г. (в сила от 5 май 2022 г.)
Съдия: Мариана Михайлова Михайлова
Дело: 20217180702967
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2021 г.

Съдържание на акта

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ

 

               1111.jpg

 

 

 

 

 

 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

 

№ 708

 

 

гр. Пловдив, 05.05. 2022 год.

 

 

 

      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ІІ отделение, ХІІ състав, в закрито заседание на пети май през две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА МИХАЙЛОВА

 

 

разгледа докладваното от Председателя адм.дело № 2967 по описа за 2021 год. и взе предвид следното :  

Производството по делото е образувано по предявена от В.Й.Т.,ЕГН **********,  чрез пълномощника й адв. С., искова молба срещу ОД на МВР Пловдив, с която се иска ответникът ОД на МВР Пловдив да бъде осъден да заплати сумата в размер на 200 лева, представляваща обезщетение за претърпени от ищеца имуществени вреди, както и сумата в размер на 800 лева, представляваща обезщетение за претърпени от ищеца неимуществени вреди, изразяващи се в стрес, нерви и напрежение, вследствие незаконосъобразно бездействие за периода от 24.05.2021г. до 20.07.2021г. на длъжностно лице при ОД на МВР-Пловдив - инспектор Т.М., който е пропуснал да прегледа записите от видеокамерите в рамките на 14 дни или преднамерено не е приложил записите от видеокамарите, с цел да прикрие негов познат, евентуално съсед.

      Пловдивският административен съд, като обсъди данните по делото намира, че спора не му е подсъден, поради което следва да се изпрати по компетентност на Районен Съд Пловдив.

  

Основание на съединените искове представляват посочените от ищцата обстоятелства.

            Ищцата притежавала лек автомобил марка "БМВ", модел "320 компакт" с рег. № РВ ***ТР, лична собственост.

            На 21.05.2021г. Т. паркирала автомобила си в гр.Пловдив, кв."Кючук Париж", ж.к."Южен полъх", на обособено паркомясто № 60. Няколко дни по -късно, на 24.05.2021г., около 13:00 часа, излязла и приближавайки се до превозното средство, установила пукнатина на предно обзорно стъкло на МПС. Тъй като автомобилът нямал застраховка Автокаско, подала сигнал до I РУ при ОДМВР – Пловдив, с вх.№ УРИ 432000-7393/24.05.2021г.

           Във връзка с подадения сигнал от 24.05.2021г. до I РУ при ОДМВР -Пловдив, Т. дала обяснение, в което е посочила, че често в района на паркинга играели деца с топка и е абсолютно възможно някое от тях да е нанесло повредата на МПС.

          По случая В.Й.Т. е подала и сигнал до Районна прокуратура - гр.Пловдив, с вх.№ 6066/2021, съгласно който е потвърдила изложеното, като е добавила, че в района на местоизвършване на деянието имало камери за видеонаблюдение.

            По повод подадения сигнал е образувана прокурорска преписка № 6066/2021г. по описа на Районна прокуратура Пловдив.

           В хода на проверката при Районна прокуратура Пловдив е снето допълнително обяснение от В.Й.Т., в което същата е заявила, че в сервиз за автостъкла "Кобра" гр.Пловдив бил извършен ремонт на МПС  - сменила е предното обзорно стъкло, като за това е заплатила 198 лева.

            По образуваната прокурорска преписка по описа на Районна прокуратура Пловдив, са дадени конкретни указания от страна на наблюдаващия прокурор, до полицейските органи при I РУ при ОД на МВР Пловдив, да се извърши проверка за записи от устройства за видеонаблюдение в посочения жилищен комплекс.

            Видно от приложена Докладна записка от 22.06.2021г. съставена от мл. експ. Т. М. е, че същият е изпълнил дадените указания, като след преглед на записите от устройства за видеонаблюдение в посочения жилищен комплекс, не се установило лице/а, които да увреждат МПС през светлата част на денонощието, а през тъмната - качеството било изключително лошо и не можело да се види автомобила на Т..

             В хода на проверката пред Районна прокуратура Пловдив, по прокурорска преписка 6066/2021г. са приложени материалите по преписка с УРИ 432000-7393 от 25.05.2021г. по описа на I РУ при ОДМВР -Пловдив, касаещи абсолютно същия случай.

           Прокурорска преписка 6066/2021г. по описа на Районна прокуратура -Пловдив е приключила с Постановление за отказ да се образува досъдебно производство  от 19.07.2021г.

           Ищцата в исковата молба и в уточняващата молба с вх.№ 23209/21.12.2021г. на Административен съд Пловдив, е релевирала доводи, че инспектор Т.М. към  I РУ при ОДМВР - Пловдив, е пропуснал да прегледа записите от видеокамерите в рамките на 14 дни, колкото според изложеното от него в докладната записка, се пазят те, от които е било възможно да се установи, каква е причината за счупването на предното  обзорно стъкло на МПС. Същият в докладната записка е посочил мнение за отказ от образуване на досъдебно производство, като по този начин е възпрепятствал реализирането на претърпените от ищцата вреди. По сведения от инспектор Т.М., същият е свалил въпросните записи, но в материалите посочени в прокурорската преписка е посочил, че обемът на видео материала е прекалено голям и не може да бъде изтеглен, затова е прегледан на място.

            Казано с други думи, в случая ищцата е релевирала  съображения, че дейността на органите на ОД на МВР Пловдив, от които се извлича фактическия състав на отговорността по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ, е извършена под контрола на наблюдаващия прокурор от Районна прокуратура Пловдив по прокурорска преписка, приключила с отказ да са образува досъдебно производство за престъпление по чл.216 от НК.

            Фактическият състав на отговорността по чл. 1, ал. 1 ЗОДОВ включва незаконосъобразни административни актове, фактически действия и бездействия при или по повод изпълнение на административна дейност от административен орган на държавата или общините. Настъпилите вреди трябва да са пряка и непосредствена последица от актовете, действията или бездействията на администрацията.

             Ответникът ОД на МВР Пловдив е част от министерството на вътрешните работи, което е в структурата на изпълнителната власт. Министерството на вътрешните работи обаче извършва и задачи по чл. 6, т. 4 ЗМВР във връзка с разследване на престъпления. Релевираните от ищеца бездействия са във връзка с наказателния процес и касаят прокурорска проверка, с оглед установяване данни за извършено престъпление. В случая органът на ОД на МВР Пловдив е действал за разкриване на престъпление по чл. 216 НК, която дейност не е административна и не се обхваща от хипотезата на чл. 1, ал. 1 от ЗОДОВ, (в идентичен смисъл е приетото от състави на ВКС и ВАС в опр. № 102/18.12.2009 г. по адм. д. № 90/09 г.; опр. № 63/02.04.2008 г. по адм. д. № 59/08 г. опр. № 11/13.02.2013 г. по адм. д. № 93/12 г.).

            При това положение образуваното пред Пловдивския административен съд производство по посочената искова молба, следва да бъде прекратено поради липса на родова подсъдност като процесуална предпоставка за допустимостта й, а делото следва да бъде изпратено по компетентност на Районен съд Пловдив. 

Така мотивиран, на основание чл. 135, ал. 2 от АПК, Пловдивският административен съд

 

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

 

 

ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 2967/2021год. по описа на Пловдивския административен съд.

ИЗПРАЩА делото по подсъдност на Районен съд Пловдив.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: