Определение по дело №1383/2018 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 октомври 2018 г. (в сила от 20 ноември 2018 г.)
Съдия: Силвия Иванова Мичева-Димитрова
Дело: 20181720201383
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 2 август 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

Номер 1077                                     Година 2018                       Град   Перник

 

Пернишкият районен съд                                                           VI–ти нак. състав

На 11 октомври                                                                             Година 2018

В закритото заседание в следния състав:

                                                            Председател: Силвия Димитрова

 

Като разгледа докладваното от съдията частно наказателно дело № 1383 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.243, ал.4 вр. ал.1 от НПК.

Образувано е по жалба на С.П.Е.  с ЕГН ********** и адрес: ***, срещу Постановление на Районна прокуратура Перник от 20.07.2018 г. за прекратяване на наказателното производство по Досъдебно производство № 17/2018 г. по описа на ОДМВР – Перник, пр.пр. № 369/2018 г. по описа на Районна прокуратура – Перник, водено за престъпление по чл.316 вр. чл.308, ал.2 вр. ал.1 от НК.

Жалбоподателят твърди, че постановлението на Районна прокуратура е незаконосъобразно. Навежда доводи и за необоснованост на съдебния акт, поради неизясняване на фактите и обстоятелствата от значение за разкриване на обективната истина и противоречие между установените фактически данни и изведените въз основа на тях правни изводи. Счита, че събраните в досъдебното производство доказателства не са анализирани достатъчно обстойно. Предвид тези съображения се моли за отмяна на постановлението и продължаване на наказателното производство.

Жалбата е процесуално допустима – подадена е в предвидения в закона 7-дневен срок от оправомощено лице, попадащо в кръга на лицата по чл.243, ал.3 от НПК, поради което следва да бъде разгледана.

Пернишкият районен съд, след като разгледа делото по реда на чл.243, ал.4 от НПК и се запозна със събраните доказателства, намира правните изводи на прокурора за прекратяване на наказателното производство за обосновани и законосъобразни.

Съображенията са следните:

Досъдебното производство е образувано на 12.03.2018 г. Същото е водено за това, че на 15.11.2016 г., в гр. Перник, съзнателно бил ползван официален документ с невярно съдържание /Удостоверение за наследници на А.Д.В./, когато за неговото съставяне не може да се търси наказателна отговорност - престъпление по чл.316 вр. чл.308, ал.2 вр. ал.1 от НК.

Приетата в обжалваното постановление фактическа обстановка е установена  правилно и се свежда до следното:

А.Д.В. имал три деца - Л.А.Б., Л.А.М. и К.А.Д.. Самият той бил вдовец. Притежавал имот, находящ се в с. Студена, общ. Перник /УПИ V-77/, представляващ двуетажна масивна жилищна сграда със застроена площ от 70 кв.м. Сградата била построена върху терен – частна общинска собственост на Община Перник, въз основа на учредено вещно право на строеж.

Л.А.Б. била омъжена за Петър Е. Боянов, който бил починал отдавна и от брака си с него имала един син – свидетелят С.П.Е..

Л.А.М. била омъжена за св. Д.К.М., от когото имала двама сина – св. К.Д.М. и св. А.Д.М..

К.А.Д. не бил женен и нямал деца.

А.Д.В. починал на 31.12.1991 г. Неговата дъщеря Л.А.Б. била починала през 1990 г. През 1999 г. починал и К.А.Д., а през 2005 г. починала и Л.А.М.. С оглед на това, единствени наследници на А.Д.В. /в т.ч. и на гореописания имот в с. Студена/ останали св. С.П.Е. /по право на заместване по Закона за наследството/, св. Д.К.М./като преживял съпруг/, св. К.Д.М./по право на заместване/ и А.Д.М. /по право на заместване/.

Гореописаният имот, находящ се в с. Студена, от 1999 г. се ползвал от св. С.П.Е., тъй като другите наследници живеели в гр. Хасково.

През 2009 г. св. С.Е. посетил роднините си в гр. Хасково и предложил на св. Димитър Митрев да му продаде своята част от наследството на Александър Върганов. Митрев се съгласил и на 23.11.2009 г., в гр. Хасково, те сключили нотариално удостоверен договор за продажба на наследство. По силата на последния св. С.Е. продал наследството, което бил получил от дядо си А.Д.В. /в т.ч. и имота в с. Студена/ за 5000 лв. и с подписа си удостоверил, че е получил сумата изцяло. По този начин цялото имущество, което Върганов притежавал към момента на смъртта си, станало собственост на А. М. и двамата му синове.

След време св. Димитър Митрев установил, че св. С.Е., който продължавал да живее в имота в с. Студена, го стопанисва зле, и поради това решил да го продаде. Събрал необходимите документи и упълномощавайки единия си син, през 2016 г. си извадили констативен нотариален акт за собственост при св. нотариус РМ.. На следващата година - през 2017 г., св. Д. М. и св. К. М. упълномощили св. Александър Митрев да ги представлява при извършване продажба на въпросния имот.

На 10.05.2017 г., св. Александър Митрев /действайки лично и като пълномощник на брат си и на баща си/ сключил договор за покупко-продажба на гореописания имот в с. Студена при нотарис И. И. Купувач бил св. П.В.Б. и заплатил за него сумата от 17000 лв. Известно време след това св. С.Е. бил поканен да освободи имота. 

Посочените обстоятелства се установяват от удостоверения за наследници на Л.А.Б. с ЕГН **********, К.А.Д. с ЕГН **********, Л.А.М. с ЕГН **********; Нотариално дело № 161 от 10.05.2017 г. на нотариус И. И. с район на действие Районен съд – Перник, вписан под № 134 в регистъра на Нотариалната камара, включващо и Нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот № 186, том І, рег. № 872, дело 161 от 2017 г., Нотариален акт за собственост върху недвижим имот /констативен/ № 166, том ІІІ, рег. № 11146, дело № 545 от 2016 г. и Договор за отстъпване правото на строеж /суперфиция/ върху държавна земя, сключен между Ц.Г.С.и А.Д.В. на 22.09.1969 г.; заверени копия на документите, послужили за издаване на Нотариален акт № 166, том ІІІ, рег. № 11146, дело № 545 от 2016 г. на нотариус Р. М. – вписан под № 141 в регистъра на Нотариалната камара; свидетелските показания на свидетелите С.П.Е., Д.К.М., К.Д.М., А.Д.М., П.В.Б..

Въз основа на гореизброените и приложени по делото документи прокурорът е направил извод, че не отговаря на истината твърдението на св. С.Е., че братовчедите му и св. Димитър Митрев са се снабдили с констативен нотариален акт за имота в с. Студена чрез представяне на удостоверение за наследници на А. В., в което той не е бил посочен като наследник, респ. процесното удостоверение за наследници не е документ с невярно съдъражание. В същото като наследник е посочен и св. С.Е. и твърдението му, че не фигурира в него, е невярно. От друга страна, констативният нотариален акт е издаден съвсем законосъобразно, тъй като Д., К. и А. М. са представили надлежно сключения договор за продажба на наследство от 2009 г., по силата на който отчуждената от св. С.Е. част от наследството на А. В. е преминала в техния патримониум и по този начин те са станали единствени собственици на цялото имущество, притежавано от Върганов към момента на неговата смърт. Респ. твърденията на Е., че не е осъзнавал последствията от договара са несериозни и неоснователни, тъй като документът е сключен пред нотариус, пред когото той е потвърдил волеизявлението си и е заявил, че парите са му предадени.

При тази фактическа обстановка и въз основа на събраните в хода на разследването доказателства, извършвайки прецизен анализ на последните, прокурорът законосъобразно е приел, че не е налице извършено престъпление по чл.316 вр. чл.308, ал.2 вр. ал.1 от НК, тъй като процесният официален документ -Удостоверение за наследници на А.Д.В./, ползван на 15.11.2016 г., в гр. Перник, не е такъв с невярно съдържание.

Съдът, след като разгледа делото и се запозна със събраните доказателства, и след като се запозна със съображенията и правните изводи на прокурора, намира че в хода на разследването са извършени всички необходими и възможни процесуални действия за разкриване на обективната истина, изследвани са  всички обстоятелства с необходимата обективност, всестранност и пълнота, но въпреки това, установените по делото факти не сочат за осъществено от конкретно физическо лице противоправно действие и в частност: съзнателно ползване на официален документ с невярно съдържание. Обстойните съображения за липса на извършено престъпление, изложени в прокурорския акт са абсолютно законосъобразни, поради което и не е необходимо да се повтарят. 

Ето защо, след цялостна проверка на обосноваността и законосъобразността на обжалваното прокурорско постановление, съдът намира, формирания извод за липса на престъпление за правилен и законосъобразен.

При конкретните обстоятелства гореописаното не само, че не покрива признаците на състава на престъплението по чл.316 вр. чл.308, ал.2 вр. ал.1 от НК, но не изпълва и обективните елементи от състава на което и да е друго престъпление от НК.

По изложените съображения съдът намира, че при формиране на извода си по чл.243, ал.1, т.1 във вр. с чл.24, ал.1, т.1 от НПК - за липса на извършено престъпление, прокурорът е съобразил всички релевантни към казуса обстоятелства и е приложил правилно материалния закон. При извършения съдебен контрол  върху постановлението му от 20.07.2018 г. съдът не констатира противоречие между фактите и правната им стойност, поради което и счита, че същото следва да бъде потвърдено като законосъобразно и обосновано.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.243, ал.5, т.1 от НПК, съдът

 

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

 

            ПОТВЪРЖДАВА Постановление на Районна прокуратура Перник от 20.07.2018 г. за прекратяване на наказателното производство по Досъдебно производство № 17/2018 г. по описа на ОДМВР – Перник, пр.пр. № 369/2018 г. по описа на Районна прокуратура – Перник, водено за престъпление по чл.316 вр. чл.308, ал.2 вр. ал.1 от НК.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване и протестиране пред ПОС, в 7-дневен срок от съобщаването му. 

                         

 

СЪДИЯ:/П/

Вярно с оригинала.

      М.С.