Решение по дело №1204/2017 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1264
Дата: 20 юли 2017 г.
Съдия: Юлия Русева Бажлекова
Дело: 20173100501204
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 31 май 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ……………

гр.Варна, 20.07.2017г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

     Варненският окръжен съд, гражданско отделение в публично съдебно заседание на двадесет и седми юни през две хиляди и седемнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Юлия Бажлекова

ЧЛЕНОВЕ:Татяна Макариева

Светлана Цанкова

     При участието на секретаря Елка Иванова като разгледа докладваното от съдия Ю. Бажлекова въззивно гр.д. № 1204 по описа за 2017г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по въззивна жалба вх. №  16195/22.03.2017г. от К.Н.Х., ЕГН ********** и Х.П.Х., ЕГН **********,***,  чрез адв. Св. Н., срещу решение № 616/17.02.2017г. по гр.д. № 10600/2016г. на ХХVІ състав на ВРС, с което е определен режим на личен контакт на въззивниците с детето Н. П.П., р. на 12.02.2013г., като им се дава възможност да виждат и вземат детето при себе си, както следва:  всяка трета неделя от месеца от 10 часа до 14 часа и три дни с преспиване през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск.

Считат, че при определяне на режима, съдът не е отчел обстоятелството, че въззивниците и детето живеят в различни населени места и необходимото време за пътуване до дома на детето е повече от един час, като на практика е ограничено времето през което дядото и бабата могат да общуват с детето. Твърдят, че детето се чувства щастливо, когато е в дома на въззивниците, в който има необходимите условия за отглеждането му и възможност за игра на открито в двора, поради което е в интерес на детето то да ги посещава и да контактува с тях. Излагат, че от доказателствата по делото безспорно се установява, че между детето и неговите баба и дядо има привързаност и е налице емоционална връзка, като липсват данни същите да вредят на детето. Иска се отмяна на решението и постановяване на ново, с което да се определи по-разширен режим на лични контакти на въззивниците с детето.

В срока по чл.263, ал.1 ГПК е постъпила насрещна въззивна жалба срещу решението, подадена от П.М.Ц.. Оспорва се подадената от К. и Х. Х. въззивна жалба като неоснователна.

Счита, че ищците не са доказали пред първоинстанционния съд, че е в интерес на детето Н. да контактува с баба си и дядо си по бащина линия. Съдът не е отчел и обстоятелството, че определения режим на лични контакти на бащата с детето се реализира в дома на въззивниците, като целта на инциираното производство за определяне на режим за контакти с бабата и дядото  цели разширяване на определения със съдебно решение режим на лични контакти на втория ответник П.Х. с детето.

Оспорва като необосновани изводите на съда, че не са налице данни за манипулиране на детето от страна на бабата и дядото и наслагване на отрицателни емоции и чувства към майката. Твърди, че след раздялата на родителите през 2014г. ищците не са изявявали желание да осъществяват контакти с детето и не са се интересували от нейното развитие и нужди. Отказът на майката да допусне контакти е бил в периода, през който е било висящо производството по реда на ЗЗДН и е била издадена заповед за защита срещу бащата на детето.

Иска се от съда да бъде отменено обжалваното решение и исковите претенции отхвърлени. Претендира присъждане на сторените по делото разноски.

В писмен отговор на насрещната жалба К. и Х. Х. са изразили становище за неоснователност на същата. Оспорват наведените оплаквания в жалбата, като неверни и тенденциозни. Недоказани намират всички твърдения, че не са в състояние да се грижат за детето, че  поведението им представлява опасност за Н., както и за липсата на морални качества у тях.

     В с.з. на 27.06.2017г. въззивниците, чрез процесуалните си представители поддържат въззивните си жалби.  Представител на ДСП-Варна, въпреки редовното призоваване не се явява, не изказва становище по жалбите.

     ВОС съобрази следното:

В исковата си молба К.Н.Х. и Х.П.Х.  излагат, че ответниците П.М.Ц. и синът им П.Х.П. живели на съпружески начала, като от съвместното им съжителство е родено детето Н. П.П., р. на 12.02.2013г. С влязло в сила решение №5971/12.12.2014г. по гр.д. № 12003/2014г. по описа на ВРС упражняването на родителските права било предоставено на майката. След раздялата на родителите, майката на детето препятствала и отказвала контакти на ищците с детето. Не можели да осъществяват контакт в внучка си дори по телефона, като неуспешни били и опитите им да посетят детето в дома му. Твърдят, че детето е щастливо при срещите си с тях и считат, че е в негов интерес контактите по между им да продължат. Живеят в къща с голям двор, където за детето има осигурени оптимални условия за престой и игри. Молят да им бъде определен режим на личен контакт с детето Н., като могат да го виждат и вземат при себе си: всяка първа и трета събота от месеца от 10.00ч. до 18.00ч.;на рождения ден на бабата на детето – 01.03. от 16 часа до 21 часа; на рождения ден на дядото- 05.12. от 16 часа до 21 часа; по два дни с преспиване през Коледните и Великденските празници, както и всяка година по 10 дни с преспиване през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск.

В писмен отговор П.М.Ц. оспорва иска като неоснователна. Твърди, че със съдебно решение е определен разширен режим на лични контакти на бащата с детето, въпреки ниската му възраст, като с предявения иск се цели още по-разширен режим на лични контакти. Сочи, че режима на лични отношения на детето с баща му се осъществява в дома на ищците, като винаги след престоя си там детето се държи резервирано и казва, че майка му не го обича. Счита, че ищцата и бащата на детето се опитват да настройват детето срещу майка му и да го манипулират. Ищците и втория ответник се опитали да откупят детето с пари, за което е била сезирана прокуратурата. Посочва също, че след раздялата на родителите ищците не са изявявали желание за осъществяване на самостоятелен режим на контакти с детето, не са се обаждали и не са се интересували от развитието му. Не оспорва, че ищцата е ходила да види детето в отсъствието на майката и другото дете на ответницата не я допуснало. Твърди, че ищецът има проблеми с алкохол, а двамата ищци не притежават необходимия капацитет да се грижат за детето. Противопоставя се на претендирания режим, като моли искът да се отхвърли.

Ответникът П.П. не изразява становище по иска.

ДСП-Варна в писмен социален доклад изх. № 0З01-11-00-4953/07.12.2016г.  сочи за установено, че детето се отглежда от майката, като поддържа редовен контакт с бащата. По време на престоя си при бащата то има възможност да контактува със своите баба и дядо по бащина линия, които живеят на един адрес с бащата. Детето Н. разпознава сем. Х. като емоционално близки хора и контактува спокойно с тях. Констатирано е нарушение на взаимоотношенията между майката на детето  и бабата по бащина линия, като сем. Х. и майката на детето Н. -П.  Ц. са консултирани, че поддържането на нормална комуникация и добър диалог по между им е в интерес на правилното развитие на детето. Изразено е становище, че в интерес на детето е да познава и контактува със своите баба и дядо по бащина линия, като контактът следва да се съобрази с ниската му възраст, свободното му време и да не се ощетява общуването на детето с родителите му.

Съдът приема следното от фактическа страна:

Не се спори между страните, че родители на детето Н. П.П., р.12.02.2013г. са П.М.Ц. и П.Х.П.., а видно от представеното по делото удостоверение за раждане на П.Х.П., негови родители са К.Н.Х. и Х.П.Х., следователно последните са баба и дядо на детето Н. по бащина линия.

Видно от представените по делото заверени копия от решения № 5971/12.12.2014г. по гр.д. № 12003/2014г. и № 93/18.08.2014г. по гр.д. № 9367/2014г. по описа на ВРС родителските парва по отношение на детето Н. са предоставени за упражняване на майката П. Цонева, като на бащата П.П. е дадена възможност да вижда и взема детето всеки втори и четвърти съботен ден от месеца от 9 часа до 18 часа, в присъствието на майката, като след изтичане на 6 месечен срок от датата на постановяване на решението контактите ще се осъществяват самостоятелно без присъствие на майката; първия ден на коледните и Великденски празници от 9 до 18 часа на всяка четна година, а всяка нечетна – втория ден от същите празници от 9 до 18 часа; всяка четна година втория ден от новогодишните празници от 9 до 18 часа, а всяка нечетна година – втория ден от новогодишните празници от 9 до 18 часа; на рождения ден на бащата – 9 юни от 9 до 18 часа; всяка четна година на рождения ден на детето от 0 до 18 часа и деня след именния ден на детето – 7 февруари от 9 до 18 часа, а всяка нечетна година деня след рождения ден на детето от 9 до 18 часа и имения ден на детето от 0 до 18 часа; всяка година по 30 дни в различни периода от годината, когато майката не е в платен годишен отпуск, като всеки един период не надхвърля 10 дни. Спрямо П.Х.П. са наложени мерки за защита от домашно насилие по отношение на П.Ц. и децата Н. П. и Ц. К..

Представен е НА №24, т.4, рег.№8916, дело №578/2014г., от който е видно, че П.Х.П. е купил от С.С.С. жилище, находящо се в гр.Варна, ул.“Македония“ №172, вх.В, ет.2, ап.12, като продавачът си е запазил правото на ползване върху имота.

Съгласно извършена справка в НБД“Население“ П.П. има регистриран постоянен адрес *** и настоящ адрес ***

По първоинстанционното дело е представено заключение на съдебно-психологическа експертиза, която съдът кредитира като Обективно и компетентно дадено в частите, с които е дадено експертно становище на базата на проведеното изследване на детето, и страните по делото относно наличието на емоционална връзка между детето и бабата и дядото по бащина линия, данни за манипулация и създаване на отрицателно отношение към майката, данни за промяна в психиката на детето. Съгласно заключението детето познава баба си и дядо си по бащина линия, като е привързано към тях. Връзката между тях е претърпяла промяна след раздялата на родителите на детето и израстването му. При срещите с баба си детето не проявява признаци на голяма привързаност и близост, като излъчва послушание, напрежение и страх. Вещото лице посочва, че бабата безпрекословно подкрепя сина си , като и двамата показват способност за упражняване на психологически натиск по отношение на своето виждане за нещата и да отстояват исканията си. Налице са промени в психиката на детето във връзка с напрежението в отношенията между родителите му, което напрежение се увеличава в присъствието на родителите на бащата. Предвид преживени сцени на домашно насилие, детето е сензитивно към подобни отношения и напрежение, като реагира с вегетативни промени, напрежение, страх, изразени в желание да излезе/избяга от ситуацията. Без майката детето е несигурно, като бащата и родителите на бащата са под един знаменател в емоционалния свят на детето. Положителните преживявания не са заличили спомена и той се актуализира при всеки конфликт, разговор на висок глас между родителите и коментари, които всяка страна прави за другата. Детето се поставя в двойствен възпитателен модел. Безпрекословната подкрепа на исканията на бащата от страна на неговите родители създава напрежения и недоразумения, от които детето се плаши и показва признаци на стрес. В заключението е посочено, че лишаването на майката и детето от време заедно ще ощети развитието на Н..

Съдът не кредитира заключението относно изводите за липса на родителски капацитет на ищците за самостоятелен контакт с детето, тъй като не са посочени конкретни данни и обстоятелства обосноваващи този извод, освен безпрекословната подкрепа, която оказват на сина си.

От представения пред ВРС социален доклад се установява, че детето поддържа редовен контакт с баща си, като по  време на този контакт има възможност да контактува с баба си и дядо си. Ищците живеят в къща на два етажа, в което има играчки и аксесоари за Н., обзавеждането е достатъчно за едно съвременно домакинство, с хигиена на много добро ниво. Детето разпознава сем.Х. като емоционално близки хора и спокойно контактува с тях. Констатирани са нарушения в отношенията между бабата и майката на детето. 

Отново пред ВРС са изслушани показанията на две групи свидетели: Я.Д. Ж., З.А. Н., водени от ищците и М.Р. Ц./баща на ответницата/ и И. Н. Ж., водени от ответницата.   

От показанията на свидетелите Ж. и Н., се установява, че ищците виждат детето Н. рядко – 1-2 пъти в месеца , за по около два часа, когато баща му го водел при тях в с.Тополи. Бабата ходела да търси детето в дома му, но не са й отворили и тя не могла да го види. Свидетелките заявяват, че майката е блокирла и не отговаряла на телефонните позвънявания от страна на ищцата. Бащата на детето не живее в с.Тополи от 1-2 години и води детето рядко в дома на ищците. Според свидетелката Н., която е съседка на ищцата, бабата много добре се грижи за детето, когато то й е на гости и детето е много привързано към ищците.

В показанията си свид. Ц. и Ж. посочват, че след раздялата на родителите през 2014г. дядото по бащина линия е идвал да търси внучката си Н., в рамките на периода през който е имало издадена заповед за защита от домашно насилие срещу бащата на детето. Според свидетелите майката не му е дала да види детето, защото той е  бил в нетрезво състояние. Бабата е идвала два пъти и е искала да види детето, но майката е отсъствала от дома и по-голямото дете Ц. е отказала да я пусне да види Н.. В показанията си свидетелите заявяват, че след срещите с баща с, детето разказвало, че е било на село при баба и дядо, че е спала при баба и тя й готви манджички, че е играла на двора. След престоя си там Н. била намръщена, недружелюбна.

Съдът, като съобрази предметните предели на въззивното производство, очертани с жалбата и всички събрани по делото доказателства, приема за установено от правна страна:

Предявеният иск намира правното си основание в разпоредбата на чл. 128 от СК.

     С обжалваното решение на дядото и бабата по бащина линия е определен режим на лични отношения с детето Н., р.12.02.2013г.

Настоящият състав споделя напълно мотивите на първоинстанционния съд, изложени в обжалваното решение за основателност на исковата претенция и на осн. чл. 272 от ГПК препраща към тях. Намира така определеният от съда режим на лични отношения в полза на бабата и дядото по бащина линия за съобразен с възрастта и особеностите на детето Н..

Интересът на детето с оглед правилното му психическо и емоционално развитие налага то да контактува с близките си както по майчина, така и по бащина линия. Разбира се, че интересът на детето от това не се предполага, а е предмет на преценката на съда. За да е налице интерес от контакти на детето с баба и дядо, съдът следва да има предвид и обсъди всички наведени от насрещната страна възражения за наличието на такъв.

В конкретния казус се твърди, че бабата и дядото на детето Н. нямат възпитателски качества, не са в състояние да се грижат за малко дете, че дядото злоупотребява с алкохол, че детето изпитва напрежение и страх, когато контактува с тях, че сем. Х. след раздялата на родителите на детето не са се интересували от него и целите, които преследват са други.

По делото остават недоказани всички опасения на ответницата – майка на детето Н..

Не се установиха по делото здравословни проблеми у Х.Х. и К.Х. или злоупотреба с алкохол от страна на Х.Х., които не биха им позволили да обгрижват малко дете. В тази връзка, съдът не цени показанията на свид. Ц., в частта, в която той посочва, че при опитите си да види детето, дядото е бил в нетрезво състояние, доколкото свидетелят е заинтересован предвид близката му родствена връзка с ответницата.

Безпочвени в тази връзка са и твърденията, че ищците нямат нужните качества и капацитет и умения да отглеждат малко дете. Експертизата в частта, в която посочва, че дядото и бабата нямат капацитет за самостоятелен контакт с детето е необоснована и е в противоречие с посоченото в социалния доклад, представен по делото и гласните доказателства, от които се установява, че детето контактува спокойно с баба си и дядо си по бащина линия и последните полагат адекватни грижи за детето, когато то е при тях. Не се установяват и твърденията за настройване на детето срещу майката от страна на бабата, като съгласно заключението на вещото лице промяната в отношенията между детето и бабата и дядото по бащина линия се дължи на напрежението между родителите и израстването на детето. Вещото лице не е установило данни за манипулации и настройване на детето и вменяване на омраза към майката.

Не се установява от събраните по делото доказателства, твърдението на ответницата, че бащата на детето Н. живее в една къща с родителите си и режима на лични отношения с детето се осъществява там. Следва да се има и предвид, че бащата има право на преценка и избор как ще прекарва времето с детето и дори да го води при бабата и дядото за повече време и в рамките на режима на личен контакт, това не означава, че занапред ще продължи да го води там. 

Следвало е да бъдат отчетени от съда особеностите на детето, произтичащи от възрастта и възможностите му да комуникира, включително и с непознати лица. Определеният от ВРС режим е изцяло съобразен с това- краткотрайни срещи, без ограничения в мястото и присъстващите лица. В тази връзка а неоснователни оплакванията в жалбата на Х., че при определяне на режима не е отчетено, че бабата и дядото живеят в друго населено място, тъй като при определянето на режима съдът се е ръководил от най добрия интерес на детето, за което предвид ниската му възраст и установените нарушения в комуникацията и емоционалната близост не  е удачно детето да се откъсва от майката за продължителни периоди от време, като по този начин се ограничава и времето, което прекарва с нея. Независимо дали детето се чувства щастливо в дома на баба си и дядо си в с. Тополи, не е задължително режима на лични контакти да се осъществява там. Интереса на детето изисква срещи и общуване с неговите баба и дядо, като е без значение мястото, където те ще се осъществяват.

В заключение, настоящият състав на съда намира, че режим от 4 часа месечно в полза на К. и Х. Х. и три дни през лятото,  в никакъв случай не би ограничил родителстването и времето за лични контакти на ответниците с детето.

Според събраните по делото доказателства, интересът на детето изисква определянето и спазването на режим на контакти с баба и дядо, а лишаването от такива, би довела до последици с неблагоприятен за детето характер, нещо което не бива да се допуска. Разбира се, позволят ли си бабата и дядото застрашаващо интереса на детето поведение, то следва да имат предвид, че постановеното решение може да бъде изменено, като режимът на отношения на детето Н. с тях би бил преценяван от съда отново с оглед изменените обстоятелства, като бъде стеснен,  включително и преустановен.

Двете въззивни жалби са неоснователни.

Първоинстанционното решение следва да бъде потвърдено.

С оглед изхода на спора, разноските следва да останат за страните, така както са направени. 

Воден от горното, съдът:

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 616/17.02.2016г. постановено по гр.д. № 10600/2016г. на ХХVІ състав на ВРС, с което е определен режим на личен контакт на К.Н.Х., ЕГН ********** и Х.П.Х., ЕГН ********** с детето Н. П.П., ЕГН **********, като им дава възможност да виждат и вземат детето при себе си, както следва: всяка трета неделя от месеца от 10 часа до 14 часа, както и три дни през лятото с преспиване, когато майката не ползва платен годишен отпуск.

Решението не подлежи на обжалване на основание чл.280, ал.2, т.2 ГПК.

 

           ПРЕДСЕДАТЕЛ:              ЧЛЕНОВЕ: