Определение по дело №249/2021 на Административен съд - Силистра

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 15 септември 2023 г.
Съдия: Маргарита Русева Славова
Дело: 20217210700249
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 декември 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   № 440

гр. Силистра, 15.09.2023 г.

 

 

Административният съд гр. Силистра, в закрито заседание на петнадесети септември през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елена Чернева

                                                            ЧЛЕНОВЕ: Павлина Георгиева – Железова

                                                                                   Маргарита Славова    

            

при секретаря Виолина Рамова, разгледа докладваното от съдия Маргарита Славова адм. дело № 249 по описа на съда за 2021 година и установи следното:

 

Производството е образувано по оспорване, подадено от Фондация „Гринберг“ гр. Пловдив, чрез представител по пълномощие адв. И.Г. от АК - Пазарджик срещу Правилник за организацията и дейността на клубовете на инвалида и пенсионера в Община Силистра, приет с Решение № 411 по Протокол № 19/ 20.12.2012 г. от заседание на Общинския съвет гр. Силистра, без последващи изменения и допълнения, публикуван на официалния сайт на общината. Релевираният нормативен акт е оспорен изцяло, с главен довод за допуснато съществено нарушение на административнопроизводствените правила при неговото приемане, позовавайки се на пряко неизпълнение на императивната разпоредба на чл. 8, т. 4 от отменения, но действал към правнозначимия период (арг. чл. 192а от АПК), Закон за интеграция на хората с увреждания (отм. ДВ, бр. 105/ 18.12.2018 г.).

С определение № 455 от 17.08.2022 г., постановено по настоящото адм. дело № 249/ 2021 г., производството е спряно на основание чл. 229, ал. 1, т. 4 от ГПК, приложим във връзка с чл. 144 от АПК, до произнасяне на Общото събрание на съдиите от Първа и Втора колегии на Върховния административен съд по образуваното тълкувателно дело № 4/ 26.07.2022 г. по описа на ВАС.

С тълкувателно решение № 2 от 25.07.2023 г., постановено по горепосоченото дело, ОСС на ВАС се е произнесло по отправеното искане на председателя на Върховния административен съд, като е даден отговор на поставения въпрос: „Имат ли юридическите лица с нестопанска цел, регистрирали се в Регистъра на ЮЛНЦ като организации на и за хора с увреждания по смисъла на §1 т.12 от ДР на Закона за хората с увреждания, в правно-организационна форма на фондации за осъществяване на дейност в частна полза, правен интерес от оспорването на подзаконови нормативни актове, засягащи хората с увреждания, които не членуват в същите организации и с които организациите нямат сключен договор за социална услуга „застъпничество“?“. С оглед посоченото по - горе, основанието за спиране на съдебното производство е отпаднало и същото следва да бъде възобновено на основание чл. 230, ал. 1 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК, като с настоящия съдебен акт следва да се вземе отношение и по въпроса за активната процесуална легитимация на жалбоподателя, предвид задължителния, на основание чл. 130, ал. 2 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), характер на постановеното тълкувателно решение. В мотивите на последното е посочено, че в хипотезата на чл. 186, ал. 1 от АПК право да оспорват подзаконов нормативен акт имат организациите, които са учредени съобразно специалните разпоредби на Закона за хората с увреждания (ЗХУ) и Закона за социалните услуги (ЗСУ), само ако отговарят на изискванията на чл. 92 от ЗХУ, а именно: да са вписани по реда на ЗЮЛНЦ като юридически лица в обществена полза или по Закона за кооперациите за осъществяване на дейност в областта на социалното приобщаване на хората с увреждания най- малко 5 години преди подаване на искането за признаване на национална представителност; да имат най – малко петгодишен доказан опит в областта на социалното приобщаване на хората с увреждания; да имат членове в не по – малко от двадесет и пет на сто от общините в страната. Фондациите, регистрирани в частна полза, каквато е и Фондация „Гринберг“ гр. Пловдив, не покриват посочените изисквания, което сочи, че същите не отговарят на императивно установените от законодателя критерии в ЗХУ и ЗСУ, необходими за защита на правата на гражданите от тази социална група. Те нямат членска маса, респективно нямат общи права, свободи и законни интереси на членуващите лица, които да бъдат засегнати от подзаконов нормативен акт и да обуславят наличието на правен интерес за водене на производство по обжалване на подзаконови нормативни актове, касаещи хората с увреждания. Поради това същите нямат пряк, личен и непосредствен правен интерес от обжалване на подзаконови нормативни актове, касаещи хората с увреждания, в хипотезата на чл. 186, ал. 1 от АПК.

В обобщение на гореизложеното, се налага извод за недопустимост на подадената от Фондация „Гринберг“ гр. Пловдив жалба поради липса на правен интерес от оспорването – чл. 159, т. 4 от АПК, с оглед на което делото следва да бъде прекратено.

Воден от гореизложеното, и на основание чл. 230, ал. 1 от ГПК, във връзка с чл. 144 от АПК и чл. 159, т. 4 от АПК, Административен съд гр. Силистра

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

         ВЪЗОБНОВЯВА производството по адм. дело № 249/ 2021 г. по описа на Административен съд гр. Силистра.

         ПРЕКРАТЯВА производството по адм. дело № 249/ 2021 г. по описа на АС – Силистра, на основание чл. 159, т. 4 от АПК.

 

         Определението в частта, с която е прекратено производството, подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд, в 7 - дневен срок от съобщението до страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

      ЧЛЕНОВЕ: 1:

 

 

      2: