Решение по дело №301/2020 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 281
Дата: 14 април 2020 г. (в сила от 14 април 2020 г.)
Съдия: Даниела Димова Томова
Дело: 20203100900301
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 25 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№……/………….2020 г.

гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито съдебно заседание, в състав:

 

СЪДИЯ: ДАНИЕЛА ТОМОВА

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 19 по описа за 2020 г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е с правно основание чл.25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ), във вр. с чл.278 от ГПК.

Образувано е въз основа на жалба рег. №20200221103626 на „Медико-дентален център Суис Дентапрайм” ЕООД, ЕИК *********, гр. Варна, подадена чрез пълномощник адвокат Г.А., срещу отказ на Агенция по вписванията рег. №20200219102434 от 20.02.2020г., за вписване на заявените със заявление вх. №20200219102434 промени по партидата на дружеството – преобразуване на дружеството чрез промяна на правната форма.

Като изразява несъгласие с мотивите на длъжностното лице по регистрацията, че е налице пречка за вписване на преобразуването, тъй като дружеството - едноличен собственика на капитала на преобразуващото се дружество, е с прекратена дейност и следва да се счита заличено на основание § 5г, ал.4 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ, съответно на основание чл.157, ал.2 от ТЗ следва да се прекрати и преобразуващото се дружество – заявител, което несъгласие обосновава аргументирано, жалбоподателят счита, че постановеният отказ е незаконосъобразен и неправилен и моли за неговата отмяна.

 

За да се произнесе по жалбата, съдът съобрази следното:

Като има предвид удостоверената дата на постановяване на обжалвания отказ - 19.02.2020г., съответно датата на постъпване на настоящата жалба – 21.02.2020г., съдът приема, че същата е подадена в срока по чл.25, ал.1 ЗТР. Жалбата е подадена от лицето – заявител по отказаното вписване, съдържа и необходимите приложения по чл.261, т.2 и 4 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), с оглед на което производството по нея се приема за допустимо.

 

Със заявление образец В21, вх. №20200219102434 адвокат Г.А. – адвокат с изрично пълномощно, е поискал да бъдат вписани в търговския регистър по партидата на „Медико-дентален център Суис Дентапрайм” ЕООД, ЕИК *********, гр. Варна, настъпили промени във вписаните обстоятелства в резултат на взети от едноличния собственик на капитала „СУИС ГРИЙНФИЛД” АД, чуждестранно юридическо лице (ЧЮЛ), вписано в търговския регистър на кантона Щвиц, Конфедерация Швейцария с фирмен номер 112.206.028, решения за преобразуване на дружеството чрез промяна на правната му форма и всички свързани с преобразуването промени.

 

За да откаже вписване на заявените промени, длъжностното лице по регистрацията е приело, че няма надлежен орган който да вземе необходимите решения за преобразуване, тъй като дружеството - едноличен собственика на капитала е с прекратена дейност съгласно § 5г, ал.4 от ПЗР на ЗТРРЮЛНЦ и следва да се счита заличено. Наред с това и позовавайки се на чл.157, ал.2 от ТЗ, е приело, че не е възможно преобразуване на дружеството – заявител, а същото трябва да се прекрати. Този извод е основан на констатации, че дружеството, вписано като едноличен собственик на капитала, съответно и волеобразуващ орган на преобразуващото се дружество, СУИС ГРИЙНФИЛД - ШВЕЙЦАРИЯ, ЕИК/ПИК *********, е имал надлежна търговска регистрация във водения от Окръжен съд - Варна търговски регистър, но същото не е пререгистрирано в Търговския регистър (ТР), воден от Агенция по вписванията, съобразно изискванията на ЗТРРЮЛНЦ в изискуемия от закона срок.

 

Ценен по същество, този отказ напуска пределите на обхвата на проверката, очертани в чл.21 от ЗТРРЮЛНЦ. Длъжностното лице по регистрацията (ДЛР) без основание е разширило режима на задължението на ЧЮЛ, в случаите на извършване на самостоятелна търговска дейност в Р. България, да предприеме необходимата регистрация пред българските данъчни власти и пред българския ТР, пренасяйки тези задължения към хипотезата, когато участието на ЧЮЛ в осъществяваната в Р. България стопанска дейност се свежда до неговото участие в собствеността на създаденото за тази дейност местно юридическо лице. В резултат на това , в процесния случай ДЛР стига и прилага краен извод по същество на исканото от жалбоподателя вписване, който противоречи и нарушава повелителната разпоредба на чл.56 от Кодекса за международното частно право (КМЧП), според която правосубектността и правния статус на юридическите лица се уреждат от правото на държавата, в която са регистрирани. В конкретния случай дружеството - едноличен собственика на капитала е с произход Конфедерация Швейцария, поради което неговата правосубектност и правен статус се уреждат и удостоверяват от приложимите закони на Конфедерация Швейцария, кантон Швиц, а не от българските закони. Този извод следва от приложените към подаденото заявление документи, удостоверяващи регистрацията и активния статус на това дружество - едноличен собственик на „Медико-дентален център Суис Дентапрайм” ЕООД, ЕИК *********, гр. Варна. Фактът, че същото има регистрация в регистър „Булстат” и съответен „код по Булстат”, в съответствие с разпоредбите на чл.3, ал.1, т.5 и чл.4 от Закона за регистър БУЛСТАТ, не води и не може да доведе до автоматичен извод, че се касае за българско юридическо лице, което „е имало надлежна търговска регистрация във водения от Окръжен съд - Варна”, съответно, че същото е следвало да се пререгистрира в ТР, воден от Агенция по вписванията, съобразно изискванията на ЗТРРЮЛНЦ в изискуемия от закона срок.

 

По тези съображения и като има предвид, че подаденото от жалбоподателя заявление за вписване на промени по партидата на дружеството е редовно и към него са приложени документите по чл.264ж от Търговския закон, установяващи надлежното възникване на подлежащото на вписване обстоятелство, приложено е и удостоверение по чл.77 от ДОПК, съдът приема, че обжалваният отказ е незаконосъобразен. Същият следва да бъде отменен, като се разпореди вписване на заявените промени. Вписването следва да се извърши след внасяне на дължимата от заявителя държавна такса по чл.16а, ал.2, т.17 от Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията, доколкото такава не е била внесена от заявителя, не е била събрани и чрез даване по реда на чл.22, ал.5 от ЗТРРЮЛНЦ на съответни указания.

 

По изложените съображения съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯ отказ рег. №20200219102434 от 20.02.2020г., на длъжностно лице по регистрацията към Агенцията по вписванията да впише в търговския регистър по партида на „Медико-дентален център Суис Дентапрайм” ЕООД, ЕИК *********, гр. Варна, промени във вписаните обстоятелства за дружеството, заявени със заявление образец В21, вх. №20200219102434.

 

УКАЗВА на Агенция по вписванията ДА ВПИШЕ в търговския регистър по партида на „Медико-дентален център Суис Дентапрайм” ЕООД, ЕИК *********, гр. Варна, заявените със заявление образец В21, вх. №20200219102434, обстоятелства – преобразуване на дружеството чрез промяна на правната форма и свързаните с това промени във вписаните обстоятелства, и съответно на това да обяви новия учредителен акт, отразяващ настъпилите промени, след внасяне на дължимата държавна такса по чл.16а, ал.2, т.17 от Тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

Препис от решението ДА СЕ ИЗПРАТИ на Агенцията по вписванията.

 

 

                 

                                  СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: