Решение по дело №49/2016 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 83
Дата: 19 юли 2016 г. (в сила от 9 август 2016 г.)
Съдия: Мария Кирилова Божкова
Дело: 20167120700049
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 март 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

  Р Е Ш Е Н И Е 

В името на народа

гр. Кърджали, 19.07.2016 г.

 

Административен съд - Кърджали, в  публично съдебно заседание на двадесети и седми юни две хиляди и шестнадесета година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ БОЖКОВА

При секретаря Павлина Петрова                               

като разгледа докладваното от съдия   Божкова

административно дело 49/ 2016 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.145 и сл. от АПК във вр. с чл. 210 от Закона за устройство на територията ( ЗУТ).

Образувано е по жалба на „ Б. К. С. Р. С.” ЕООД със седалище и адрес на управление:***, подадена чрез упълномощен от управителя, процесуален представител по пълномощие. Оспорва се Решение на Комисията по чл. 210 от ЗУТ в община Момчилград, с което е определено обезщетение в размер на 4 343 лв, за част от собствения на дружеството ПИ, засегнат от ПУП-ПП на обект „ Междусистемна газова връзка Гърция – България”. В жалбата се сочи, че Комисията неправилно е определила полагащото се на дружеството обезщетение, като значително е занижила стойността на оценката на имота, в резултат на което е определила обезщетение, несъобразено с регламентираното в ЗУТ, както и с практиката при определяне на пазарните цени на този тип имоти. Административният орган определил обезщетение в разрез с правилата за определяне на пазарната стойност на недвижимите имоти. Претендира деловодни разноски.Иска се да се измени решението на комисията, като се увели размера на обезщетението за мероприятието съобразно събраните доказателства и регламентираното в чл. 210 от ЗУТ. В съдебно заседание, чрез пълномощника си, поддържа жалбата. Прави искане за присъждане на деловодни разноски по списък по чл. 80 от ГПК. Представя и писмена защита, в която развива подробни съображения за незаконосъобразност на оспорения административен акт.

Ответникът – Община Момчилград, чрез процесуален представител по пълномощие, оспорва жалбата като неоснователна. Твърди, че вещото лице, при определяне на дължимото обезщетение, е следвало да вземе предвид Наредбата за реда за определяне на цени на земеделски земи.

Заинтересованата страна – „ Ай Си Джи Би” АД, със седалище и адрес на управление:***, чрез процесуален представител по пълномощие изразява становище за неоснователност на жалбата и законосъобразност на оспорения акт. В представени писмени бележки на пълномощника се развиват подробни съображения в подкрепа на това становище.

Настоящият състав на АС – Кърджали приема, че жалбата е допустима като подадена от активно легитимирана страна и в срока по чл. 215, ал. 4 от ЗУТ. Съобщението за Решението на комисията по чл. 210 от ЗУТ е получено на 11.03.2016 г.  на седалището и адреса на управление на дружеството, видно от известие за доставяне, ИД  ***. По силата на чл. 210, ал. 3 от ЗУТ, решението на комисията по ал. 1 на същата разпоредба представлява индивидуален административен акт, който подлежи на самостоятелно обжалване по реда на чл. 215, ал. 1 от ЗУТ.

При извършена проверка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

Жалбоподателят се легитимира като собственик на ПИ *** с площ 6306 в землището на ***, *** с НА за покупко-продажба на НИ, № ***, т.№№, рег. ***, д. *** от *** г. на нотариус с рег. №*** по регистъра на НК, с район на действие РС – ***.

 С т.1ва на Решение  № 615/ 14.07.2009 г. МС е обявил отсечката от газопровод Комотини-Димитровград-Стара Загора ( междинна връзка Гърция-България), която ще бъде изградена на територията на Р България, за обект с национално значение.

Със Заповед № РД 02-15-140: 27.10.2014 г. заместник-министъра на МРРБ е одобрил ПУП – парцеларен план за трасето на газопровода, технологичните площадки и елементите, обслужващи техническа инфраструктура за обект „ Международна газова връзка Гърция-България” на територията на Р България – за част от общата дължина на газопоровода на територията на област  Кърджали, общини: Кирково, Джебел, Момчилград и Кърджали. Заповедта е обнародвана в ДВ, бр. 35/ 2015 г. и няма данни да е оспорена в относимите в настоящото производство части.

Със Заповед № РД-19-448/ 14.08.2015 г. кметът на община Момчилград е назначил Комисия по чл. 210 от ЗУТ, като е определил персоналния и числения й състав.

С утвърден от кмета на община Момчилград, Протокол от 28.01.2016 г., Комисията по чл. 210 от ЗУТ е взела решение за определяне цената на имотите частна собственост, които се засягат от строителството на обект: „ Междусистемна газова връзка Гърция-България, на територията на Р България”. Под № 22 от този протокол е определено обезщетение в размер на 4 343 лв, върху частта от 2, 743 дка  от собствения на дружеството имот, която се засяга от посочения обект.

Към административната преписка се съдържа Експертна оценка, с дата 02.11.2015 г., на ограничено вещно право – сервитут на газопровод, кабели и технологични площадки за този поземлен имот.

Съгласно служебна бележка, изх. № ***/ *** г. на гл. архитект на община Момчилград в деловодството на общинска администрация Момчилград не е постъпвало заявление за одобряване на ПУП-ПЗ с елементи на техническата инфраструктура за собствения на дружеството-жалбоподател поземлен имот.

По делото са приети, без оспорвания от страните, заключения по първоначална и допълнителна съдебно-оценителни експертизи.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема, че жалбата е основателна.

Оспореното решение на Комисията по чл. 210 от ЗУТ е незаконосъобразно, макар и изготвено от компетентен орган в предписаната писмена форма и в съответствие с целта на закона. То е постановено при нарушения на приложимия материален закон. При определяне обезщетение за засегнатата част от имота на жалбоподателя, от ПУП-ПП на обект „ Междусистемна газова връзка Гърция-България, на територията на Р България” в оспореното решение е възприета експертната оценка, изготвена от независим оценител *** Г. Г. За определяне на обезщетение с тази оценка оценителят е използвал  метод по Наредбата за реда за определяне на цени на земеделски имоти. По този начин не е определена справедлива пазарна оценка за засегнатата част от собствения на дружеството поземлен имот. В случая редът в Наредбата за реда за определяне на цени на земеделски имоти е неприложим ( НРОЦЗЗ). Този извод следва от разпоредбата на чл. 1 от НРОЦЗЗ,  в която е предвидено, че наредбата е приложима по отношение на сделки между държавата и физически и юридически лица, както и при определяне паричния размер на обезщетения в изрично изброени случаи, сред които този по чл. 64, ал. 5 от ЗЕ не е. Това прави посочената наредба неприложима в случая, тъй като държавата не участва като страна по сделката за учредяване на сервитутното право.

Съгласно разпоредбата на чл. 64, ал. 1 от Закона за енергетиката (ЗЕ), при разширение на съществуващи и при изграждане на нови въздушни и подземни електропроводи, на надземни и подземни хидротехнически съоръжения за производство на електрическа енергия, топлопроводи, газопроводи, нефтопроводи и нефтопродуктопроводи в полза на енергийните предприятия възникват сервитути. Титулярът на сервитута заплаща на собственика на земята еднократно обезщетение (ал. 5), размерът на което се определя по критерии, посочени в чл. 65, ал. 1 от ЗЕ - площта на чуждия поземлен имот, включена в границите на сервитута; видовете ограничения на ползването; срок на ограничението; справедливата пазарна оценка на имота или на частта от него, която попада в границите на сервитута. Минималните размери, разположението и специалният режим за упражняване на сервитутите са определени с Наредба № 16/09.06.2004г за сервитутите на енергийните обекти, издадена от министъра на енергетиката и енергийните ресурси, министъра на земеделието и горите и министъра на регионалното развитие и благоустройството.

Разпоредбата на чл. 210 от ЗУТ предвижда изготвянето на оценката да се извършва по пазарни цени от комисия, определена със заповед на кмета, като решението й се съобщава на страните по реда на АПК. Предвид тази норма, която е и правно основание на решението и с оглед постоянната съдебна практика пазарни цени са тези, които съответстват на действителната цена на имота и са установени при сделки на свободния пазар, извършени за имоти със сходна характеристика, независимо от това дали се намират в регулационните граници на населеното място или по предназначение са земеделски земи. За установяване на пазарните цени на сервитутните права съдът кредитира заключението на допълнителната съдебно-оценителна експертиза, защото е съобразено с критериите в чл. 65, ал. 1 от ЗЕ. От това заключение се установява, че ВЛ е определило средна справедлива пазарна стойност по метода на аналозите за засегнатата част от поземления имот, като я е редуцирало със съответните коефициенти, посочени в чл. 65, ал. 1 от ЗЕ. Според заключението дължимото обезщетение е в размер на 7394, 00 лв.

В съответствие с разпоредбата на чл. 210, ал. 1 от ЗУТ и на основание чл. 65 от ЗЕ, обжалваният протокол следва да бъде изменен в частта относно размера на обезщетението, като същото се увеличи в определения размер съгласно приетото заключение по допълнителната Съдебно-оценителна експертиза.

При този изход на спора е основателно своевременно заявеното искане за присъждане на деловодни разноски. На основание чл. 143, ал. 1 от АПК, община Момчилград следва да бъде осъдена да заплати на жалбоподателя разноски в размер на 913, 42 лв, по представен Списък по чл. 80 от ГПК.

 

 

 

 

Водим от горните мотиви и на основание чл.172, ал.2, предл.3-то от АПК, Съдът:

 

Р Е Ш И:

 

 

Изменя Решение на Комисията в община Момчилград по чл. 210 от ЗУТ, прието с Протокол от 28.01.2016 г., с което е определено обезщетение в размер на 4 343 лв за засегнатата част в размер на 2 743 дка от имот № ***, в землището на *** целият с площ 6 306 дка, като

Увеличава размера на обезщетението на 7394, 00 лв за засегнатата част от 2 743 дка от имот № ***, в землището на *** целият с площ 6 306 дка.

Осъжда община Момчилград да заплати на „ Б. К. С. Р. С.” ЕООД, С ЕИК ***, със седалище и адрес на управление:***, деловодни разноски в размер на 913, 42 лв (деветстотин и тринадесет лева и 42 стотинки).

Решението може да се обжалва пред Върховния административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

            

 

                                                                          Съдия: