Определение по дело №524/2021 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 449
Дата: 21 октомври 2022 г.
Съдия: Теодора Андонова Милева
Дело: 20217100700524
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 27 октомври 2021 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

№ ……/21.10.2022 г., гр. Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в закрито съдебно заседание на двадесет и първи октомври през две хиляди  двадесет и втора година в състав:

 

                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

 

Като  разгледа докладваното от председателя адм. д. №524/2021 г. по описа на Административен съд - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 145 от АПК.

          Образувано е по подадена чрез пълномощник жалба от “АКБ-АКТИВ” АД, със седалище и адрес на управление : град София, ул. “Фр.Ж.Кюри” № 20, ет.11, ап.3, ЕИК *********, представлявано от З.Г.Д., срещу Заповед №177 от 28.09.2018 г. на кмета на община Каварна. В жалбата се излагат доводи, че представляващия дружеството Н. Б. не е подписвал депозираните заявление за прекратяване на съсобствеността между дружеството и община Каварна. Твърди се, че дружеството не е уведомено за извършеното изменение, не е давало съгласие за прекратявена на собствеността по отношение на 50 кв.м. Сочи се, че липсата на валидно волеизявление от страна на представляващия дружеството, недопустимата поправка на официално волеизявление и подправянето на подписа му са достатъчно основание за обявяване за нищожни и всички последващо издадени административни актове. Релевират се доводи, че издадената заповед е нищожна, поради което и се иска прогласяването й като такава.

          В с.з. оспорващият, чрез своя процесуален представител адв. М. П. – ДАК поддържа жалбата на изложените в нея съображения. В хода по същество се позовава на разпитания по делото свидетел.

           Ответникът по делото –  Кмета на община Каварна, чрез своя процесуален представител оспорва жалбата. Излага подробни съображения във връзка с претенцията за обявяване на нищожност на заповедта. Излага и доводи, че за жалбоподателя не е налице правен интерес, тъй като реално не е налице ликвидиране на съсобствеността, тъй като не са заплатени процесните 50 кв.м. Моли се за отхвърляне на жалбата и се претендират сторените по делото разноски.  

 Добричкият административен съд, като взе предвид становищата на страните и след преценка на доказателствата по делото, намира следното от фактическа страна:

Съгл. нот. акт №119 от 03.08.2012 г. „АКБ-АКТИВ“ АД е собственик на 1285/1804 кв.м. ид. части от поземлен имот с идент. 35064.501.2322 по КККР на гр. Каварна, целият с площ от 1804 кв.м., ведно с построената в него сграда с идент. 35064.501.2322.3 със ЗП 404 кв.м., три етажа с предназначение: сграда за търговия.

Със Заявление, вх. №ПС-06-471/04.09.2017 г. за прекратяване на собствеността с община Каварна, Н. Б. е поискал да се прекрати съсобствеността, като е поискал общината да му продаде останалата част от имот с площ от 519 кв.м.

Издадено е становище от гл. специалист в отдел „Общинска собственост  и икономическо развитие“ от което се установява, че по действащия ПУП, одобрен с решение №32/26.02.2010 г. на Общиниски съвет Каварна за ПИ 35064.501.2322 е отреден УПИ ІІІ-232 в кв. 329 с площ от 1338 кв.м., което не е нанесено в КККР. Посочено е също, че да се прекрати съсобствеността в даден поземлен имот трябва да има съвместими кадастрални с регулационни граници, а в случая за процесния имот има разминаване между действащ ПУП и действаща КК.

С ново заявление вх. №ПС-06-659/21.12.2017 г., Н. Б. отново е поискал прекратяване на съсобствеността но този път на 50 кв.м.

Изготвена е пазарна оценка за продажба с цел прекратяване на съсобствеността по реда на ЗОС на общински имот с площ от 50 кв.м.

Със Заповед №18-986/02.02.2018 г. на Началник на СГКК гр. Добрич е одобрено изменение в КККР на гр. Каварна за ПИ с идент. 35064.501.2322, като преди промяната имота е бил с площ от 1804 кв.в., а след промяната същият става 1335 кв.м. Собственици на имота на „АКБ АКТИВ“ АД с оглед посочения по-горе нотариален акт и община Каварна. За процесната промяна дружеството е уведомено по реда на чл.61, ал.1 от АПК. Към представената преписка е приложен и Протокол за трасиране, означаване и координиране на ПИ, на който лично е присъствал Н. Б..

С Акт за частна общинска собственост №5740 от 05.02.2018 г. е е актуван ПИ с площ от 50 кв.м., представляващ част от имот с идент. 35064.501.2322 е отреден УПИ ІІІ-232 в кв. 329 с площ от 1338 кв.м.

С Решение №425 по протокол №32 от 06.03.2018 г. на Общински съвет Каварна е взето решение: дава съгласие за прекратяване на съсобствеността с община Каварна чрез изкупуване на общински дял от 50 кв.м., актуван с АЧОС №5740/05.02.2018 г., представляващ част от ПИ с идент. 35064.501.2322 по КККР на гр. Каварна, целият с площ от 1335 кв.м., в който съсобствениците „АКБ АКТИВ“ АД участват с 1 285 кв.м. Определя цена на общинската част в размер на 5 000 лева.

С обжалваната в настоящото производство Заповед №177/28.03.2018 г., Кмета на община Каварна е наредил да се продаде на „АКБ АКТИВ“ АД, 50 кв.м. от посочения по-горе имот.

По делото по искане на жалбоподателя е назначена съдебно-графическа експертиза, която е следвало да установи дали подписите,положени  под документите за прекратяване на съсобствеността, са положени от Н.Й. Б.. Категоричния отговор на вещото лице, е че подписите в изследваните документи 7 на брой са положени лично от Н. Б.. Експертизата е оспорена от жалбоподателя, тъй като е извършена при отсъствието на оригинален документ. Допусната е допълнителна експертиза, като предмет на същата са подписите, положени в оригиналните документи в преписката, които са послужили за прекратяване на съсобствеността между община Каварна и Б.. Извода на вещото лице е отново същият, че подписите са положени от Н. Б..

По делото са допуснати и гласни доказателства по искане на оспорващия.

Свидетелят В.Б.Б. работи за Н. Б. от 2003 г. Знае за процесния имот и знае, че е имало проблем с едни 500 кв.м., които дружеството е искало да закупи от общината. Свидетелят не знае кой е подал заявлението, но твърди ,че на 21.12.2017 г. /датата на второто заявление/ са били с Б. в Румъния по работа.

С оглед установеното от фактическа страна съдът прави следните правни изводи:

На обжалване по реда на АПК подлежат индивидуалните административни актове, общите административни актове и подзаконовите административни актове. За всяка една от посочените категории актове е характерно, че съдържа властническо волеизявление на административен орган или друг овластен от закон за това орган или организация, с което се създават права или задължения или непосредствено се засягат права, свободи или законни интереси.

Наличието на пряк, личен и непосредствен правен интерес от оспорване на административен акт, било то индивидуален, общ или нормативен оказващ влияние върху правната сфера на оспорващото лице, е абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на обжалването, за която съда следи служебно. Интересът е личен и пряк когато оспореният акт непосредствено засяга правната сфера на оспорващия или създава опасност от непосредствено засягане на негови, права, свободи и законни интереси или непосредствено създава задължения за него. За да съществува пряк интерес е необходимо със самата отмяна на оспорения административен акт непосредствено да се отстрани настъпила, или вероятно настъпваща щета от изпълнението на акта, или да се предотврати настъпването на такава. Интересът е личен, когато актът засяга субективни права, свободи и законни интереси на самия оспорващ, който няма право да инициира защита на чужди права и интереси.

За преценка допустимостта на жалбата следователно следва да се изхожда от това дали обжалваният акт засяга по посочения негативен начин правната сфера на съответното оспорващо лице. Правото на жалба възниква и може да бъде упражнено при наличието на определени процесуални предпоставки, които обуславят и процесуалната допустимост на съдебното производство. По аргумент от разпоредбата на чл. 159, т. 4 от АПК, една от предпоставките за възникване и съществуване правото на жалба, е наличието на правен интерес от обжалването. Тази процесуална предпоставка е от категорията на абсолютните, за които съдът следи служебно.

Съгласно разпоредбата на чл. 147, ал. 1 от АПК, право да оспорват административните актове имат гражданите и организациите, чиито права, свободи или законни интереси са нарушени или застрашени от административния акт или за които той поражда задължения. В този смисъл наличието на правен интерес за оспорващия е абсолютна процесуална предпоставка за образуването и развитието на съдебното производство. Задължително условие, обуславящо правния интерес и респ. възникване правото на жалба, е наличието на "засягане" на права и/или на защитени от правото интереси от акта, който се оспорва. Правото на жалба принадлежи на това лице, спрямо което материално правните последици на акта са неблагоприятни и пряко засягат негативно неговата правна сфера. В този смисъл неблагоприятно засягане е всяка правна последица от акта, състояща се в прекратяване, ограничаване или застрашаване на съществуващи субективни права или създаване на нови респ. разширяване на съществуващи правни задължения.

От събраните по делото доказателства, безспорно се установява, че Н.Й. Б., в качеството си на представител на „АКБ-АКТИВ“ АД е поискал от Кмета на Община Каварна, прекратяване на съсобствеността в ПИ 35064.501.2322 по КККР на гр. Каварна, като е поискал изкупуването на 50 кв.м., част от имота, собственост на община Каварна. Това искане е изцяло уважено от страна на ответника, чрез издаването на оспорената в настоящото производство Заповед 0177/28.03.2018 г. на Кмета на община Каварна, т.е. е постановен изцяло позитивен акт.

На основание гореизложеното съдът намира, че настоящето производство е недопустимо, с оглед липсата на правен интерес у жалбоподателя, който е абсолютна процесуална предпоставка, за която съда следи служебно. В случая е налице произнасяне от страна на адм. орган, с което изцяло е уважено искането на „АКБ-АКТИВ“ АД гр. София. Наличието на изрично положително изявление - посочената по-горе заповед, лишава жалбоподателя от правен интерес, което, на основание чл. 159, т. 4 от АПК, води до извода за недопустимост на депозираната жалба.

Всички други обстоятелства, изложени в жалбата и в съдебно заседание от страна на жалбоподателя не могат да променят крайния извод, че е разпоредено да се продаде на „АКБ-АКТИВ“ АД 50 кв.м., представляващ част от имот с идент. № 35064.501.2322 по КККР на гр. Каварна. Твърдението, че е следвало да бъде продадено на дружеството 519 кв.м. е несъстоятелно, тъй като община Каварна има само и единствено в собственост  точно тези 50 кв.м.

Поради изложеното, съдът намира, че депозираната жалба следва да бъде оставена без разглеждане, а производството по настоящето дело- прекратено.

При този изход на делото следва да бъде уважено искането на ответника за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение. Искането за присъждане на разноски за юриконсултско възнаграждение е направено своевременно, поради което следва да бъде уважено, като на ответника следва да се присъдят разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер по 100 (сто) лева на основание чл. 144 АПК, във вр. с чл. 78, ал. 8 от ГПК, във вр. чл. 37, ал. 1 от ЗПП, във вр. с чл. 24 от Наредба за заплащането на правната помощ. Това е минималния предвиден в Наредбата размер и именно той следва да бъде присъден.

С оглед на изложеното, следва да се отмени и определението за даване ход на делото по същество.

Водим от горното и на основание чл. 158, ал. 3, във вр. с чл. 150, ал. 1, т. 5, т. 7 от АПК и чл. 159,  т. 4 от АПК съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ протоколното си определение от 05.10.2022 г. за даване ход на делото по същество

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на “АКБ АКТИВ” АД, със седалище и адрес на управление : град София, ул. “Фр.Ж.Кюри” № 20, ет.11, ап.3, ЕИК *********, представлявано от З.Г.Д., срещу Заповед №177 от 28.09.2018 г. на кмета на община Каварна.

ПРЕКРАТЯВА производството по настоящото адм. д. №524/2021 г. на Административен съд - Добрич.

ОСЪЖДА , “АКБ-АКТИВ” АД, със седалище и адрес на управление : град София, ул. “Фр.Ж.Кюри” № 20, ет.11, ап.3, ЕИК *********, представлявано от З.Г.Д. ***, разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лв./сто лева/.

Определението подлежи на обжалване в 7-мо дневен срок от съобщението до страните пред ВАС на Р България.

 

 

 

                                     АДМ. СЪДИЯ: