Определение по дело №2116/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 2359
Дата: 13 юни 2019 г. (в сила от 21 юни 2019 г.)
Съдия: Николай Найденов Младенов
Дело: 20191100202116
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 23 май 2019 г.

Съдържание на акта

                                   П  Р  О  Т  О  К  О  Л

 

гр. София, 13.06.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Наказателно отделение, 22-ри състав в открито съдебно заседание на тринадесети юни две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            НИКОЛАЙ МЛАДЕНОВ

 

Секретар

СВЕТОСЛАВА МАТЕЕВА

Прокурор

ЛИЛИЯ ДАМЯНОВА

сложи за разглеждане докладваното от съдия МЛАДЕНОВ ЧНД № 2116 по описа за 2019 г.

 

Производството е по чл. 437, ал.3 вр.ал.2 от НПК.  Постъпила е лична молба от осъденото лице В.А.В., с която прави искане за условно-предсрочно освобождаване /УПО/ от остатъка на наложеното му наказание  „Лишаване от свобода“.

 

  На поименното повикване в 10.01 часа, се явиха:

 

ОСЪДЕНОТО В.А.В. – доведен от СЦЗ, явява се лично, без защитник.

 

ЗА НАЧАЛНИКА НА ЗАТВОРА ГР.СОФИЯ – се явява инспектор ІV степен „Режимна дейност“  М.Г.– представя пълномощно за процесуално представителство – Заповед № Л-239/01.08.2018 г. в производствата, ангажиращи СЦЗ, като страна.

 

НЕ СЕ ЯВЯВА определеният за служебен защитник, видно от уведомителното писмо адв. С.К.С.. В молбата за УПО осъденият е поискал защитник от САК и съдът е извършил необходимото, за да се осигури служебен защитник.

ОСЪДЕН: Отказвам се от служебен защитник. Да се даде ход на делото.

 

СТРАНИТЕ /поотделно/: Да се даде ход на делото с оглед заявеното от осъденото лице.

 

СЪДЪТ счита, че няма абсолютна процесуална пречка за даване ход на делото в днешното съдебно заседание. В отклонение на общия принцип на задължителна защита, когато едно подсъдимо лице е задържано, респ. обвиняем или подсъдим, законодателят е предвидил в нормата на чл.439, ал.3 от НПК задължение на съдът да назначи служебен защитник извън принципа, че в случая в тези производства защитата не е задължителна предвид обстоятелството, че касае специално правило – специално производство в отклонение от общия принцип, който е възприет в чл. 94 от НПК. В отклонение от общия принцип е възприето задължение на съда да назначава служебен защитник, само когато осъденият не е в състояние да заплати възнаграждение, желае да има защитник и интересите на правосъдието изискват това. В конкретния случай, при насрочване на делото, с оглед искането в самата молба съдът е поискал назначаване на служебен защитник от НБПП. В днешното съдебно заседание осъденият заявява, че не желание да има служебен защитник, поради факта, че не се явява служебния защитник или щото не са налице тези основания, които законът предвижда.

С оглед изявлението на осъденият, очевидно е, че не са налице всички предпоставки, за да е налице задължително присъствие на защитник, макар и да не е отпаднало основанието осъденият да не може да заплати адвокатско възнаграждение, след като той не желае да има защитник, очевидно, че не е налице задължение на съда да отлага делото или да търси друг служебен защитник, след като така или иначе определеният не се явява.

С оглед горното, съдът счита, че защитата не е задължителна, поради което

             О П Р Е Д Е Л И:

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

 

ОСЪДЕНОТО ЛИЦЕ: Поддържам молбата. Нямам доказателствени искания.

 

ПРОКУРОР: Оспорвам молбата. Нямам доказателствени искания.

 

ИНСП.Г.: Представям и моля да приемете актуална справка за статута за изтърпяване на наказанието на осъденото лице към момента.

СТРАНИТЕ /поотделно/: Да се приеме.

 

СЪДЪТ счита, че писменото доказателство е относимо към настоящото производство, поради което

              О П Р Е Д Е Л И:

ПРИЕМА И ПРИЛАГА към делото актуална справка за статута за изтърпяване на наказанието на осъденото лице към момента.

СТРАНИТЕ /по отделно/: Нямаме други искания за събиране на доказателства.

С оглед горното

СЪДЪТ

             О П Р Е Д Е Л И:

ДОКЛАДВА ДЕЛОТО с прочитане молбата от  осъденото лице /прочете се/.

 

СТРАНИТЕ /по отделно/: Нямаме други искания.

 

С оглед горното и като счита делото за изяснено от правна и фактическа страна

СЪДЪТ

             О П Р Е Д Е Л И:

ПРОЧИТА И ПРИЕМА приложените към молбата на осъдения изготвени за целта на настоящото производство справки, доклад, становища протоколи и документи от затворническото досие, приложено по делото за послужване /прочетоха се/.

 

ПРИКЛЮЧВА СЪБИРАНЕТО НА ДОКАЗАТЕЛСТВА.

ДАВА ХОД ПО СЪЩЕСТВО.

 

ИНСП.Г.: Становището на началника на СЦЗ съобразно нормата на чл. 437 от НПК е, че са налице и двете изискуеми от закона предпоставки за УПО по отношение на осъденият В., като с оглед малкия остатък към днешна дата   от неизтърпяната част от наложеното наказание затворническата администрация не предвижда налагане на пробационен надзор.

 

ПРОКУРОР: Считам, че са налице и двете изискуеми предпоставки за УПО, както по отношение на срока на изтърпяното наказание, така и намирам, че са налице достатъчно данни за поправянето на осъдения. Видно от доказателствата по делото, при него риска от рецидив е редуциран от 48 на 41 точки към момента, което е в ниските зони на средните стойности. В целия период на пребиваване в пенитенциалното заведение същият не е наказван, а е награждаван многократно. За значителен период е демонстрирал дължимо поведение, отразено е, че няма зависимости към алкохол и наркотици. Всички приложени доклади и становища от СЦЗ са с положително становище, с изключение на това на Десислава Димитрова Г.. Като мотив тя за отрицателното си становище, сочи, че при първоначалния доклад е отчетена злоупотреба с алкохол, което е в противоречие с останалите доказателства по делото. Рискът от сериозни вреди, както за обществото, както и за самия осъден и за персонала е нисък. Налице е пълна степен на реализация на принципа на прогресивната система при изпълнението на наказанието. В този смисъл, считам, че целите на наказанието са изпълнени и няма пречка по отношение на осъдения да бъде приложен и института на УПО. Считам че предвид оставащия малък изпитателен срок в размер на 3 месеца, не е необходимо налагане на пробационна мярка, в случай, че бъде освободен условно предсрочно.

ОСЪДЕНОТО ЛИЦЕ/по същество и последна дума/:  Моля да уважите молбата ми за УПО. 

 

СЪДЪТ СЕ ОТТЕГЛЯ НА СЪВЕЩАНИЕ.

        

СЪДЪТ след съвещание, след като изслуша становищата на страните и се запозна със събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Производството е по реда на чл. 70,  ал.1 и сл. от НПК,  вр. глава 36, раздел 1, чл. 437 и сл. НПК, доколкото е налице лична молба от осъденото лице В.А.В. за условно предсрочно освобождаване /УПО/ от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание „Лишаване от свобода“.

Видно от материалите, писмените доказателства по делото, в частност тези, които установяват тези релевантни факти свързани с това какво наказание изтърпява осъденият, в частност справката приета в днешното съдебно заседание, е видно, че към момента В.А.В. е постъпил в СЦЗ на 21.03.2017 г. с основание приведено изпълнение на наказание Лишаване от свобода, на основание чл. 68 от НК по НОХД № 11672 / 2009 г. на СРС с наказание 11 месеца Лишаване от свобода, което е изтърпяно на 29.11.2017 г. От същата дата спрямо него е приведено в изпълнение наказание Лишаване от свобода, наложено на основание чл.25 НК - групиране на наказания наложени с отделни присъди по НЧД № 2815 / 2017 г. на СГС, НОХД № 2071 / 2015 г. и по НОХД № 20111 / 2015 г. на СРС - 2 години и 6 месеца, при зачетено предварително задържане 5 дни. Към днешна дата 13.06.2019 г. е налице фактическо изтърпяване 1 година 6 месеца и 19 дни, вкл. 5 дни арест, от работа 7 месеца и 17 дни, всичко 2 години, 2 месеца и 6 дни. Остатък за изтърпяване към днешна дата - 3 месеца и 24 дни.

В днешното съдебно заседание представителите на СЦЗ и СГП считат, че са налице и двете изискуеми от законодателя предпоставки по чл. 70 от НПК, а именно осъденият да е изтърпял най - малко ½ от наложеното наказание и е дал доказателства за поправянето си. От приложените по делото писмени доказателства е видно, че наказанието съгласно становището на Д.Т.от СЦЗ е дало своят коригиращ ефект, като риска от рецидив е снижен от първоначални средни стойности 48 т. на ниски стойности 41 т. Настъпили са положителни промени в зона образование, обучение, начин на живот и обкръжение. В тази посока становището на инспектор Узунов е, че плана на присъдата по чл. 156 от ЗИНЗС, който е едно от примерните доказателства, които се взимат предвид в това производство и изрично е посочено от законодателя, планът съгласно това становище е изпълнен в цялост. Лишеният от свобода е многократно награждаван, не е наказван дисциплинарно и е изразявал дължимо поведение към представителите на затворническата администрация. Практически, единственото отрицателно становище за него, се явява това на инспектор Десислава Г., според която при първоначалния доклад е била отчетена злоупотреба с алкохол.

Съдът счита, че като цяло данните от затворническото досие и всички други писмени доказателства, сочат на това, че осъденият е дал доказателства за поправянето си и това становище има изолиран характер и не следва да се взима предвид.

Съдът счита, че са налице и двете предпоставки на чл. 70, ал. 1 от НК, а именно осъденият да е изтърпял повече от ½ от наказанието и е дал доказателства за поправянето си, с оглед на което и следва съдът да се произнесе с определение, с което да постанови УПО, като за остатъка от не изтърпяваното наказание да се определи изпитателен срок в рамките на този срок и поради липсата на искане, не следва да се определят пробационни мерки в рамките на този изпитателен срок.

 

             С оглед горното и на основание чл. 440, ал.1 от НПК

    СЪДЪТ

               О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСВОБОЖДАВА  условно предсрочно осъденият В.А.В. от остатъка на наложеното му наказание с определение по НЧД № 2815 / 2017 г. на СГС, общо наказание 2 години и 6 месеца „Лишаване от свобода“, тъй като са налице законоустановените предпоставки за това. Осъденият е изтърпял най-малко ½ от наложеното наказание и е дал доказателства за поправянето си.

 

СЪДЪТ ОПРЕДЕЛЯ изпитателен срок в рамките на неизтърпяната част от наказанието, а именно 3 месеца и 24 дни. Не определя пробационни мерки в рамките на този изпитателен срок.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране по реда на Глава 22 от НПК в 7-дневен срок пред САС.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на незабавно изпълнение, освен ако в рамките на срока има частен протест или жалба, които не са в интерес на осъденото лице.

 

Да се уведоми НБПП, че определеният от тях служебен защитник в настоящото производство адв. С.К.С., за която има уведомително писмо, не се е явила, за да поеме служебната защита.

 

         Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в  10.30  часа.

 

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                         СЕКРЕТАР: