Решение по дело №193/2020 на Районен съд - Асеновград

Номер на акта: 59
Дата: 30 юни 2020 г. (в сила от 21 юли 2020 г.)
Съдия: Стефка Томова Пашова
Дело: 20205310200193
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 Град Асеновград, 30.06.2020г.

 

ЧЕТВЪРТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ с председател СТЕФКА ПАШОВА, като разгледа в открито съдебно заседание на двадесет и шести юни две хиляди и двадесета година, докладваното от председателя на състава нахд № 193.2020г. по описа на съда, при участието на секретаря Таня Янева, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е НП № 19 -0239-001580 от 15.11.2019г., с което на П.Д.З., ЕГН – ********** с адрес: ***, е наложена „Глоба“ в размер на 200 лева- двеста лева, за нарушение по чл. 44, ал.1 от ЗДвП и „Глоба“ в размер на 50 петдесет лева и „Лишаване от право да се управлява МПС“ за срок от 1 един месец, за нарушение по чл. 123, ал.1т.3 б.“А“ от ЗДвП.

 

По същество:

Жалбоподателката, представлявана от адвокат Петкова, пледира за отмяна на обжалваното НП като незаконосъобразно, както и като постановено при допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща процесуален представител и не взима становище по жалбата.

 

По процедурата:

АУАН е съставен от младши автоконтрольор при РУ на МВР- Асеновград, за нарушение по ЗДвП, който се явява компетентен орган, съгласно чл. 189, ал.1 от ЗДвП. НП е издадено също от компетентен орган, съгласно чл. 189, ал.12 от ЗДвП. И Заповед № 81212-515 от 14.05.2018г.

АУАН е съставен в присъствието на един свидетел, който е единствено свидетел при съставяне на акта за установяване на административно нарушение, но не и на самото нарушение, нито на неговото констатиране. С оглед на това, е нарушено законово разписаното в нормата на чл. 40, ал.2 от ЗАНН, който изисква не един, а двама свидетели по неговото съставяне. Като е съставен в присъствието на един такъв по неговото съставяне, е допуснато съществено нарушение на административно – производствените правила, което е накърнило съществено правото на защита на жалбоподателката.

Възражението за допуснато съществено процесуално нарушение поради липса на описание на обстоятелствата, при които е извършено нарушението и непосочване на доказателствата, които го доказват, се отхвърля от съда като неоснователно, с оглед на това, че са описани от фактическа страна всички елементи на вменените адм.нарушения, с което е спазено изискването на чл. 57, ал.1т.5 от ЗАНН.

С това е гарантирано правото на жалбоподателката да узнае какво административно нарушение всъщност й е вменено, с което е гарантирано правото й на защита. Липсата на посочване на доказателствата, въз основа на които е вменено описаното адм.нарушение, не е от задължителните съдържания на наказателното постановление, поради което и липсата на такова посочване, по своя характер, не представлява съществено процесуално нарушение, поради което и наведеното в обратния смисъл възражение, се отхвърля от съда, като неоснователно.

Съдът при служебна проверка за спазване на административно – производствените правила намери, че е налице допуснато съществено нарушение на същите, изводимо от пълно несъответствие на описание като факти, при които е осъществено административното нарушение и посочената за нарушена правна норма относно вмененото адм.нарушение по чл. 44, ал.1 от ЗДвП. Това е така, тъй като е посочено, че при разминаване със странично движещо се МПС, не е осигурено достатъчно странично разстояние от реда на паркиралите МПС и такова е ударено. Посочената за нарушена за това действие и при описаните факти правна норма, не визира хипотеза на паркирало МПС, а задължава единствено двама водачи на две разминаващи се МПС-та-тоест, които са в движение, при разминаване да оставят достатъчно странично разстояние между тях. Тоест, налице е пълно несъответствие между посочената за нарушена правна норма и описанието на нарушението.С това се е стигнало до обстоятелство, при което жалбоподателката изобщо не е могла да разбере какво всъщност адм.нарушение й е вменено да е извършила, с което напълно е накърнено правото й на защита.Това по своето естество представлява съществено процесуално нарушение.

 

По фактите:

Въз основа на събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, от фактическа страна, съдът намери за установено следното:

Гергана Димитрова  Хаджикинова, на 29.09.2019г., е подала заявление до РУ на МВР- Асеновград, с което заявява, че на 29.09.2019г., автомобилът й, марка „Пежо 307“, сив металик, с рег. № РВ 4554 СХ, е бил паркиран на ул.“Цар Освободител“ № 10, като около 11,15 – 11,30 часа е бил ударен в паркирано състояние. Същата в заявлението е посочила, че според свидетели, автомобилът й е бил ударен от жена, шофираща черен фиат „Пунто“ с рег. № Х 0164 КР.Посочено е, че водачът на лек автомобил „Пежо 307“ е избягал, без да уведоми органите на ПП и КАТ.

От писмените обяснения на собственика на лек автомобил „Пежо 307“ ,установена от полицейските органи – жалбоподателката П.З., същата е посочила, че на 29.09.2019г. около 11-11,05 часа е минавала и управлявала лекия си автомобил „Фиат пунто“, като на ул.“Цар Освободител“ № 10, по невнимание е застъргала паркиран автомобил. Жалбоподателката е спряла и изчакала, но тъй като нямало никой, си тръгнала.

По случая е изготвена докладна записка от ст.инсп. Матей Игнатов от 25.10.2019г., съгласно която при проведените ОИМ водачът, допуснал ПТП с материални щети е жалбоподателката П.Д.З..На същата е съставен акт за установяване на административно нарушение.Съставен е протокол за ПТП № 1737687 от 17.10.2019г. Въз основа на него е издадено и обжалваното НП.

 

По доказателствата:

Така приетите за установени факти по делото, съдът намери за доказани от показанията на актосъставителя Х.К., които кредитира като логични, последователни, непротиворечиви вътрешно и подкрепени и от писмените доказателства по делото. Същите, като надлежно приобщени и достоверни, съдът кредитира, а именно: докладна записка от 29.09.2019г., заявление от Гергана Хаджикинова от 29.09.2019г., обяснение от същата, обяснение от Я.Б., обяснение от П.З., докладна записка от 25.10.2019г., протокол за ПТП № 1737687 от 17.10.2019г., Заповед № 8121з-515 от 14.05.2018г., справка за нарушител.

 

От правна страна:

Въз основа на така приетите за установени факти по делото, съдът намери, че жалбоподателката при управляване на ПТП е застъргала паркирано МПС, а не движещо се такова, с което се е разминавала, поради което и същата не е осъществила нито от обективна, нито от субективна страна съставът на вмененото й административно нарушение по чл. 44, ал.1от ЗДвП. Като е ангажирал нейната административно – наказателна отговорност за това адм.нарушение, издателят на обжалваното адм.нарушени е нарушил материалния закон, което налага отмяна на издаденото от него НП в тази му част, ведно с наложеното за него адм.наказание „Глоба“ в размер на 200 лева.

По отношение на вмененото адм.нарушение по чл.123, ал.1, т.3 от ЗДвП, то действително, жалбоподателката е причинила по непредпазливост ПТП с паркирал лек автомобил, като е причинила имуществени щети, но не е сигнализирала органите на РУ на МВР - Асеновград, за тяхното установяване, при което се е наложило провеждането на оперативно – издирвателни мероприятия за нейното установяване. С това тя от обективна страна е осъществила състава на вмененото й административно нарушение по чл. 123, ал.1 т.3 б.“А“ от ЗДвП, а от субективна страна е сторила това с пряк умисъл, при съзнавани общественоопасни последици и тяхното целене.

С оглед на това, съдът намери, че за това адм.нарушение законосъобразно е била ангажирана нейната административно – наказателна отговорност, като се явява и законосъобразна преценката и за това, че случаят не е маловажен, с оглед на това, че тя е напуснала ПТП –то и се е наложило да бъдат провеждани оперативно – издирвателни мероприятия по нейното откриване. Наложените две кумулативни наказания са законосъобразно определени и като вид и като размер и продължителност.В тази му част, обжалваното НП съответства на материалния закон.

Поради допуснати съществени нарушения на административно – производствените правила обаче, обжалваното НП подлежи на отмяна в цялост.

Претендирани са разноски за адвокат, като е приложен и договор за правна помощ, видно от който, сумата от 400 лева – договорено възнаграждение, е заплатена в брой. Поради отмяна на обжалваното НП, на основание чл. 63, ал.3 вр.чл. 143, ал.1 от АПК, следва да бъде осъдено ОД на МВР- Пловдив, като разпоредител с бюджетни средства, да заплати на жалбоподателката заплатеното адвокатско възнаграждение в размер на 400 лева.

С оглед на това и на основание чл. 63, ал.1 от ЗАНН,

Съдът

РЕШИ:

 

 ОТМЕНЯВА НП № 19 -0239-001580 от 15.11.2019г., с което на П.Д.З., ЕГН – ********** с адрес: ***, е наложена „Глоба“ в размер на 200 лева- двеста лева, за нарушение по чл. 44, ал.1 от ЗДвП и „Глоба“ в размер на 50 петдесет лева и „Лишаване от право да се управлява МПС“ за срок от 1 един месец, за нарушение по чл. 123, ал.1т.3 б.“А“ от ЗДвП.

На основание чл. 63, ал.3 вр.чл. 143, ал.1 от АПК, осъжда ОД на МВР- Пловдив, за заплати на жалбоподателката  П.Д.З.,  сумата от 400 лева – четиристотин лева – възнаграждение за адвокат.

 

Решението да се съобщи на жалбоподателя и на въззиваемата страна.

Същото подлежи на обжалване пред Административен съд- Пловдив, в 14 – дневен срок от неговото съобщаване на страните, по реда на глава 12 от АПК, на касационните основания, визирани в НПК.

 

Районен съдия: