Решение по дело №581/2020 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 260034
Дата: 9 юли 2020 г. (в сила от 10 септември 2020 г.)
Съдия: Десислава Чалъкова
Дело: 20204110200581
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 април 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

гр. В. Търново, 09.07.2020 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Великотърновският районен съд, десети състав, в публично съдебно заседание на трети юни през две хиляди и двадесетата година, в състав:

 

Районен съдия: Д. Чалъкова

 

при секретаря В. Минчева и в присъствието на прокурора, като разгледа докладваното от съдията АНД № 581/2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на П.С.О. от гр. В. Търново против Наказателно постановление № 20-1275-000389/05.03.2020 г. на ВПД Началник Сектор "Пътна полиция" при ОД на МВР - Велико Търново. С жалбата се претендира, че не е извършил нарушението  и наказателното постановление е незаконосъобразно, недоказано и постановено при погрешно възприета от наказващия орган фактическа обстановка. Моли за отмяна на издаденото наказателно постановление.

            В съдебно заседание жалбоподателят поддържа депозираната жалба.

            Въззиваемата страна - редовно призована, не изпраща представител и не заема становище по делото.

            Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира за установено от фактическа страна следното:

            Административнонаказателното производство е инициирано срещу П.С.О. със съставянето на АУАН № 383/01.03.2020 г., за това, че на същата дата, в 11:00 часа, в гр. Велико Търново, на бул. "България”, до № 41, в посока ул. „Краков”, управлявал лек автомобил „Фолксваген УП с рег. № ВТ 0680 КС, собственост на „Порше молити БГ” ЕООД, като по време на управление водачът не използва обезопасителен колан, с какъвто е оборудван автомобила в нарушение на чл. 137 а, ал. 1 от ЗДвП. В АУАН е отбелязано, че водачът е сам в автомобила.

            АУАН е  подписан и връчен на жалбоподателя на 01.03.2020 г., с вписване: „Имам възражения”, но без посочени конкретни съображения, като писмени възражения са постъпили в тридневния срок по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН.

            Позовавайки се на констатациите в посочения АУАН, на 05.03.2020 г. срещу жалбоподателя е издадено и атакуваното НП 20-1275-000389/05.03.2020 г. на ВПД Началник Сектор "Пътна полиция" при ОД МВР - В. Търново, с което за нарушението по чл. 137 а, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП, на О. е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 50 лева и на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му отнети 6 контролни точки.

            Наказателното постановление, видно от разписката към него, е връчено на дата 02.04.2020 г., за което е положен подпис без отбелязване, че е получено от друго лице, различно от жалбоподателя.

            Съгласно приетата по делото Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. на Министъра на вътрешните работи, АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

            Така описаната фактическа обстановка се установява от свидетелските показания, дадени в съдебно заседание от актосъставителя И. и свидетеля по акта Й.Д., както и от представените и приобщени по делото писмени доказателства.

            С оглед установените фактически констатации, съдът намира следното от правна страна:

            Жалбата против атакуваното НП е подадена в законоустановения срок от легитимирано лице, пред компетентния да се произнесе съд. Разгледана по същество е неоснователна, по следните съображения:

            Съставеният АУАН и атакуваното НП отговарят на формалните изисквания на закона и съдържат изискуемите реквизити, съгласно чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. При съставянето им съдът не констатира нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство и накърняване правото на защита на жалбоподателя, в това число и при връчване на НП.

            По делото не се спори от О., че на посочените в АУАН и НП дата, място и час е управлявал посоченото МПС - л.а.Фолксваген УП с рег. № ВТ 0680 КС. При съобразяване нормата на чл. 189, ал. 2 от ЗДвП и свидетелските показания на актосъставителя и свидетеля по акта /двамата служители на Сектор "ПП" при ОД на МВР - Велико Търново/, кредитирани от съда като непротиворечиви, достоверни и последователни, както и липсата на каквито и да било доказателства в противна насока, съдът намира, че е безспорно доказано, че жалбоподателят е извършил вмененото му нарушение по чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП, а именно, че на 01.03.2020 г., в 11:00 ч., в гр. В.Търново, по бул. "България”, до № 41, в посока ул. „Краков”, управлявал лек автомобил „Фолксваген УП с рег. № ВТ 0680 КС, собственост на „Порше молити БГ” ЕООД, като по време на управление водачът не използва обезопасителен колан, с какъвто бил оборудван автомобила. Тоест, жалбоподателят има качеството водач, доколкото е управлявал процесното МПС към момента на спирането му за проверка от полицейските служители, но не е използвал обезопасителен колан, с какъвто е бил оборудван автомобила, с което е нарушил чл. 137 а, ал. 1 от ЗДвП. От страна на жалбоподателя няма представени никакви доказателства в подкрепа на твърденията му, оборващи свидетелските показания на двамата полицейски служители, възприели непосредствено и лично, че: „Видяхме л.а. водачът, на който беше без поставен обезопасителен колан”, „Имахме пряка видимост към него. Жалбоподателят беше сам в автомобила". И актосътавителят и свидетелят по акта са били извън служебния автомобил. По делото няма твърдения и не са представени  доказателства за някои от изключенията за неизползване на обезопасителен колан от водача, предвидени в разпоредбата на чл. 137а, ал. 2 от ЗДвП, нито в посока на твърденията на жалбоподателя, че автомобилът не би могъл да бъде задвижен, ако не си поставил обезопасителния колан. Такива доказателства липсват по делото. Представените писмени такива от жалбоподателя, с твърдението, че произхождат от работодателя му, също не е доказано. Липсват каквито и да било отбелязвания върху документите, установяващи, че произхождат от неговия работодател. В този смисъл съдът не би могъл да се позове на същите. От изложеното се налага извод, че административнонаказващият орган е извършил правилна квалификация на деянието, за което е наложено съответното за извършеното нарушение наказание, в предвидения от закона абсолютен размер от 50 лева, съобразно нормата на чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП.

            При приложението на Наредба № Iз-2539 от 17.12.2012 г. за определяне първоначалния максимален размер на контролните точки, условията и реда за отнемането и възстановяването им, списъка на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и реда за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение административнонаказващият орган правилно е приложил разпоредбата на чл. 6, ал. 1, т. 11 от Наредбата, в която е предвидено за процесното нарушение отнемане на 6 контролни точки, поради което НП в тази му част също следва да бъде потвърдено, като правилно и законосъобразно.  Не са налице материалноправните предпоставки случаят да бъде приет за маловажен по смисъла на чл. 28 от ЗАНН, тъй като процесното нарушение е типично за вида си, същото е пряко свързано с личната безопасност на водачите на МПС и не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност за установения ред на държавно управление в сравнение с обичайните нарушения от този вид.

            Предвид горните съображения, настоящият съдебен състав намира, че обжалваното наказателно постановление е законосъобразно и правилно, поради което следва да бъде потвърдено.

            Водим от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

РЕШИ:

 

            ПОТВЪРЖДАВА НП 20-1275-000389/05.03.2020 г. на ВПД Началник Сектор "Пътна полиция" при ОД МВР-В. Търново, с което на П.С.О. от гр. В. Търново за извършено нарушение по чл. 137 а, ал. 1 от ЗДвП, на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, пр. 1 от ЗДвП му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 50 лева и на основание Наредба № Із-2539 на МВР са му отнети 6 контролни точки, като правилно и законосъобразно.

            Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Велико Търново в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, че е изготвено и обявено.

 

Районен съдия: