Определение по дело №1598/2016 на Районен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 септември 2016 г.
Съдия: Атанас Дечков Христов
Дело: 20163330101598
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 август 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№2883

 

13.09.2016 г., гр.Разград

 

 

В   И М Е Т О    Н А   Н А Р О Д А

 

Разградският районен съд на 13.09.2016  г., в закрито съдебно заседание, в състав:

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Атанас Христов

Секретар

Прокурор

Като разгледа докладваното от съдията Атанас Христов гр.д. №  1598/2016 г.

 

Производството е по реда на чл.140 от ГПК.

Депозирана е искова молба от М.С.П., ЕГН **********, с постоянен и настоящ адрес ***3 ПРОТИВ Я.П.П., ЕГН **********,***, с настоящ адрес  Германия, с която е предявен иск за прекратяване на гражданския брак между страните.

Сочи се, че на 13.10.2001г. в гр. Разград, страните сключили гр. брак  с акт №  183. От брака си имат едно дете под 18 г. възраст – М.С.П., ЕГН  **********, род. на ***г.

Сочи, се че през 2003г. ответникът заминал на работа в Гремания, като от тогава се връщал в РБ само по време на отпуските. Сочи, че с ответника са постигнали споразумение за развод по взаимно съгласие. Сочат са изричните клаузи на споразумението за развод по взаимно съгласие, което моли да бъде одобрено. Излага подробни съображения. Представя писмени доказателства.

Ответникът, депозира отговор на ИМ чрез пълномощника си адвокат М.Б.Н. ***, упълномощена с изрично пълномощно с удостоверяване на подпис от завеждащ консулска служба при генералното консулство на РБ в гр. Мюнхен, с изх. № 2470/22.07.2016г. и с удостоверяване на съдържание от завеждащ консулска служба при генералното консулство на РБ в гр. Мюнхен, с изх. №2471/22.07.2016г.  Намира исковата претенция за основателна и доказана. Също моли да се одобри споразумението визирано в исковата молба.

 

Съдът намира исковите претенции за допустими.

По представените писмени доказателства, съдът ще се произнесе в съдебно заседание.

По гореизложените съображения, Съдът :

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

НАСРОЧВА съдебно заседание за 29.09.2016 г. от 09.40 часа. Да се призоват страните и ДСП – Разград, като им се връчи и препис от определението. На ищеца и на ДСП- Разград да се връчи и препис от отговора на исковата молба ведно с приложението. В призовката до ДСП - Разград да се впише, че явяването им не е задължително.

НАСОЧВА страните към медиация или към доброволно уреждане на спора. ПРИКАНВА страните към спогодба. Разяснява на същите, че при постигането на спогодба дължимата държавна такса върху размера на издръжката е 2%, а не 4%, както е при определяне на размера със съдебно решение.

УКАЗВА на ищеца, че следва да се яви лично в първото по делото заседание, като при неявяване без уважителни причини съдът ще прекрати производството по делото на основание чл.321, ал.1 от ГПК.

 

ПРОЕКТ ЗА ДОКЛАД:

Чл.146, ал.1, т.1 ГПК

Обстоятелствата, от които произтичат претендираните от ищеца права: сключен граждански брак, дълбоко и непоправимо разстройство на брака,  деца от брака под 18 г. възраст, възстановяване на фамилно име от преди този брак,

Чл.146, ал.1, т.2 ГПК.

Правната квалификация на правата, претендирани от ищеца, на насрещните права и възраженията на ответника: чл. 49, чл. 53, чл. 59 СК.

Чл.146, ал.1, т.3 ГПК

Кои права и кои обстоятелства се признават -  брака е дълбоко и непоправимо разстроен.

Чл.146, ал.1, т.4  ГПК

Кои обстоятелства не се нуждаят от доказване – НЯМА.

Чл.146, ал.1, т.5 ГПК

Как се разпределя доказателствената тежест за подлежащите на доказване факти.

Ищецът следва да докаже, че брака е дълбоко и непоправимо разстроен, както и за възможностите си да се грижи за детето и емоционалната връзка с него. Ищецът следва да докаже размера на собствените си доходи, както и размера на доходите на ответника, както и нуждите на детето.

Ответника следва да докаже, възможностите си да се грижи за детето и емоционалната връзка с него. Следва да докаже размера на собствените си доходи, както и размера на доходите на ищеца, както и нуждите на детето, чиято издръжка се претендира.

ЗАДЪЛЖАВА ответника и ищеца да представят доказателства за доходите за една година назад.

Всяка от страните следва да докаже фактите и обстоятелствата от които черпи изгодни последици.

 

ГРАЖДАНСКИ ПРОЦЕСУАЛЕН КОДЕКС /извлечение/

 

Чл. 40. (1) Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната.

(2) Когато лицата по ал. 1 не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. За тези последици те трябва да бъдат предупредени от съда при връчване на първото съобщение.

                 

 

 

 

Задължение за уведомяване

 

 

 

 

Чл. 41. (1) Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната.

(2) При неизпълнение на задължението по ал. 1 всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени. За тези последици страната трябва да бъде предупредена от съда при връчване на първото съобщение.

Определението е окончателно.

 

                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: