Определение по дело №3889/2020 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 7661
Дата: 15 юни 2020 г. (в сила от 11 август 2020 г.)
Съдия: Даниела Душкова Павлова
Дело: 20203110103889
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 април 2020 г.

Съдържание на акта

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

…/15.6.2020 г.

 

 

             Варненският районен съд, 14 състав, в закрито заседание на 15 юни 2020 г. в състав:

 

                                                районен съдия: Даниела Павлова

 

             като разгледа докладваното гр.д.№ 3889/20 г. за да се произнесе по молбата взе предвид следното от фактическа и правна страна следното:

 

 

             Производството е образувано по молба на Н.Д.В. с ЕГН **********  с искане за прилагане на института „подкрепящ“ по отношение на съпруга й Евгени Пенев Върбанов относно подкрепено вземане на решения с правна стойност. В уточняващата молба В. заявява изрично, че не се иска постановяване на решение за поставяне под запрещение, нито учредяване на настойничество, а се иска молителката да бъде определена за представител на съпруга си с цел защита на неговите човешки права. Сочи, че за  реализиране на тези действия ще учреди, респективно упълномощи доверен адвокат в лицето на адв.Почев.   

            Съгласно чл.1 от ЗЛС всяко лице, от момента на раждането си, придобива способността да бъде носител на права и задължения. С навършване на 18-годишна възраст лицата стават пълнолетни и напълно способни чрез своите действия да придобиват права и да се задължават – чл.2.  Нормата на чл.5, ал.1 ЗЛС сочи, че непълнолетните и пълнолетните, които поради слабоумие или душевна болест не могат да се грижат за своите работи, се поставят под пълно запрещение и стават недееспособни; ал.2 - Пълнолетните с такива страдания, чието състояние не е така тежко, за да бъдат поставени под пълно запрещение, се поставят под ограничено запрещение. За правните действия на лицата по ал. 1 се прилага чл. 3, ал. 2, а за правните действия на лицата по ал. 2 се прилага чл. 4, ал. 2. Анотирана съдебна практикаАнотирана съдебна практика               

               При наличието на необходимост от учредяване на настойничество или попечителство на органа по настойничество и попечителство е възложено предприемането на охранителните мерки, предвидени в чл.159, ал.1 СК, включващи извършването на опис на имуществото и вземане на други охранителни мерки за личността и интересите на лицето, а при нуждавъзлагане на определено лице да изпълнява временно настойнически или попечителски функции. Целта на тези мерки е да бъдат охранени интересите на лицето, което трябва да бъде поставено под настойничество или попечителство.  

               Съгласно разпоредбата на чл.36 ЗЗД едно лице може да представлява друго лице по разпоредбата на закона или по волята на представлявания. Доколкото твърденията в молбата и в уточняващата такава са, че НЕ се иска поставяне  под постойничество или попечителство на съпруга на молителката  и същият  е дееспособен по смисъла на чл.2 ЗЛС, в случая не са  налице основанията за законно представителство.  В този случай дееспособното лице извършва всички действия, свързани с негови права и интереси лично или чрез упълномощено от него лице на осн.чл.37 ЗЗД. С оглед изложеното, съдът намира, че  молбата на Н.В. с отправеното искане е  недопустима, поради което висящото производство следва да се прекрати. 

               Мотивиран от изложеното, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И

 

              ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д.№ 3889/20 г. на ВРС, 14 състав, на осн.чл.130 ГПК.

 

              Определението подлежи на обжалване пред ВОС с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението до молителката.

 

          Районен съдия: