Решение по дело №34/2020 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 227
Дата: 17 март 2020 г. (в сила от 14 септември 2020 г.)
Съдия: Даниел Йорданов
Дело: 20204110200034
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№ …….

гр. Велико Търново, 17.03.2020 г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Великотърновският районен съд, втори наказателен състав, в публично съдебно заседание на 06.02.2020 г., в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛ ЙОРДАНОВ,

при секретаря В. Иванова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 34/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе, взема предвид:

 

            Производство по реда чл. 59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на Л.К.Й. *** против Наказателно постановление № 19-1739-000189 от 09.09.2019 г. на Началника на РУ гр. Велико Търново при ОДМВР гр. Велико Търново, с което за нарушение на чл. 94, ал. 3 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ и на основание чл. 178Е от с.з. й   наложено административно наказание глоба в размер на 50.00 лева. Претендира се неговата отмяна с оплаквания за незаконосъобразност.

 

            Страните, редовно призовани, не се явяват в съдебно заседание и не вземат становище по жалбата.  

 

            Жалбоподателката е депозирала писмено такова.

 

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства, намери за установено от фактическа и правна страна следното:

С Акт за установяване на административно нарушение № 194 от 21.08.2019 г., инициирал настоящото административнонаказателно производство, служители на РУ гр. Велико Търново констатирали нарушение на разпоредбата на чл. 94, ал. 3 от ЗДвП, извършено от жалбоподателката и изразяващо се в това, че на 20.06.2019 г., около 15:20 часа, в гр. Велико Търново, ул. "Нова техника”, била паркирала личния си лек автомобил „Пежо 206”, с рег. № ВТ 43 91 ВР на тротоарна площ, с което затруднявала преминаването на пешеходците и създавала предпоставки за ПТП. Актът бил съставен във връзка с издаден фиш Серия Н № 970518/20.06.2019 г. и Разпореждане на ВТРС № 436 по АНД № 1173/2019 г. 

Същият е съставен в присъствието на жалбоподателката, връчен й надлежно и е подписан от нея без възражения. Такива са последвали в законоустановения тридневен срок, разгледани са, но не са взети при решаване на преписката.

Въз основа на съставения АУАН е последвало и издаването на обжалваното наказателно постановление, в което наказващият орган е възпроизвел описаната в акта фактическа обстановка, подвел е нарушението под санкционната разпоредба на чл. 178Е от ЗДвП, налагайки на жалбоподателката  административно наказание глоба в размер на 50.00 лева.

Към преписката са приложени доказателства за компетентността на контролния и административно наказващ органи да издават съответно АУАН и НП по ЗДвП.

От представената по делото справка за нарушител/водач, издадена от ОДМВР гр. Велико Търново, е видно, че жалбоподателката е наказвана и за други нарушения по ЗДвП.

Разпитаните по делото полицейски служители потвърждава направените с АУАН констатации. От тях става ясно, че нарушението е установено на ул. „Вела Пискова”, което е новото наименование на ул. „Нова техника”. Автомобилът е бил паркиран изцяло на тротоарната площ и е пречел на преминаващите пешеходци.

Нарушението е документирано и със снимков материал.

Горната фактическа обстановка съдът изведе след анализ на приобщените по делото гласни и писмени доказателства.     

С оглед на установено се налагат следните правни изводи:

            Жалбата е процесуално допустима, подадена е от надлежно легитимирано лице, в законоустановения срок, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е неоснователна.

            В хода на административно наказателното производство, чийто заключителен акт е ревизираното НП, не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до отмяна на това основание. От процесуална гледна точка АУАН и издаденото въз основа на него НП са законосъобразни, издадени са от компетентни лица, в законоустановените срокове и притежаващи необходимите реквизити – чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Видно от установеното по делото и в АУАН, и в НП, са описани обстоятелствата при които е извършено нарушението – място, време, както и съставомерните признаци на самото нарушение, представени са и доказателства, подкрепящи административното обвинение.

            Не се споделят от съда възраженията на жалбоподателката за наличието формално процесуално нарушение в АУАН и НП. Както актосъставителят, така наказващият орган са определили достатъчно точно във времето и пространството деянието. Мястото на извършване е изчерпателно отразено с посочване на населеното място и улицата, с което е спазен формалния реквизит по чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН. Посочването на старото наименование на улицата не съществен порок и сам по себе си не е в състояние да обуслови незаконосъобразност на ревизираното НП. Още повече, че нарушението е било констатирано с издаването на фиш за неправилно паркирано моторно превозно средство по реда на чл. 186, ал. 3 от ЗДвП, в които случаи към моторното превозно средство се закрепва уведомление, в което се посочват мястото и времето на нарушението, моторното превозно средство, с което е извършено нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката или мястото за доброволното й заплащане, а закрепването на уведомлението към моторното превозно средство се смята за връчване на фиша. Следователно още от този момент нарушителят е бил наясно с конкретното място на извършване на деянието и ако е имал възражения по фактическата обстановка е имал възможност да ги отрази, както при връчване на екземпляр от АУАН, така и в допълнителния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

            По същество: Съгласно разпоредбата на чл. 94, ал. 3 изр. 2 ЗДвП допуска се престой и паркиране на моторни превозни средства с допустима максимална маса до 2, 5 тона върху тротоарите само на определените от собствениците на пътя или администрацията места, успоредно на оста на пътя, ако откъм страната на сградите остава разстояние най-малко 2 метра за преминаване на пешеходци. В случая е безспорно, че процесното място, на което е бил паркиран автомобила – тротоар на ул.  "Вела Пискова”, не е определено от собственика на пътя - Община Велико Търново, като място за паркиране. Определянето на местата за паркиране върху тротоар става с нарочно поставен знак, т.е. при липсата на такъв, паркирането не е разрешено дори да са спазени останалите въведени с чл. 94, ал. 3 от ЗДвП изисквания. Липсата на такъв знак представлява отрицателен юридически факт, а наличието му благоприятен такъв за наказаното лице, поради което доказателствената тежест е за последното. В хода на въззивното производство, жалбоподателката нито е твърдяла, нито е доказвала, че мястото е било разрешено за паркиране върху тротоара, т.е. доказателствената сила на АУАН по чл. 189, ал. 2 от ЗАНН е останала необорена.

            В случая не следва да се изследват останалите предпоставки на нарушената разпоредба – чл. 94, ал. 3 от ЗДвП - допустимата максимална маса на превозното средство, как е било паркирано превозното средство спрямо оста на пътя, разстоянието между паркирания автомобил и сградите. Посочените хипотези, законодателят е предвидил като изисквания към водачите, които паркират превозни средства, само в случай, че за съответния тротоар е определено място за паркиране от съответната община или администрация, докато в конкретния случай не е налице тази предпоставка. В този смисъл съдът не констатира пропуски при описание на нарушението. В НП е налице пълно и точно описание на нарушението и на мястото, на което е извършено – конкретизирано е местоположението на автомобила, като е пояснено, че същия е бил паркиран върху тротоара, именно за което е бил санкциониран собственика.

Следва да се отбележи, че във възражението срещу издадения фиш жалбоподателката не е твърдяла, че не тя, а някой друг водач е извършил нарушението със собствения й автомобил. Подведена под фактите по настоящият казус, цитираната законова разпоредба означава, че след като във възражението си срещу фиша, жалбоподателката не е посочила друго лице да е извършило нарушението, то законовата презумпция е, че именно собственика на автомобила следва да отговаря за констатираното нарушение.

Определеното за нарушението наказание е индивидуализирано в предвидения от закона минимален размер, което се явява и най-благоприятно за санкционираното лице.

Не са налице и предпоставките по чл. 28 от ЗАНН, доколкото процесното нарушение с нищо не се отличава от останалите нарушения от същия вид, за да бъде преценявано като маловажно по смисъла на цитираната разпоредба.

            Това, че е първо по рода си може да бъде отчетено единствено като смекчаващо отговорността обстоятелство, но не и да обуслови маловажност на нарушението, а от там и отмяна на атакуваното НП на това основание.  

            Водим от горното и на осн. чл. 63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1739-000189 от 09.09.2019 г. на Началника на РУ гр. Велико Търново при ОДМВР гр. Велико Търново, с което на жалбоподателката Л.К.Й., с ЕГН **********,***, на основание чл. 178Е от Закона за движение по пътищата ЗДвП/ е наложено административно наказание глоба в размер на 50.00 лева, като правилно и законосъобразно.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, пред Административен съд – гр. Велико Търново.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: