Решение по дело №1612/2019 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 февруари 2020 г. (в сила от 2 юни 2020 г.)
Съдия: Нели Иванова Генчева
Дело: 20193330101612
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 28 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

                                                           Р Е Ш Е Н И Е

 

              Номер           82                                21.02.2020 г.                                      гр.Разград

 

В   И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

Разградският районен съд

На          деветнадесети февруари                                        две хиляди и двадесета  година

В открито съдебно заседание, в състав:

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:       НЕЛИ ГЕНЧЕВА

Секретар   Сребрена Русева

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдията

Гр.д.  №1612/2019 г.

 

 

            Производството е с правно основание чл.422 от ГПК във вр. с чл. 146, чл. 79 и  чл.86 от ЗЗД.

            Депозирана е искова молба от  „Гаранционен фонд България“ЕООД, с която са предявени обективно съединени искове срещу  Ф.Ф.М. за установяване, че същият дължи на ищеца сумите 500 лв. остатъчна главница по договор за кредит и 31,90 лв. договорна лихва за периода 26.04.2018 г. – 11.04.2019 г. по договор за потребителски кредит от 26.04.2018 г.  и сумата 294 лв. остатъчна главница по т.1 и 32  лв. – главница по т.2 /за СМС известяване/ по договор за допълнителни услуги от 26.04.2018 г. , както и сумата 16,53 лв. лихва за забава по Договор за потребителски кредит за периода 29.05.2018 г. – 26.04.2019 г.,  за които е издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д.№729/2019 г. по описа на РС Разград. Иска и присъждане на направените разноски. В исковата молба ищецът твърди, че е търговец, който осъществява гаранционни услуги /поръчителство/ в полза на „Фреш кредит“ЕООД, който пък предоставя потребителски кредити и свързаните с тях услуги., че на 26.04.2018 г. между ответника и „Фреш кредит“ЕООД е сключен договор за потребителски кредит с №0003078 и свързан с него договор за допълнителни услуги, че на същата дата е сключен договор за гаранционна сделка между ищеца и „Фреш кредит“ЕООД за задълженията на длъжника по горепосочения договор, че на ответника е предоставена заемната сума 500 лв., че ответникът е поел задължение да върне същата до 29.10.2018 г. ведно с възнаградителната лихва и със задължението от 294 лв. за финансиране на задължението на поръчителя, както и услуга за „СМС известяване“.  Ищецът твърди, че ответникът сам е пожелал да ползва обезпечение чрез поръчителство и тъй като нямал средства да заплати възнаграждението на поръчителя е пожелал кредиторът на му услужи със средства  за това и съответно длъжникът да върне и тази сума на вноски на кредитора. Според ищеца ответникът не  е извършил плащания по договора и съответно ищецът въз основа на договора за поръчителство платил на „Фреш кредит“ЕООД на 11.04.2019 г.  солидарно дължимите от него задължения на длъжника съобразно поканата за плащане и на основание чл.74 от ЗЗД встъпил в правата на кредитора, във връзка с което поискал и била издадена заповед за изпълнение по ч.гр.д.№729/2019 г. по описа на РС Разград.

            Ответникът е призован по реда на чл.47 от ГПК. Назначеният му от съда особен представител оспорва част от исковете. По отношение на иска за заплащане на сумата 500 лв. и договорната лихва от 31,90 лв. счита исковете за доказани, предвид наличието на доказателства за възникването и съществуването на вземане. Счита, че кредитора и поръчителя са свързани лица.

            Съдът, след като взе предвид становищата на страните, като прецени събраните по делото доказателства по вътрешно убеждение и съобрази приложимия закон, прие за установено от фактическа страна следното:

            На 26.04.2018 г. между ответника Ф.Ф.М. и „Фреш Кредит“ЕООД е сключен договор за потребителски кредит №0003078. В договора е посочено, че чистата стойност е 500 лв., а лихвения процент 21,55%.  Съответно размерът на месечната погасителна вноска е посочен 88,65 лв., а броят на вноските – 6. Съответно общата сума за погасяване е посочена 531,90 лв., а годишния процент на разходите – 47,26%. В чл.6 от договора ответникът като кредитополучател е удостоверил, че надлежно е получил заема в тези параметри. Същият е подписал и изрична разписка, в която е посочил, че е получил сумата 500 лв. по договора за потребителски кредит №0003078.

            В чл.3 от договора са уговорени обезпечения/гаранции по кредита, с което кредитополучателят се задължил в срок от 48 часа  от подписването на договора  да осигури обезпечение. Това обезпечение следва да бъде поръчителство на две физически лица с безсрочни трудови договори с минимално месечно брутно трудово възнаграждение от 1500 лв. или неотменима безусловна банкова гаранция от одобрена от кредитодателя банка. При неизпълнение на това задължение страните са уговорили, че кредитополучателят упълномощава кредитора  да сключи от негово име и за негова сметка, в т.ч. и при условията на чл.38 от ЗЗД, договор за поръчителство с одобрено от кредитодателя дружество-поръчител, което да предостави на кредитодателя гаранционна услуга /поръчителство/ за обезпечаване на задълженията на кредитополучателя, възникнали по настоящия договор, с възнаграждение за поръчителя на стойност  в рамките на 294 лв., като посоченото възнаграждение за поетото поръчителство се заплаща от кредитополучателя разсрочено на равни месечни вноски за негово удобство.

Към договора е приложен погасителен план /л.13/, в който изрично са посочени размерите на отделните вноски и техния падеж – по 88,65 лв., а  в отделен  график /л.15/ са посочени отделно лихвата и главницата, които се погасяват с всяка от вноските. В отделна графа е записана сумата 49 срещу падежа на всяка от шестте вноски като ГФБ и общо сумата 137,65                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               лв. за всеки от шестте падежа.

            При сключването на договора за кредит кредитополучателят е подписал и екземпляр от общите условия към договора за потребителски кредит.

            Ответникът е подписал и искане за предоставяне на допълнителни услуги във връзка с договор за кредит, в което е посочил, че иска да му бъде предоставена допълнителна услуга „Финансиране, разсрочване и заплащане от поръчителя на сумата, която се дължи от клиента за възнаграждението по договор за поръчителство за кредита. В това искане е посочил, че ще заплаща допълнителната услуга на шест вноски по 49,00 лв.  Съответно на 26.04.2018 г.  между кредитора „Фреш Кредит“ЕООД, кредитополучателя Ф.Ф.М., представляван от „Фреш Кредит“ЕООД и „Гаранционен фонд България“ЕООД е сключен договор за гаранционна сделка /поръчителство/. С тази сделка ишецът „Гаранционен фонд България“ЕООД се е задължил спрямо кредитора да отговаря за изпълнението  на всички задължения на ответника, като е уговорено, че договорът влиза в сила в срок от два дни от сключването му и при условие, че длъжникът не е предоставил обезпеченията по чл.3 от договора.

            Според представената справка от кредитора „Фреш кредит“ЕООД ответникът не е платил никакви суми в изпълнение на договора за кредит. С покана от 11.04.2019 г. /л.19/ кредиторът „Фреш кредит“ЕООД е поканил ищеца „Гаранционен фонд България“ЕООД да плати като поръчител на ответника Ф.Ф.М. сумата 913,43 лв. общо задължение. С протокол за прихващане от 11.04.2019 г. /л.18/ представителите на двете дружества са договорили погасяване на насрещни парични задължения, като сумата 913,43 за ответника е част от тези задължения.

            По делото е представена справка за изпратени от „Фреш кредит“ЕООД   СМС-и чрез „Мобика“ООД към номер **********, както и потвърдително писмо от „Мобика“ООД за ползвани услуги за изпращане на текст, чието съдържание е кратки покани за плащания на кредити. В Тарифа  за таксите за допълнителни услуги на „Фреш кредит“ЕООД  е записана такса за изпращане на текстово съобщение – 1 лв. за всеки изпратен СМС.

            Със заявление по реда на чл.410 от ГПК ищецът е поискал и съдът е издал по ч.гр.д.№729/2019 г. по описа на РС Разград  заповед за изпълнение за сумата 865,00 лв. по договор за гаранционна сделка, 31,90 лв. лихва за периода 26.04.2018 г. – 11.04.2019 г. и 16,53 лв. лихва за периода 29.05.2018 г. – 11.04.2019 г.  Тази заповед е връчена на длъжника при условията на чл.47 от ГПК.

            Анализът на установената фактическа обстановка, налага следните правни изводи:

            Предявените искове са с правно основание чл.422 от ГПК и в това производство ищецът следва да установи дали вземането, за което е издадена заповед за изпълнение съществува, дали неговият размер е този, посочен в заповедта и дали той е титуляр на вземането.

            В случая ищецът твърди, че като поръчител е изпълнил задължението на ответника към кредитора и е встъпил в правата му. Съгласно разпоредите на чл.138, ал.1 и ал.2, изр.1 от Закона за задълженията и договорите, поръчителят поема с договор в писмена форма задължение към кредитора на длъжника да отговаря за изпълнение на неговото задължение, като поръчителството може да съществува само за действително задължение. Поръчител, който изпълни задълженията на длъжника  съгласно чл.143, ал.1 от ЗЗД, встъпва в правата на удовлетворения кредитор и може да претендира заплащане на главница, лихви и разноски. Тези права на поръчителя не възникват, ако той е платил без да има дълг, тъй като в този случай задължението на поръчителя, което е функция на главния дълг, не е възникнало. Разпоредбата на чл.143, ал.2 изр. второ от ЗЗД  регламентира възможността длъжникът да противопостави на поръчителя възраженията, които е можело да направи на кредитора при изпълнението, освен ако поръчителят не го е уведомил предии да извърши това плащане. В случая не се твърди и не са представени доказателства за такова уведомяване.

            Процесният договор за кредит попада под правната регламентация на Закона за потребителския кредит, установяващ императивни изисквания към необходимото съдържание на договора за потребителски кредит, с оглед неговата действителност, като съдът има и служебно задължение да следи за спазването на  императивния материален закон. В този смисъл последователна е и практиката на съда на Европейския  съюз по тълкуването и приложението на Директива 93/13/ЕИО на Съвета от 05.04.1993 г. относно неравноправните клаузи в потребителските договори. По отношение на договорите за потребителски кредит на общо основание и съгласно чл.24 от ЗПК се прилагат правилата на чл.143- 148 от ЗЗП.

            Съгласно разпоредбата на чл.10, ал.1 от ЗПК, договорът следва да е сключен в писмена форма  на хартиен или друг траен носител, което изискване в случая е налице. Към договора е приложен и погасителен план, който е подписан от двете страни и съдържа информация за съответните плащания и срокове за това, както и разбивка на всяка погасителна вноска, показваща размера на главницата, лихвата, изчислена на базата на лихвения процент и допълнителните разходи. Така договорът за кредит съдържа всички задължителни реквизити  съгласно ЗПК, поради което е породил едно валидно задължение на длъжника, което поръчителят е изпълнил. Ето защо съдът приема, че е налице вземане на ищеца спрямо ответника за сумата 500 лв. главница по договора и 31,90 лв. договорна лихва за периода 26.04.2018 г. – 29.10.2018 г., тъй като това е периода, в който длъжникът е следвало да изпълни задължението си да върне кредита и за този период е била уговорена договорната лихва от 31,90 лв.

По отношение на иска за  установяване на задължението за заплащане на сумата 294 лв. – главница по  договор да допълнителни услуги към договора за кредит, съдът намира, че този договор не поражда задължения за страните по него. На първо място по делото е представено само искането на потребителя, но не и насрещно изявление на кредитодателя.  Посоченото в искането възнаграждение за поръчителя в размер на 294лв., е повече от половината от предоставената с договора за кредит главница. Това възранграждение утежнява прекомерно задължението на кредитополучателя и по същество цели заобикалянето на разпоредбата на чл.19, ал.4 от ЗПК, който регламентира максималния размер на годишния процент на разходите при договорите за потребителски кредит, още повече, че предвидените в договора обезпечения-поръчителство на две лица или банкова  гаранция са от такова естество, че поставят кредитополучателя в невъзможност в рамките на уговорените 48 часа от подписването на договора да ги изпълни.  Тъй като този договор за допълнителни услуги, който се явява част от договора за потребителски кредит е сключен във вреда на ответника като потребител, тази уговорка не отговаря на изискването за добросъвестност /тъй като покачва необосновано високо цената на паричния ресурс, като същевременно, поради начина на формулиране, създава у ищеца измамното чувство, че ако в 48-часов срок изпълни другите условия – за поръчител и за банкова гаранция, които се оказват невъзможни за изпълнение, би могъл да избегне необходимостта да заплати и тази сума/ и води до значително неравновесие между правата и задълженията на търговеца или доставчика и потребителя /качва ГПР при договора в пъти над допустимото по чл.19, ал.4 от ЗПК/. С оглед на горното, съдът намира, че тази клауза в договора за допълнителни услуги, който представлява част от договора за кредит е неравноправна по смисъла на чл.143 от Закона за защита на потребителите и на основание чл.146, ал.1 от ЗЗП е нищожна, тъй като няма твърдения и доказателства да е уговорена индивидуално. Освен това по делото не са представени доказателства за действителното плащане на възнаграждение на ищеца, за да поръчителства на ответника по договора за кредит, за да се иска последният да възстанови тази сума.

            По отношение на иска за установяване на задължението за заплащане на сумата 32 лв. главница за СМС известяване, по делото не бе установено ответникът да е бил уведомен за тарифата, която предвижда тази такса и да се е съгласил с нея, поради което искът е неоснователен и недоказан.

            Искът за установяване на обезщетението за забава в размер на 16,53 лв. е основателен и доказан. Ответникът е следвало да изпълни задълженията си по договора за кредит в посочените в същия договор срокове и след като не е изпълнил това на основание чл.86 от ЗЗД той дължи изпълнението ведно с обезщетение за забава в размер на законната лихва от датата на забавата до 11.04.2019 г., тъй като заявлението за издаване на заповед за изпълнение е депозирано на 11.04.2019 г. За този период от време законната лихва върху главницата при съобразяване на падежа на всяка от вноските е 35,48 лв. , като в съответствие с диспозитивното начало съдът следва да присъди същата в поискания размер от 16,53 лв.

            На основание чл.78, ал.1 от ГПК ответникът следва да заплати на ищеца направените от него разноски, съразмерно на уважената част от иска. Общо направените по делото разноски са в размер на 375 лв.  Така съразмерно на уважената част от исковете ответникът следва да заплати на ищеца сумата 225,15 лв. разноски Съответно по ч.гр.д.№729/2019 г. тази сума е 15,01 лв.

            По гореизложените съображения, Съдът:

 

Р  Е  Ш  И  :

 

            ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на Ф.Ф.М., ЕГН ********** ***, че същият дължи на  „Гаранционен фонд България“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище гр.Бургас и адрес на управление ж.к.“Славейков“, бл.161, партер, представлявано от   управителя П. С. С. сумата 500 лв. /петстотин лева/ главница, платена по договор за потребителски кредит №0003078/26.04.2018 г. на „Фреш кредит“ЕООД, ведно със законната лихва върху тази сума от 11.04.2019 г. до окончателното плащане на сумата, сумата 31,90 лв. /тридесет и  един лева и деветдесет стотинки/ договорна лихва за периода  26.04.2018 г. – 29.10.2018 г. и сумата  16,53  лв. /шестнадесет лева и петдесет и три стотинки/ обезщетение за забава за периода 29.05.2018 г. – 11.04.2019 г., за които задължения е издадена заповед за изпълнение №2084/08.05.2019 г. по ч.гр.д.№729/2019 г. по описа на РС Разград и ОТХВЪРЛЯ ИСКА, предявен от „Гаранционен фонд България“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище гр.Бургас и адрес на управление ж.к.“Славейков“, бл.161, партер, представлявано от   управителя П. С. С. срещу Ф.Ф.М., ЕГН ********** *** в останалата му част до размера на 865,00 лв. главница като НЕОСНОВАТЕЛЕН И НЕДОКАЗАН.

            ОСЪЖДА Ф.Ф.М., ЕГН ********** *** ДА ЗАПЛАТИ на  „Гаранционен фонд България“ ЕООД, ЕИК ********* със седалище гр.Бургас и адрес на управление ж.к.“Славейков“, бл.161, партер, представлявано от   управителя П. С. С.  сумата 15,01 лв. /петнадесет лева и  една стотинки/ за разноски  по ч.гр.д.№729/2019 г., както и 225,15 лв. /двеста двадесет и пет лева и петнадесет стотинки/ разноски  по  настоящото дело.

            Решението подлежи на обжалване пред Разградския окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

            След влизане в сила на решението делото да се докладва на съдията докладчик по ч.гр.д. №729/2019 г.

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: