Решение по дело №2018/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1199
Дата: 10 август 2020 г. (в сила от 3 септември 2020 г.)
Съдия: Сияна Генадиева Генадиева
Дело: 20203110202018
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

1199/10.8.2020г.

 

В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

         ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XIII състав, в открито съдебно заседание на 05.08.2020 година, в състав:

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: Сияна Генадиева

 

при секретаря Цветанка Кънева, като разгледа докладваното от районния  съдия НАХД № 2018 по описа за 2020г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е образувано по жалба от ЕТ“Верони - Верони Страшниковпротив НП № 03-011967/20.11.2019 г. на Директора на ДирекцияИнспекция по труда” - Варна, с което на основание чл. 415в ал.1 от КТ на едноличния търговец е наложено административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ” в размер на 300 лева, за нарушение на чл.128 т.2 , във вр. с чл.270 ал.2 и ал.3 от КТ .

         В подадената до съда жалба се твърди, че издаденото НП е незаконосъобразно и необосновано. Иска се НП да бъде отменено.

В хода на съдебното производство, въззивникът, редовно призован, не явява и не се представлява. 

         Въззиваемата страна, редовно уведомена, се представлява от юк Николов, който в съдебно заседание оспорва жалбата. В заседание по същество пледира НП да бъде потвърдено и да се присъди заплащане на юрисконсултско възнаграждение.

Съдът, като взе предвид събраните по делото писмени и гласни доказателства, установи следната фактическа обстановка:

На 18.10.2019 г., служители на ДИТ – Варнасв. К.Д. и М* Д* повод получен сигнал от работник извършили проверка по спазване на трудовото законодателство в обектСтарата къща“, находящ се на ул. Преслав № 31 в гр. Варна, стопанисван от ЕТ„ВерониВерони Страшников“. В хода на проверката е установено, че между дружеството-жалбоподател и работника Ева Костадинова имало сключен трудов договор с основно месечно трудово възнаграждение от 510. В хода на проверката въз основа на представената разчетно-плагежна ведомост за месец юни 2019 г. е установено, че дружеството-жалбоподател не е изпълнило задължението си по трудовия договор да заплати уговореното трудово възнаграждение на лицето за извършената работа през мес. юни 2019 г. Съставен е протокол № 1934202/14.11.2019 г. за резултатите от извършената проверка, с който е дадено задължително указание на дружествотожалбоподател да изплати на уговореното трудово възнаграждение за извършената работа през месец юни 2019 г.  съгласно чл. 128 т.2 от КТ, във вр. с чл. 270 ал.2 и ал.3 от КТ. на основание чл. 224 ал.1 вр. с чл. 128т.1 и т.2 от Кодекса на труда, с посочен срок за изпълнение 08.03.2018 г.

При така установените факти е съставен АУАН на дружеството-жалбоподател, въз основа на който е издадено обжалваното НП.

Съдът въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му, обосноваността му, и справедливостта на наложеното административно наказание и предвид така установената фактическа обстановка направи следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, подадена е в срока за обжалване от надлежна страна и е приета от съда за разглеждане.

Административно наказателното производство е образувано в срока по чл. 34 от ЗАНН, а наказателното постановление е издадено в шестмесечния преклузивен срок.

Наказателното постановление е издадено от компетентен органДиректора на ДирекцияИнспекция по труда” – Варна, , видно от заверено копие на заповед на изпълнителния директор на Изпълнителна агенцияГлавна инспекция по трудаот 12.01.2010 г.

В хода на административно-наказателното производство не са били допуснати съществени процесуални нарушения. Наказателното постановление  е съобразено с нормата на чл. 57 от ЗАНН, а при издаването на административния акт е спазена разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН. Вмененото във вина на въззивника нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво е обвинен и срещу какво да се защитава.Посочени са нарушените материално-правни норми, като наказанията за нарушенията са индивидуализирани.

Като разгледа жалбата по същество, съдът установи от правна страна следното:

Съгласно чл.128 т.2 от КТ работодателят е длъжен в установените срокове да плаща уговореното трудово възнаграждение за извършената работа.

По делото не са налице данни, които да сочат, че възнаграждението на К* за месец юни 2019 г., е било изплатено по някой от възможните регламентирани начини, удостоверяващи плащането на трудовото възнаграждение, посочени в разпоредбата на чл. 270, ал.3 от КТ.

Поради изложените съображения правилно е прието, че нарушението е извършено след изтичане на срока, за заплащане на дължимото възнаграждение за мес. юни 2019 г. , а именнона 27.07.2019 г.

Поради тази причина, съдът намира, че правилно и  законосъобразно административнонаказващия орган е ангажирал отговорността на въззивника за нарушение на чл. 128 т.2  във вр. с чл. 270 ал.2 и ал.3 от КТ.

В случая безспорно нарушението е осъществено  в предхождащ проверката и постъпилия сигнал момент, с оглед  на  което са засегнати  интересите на конкретния работник, поради което случаят не следва да са квалифицира като маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

Правилно е приложена и привилегированата санкционна разпоредба на чл.415в ал.1 от КТ, доколкото видно от събраните по делото гласни доказателства, нарушението е било отстранено веднага след установяването му.

В тази връзка, съдът оцени като неоснователни доводите на въззивника за несъставомерност на деянието, доколкото заплащането впоследствие на дължимото трудово възнаграждение не води до отпадане на административно-наказателната отговорност на работодателя, когато същото не е изплатено в съответния срок, каквато е хипотезата в случая. 

Съдът намира, че АНО неправилно е наложил административното наказание в размер, различен от минималния поради отсъствие на отегчаващи отговорността обстоятелства, съотв. поради отсъствие на данни за имущественото състояние на юридическото лице.

С оглед на горното, съдът счита че НП следва да бъде изменено, като административното наказание се наложи в минималния, предвиден в закона размер.

С оглед направеното искане от процесуалния представител на въззивника за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, съдът установи от правна страна следното: Съгласно разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, ред. ДВ, бр. 94 от 2019 г., в съдебните производства по ал. 1 страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Съгласно разпоредбата на чл. 143, ал. 3 от АПК

, "Когато съдът отхвърли оспорването или подателят на жалбата оттегли жалбата, страната, за която административния акт е благоприятен, има право на разноски". От изложеното следва, че в полза на АНО, следва да бъдат присъдени разноски за юрисконсултско възнаграждение, което Съдът определи в размер на 80 лева, които следва да бъдат заплатени от жалбоподателя на АНО.

Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

        

Р Е Ш И:

 

ИЗМЕНЯ наказателно постановление № 03-011967/20.11.2019 г. на Директора на ДирекцияИнспекция по труда” - Варна, с което на основание чл. 415в ал.1 от КТ на ЕТ“Верони - Верони Страшниковбулстат 103 074 964 е наложено административно наказание "ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ” в размер на 300.00 /триста/ лева, за нарушение на чл. 128 т. 2 , във вр. с чл. 270 ал.2 и ал.3 от КТ, като намалява размера на санкцията до сумата от 100.00 /сто/ лева.

 

ОСЪЖДА ЕТ“Верони - Верони Страшников“ ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ИА „Главна инспекция по трудасумата от 80.00 лева за юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд-Варна,

                                                                 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: