Решение по дело №10/2011 на Окръжен съд - Ямбол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 9 юни 2011 г.
Съдия: Жени Атанасова Бозукова
Дело: 20112300800010
Тип на делото: Фирмено дело
Дата на образуване: 27 април 2011 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 35

 гр. Ямбол,  09   . 06    .  2011г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

ЯМБОЛСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД , Фирмено отделение в закрито заседание на  .......девети  юни............................................……… през две хиляди и единадесета  година, като разгледа докладваното Ф.Д.    10  по описа за 2011г. от

                                                                  ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:Ж БОЗУКОВА

и за да се произнесе взе предвид следното:

В ЯОС е постъпило заявление от членовете на Управителния съвет на сдружение с нестопанска цел с дейност в обществена полза: „ДРУЖЕСТВО  ЗА ПРИЯТЕЛСТВО С НАРОДИТЕ НА РУСИЯ И ОНДобл. Ямбол, като се иска вписването му в регистъра за юридическите лица с нестопанска цел . 

Приложени са следните документи: Протокол. от Учредителното събрание от 13.01.2011г.; Устав на сдружението; списък на учредителите, приели устава; образец от подписа на Председателя на УС – нотариално заверен, свидетелства за съдимост на  членовете на управителния съвет, декларации за липса на родствени връзки на членовете на УС; уведомително писмо за уникалност на наименованието от „ИО” – АД, вносна бележка за платена ДТ.

 Искането е основателно, поради което и на основание чл. 18, ал. 1 , от ЗЮЛНЦ, чл. 595 и сл. ГПК, ЯОС 

Р  Е  Ш  И:

 

ВПИСВА в Регистъра за юридическите лица с нестопанска цел при ЯОС сдружение с нестопанска цел за за осъществяване на дейност в обществена  полза  с наименование: ДРУЖЕСТВО  ЗА ПРИЯТЕЛСТВО С НАРОДИТЕ НА РУСИЯ И ОНД”.   

СЕДАЛИЩЕ и АДРЕС на управление: с. Веселиново, общ. Тунджа, обл. Ямболска, ул. „С. Белчев” № 1.

            Основните цели на Сдружението, което ще осъществява дейността си в обществена полза, което определяне е неотменяемо, са:

           Развитие  на  приятелството  и  разкриване  и  поддържане  на непреходните общочовешки ценности в българо-руските отношения, както и с другите народи от ОНД; развитие и утвърждаване на духовните ценности; развитие и утвърждаване на гражданското общество; развитие на образованието, науката и културата; защита на човешките права и свободи; приобщаване на младите хора в обществения живот и към инициативите на сдружението, без каквито и да било различия като раса, цвят на кожата, пол, език, религия, националност и др. съдействие за местното и регионално развитие чрез опазване и развитие на култура, традиции и обичаи и подкрепа за социалната сплотеност на местните общности чрез реализиране на общностни стратегии и стратегии за местно развитие.

             СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ:

             Поддържане на контакти и взаимодействие с други организации и институции по проблемите на управлението и разработването на проекти;  Организиране на фестивали, срещи, обучения, консултации, беседи, лекции, дискусии, образователни прояви, презентации, информиране, медийни прояви, конференции и други инициативи с цел популяризиране и изучаване на руската литература и култура в област Ямбол и в България и българската литература и култура и в Русия и държавите от ОНД; Организиране на форуми, срещи, презентации и други инициативи за развитието на контактите и връзките между отделни общини, градове, села, обществени организации и други физически  и юридически лица от област Ямбол и Русия, както и от страните на ОНД; за развитието на културния, икономическия, фолклорен и спортен обмен и други форми на общуване; Организиране на различни инициативи, позволени от закона, с цел популяризиране сред народите на Русия и ОНД на историческото и съвременно развитие на област Ямбол и Република България, традициите и добродетелите на нашия народ, достиженията му в областта на науката, изкуството, културата и образованието; Издаване и разпространяване на публикации и други печатни материали, свързани с целите на сдружението, създаване на информационен сайт; Оказване на помощ и съдействие на български граждани, родени в област Ямбол, живущи, работещи и специализиращи в Русия и държавите от ОНД, както и на руски граждани, живущи, работещи и специализиращи в област Ямбол;  Организиране и финансиране на други позволени от закона дейности, свързани с целите на сдружението.

       ПРЕДМЕТЪТ на дейност на Сдружението е:

              Организиране и провеждане на регионални, национални и международни форуми и семинари, имащи отношение  към дейността на сдружението; Инициативи за популяризиране сред народите на Русия и ОНД на историческото и съвременно развитие на област Ямбол и Република България, традициите и добродетелите на нашия народ, достиженията му в областта на науката, изкуството, културата и образованието; Инициативи, насочени към популяризиране на руската култура в област Ямбол и в България и българската култура и в Русия и държавите от ОНД; Дейности, съобразени с разнообразието, уникалните качества, интересите и творческите способности на младите хора от област Ямбол и техни връстници от Русия и страните от ОНД; Дейности и инициативи в подкрепа на регионалното развитие чрез опазване и развитие на култура, традиции и обичаи и подкрепа за социалната сплотеност на местните общности чрез реализиране на общностни стратегии и стратегии за местно развитие; Оказване на методическа и консултативна помощ на своите членове и на други  физически и юридически лица в тяхната дейност, отнасяща се до дейността на Сдружението; Създаване на достъпна база данни и интернет-сайт с полезна информация, свързана с целите на Сдружението; Участие в национални и международни програми; Подпомагане на общински и държавни институции, правителствени и други неправителствени организации, работещи по същите проблеми и пр.; Осъществяване на културен и информационен обмен с други български или чуждестранни сдружения или организации; Проучване, анализ и обобщаване на данни, свързани с проблематиката, залегнала в целите на Сдружението, популяризиране на добри практики; Подготовка, печат и разпространение на информационни материали на хартиен и електронен носител с цел популяризиране дейността и осъществяване целите на Сдружението.

            Сдружението може да извършва допълнителна стопанска дейност, само ако е свързана с предмета на основната дейност и за постигане целите на Сдружението, за които е регистрирано и като използва прихода за постигане на определените в Устава цели.

             

             Сдружението осъществява дейност В ОБЩЕСТВЕНА ПОЛЗА, като ще разходва имуществото си за целите посочени в чл. 4 от Устава и чл. 38, ал. 1 от ЗЮЛНЦ.

             Сдружението се учредява за неопределен срок от време.

            ОРГАНИ:

Върховен колективен орган на сдружението е ОБЩОТО СЪБРАНИЕ;

Управителен орган на сдружението е УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ

Контролен орган - КОНТРОЛЕН СЪВЕТ

             ОБЩОТО СЪБРАНИЕ се състои от всички членове на Сдружението.  Юридическите лица участват в събранието чрез лицата, които ги представляват. Общото събрание на Сдружението има изключителни права и компетентност да:

             изменя и допълва Устава; избира и освобождава членовете на Управителния съвет, включително и председателя на Управителния съвет; взема решение за преобразуване или прекратяване на Сдружението;; приема основните насоки и програма за дейността на Сдружението; приема бюджета на Сдружението; взема решение относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществените вноски; приема отчета за дейността на Управителния съвет; отменя решения на другите  органи на Сдружението,  които противоречат на закона, Устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на Сдружението;  взема и други решения, предвидени в Устава.

            Правата по чл. 11, ал. 1, т. 1, 3,7,9, 11 и 12 от Устава не могат да се възлагат на други органи на Сдружението.

            Решенията на ОС са задължителни за другите органи на Сдружението.

            Решенията на ОС подлежат на съдебен контрол относно тяхната законосъобразност и съответствие с Устава.     

             Общото събрание се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на 1/3 от членовете на Сдружението. Ако в последния случай Управителния съвет в двуседмичен срок не отправи писмено покана за свикване на Общото събрание, то се свиква от съда по седалището на Сдружението-Окръжен съд Ямбол по писмено искане на заинтересуваните членове или натоварено от тях лице.

            Поканата трябва да съдържа дневният ред, датата, часа и мястото за провеждането на ОС и по чия инициатива то се свиква.

            Поканата се публикува  в един  регионален вестник и се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на Сдружението, най-малко един месец преди насрочения ден.

            Общото събрание е законно, ако присъстват повече от половината от всички членове или техните представители, съгласно определените норми на представителство. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, колкото и членове да се явят.

             Всеки член на Общото събрание има право на един глас. Член на Общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до:

            него,  неговия  съпруг  /а/ или  роднини  по  права линия  - без ограничения,  по съребрена линия - до четвърта степен, или по сватовство - до втора степен включително;

            юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.

            Решенията на Общото събрание се вземат с мнозинство от присъстващите.

             Решения за изменяне и допълване на Устава и решения за преобразуване или прекратяване на Сдружението, се вземат с мнозинство 2/3 от присъстващите.

             По въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения.

            УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ

 Управителният съвет се състои 11 души - членове на Сдружението. Юридически лица, които са членове на Сдружението, могат да посочват за членове на Управителния съвет и лица, които не са членове на Сдружението. Членовете на Управителния съвет се избират за срок от 5 години, като негови членове могат да бъдат преизбирани неограничено.

Председателят на Управителния съвет се избира от Общото събрание.

Председателят на Управителния съвет представлява Сдружението пред всички държавни органи, физически и юридически лица. В своята дейност той се подпомага от най-много двама души заместник- председатели, също членове на Управителния съвет, които   се избират от Общото събрание на Сдружението за срок от пет години.

             Правомощия на Управителния съвет:

             представлява Сдружението и определя обема на представителната власт на отделните негови членове; осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание; разпорежда се с имуществото на Сдружението при спазване изискванията на Устава;

подготвя и внася в Общото събрание  проект за бюджет; подготвя и внася в Общото събрание  отчет за дейността на Сдружението; определя реда и  организира извършването  на дейността на Сдружението, включително и тази в обществена полза, и носи отговорност за това; определя адреса на Сдружението; приема и изключва членове; взема решение за откриване и закриване на клонове; взема решение за участие в други организации взема решения  и приема вътрешни актове по всички въпроси, които по закон или съгласно  Устава не спадат в правата на друг орган и приема правилник за своята дейност; изпълнява задълженията, предвидени в Устава.

      Заседанията на Управителния съвет се свикват и ръководят от председателя на Управителния съвет. Председателят е длъжен да свика заседание на Управителния съвет при писмено искане на 1/3 от членовете му. Ако председателят не свика заседание на Управителния съвет в седмичен срок, то може да се свика от всеки един от заинтересуваните членове на Управителния съвет. При отсъствие на председателя заседанието се ръководи от определен от Управителния съвет негов член.

             Управителният съвет може да взема решение, ако на заседанието му присъстват повече от половината от неговите членове.

            Решенията се вземат с мнозинство от присъстващите, а решенията относно извършването на ликвидация на Сдружението, относно разпореждане с имуществото на Сдружението и за определяне реда и организиране извършването на дейността на Сдружението, включително и тази в обществена полза - с мнозинство от всички членове.

             Членовете на Управителния съвет носят солидарна отговорност за действията си, увреждащи имуществото и интересите на Сдружението.

            Председателят на Управителния съвет се избира от Общото събрание на Сдружението и има следните правомощия :

            Представлява Сдружението пред всички държавни органи, физически и юридически лица, а в негово отсъствие упълномощава, зам.-председател на Управителния съвет; Ръководи цялостната дейност на Управителния съвет на  Сдружението; Ръководи заседанията на Управителния съвет; Определя правата и задълженията на зам. - председателите на Управителния съвет.

             КОНТРОЛНИЯТ СЪВЕТ на Сдружението  се избира от Общото събрание, който се състои най-малко от трима души /членове на Сдружението/ и се избира за срок от пет години.

На свое заседание членовете на Контролния съвет избират председател

Контролния съвет приема план за своята дейност и се отчита за дейността си пред Общото събрание. Контролния съвет осъществява цялостен контрол върху законосъобразността и правилността на дейността на Сдружението и неговите ръководни органи.

             Членове на Сдружението могат да бъдат дееспособни физически и юридически лица, които желаят да допринесат за постигане целите на Сдружението.

      Членството в Сдружението е доброволно.

             Членството се прекратява :

с едностранно волеизявление до Сдружението; със смърта или поставяне под пълно запрещение; с изключването ; с прекратяването на юридическото лице с нестопанска цел; при отпадане, поради невнасяне на установените имуществени вноски и
ситемно неучастие в дейността на Сдружението.

            С прекратяването на членството се прекратяват имуществените отношения на члена със Сдружението, като Сдружението не дължи връщане на направените имуществени вноски.

            Член на Сдружението може да бъде изключен с решение на Общото събрание по предложение на Управителния съвет, когато: нарушава разпоредбите на Устава; извършва други действия, които правят по-нататъшното му членство в Сдружението несъвместимо.

            При маловажни случаи на нарушение на уставните задължения, УС определя с решение срок за преустановяване на нарушението и за отстраняване на неговите последици, при неспазването на който срок прави предложение за изключване.

             Отпадането се счита настъпило с вземането на решение за това от Общото събрание, когато член на Сдружението не е внесъл  три или повече последователни имуществени вноски и системно не участва в дейността, което се констатира по документите които се водят в Сдружението.

              С решение на Управителния съвет  на Сдружението може да се откриват и закриват клонове извън населеното място, в което се намира седалището на Сдружението.           

             Клоновете не са юридически лица. Те се представляват от управител  и извършват дейностите, определени с Устава и в решението на Управителния съвет.

            Управителния съвет на Сдружението заявява пред компетентния съд по седалището на клона, наименованието, седалището и адреса на Сдружението, седалището и адреса на клона, неговия управител и ограниченията на неговите правомощия и представителна власт. На заявяване подлежат и промените в горепосочените обстоятелства. Заявяването се извършва в 7- дневен срок от датата на решението на Управителния съвет

            Имуществото на Сдружението се състои от правото на собственост и други вещни права върху движимо и недвижимо имущество, вземания,други права, регламентирани от закона.

             Източници на средства на Сдружението са имуществените вноски на членовете, дарения и завещания от физически и юридически лица, спонсорство.

            Имуществените вноски на членовете се определят по вид и размер от Общото събрание, което посочва в решението си и начина на внасянето им.

            За безвъзмездно разходване на имуществото на Сдружението е необходимо мотивирано решение, взето от Общото събрание  с мнозинство 2/3 от всички негови членове, когато е в полза на:

лица от състава на другите му органи и техните съпрузи, роднините им по права линия без ограничение, по съребрена линия до четвърта степен или по сватовство до втора степен включително

лица, били в състава на управителните му органи до две години преди датата на вземане на решението

юридически лица, финансирали организацията до три години преди датата на вземане на решението

юридически лица, в които посочените лица по чл. 35, т.1 и т.2 от Устава са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения

политически партии, в ръководните и контролните органи на които участват членове на ръководните и контролни органи на юридическите лица с нестопанска цел.

             Сдружението, определено за осъществяване на общественополезна дейност, не може да се преобразува в юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на дейност в частна полза.

            Сдружението може да се преобразува чрез вливане, сливане, отделяне и разделяне.  

            Сдружението се прекратява :

С  решение на върховния си орган- Общото събрание

С решение на окръжния съд по седалището на Сдружението, а именно: Окръжен съд Ямбол, когато: не е учредено по законния ред;

извършва дейност, която противоречи на Конституцията, на законите и на добрите нрави;

е  обявено в несъстоятелност

            При прекратяване на Сдружението се извършва ликвидация.

             Ликвидацията се извършва от Управителния съвет, а в предвидените в закона случаи от определен от Окръжния съд по седалището на юридическото лице ликвидатор.

            Ликвидаторът е длъжен по възможност да удовлетвори всички кредитори на Сдружението от наличните парични средства, а ако това е невъзможно, чрез осребряване първо на движимото, а след това на недвижимото имущество на юридическото лице с нестопаска цел.  Той няма право по какъвто и да е начин да прехвърля имущество на лицата по чл. 43, ал. 2 от ЗЮЛНЦ.

            Имуществото, останало след удовлетворяване на кредиторите, се предоставя по решение на съда на юридическото лице с нестопанска цел, определено да извършва обещественополезна дейност със същата или близка на Сдружението нестопанска цел. Ако имуществото не бъде предоставено по този ред, то се предава на общината, в която е седалището на прекратеното Сдружение, която е длъжна да предоставя имуществото за извършване на възможно най-близка до целите на прекратеното юридическо лице общественополезна дейност.

            След разпределяне на имуществото ликвидаторът е длъжен да поиска заличаване на вписването на юридическото лице с нестопанска цел от окръжния съд по седалището на Сдружението- Окръжен съд Ямбол.

              Когато Сдружението се прекратява чрез производство по несъстоятелност, редът за ликвидацията и правомощията на ликвидатора  се определят съгласно разпоредбите на  Търговския закон..

ВПИСВА УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ в състав:

      М.И.Д., ЕГН ********** - Председател; М.И. Ч., ЕГН ********** – зам.- Председател; Т.К.Т., ЕГН ********** – зам.- Председател; И.К.К., ЕГН ********** ; С.И.Б., ЕГН **********; Е.Г.А., ЕГН **********; Е.К.Г., ЕГН **********; К.Д.Д., ЕГН **********; Р.Г.Р., ЕГН **********; С.Д.М., ЕГН **********; С.Г.Г., ЕГН **********.

Сдружение „ДРУЖЕСТВО  ЗА ПРИЯТЕЛСТВО С НАРОДИТЕ НА РУСИЯ И ОНД” с. Веселиново, обл. Ямболска се представлява от: Председателят на УС: М.И.Д., ЕГН **********.

 Решението не подлежи на обжалване.

 

 

                                               ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: