Решение по дело №124/2021 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260119
Дата: 10 май 2021 г. (в сила от 15 юни 2021 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20211520200124
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

       

       Р Е Ш Е Н И Е

 

гр. Кюстендил, 10.05.2021г.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

 

            Кюстендилски районен съд, ХII–ти състав, в открито съдебно заседание на двадесет и втори април, две хиляди двадесет и първа година, в състав:

 

                                                                                    Председател: Светослав Петров

            При Секретаря: Емилия Стойкова

Като разгледа докладваното от съдия Петров  АНД  № 124  по описа за 2021  година на КРС  и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

„Виваауто Транс“ ЕООД с ЕИК *********, с адрес на седалище и управление с. Слокощица, ул. „Синчец“ № 8, обл. Кюстендил, представлявано от В. В. Й. обжалва наказателно постановление № 42-0002610/14.12.2020г., издадено  от Директор на РД“АА“ София, с което  на дружеството, на осн. чл. 96, ал.1, пр.2 от ЗАвтПр е наложена „имуществена санкция“ в размер на 3000 /хиляди/ лева за нарушение по чл.57, ал.1 от Наредба № 11 от 31.10.2002г. на МТС.

 Иска се в жалбата и впоследствие в хода на процеса отмяна на наказателното постановление, като се сочат допуснати нарушения на процесуалните правила и  недоказаност на нарушението. 

 Административнонаказващият орган не изпраща представител в съдебно заседание и не е изразено становище по делото.

            Като разгледа събраните по делото писмени и устни доказателства при условията на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът прие за установено следното:

С АУАН № 283895/27.11.2020г. е привлечено към административно-наказателна отговорност дружеството жалбоподател „за това на 27.11.2020г. около 11:00 часа в гр. Кюстендил, пл. „Ген. Иван Колев“ № 1 в сградата на ОО“АА“ – Кюстендил при извършена тематична проверка във вр. Заповед РД - -/27.11.2020г. на „Виваауто Транс“ ЕООД, притежаващ лиценз на ЕО с № 21683/08.01.2020г.  за международен автомобилен превоз на товари за чужда сметка се констатира следното нарушение: на 27.04.2020г. е назначил като водач на товарен автомобил лицето Н.И.К., който не отговоря на изискванията за психологическа годност, съгласно изискванията на Наредба № 36 от 15.05.2016г. на МТИТС, като не притежава удостоверение за психологическа годност за превоз на товари и е извършил превоз на товари с МПС от кат. N3, с рег. № **** за периода от 07.01.2020г. до 25.02.2020г., като на 16.12.2019г. е проверен от контролните органи в Република Италия и е получено известие. От направената справка в регистъра за психологически изследвания на водачите в ИА“АА“ – гр. София се установи, че не притежава валидно издадено удостоверение за психологическа годност за през на товари.“.

В АУАН е дадена правна квалификация на нарушението – чл.57, ал.1 от Наредба № 11 от 31.10.2002г. на МТС.

Съставеният АУАН е предявен и връчен на управителя на дружеството – В. Й..

Въз основа на съставения АУАН, на 14.12.2020 г.  Директор на РД“АА“ София е издал атакуваното НП, в което са възпроизведени фактическите констатации по АУАН, изпълнителното деяние е допълнен номера на Заповед РД-12.901, въз основа на която е пристъпно към извършване на тематична проверка.  Правната квалификация посочена в НП е идентична с посочената в АУАН.

Наказателното постановление е връчено на управителя на дружеството.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното: Жалбата е подадена в установения в чл. 59, ал.2 ЗАНН 7-дневен срок, от надлежна страна и срещу подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради което се явява процесуално допустима и следва да се разгледа по същество.

Разгледана по същество, жалбата е основателна. Съображенията за това са следните:

В хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, обосноваващи отмяната на атакуваното НП. Това е така защото:

В НП липсва изчерпателно описание на обстоятелствата, при които е осъществено твърдяното нарушение, съответно не са изложени твърдения за всички съществени елементи от обективната страна на състава на нарушението. Неясно остава КОГА са извършен/извършени превозите на товари с товарен автомобил индивидуализиран само с регистрационен номер автомобил от категория N3. Посочен е период от 07.01.2020г. до 25.02.2020г., без да я изяснено къде са извършени и колко са били превозите на товара, а от друга страна се твърди, че на 16.12.2019г. водача е проверен от контролните органи в Република Италия, като тази дата е преди горепосочения период и не става ясно КОГА е извършено вмененото нарушение.

По отношение мястото на осъществения превоз изцяло липсва посочване в АУАН и НП за периода от 07.01.2020г. до 25.02.2020г. За  16.12.2019г. се сочи извършена проверка в Република Италия, но представената международна товарителница никъде не се сочи, че водач на товарния автомобил е бил Н.К..

В хода на съдебното производство в качеството на свидетели бяха разпитани свидетелите Г. и И., които в показанията си посочиха, че не си спомня за конкретния случай и след предявяване на акта заявяват само, че поддържат написаното. Съдът кредитира показанията на актосъставителя и свидетеля по акта, но отчита обстоятелството, че същите са лишени от каквато и да е конкретност, като възприема същите единствено като доказателство относно авторството на АУАН. Преценяйки наличието на вмененото на жалбоподателя нарушение, съдът намира, че същото не са доказано по несъмнен и категоричен начин. Не е изяснен по един безспорен и коректен начин обстоятелствата, въз основа на които е ангажирана административно наказателната отговорност на жалбоподателят и дали е било налице негово виновно поведение.  Изложеното в АУАН и НП като фактическа обстановка, не се потвърждава в пълна степен от приложените писмени доказателства. Декларативното потвърждение от страна на актосъставителя и свидетеля по акта на отразените в АУАН фактически обстоятелства, без посочване на конкретни обстоятелства по извършване на нарушението, в допълнение с твърденията, че не си спомнят нищо, има само формален характер и не представлява гласно доказателство, подкрепящо акта. Нарушението не беше конкретизирано и констатациите в акта и НП не бяха потвърдени и от показанията на свидетелите или по-скоро липсата на такива показания, дори и след предявяване на съставения АУАН.

Съдът намира за необходимо да посочи, че в тежест на административнонаказващия орган е да докаже от обективна и субективна страна административното нарушение, съобразно чл.103, ал.1 от НПК, приложим по силата на чл.84 от ЗАНН. Безспорно е, че в преценката си дали да издаде НП, АНО се основава на констатациите в АУАН и те в рамките на производството по налагане на административни наказания се приемат за верни до доказване на противното. Това не е така обаче в съдебното производство, тук те нямат обвързваща доказателствена сила. В него съдът е длъжен да изясни фактическата обстановка, чрез допустимите доказателствени средства и да прецени има ли извършено нарушение. В случая не е и налице и хипотезата по чл.53, ал.2 от ЗАНН, тъй като не е установено по безспорен начин извършването на нарушението и вината на нарушителя. Поради изложеното съдът намира, че в хода на съдебното следствие не се събраха каквито и да било доказателства, които по категоричен и несъмнен начин да установят извършването от страна на жалбоподателя на вмененото му нарушение.

С оглед гореизложеното АНО е ангажирал незаконосъобразно административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, поради което атакуваното НП следва да се отмени.

С оглед изхода на делото и на осн. чл.63 ал.3 от ЗАНН дружеството жалбоподател има право да му бъдат присъдени претендираните разноски в размер на 100 /сто/ лева представляващи адвокатско възнаграждение, видно от приложения договора за правна защита и съдействие.

Воден от горното, съдът

Р  Е  Ш  И :

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 42-0002610/14.12.2020г., издадено  от Директор на РД“АА“ София, с което  на основания на осн. чл. 96г, ал.1, т.1, пр.2 от ЗАвтПр е наложена на „Виваауто Транс“ ЕООД с ЕИК *********, с адрес на седалище и управление с. Слокощица, ул. „Синчец“ № 8, обл. Кюстендил, представлявано от В. В. Й., „имуществена санкция“ в размер на 3000 /хиляди/ лева за нарушение по чл.57, ал.1 от Наредба № 11 от 31.10.2002г. на МТС, във вр. с чл.5 от Наредба № 36 от 15.05.2006г. на МТ.

ОСЪЖДА Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – София, с адрес гр. София, ул. „Витиня“ № 1 да заплати на Виваауто Транс“ ЕООД с ЕИК *********, с адрес на седалище и управление с. Слокощица, ул. „Синчец“ № 8, обл. Кюстендил, представлявано от В. В. Й. сумата от 100 /сто/ лева представляваща сторени разноски в настоящото производство за адвокатско възнаграждение.

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд   гр.Кюстендил.

 

 

                                                                         Районен съдия: