РЕШЕНИЕ
№ № 1382
Русе, 24.04.2024 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Административният съд - Русе - III КАСАЦИОНЕН състав, в съдебно заседание на седемнадесети април две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Председател: | ЙЪЛДЪЗ АГУШ |
Членове: | ВИЛИАНА ВЪРБАНОВА СПАС СПАСОВ |
При секретар МАРИЯ СТАНЧЕВА и с участието на прокурора ПЛАМЕН ПЕТКОВ като разгледа докладваното от съдия СПАС СПАСОВ канд № 20247200600208 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл. 208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), вр. чл. чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
Образувано е по касационна жалба на Р. Е. Х., чрез адв. Т., против решение № 38/22.01.2024 г. по а.н.д. 2135/2023 г. на Районен съд – Русе с което е потвърдено наказателно постановление № 23-1085-002876/11.10.2023 г. на началник група в ОДМВР - Сектор „Пътна полиция“ Русе, с което на оспорващия, на основание чл. 175, ал. 1, т. 1, пр. 3 от ЗДвП са му наложени административно наказание „глоба“ в размер на сто лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от два месеца.
В касационната жалба и в съдебно заседание се твърди, че доказателствата са ценени избирателно, санкционната разпоредба била бланкетно посочена и това не било отчетено от районния съд. Не били събрани доказателства можела ли е регистрационната табела да се закрепи на друго място, освен използваното. Не били обсъдени основанията за прилагане на института на маловажността. Иска се отмяна на въззивното решение, респ. намаляване на наказанието.
Ответникът – началник група в сектор „ПП“ при ОДМВР – Русе – редовно призован, не изразява становище.
Представителят на Окръжна прокуратура – Русе дава заключение за неоснователност на касационната жалба.
Жалбата е допустима – депозирана е от страна във въззивното производство, за която оспореното решение е неблагоприятно. Жалбата е подадена в преклузивния срок.
От фактическа страна е установено, че Хаджиоглуев притежава и управлява л.а. С. Л.. Предната регистрационна табела на този автомобил била поставена в най-лявата част на предната броня като извита по начин по който при фронтален поглед на автомобила последните две букви не се виждат, тъй като попадат на страничната лява плоскост на автомобила. Табелата била силно извита да следва контура на бронята.
Към началото на м. септември 2023 г. изпускателната система на автомобила е неизправна и издава изключително силен шум.
Обстоятелствата били установени на 11.09.2023 г. около 21:00 ч. при проверка от контролен орган. Съставен е акт за установяване на административно нарушение на разпоредбите на чл. 140 ал. 1 от ЗДвП и са изготвени фотоси на поставената табела, а на 11.10.2023 г. началникът на Група в ОДМВР - Русе Сектор „ПП“ издава обжалваното наказателно постановление с което на основание чл. 175, ал. 1, т. 1 от ЗДвП налага на жалбоподателя посоченото административно наказание.
От правна страна съдът е изложил мотиви, че не са налице основания за отмяна на наказателното постановление.
Решението е правилно.
Разпоредбите, регламентиращи мястото на поставяне на регистрационните табели на чл. 10, ал. 5 от Наредба I-45 от 24.03.2000 г. препраща към приложение III, част 2 от Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/535 на Комисията от 31 март 2021 г. Според разпоредбите на приложението мястото за поставяне на предна табела обхваща плоска или практически плоска повърхност (т.2.3.1.) намираща се изцяло между двете успоредни надлъжни вертикални равнини,които преминават през външните крайни точки на ППС без огледалата за обратно виждане (т.2.3.4.1.1.).
Тези две изисквания правилно са установени като неспазени.
На първо място в АУАН не са вписани възражения. В наказателното постановление изрично е вписано, че табелата не просто е поставена на друго място, а не е поставена на точно определеното за това място, което е видно и на приложената по делото снимка. Настоящият състав също не откри в интернет нито един случай на странично закрепване на табелата за С. Л. [интернет адрес]?q=seat+leon&oq=seat+leon&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqDwgAEEUYOxiDARixAxiABDIPCAAQRRg7GIMBGLEDGIAEMgcIARAAGIAEMgcIAhAAGIAEMgcIAxAAGIAEMgcIBBAAGIAEMgcIBRAAGIAEMgcIBhAAGIAEMgcIBxAAGIAE0gEINTE2M2owajSoAgCwAgE&sourceid=chrome&ie=UTF-8, поради което се налага изводът, че нарушението е безспорно установено и не са налице основания за неприлагане на санкционната норма.
Във връзка с приложението на чл. 28 от ЗАНН въззивният съд е отчел, че на водача са налагани и други административни наказания с фиш при ненастъпила реабилитация.
Решението като правилно следва да се остави в сила.
Воден от горното съдът
РЕШИ:
ОСТАВЯ В СИЛА решение № 38/22.01.2024 г. по а.н.д. 2135/2023 г. на Районен съд – Русе
Решението е окончателно.
Председател: | |
Членове: |