Решение по дело №1548/2016 на Районен съд - Стара Загора

Номер на акта: 1131
Дата: 21 юли 2016 г. (в сила от 12 август 2016 г.)
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20165530201548
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 юни 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер                                               21.07.2016 година                        гр. Стара Загора

 

   В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

СТАРОЗАГОРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД                           ІІ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На  6 юли                                                                          Година 2016

В публичното заседание, в следния състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ДИМИТЪР ГАЛЬОВ

 

Секретар: В.П.

като разгледа докладваното от съдията Димитър Гальов

АНД № 1548 по описа за 2016г., за да се произнесе съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на Д.П.Д., с адрес: ***, чрез пълномощника- адвокат Д.Д. ***, против наказателно постановление № 15-1228-003073 от 14.08.2015г. на Началник -група в сектор „ПП” при ОД на МВР- гр.Стара Загора.

В жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и се иска неговата отмяна. Твърди се, че наказателното постановление не е влязло в сила, тъй като не били налице изискванията на чл.58, ал.2 от ЗАНН и когато научил за съществуването му подал процесната жалба. Оспорват се констатациите на актосъставителя относно вмененото му нарушение. Твърди се, че номерът на мотоциклета бил поставен съгласно изискванията, т.е. на задния калник на мотоциклета и по начина покойто бил поставен номерът се виждал добре, поради което изразява несъгласие с вмененото му нарушение на закона, за което неправилно бил наказан. В съдебно заседание жалбоподателят не се явява лично, а се представлява от  упълномощен процесуален представител. Поддържа жалбата и пледира за цялостна отмяна на НП.

Въззиваемата страна ОД на МВР - Стара Загора, моли съда да потвърди обжалваното наказателно постановление. В съдебно заседание не изпраща представител.

Съдът, като прецени събраните доказателства и служебно провери изцяло законосъобразността на обжалваното наказателно постановление, намери за установено следното:

          Жалбата е редовна и допустима, защото е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, имаща правен интерес от оспорването, срещу акт подлежащ на съдебен контрол.

          Съдът намира, че действително не е спазена процедурата по чл.58, ал.2 от ЗАНН с надлежно отбелязване върху издаденото НП, че се счита връчено на това основание, поради което няма как НП да е влязло в сила. Фактът, че липсва конкретна дата на която същото било получено прави невъзможно изтичането на срока за обжалване, тъй като няма начален момент за неговото изчисляване, поради което и подадената в съда жалба срещу това НП се счита за допустима, т.е. подадена в срок.

          С обжалваното наказателно постановление № 15-1228-003073 от 14.08.2015г.  на Иван Димов Манев -Началник група в сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- гр.Стара Загора, на жалбоподателя са наложени следните административни наказания:

         1/ На основание чл.183, ал.1, т.1, предл.2 от ЗДвП е наложена „глоба” в размер на 10.00 лева, за нарушение по чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП.

          2/ На основание чл.175, ал.1, т.1, предл.3 от ЗДвП е наложена „глоба” в размер на 100.00 лева, както и наказание „лишаване от право да управлява МПС” за срок от 2 месеца, за нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП.  

          Санкциите са наложени за това, че на 31.05.2015г. в 17.48 часа в град Стара Загора, по улица ”Бяло море”, в посока „изток”, до магазин „Лидл” водачът управлявал мотоциклет „Сузуки ГСХ Р 1000”, с рег. № СТ 0618 К, като табелата с регистрационния номер не е поставена на определеното за това място. При проверката, водачът не представя контролен талон към свидетелство за управление на МПС.

            В актът за установяване на административно нарушение словесно е направено същото описание на нарушението. По отношение на нарушените законови разпоредби, както актосъставителят, така и наказващият орган, са посочили разпоредбите на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП по отношение на първия пункт от НП, съответно нормата на чл.140, ал.1 от ЗДвП досежно вмененото второ нарушение, обосновало налагането на две кумулативно предвидени в закона санкции.

           Съдът намира, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени нарушения на производствените правила, обосноваващи извода за незаконосъобразност на наложените наказания, по отношение втория пункт на административното обвинение, поради следните съображения:

            Както вече бе посочено, вмененото на жалбоподателя нарушение се изразява в това, че не поставил регистрационната табела на „определеното за това място”. Тази формулировка на обвинението е абстрактна и е лишена от изискуемата от нормите на ЗАНН конкретика. Това е така, защото разпоредбата на чл.140, ал.1 от ЗДвП гласи, че „По пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места”. Както е видно от цитирания текст на закона, липсва описание къде са тези определени места, Всъщност, не става ясно кой нормативен акт ги определя. В нормата на чл.140, ал.2 от ЗДвП е указано, че „Условията и редът за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, се определя с наредба на министъра на вътрешните работи, съгласувано с министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията и министъра на отбраната…”

            Към настоящият момент, действащата правна уредба на страната включва и НАРЕДБА № I-45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. Съгласно чл.10, ал.7, вр. ал.1 от Наредбата, табела с регистрационен номер на мотоциклет се поставя само отзад. В нормата на чл.10, ал.5 от същата наредба се съдържа указание за начина и мястото, където следва да се постави табелата, както следва: „перпендикулярно на средното надлъжно сечение на превозното средство, а когато това е невъзможно - в лявата част, така че да се осигури тяхната видимост и осветеност нощно време. При закрепването не трябва да се нарушава формата на табелата, целостта на графиката и символите на номера.”

          По делото липсва спор, че процесният мотоциклет на инкриминираната дата имал поставена табела съдържаща регистрационен номер, която съобразно изискванията посочени по-горе е поставена именно на задния калник /отзад на мотоциклета/. Следователно, табелата с номер е поставена точно на определеното за това място. Друг е въпроса, дали е имало видимост на номера, дали е поставена по начина описан в нормата на чл.10, ал.5 от Наредбата, цитирана по-горе, дали било възможно да се постави по указания начин или за конкретното МПС това било невъзможно, поради което следвало да се постави в лявата част, така че да се осигури нейната видимост. Без да са изследвани тези обстоятелства, респективно без да са посочени конкретни нарушения на норми от обсъждания подзаконов нормативен акт, актът за установяване на нарушение, респективно издаденото въз основа на него НП не съдържа изискуемите от закона реквизити, както по отношение на описание на релевантните обстоятелства, така и относно цитиране на нарушените норми на закона или на подзаконов нормативен акт, какъвто е наредбата. Нормата на чл.140, ал.1 от ЗДвП очевидно не обективира състав на подобно нарушение и няма как подобна квалификация да обоснове налагането на санкции по посочения текст на чл. чл.175, ал.1, т.1, предл.3 от ЗДвП.

            Колкото до вмененото нарушение по пункт 1 от административното обвинение, а именно, че при проверка водачът не представил контролния си талон следва да се отбележи, че при анализиране на свидетелските показания такова нарушение не се установява. Това е така, тъй като актосъставителят изготвил акта на един много по-късен етап от датата на вмененото нарушение, като го съставил по данни на свидетелят посочен под № 1 в акта. видно от неговите показания, на посочената дата и място, той само констатирал как била поставена табелата на мотоциклета, но реално не е осъществил контакт с водача му, поради което не е извършил проверка на същия и не е ясно как на тази дата органите на МВР са приели, че водачът не представя контролния си талон. При това положение, съдът намира, че това вменено нарушение остава недоказано, поради което санкцията също е наложена незаконосъобразно.   

        По изложените съображения, съдът намира жалбата за основателна, макар и по съвършено различни от посочените в нея съображения, поради което наказателното постановление следва да бъде отменено изцяло, като незаконосъобразно.

        Мотивиран от изложеното и на основание чл.63, ал.1, пр.3 ЗАНН, Съдът  

Р  Е  Ш  И:

 

           ОТМЕНЯ изцяло Наказателно постановление № 15-1228-003073 от 14.08.2015г.  издадено от Иван Димов Манев -Началник група в Сектор „Пътна полиция” при ОД на МВР- гр.Стара Загора, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

            РЕШЕНИЕТО може да се обжалва пред Административен съд- град Стара Загора, по реда на Глава Дванадесета от АПК, на касационните основания предвидени в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението.

 

 

                                                                                                РАЙОНЕН СЪДИЯ: