Определение по дело №951/2020 на Районен съд - Горна Оряховица

Номер на акта: 260111
Дата: 3 септември 2021 г.
Съдия: Илина Венциславова Джукова
Дело: 20204120100951
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 15 юли 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

    Гр.Горна Оряховица, 03.09.2021 г.

 

РАЙОНЕН СЪД – ГОРНА ОРЯХОВИЦА, Х състав, в закрито заседание на трети септември две хиляди двадесет и първа година, в състав:

       РАЙОНЕН СЪДИЯ: Илина Джукова

като разгледа докладваното от съдията гр. д. № 951 по описа за 2020 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

С протоколно определение от 23.04.2021 г. бе прието заключението по изготвената от вещото лице М.С. съдебно-психологична експертиза. При изслушване на експертизата вещото лице изясни, че бабата по майчина линия – свид. Лилия Пенчева, не е присъствала на интервюто. Разпитана в съдебно заседание на 01.09.2021 г., свидетелката посочи, че е присъствала на интервюто и цитира части от разговор между вещото лице и детето.

Съдът намира, че посоченото поражда съмнение за правилността на експертизата по въпросите за нагласите на детето спрямо всеки от родителите, в т.ч. дали има категоричност и еднопосочност на чувствата му, както и дали е налице синдром на родителско отчуждение. Последният въпрос, съгласно чл.59, ал.6 СК, е предмет на служебна проверка всякога, щом по делото има данни за това. В случая повторното изслушване на експертиза по горните въпроси се налага, освен поради вероятност за компроментиране на изследването, и на посоченото основание – с оглед новите данни от събраните в последното съдебно заседание доказателства за поведението на детето, както и поради изминалия период от време (около 5 месеца).

На вещото лице следва изрично да бъде указано да проведе интервюто с детето без присъствие на други лица, като ако счете, че е необходим разговор с близки или роднини на детето, той да се проведе без то да присъства. Заплащането на разноските за възнаграждение на вещото лице следва да бъде възложено на ответника, доколкото заключението по горепосочените задачи касае установяване на факти, които го ползват. На ищцата, която привременно упражнява родителските права, следва да бъде указано да осигури провеждане на интервю с детето с последиците на чл.161 ГПК.

Мотивиран така и на основание чл.200, ал.2 ГПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА изслушване на повторна съдебно-психологична експертиза, вещото лице по която след като се запознае с материалите по делото и проведе лична среща /интервю/ с детето, да даде отговор на следните задачи:

1.       Какви са нагласите на детето към всеки от родителите?

2.       Има ли категоричност и еднопосочност на чувствата?

3.       Налице ли е синдром на родителското отчуждение?

ВЪЗЛАГА изготвянето на експертизата на вещо лице Донка М. Петрова – психолог при депозит от 280 лв., вносим от ответника в едноседмичен срок от съобщението по депозитна сметка на Районен съд – Горна Оряховица.

ДА СЕ УВЕДОМИ вещото лице за възложената му експертиза след представяне на доказателства за внесен депозит.

УКАЗВА на вещото лице да проведе интервюто с детето без присъствие на други лица, а ако счете, че е необходим разговор с близки или роднини на детето, той да се проведе без то да присъства.

ЗАДЪЛЖАВА ищцата осигури провеждане на интервю с детето, като й осигури провеждане на интервю с детето УКАЗВА, че в противен случай съдът може да приеме за установени фактите, за които е създала пречка да бъдат доказани.

Определението не подлежи на обжалване.

Препис от определението да се връчи на страните, а след представяне на депозита – и на вещото лице.

 

                                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ :