Решение по дело №649/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 120
Дата: 14 април 2021 г. (в сила от 14 април 2021 г.)
Съдия: Татяна Любенова Коцева
Дело: 20207080700649
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 17 декември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

120

 

гр. Враца, 14.04.2021 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на  23.03.2021г. / двадесет и трети март   две хиляди двадесет и първа  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КОЦЕВА

ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА и в присъствието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия КОЦЕВА КАН дело № 649 по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

               Производството е по реда на чл.208 и сл. АПК, във вр. чл.63, ал.1 ЗАНН.

               Образувано е по касационна жалба на Сектор“Пътна Полиция“ към ОДМВР-Враца против РЕШЕНИЕ №260070/13.11.2020г., постановено по АНД  №758/2020г. на Районен съд –Враца, с което е отменено в цялост НП № 20-0967-000745/18.05.2020г., издадено от касатора. Твърди се, че оспореното решение е неправилно, поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила,включително и необосновано, за което се излагат съображения в касационната жалба. Иска се отмяна на оспореното решение  и  потвърждаване на наказателното постановление. Прави се и искане за намаляване на присъдените с решението разноски в минимален размер предвиден в наредбата за адвокатските възнаграждения при потвърждаване на решението.

               Ответникът – Ю.Ю.К.  в с.з., чрез процесуалния си представител * П.П. оспорва касационната жалба, като неоснователна. Моли за решение, с което да се остави в сила решението на РС, като правилно и законосъобразно. Претендират се разноски, съгласно представен списък в размер на 300 лева. Съображения за това са изложени и в представена по делото писмена защита.

               Участващият по делото прокурор от ОП-Враца дава заключение за неоснователност на касационната жалба и за оставяне в сила на решението на РС, като правилно. Счита, че са допуснати съществени процесуални нарушения по съставянето и връчването на акта.

               Административен съд-Враца, в настоящия касационен състав, след преценка на доказателствата по делото и във връзка с доводите на страните намира, че касационната жалба е подадена  в  законоустановения 14-дневен преклузивен срок по чл.211, ал.1 АПК, от надлежна страна, срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт, поради което същата е допустима. Разгледана  по  същество  е  НЕОСНОВАТЕЛНА.

               Предмет на делото е Решение №260070/13.11.2020г., постановено по АНД  №758/2020г. на Районен съд –Враца, с което е отменено НП № 20-0967-000745/18.05.2020г., издадено от Началник група, Сектор “Пътна полиция“-Враца към ОДМВР-Враца, с което  на  Ю.Ю.К.  за извършено нарушение по чл.20, ал.2 ЗДвП, на основание чл.179, ал.2,пр.1 ЗДвП е наложено адм.наказание „глоба“ в размер на 200/двеста/ лева и за нарушение на чл.5, ал.3,т.1 ЗДвП на основание чл.174, ал.1,т.2 ЗДвП му е наложена глоба в размер на 1000/хиляда/ лева и лишаване от право да управлява МПС за 12 месеца. За да постанови отменителното си решение РС в оспореното решение е приел, че  в производството по съставяне на АУАН са допуснати съществени процесуални нарушения водещи до отмяна на НП само на това основание. Прието е, че АУАН е съставен в нарушение на чл.43, ал.1 ЗАНН, същия е подписан само от актосътавителя Й., като св. К., който е присъствал при установяване на нарушението не го е подписал. Също така е прието, че АУАН не е предявен на нарушителя и същия не е подписан от него. С оглед на така приетото и оспореното НП е отменено в неговата цялост, без да е разгледан спора по същество.

               Настоящата инстанция споделя изводите на РС-Враца за отмяна на НП в неговата цялост поради допуснати съществени процесуални нарушения при съставянето на АУАН. От приложения по делото АУАН № 214770/25.04.2020г. е видно, че същия е подписан само от актосъставителя Й.. В същия като свидетел при установяване на нарушението е посочен св.К., като същия не е подписал акта. АУАН не е подписан и от нарушителя, както и не му е предявен и връчен, тъй като в разписката от акта липсва подпис на лицето/чл.43, ал.5 ЗАНН/. Тоест от приложения по делото АУАН е видно, че същия е подписан само и единствено от актосъставителя, но не и от св.К. и нарушителя К.. С оглед на така установеното правилно РС е приел, че АУАН е съставен в нарушение на чл.43, ал.1 ЗАНН, което е съществено процесуално нарушение  и водещо до отмяна на НП на това основание. От данните по преписката е видно, че актът не е съставен в хипотезата на чл. 43, ал.2 ЗАНН, а именно нарушителя да е отказал да го подпише, нито пък се установява  да е съставен и в  отсъствие на нарушителя. В тази насока и възраженията на касатора са неоснователни. Възражението, че АУАН е предявен и връчен на нарушителя е неоснователно, тъй като в представения по делото АУАН е видно, че липсват изобщо подписи на нарушителя. Ако АНО е разполагал с екземпляр от акта, който е връчен и предявен на нарушителя е следвало да представи такъв по делото, което в конкретния случай не е налице.

               Настоящата инстанция намира за необходимо да отбележи, че  при извършената проверка на 25.04.2020г. от служители на касатора  е издаден талон на нарушителя № 0031965 за извършена  проверка за употреба на алкохол, който обаче е подписан и връчен на лицето на същата дата, както и е съставен и протокол за ПТП.

               Съгласно чл.52, ал.2 ЗАНН ако се установи, че актът не е бил предявен на нарушителя, наказващият орган го връща веднага на актосъставителя, а съгласно ал.4 преди да се произнесе по преписката, наказващият орган проверява акта с оглед на неговата законосъобразност и обоснованост и преценява възраженията и събраните доказателства, а когато е необходимо, извършва и разследване на спорните обстоятелства. В конкретния случай е следвало и АНО да изпълни правомощията си визирани в чл.52 ЗАНН преди издаване на НП.

               Решението е правилно и в частта му за присъдените разноски в съответния размер, с оглед размера на наложените глоби с НП, а възражението на касатора за прекомерност на адвокатското възнаграждение е неоснователно. Съгласно чл.18, ал.2 от Наредба №1/2004г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения ако административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл.7, ал.2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението.  

               При осъществения контрол по реда на чл.218, ал.2 АПК относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, касационната инстанция намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие с процесуалния и материалния закон, поради което следва да остане в сила.

               При този изход на спора основателно се явява искането на ответника за присъждане на направените по делото разноски в размер на 300/лева/, като от представения по делото договор за правна защита и съдействие /л.13/ е видно, че договореното възнаграждение в размер на 300 лева за адвокатско възнаграждение е заплатено в брой.

               Водим от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2 АПК Административен съд – Враца

 

Р Е Ш И:

              

               ОСТАВЯ в сила Решение  №260070/13.11.2020г., постановено по АНД  №758/2020г.  на  Районен съд –Враца.

               ОСЪЖДА Сектор“ПП“-Враца към ОДМВР-Враца да заплати на Ю.Ю.К. разноски  в касационното производство  в размер на 300/триста/ лева.

               Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

              

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                                                         2.