Определение по дело №1141/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1919
Дата: 20 септември 2017 г.
Съдия: Пламен Димитров Караниколов
Дело: 20173110201141
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 10 март 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л

 

ГОДИНА 2017                                                                                      ГРАД ВАРНА

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                      ТРИДЕСЕТ И СЕДМИ СЪСТАВ

На двадесети септември                                                                      2017 година

 

В публично заседание в следния състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: П. КАРАНИКОЛОВ

 

                                   СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1. П.Н.

                                                                                     2. А.А.

 

СЕКРЕТАР:  ПЕТРАНКА ПЕТРОВА

ПРОКУРОР: ЖАКЛИН КЕХЕЦИКЯН

 

Сложи за разглеждане докладваното от Председателя НОХД № 1141 по описа за 2017 година.

 

На именното повикване в 09,00 часа се явиха:

----------------------------------------------------------

ВРП, уведомена от предходно с.з., представлява се от прокурор Кехецикян.

Подсъдимият Ю.В.С., уведомен от предходно с.з., явява се лично и с адв. Е.С.,  АК – Балчик, редовно упълномощен и приет от съда от днес.

Подсъдимият М.А.И., уведомен от предходно с.з., явява се лично и с адв. Е.С.,  АК – Балчик, редовно упълномощен и приет от съда от днес.

Пострадал Т.Н. Я., редовно призована, не се явява, не се представлява.

 

В залата се явява адв. С.С. ***, определена за служебен защитник на подсъдимия Ю.С..

В залата се явява адв. М.Ц.., преупълномощена от адв. Т.А. - В. ***, определена за служебен защитник на подсъдимия М.И..

 

С оглед обстоятелството, че подсъдимият С. и подсъдимият И. си е ангажирал договорна защита, съдът намира, че служебно определените защитници следва да бъдат освободени от производството по делото.

 

ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

АДВ. СТЕФАНОВ: Да се даде ход на делото.

 

Съдът намира, че са налице пречки от процесуален характер за даване ход на делото в днешно съдебно заседание, по следните съображения:

 

Видно от обвинителния акт - РП - Варна е повдигнала обвинение на М.А.И. и Ю.В.С. за извършени от двамата престъпления против собствеността, а именно - деяния, извършени в периода от 01.06.2014 г. до 22.07.2014 г., при условията на продължавано престъпление и в съучастие, като съизвършители, квалифицирани по чл. 195, ал.1, т. 3, вр. с чл.194, ал.1, вр. с чл. 26, ал.1 и чл.20 ал.2  НК, както и по  чл. 216, ал.1,  вр.с чл. 26,  ал.1,  вр. с  чл.20, ал.2 НК.

 

На първо място: видно от обстоятелствената част на обвинителния акт се констатира, че представителят на държавното обвинение е посочил, че св.Т. Я. ползвала две от стаите на апартамента, находящ се в гр.Варна, ***. Апартаментът бил съсобствен между св.Т.Я. и сестра й св.В. А., а сестрата на Я. – свид. А. отдавала останалите 2 стаи от апартамента под наем - спалня и кухня, като двете стаи ползвани от Я. били заключени и с ключове за тях разполагала единствено Я..

 

На второ място е посочено, че в стаите имало множество вещи: „дрехи, книги, бижута, техника, посуда и други“, за които вещи още в първия абзац на обвинителния акт е записано, че са собственост на Я. и семейството й.

 

На трето място в обвинителния акт е записано, че наемателите на двете стаи – подс. С. и подс. И., в периода от 01.06.2014 г-. до 22.07.2014 г.  решили да отворят двете заключени стаи, ползвани от св.Я. и да извършат кражба на вещи от тях, като двамата обвиняеми разбили бравите на двете врати и ключалките, след което проникнали в двете помещения и от там извършили кражба на вещите, описани на страница 2-ра от обвинителния акт и с описаните вещи се разпоредили по неустановен начин.

Видно от страница 3-та на обвинителния акт, представителят на РП Варна е приел, че освен изброените вещи обвиняемите изнесли от двете стаи на св.Я. и други вещи, цитирани на страница трета, като тези вещи обвиняемите оставили в обитаваната от тях стая в апартамента, с намерение да ги продадат по-късно.

Записано е още в обвинителния акт, че: „Докато тършували и извършвали кражби от стаите, ползвани от св.Я. - подсъдимите С. и И., противозаконно повредили и унищожили следните вещи намиращи се вътре: „повредили дървена рамка на легло от масивно дърво с двоен матрак чрез изкъртването й от страничните й дъски, което налагало нейния ремонт, повредили матрака на леглото чрез разпорването му, като същият подлежал на ремонт; повредили затварящ капак на ракла за дрехи от масивно дърво чрез силовото й дърпане в областта на пантите, като капакът подлежал на ремонт; повредили 2 врати на библиотека чрез изкъртването им от пантите. Вследствие на противозаконните действия на обвиняемите били повредени и 4 броя каси на врати – на двете стаи на св.Я., както и на вратата на банята и на вратата за сервизно помещение. Подсъдимите унищожили и 4 бр. брави за горепосочените 4 врати, т.к. били деформирани и увредени до степен да не могат да се ползват по предназначение и се налага подмяна на самите брави“.

При така изложеното по-горе е видно, че макар отделните движими вещи да са изброени в обвинителния акт не става ясно кои точно движими вещи, собственост на св.Т. Я. са били предмет на престъплението кражба и дали сред вещите се намират и такива, които да са били собствени на една от двете й дъщери или на други лица. Самото установяване на вещите, предмет на престъплението кражба (а и на престъплението унищожаване и повреждане) в хода на досъдебното производство въпреки трикратния разпит на св.Я., е извършено чрез опис, съставен от една от двете дъщери на св.Я.. Цитирания опис на вещи, за които се твърди, че са отнети; увредени; намерени не може да замести свидетелските показания на св.Я., за да бъде постигната необходимата яснота относно броя, вида, стойността на всяка една инкриминирана вещ и нейния собственик.

Липсата на факти, касаещи съставомерни признаци на деянието винаги съставлява съществено процесуално нарушение, тъй като нарушава правото на защита на подсъдимите. В конкретният случай това процесуално нарушение е съществено и може да бъде отстранено единствено и само по реда на чл.288, ал.1  т.1 от НПК. В този смисъл е и задължителното  Тълкувателно  решение № 2  от 7.10.2002 г. по  н. д. № 2 от 2002 г., ОСНК, докладчик зам.-председател на ВКС Румен Ненков. В ТР № 2/2002 се съдържа задължителната т. 4.2. в която е записано: „Чрез обвинителния акт прокурорът развива в пълнота своята обвинителна теза пред решаващия съдебен орган. Главното предназначение на обвинителния акт е да формулира така обвинението, че да определи предмета на доказване от гледна точка на извършеното престъпление и участието на обвиняемите в него и по този начин да се поставят основните рамки на процеса на доказване и осъществяване на правото на защита. Затова изискванията към съдържанието му, посочени в чл. 235 от НПК, са значително по-големи от изискванията към постановлението по чл. 207 от НПК. В обстоятелствената част на обвинителния акт прокурорът задължително трябва да посочи фактите, които обуславят съставомерността на деянието и участието на обвиняемите в осъществяването му /чл. 82, ал. 1, т. 1 НПК/.”

 

В съответствие със задължителните указания на ВКС, дадени в т.4.2. и по аргумент на противното, съгласно мотивите на т.1 от същото ТР, след като Съдията-докладчик, съответно съставът на първоинстанционния съд, не може да прекратява съдебното производство и да връща делото на прокурора, когато допуснатите на предварителното производство нарушения не водят до ограничаване правата на обвиняемия и неговия защитник, гражданския ищец и гражданския ответник и техните повереници, се налага извода, че в настоящия случай единственият способ за отстраняване на допуснатите в досъдебната фаза нарушения, свързани с реквизитите на обвинителния акт, нарушаващи правото на защита на обвиняемия да разбере в какво точно е обвинен и да организира адекватно защитата си, следва да бъдат отстранени посредством прекратяване на съдебното производство и връщане на делото на прокурора за изготвяне на обвинителен акт, който да отговоря на изискванията на процесуалния закон (така, както е посочено във вече цитираното ТР № 2/2002 г. и в самата процесуална норма – чл. 246 ГПК ) .

 

Предвид гореизложеното, съдът намира, че следва да бъде прекратено съдебното производство поради допуснато съществено процесуално нарушение, ограничаващо правото на защита на подсъдимите С. и И. по делото и делото да бъде върнато на ВРП за отстраняване на така допуснатото процесуално нарушение.

 

Във връзка с изложеното по-горе, досежно авторството и участието на всеки един от двамата подсъдими следва да бъде посочено още, че от обвинителния акт не става ясно и защо Прокуратурата е приела:

 

- че при квалификация на деянията на обвиняемите по чл.195, ал.1 т.3 от НК престъплението по чл.216 от НК не е погълнато от това по чл.195, ал.1 т.3 от НК, досежно 4-те броя врати и брави (в който смисъл е съдебната практик, а обективирана в Решение № 413/95 на І-во н.о., Решение 411/2005 на І –во н.о. и в обратния смисъл Решение 4/1.2.2013 г. на ВКС по н.д. № 2190/2012 г. с председател Елияна Карагьозова);

 

- налице ли е продължавано престъпление по чл.26, ал.1 НК (съгласно ТР № 3/15.ІІ.1971 г.  по н.д. 32/70 г., ОСНК );

 

- кои вещи са предмет на престъплението кражба с пострадал св.Я.; за кои от тези вещи е налице опит по см. на чл.18 НК; защо формата на съучастие в двете деяния, за които С. и И. е определена по чл.20, ал.2 от НК; налице ли е друг квалифициращ признак на деянието кражба  (съгласно Постановление № 6/26.ІV.1971 г. по н.д. № 3/71 на ВС), както и извършено ли е отделно деяние, което да се квалифицира по чл.216 от НК.

 

 

Водим от горното и на основание чл. 288 ал. 1 т. 1 от НПК, съдът

 

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производството по НОХД № 1141/2017 год. по описа на ВРС, ХХХVІІ-ми състав и ВРЪЩА делото на ВРП за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения.

 

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протест в 7 дневен срок от днес пред  ВОС.

 

 

ПРОТОКОЛЪТ  изготвен в с.з., което приключи в 09:20 часа.

 

 

 

 

 

                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                    СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

 

                                                                                       2.

 

 

                                                                  СЕКРЕТАР: