Решение по дело №1330/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 63
Дата: 11 февруари 2020 г.
Съдия: Светлана Димитрова Митрушева Атанасова
Дело: 20192330201330
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е № 63/11.2.2020 г.

 

Гр. Ямбол ,….…11.02.2020г.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

 

Ямболски районен съд…………………………….…….наказателна колегия в публично заседание на тринайсти януари………………………..……..…

през двехиляди и двайста година  в състав:

                                                                                                                               Председател:  С.Митрушева

                                                                                                                   Съдебни заседатели:

                                                                                                                                        Членове:                                                                                                       при секретаря ……………….Г.М...…..….. …………………….. и в присъствието на прокурора………………………….........……………….. като разгледа докладваното от …………..…Митрушева……………...анд   1330              по описа  за   2019 год …………..…………………………………………………

 

Производството по делото е образувано по жалба на „В и К“ ЕООД Ямбол против Наказателно постановление № 69/19.11.2019г на Директора на РИОСВ Стара Загора, с което на осн. Чл. 200 ал.1 т.2 ЗВ на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 2000лв. за нарушение на чл. 48 ал.1 т.11 ЗВ. Жалбата е бланкетна, като с нея се твърди за процесуална и материална незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление. Иска се отмяната му.

В съдебно заседание жалбоподателят, чрез процесуалния си представител, поддържа жалбата.  Счита същата  за основателна и доказана и моли за уважаването й от страна на съда.

Въззиваемата страна РИОСВ – Стара Загора, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

Съдът, след като обсъди по отделно и в тяхната съвкупност събраните и проверени в хода на съдебното следствие доказателства по делото ,приема за установена следната фактическа обстановка:

На дружеството жалбоподател било изпратено писмо изх. № КОС-06-4124/22.08.19 на РИОСВ Стара Загора, с което последното се уведомявало, че следва да осигури представител на 2.09.2019г  в РИОСВ Стара Загора за съставяне на акт за допуснато административно нарушение по закона за водите.

Писмото било изпратено на адреса на дружеството по пощата с известие за доставяне и било получено от М.А. на 27.08.2019г.

На 3.09.2019г в отсъствието на представител на „В и К“ ЕООД Ямбол на дружеството бил съставен АУАН за нарушение на чл. 48 ал.1 т.11 ЗВ вр. чл. 35 ал.12 т.2 от Наредба№2/8.06.11

С Писмо изх. №  КОС-06-4124(1)/10.09.19 на РИОСВ Стара Загора на дружеството жалбоподател били изпратени за връчване три екземпляра от АУАН с указания, че следва да се подпишат от законния представител на дружеството, с отбелязване на датата на връчването, като два от екземплярите се върнат в РИОСВ Стара Загора.

Писмото било изпратено на адреса на дружеството по пощата с известие за доставяне и било получено от М.А. на 12.09.2019г.

На 16.09.2019г С.Р., *** – жалбоподател, подписал акта и го върнал в РИОСВ Стара Загора.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено Наказателно постановление № 69/19.11.2019г на Директора на РИОСВ Стара Загора, с което на осн. Чл. 200 ал.1 т.2 ЗВ на дружеството била наложена имуществена санкция в размер на 2000лв. за нарушение на чл. 48 ал.1 т.11 ЗВ.

Наказателното постановление било изпратено на адреса на дружеството и получено на 26.11.2019г от Й. М.

Въз основа на така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима, като подадена в преклузивния срок по чл. 59 ал.2 ЗАНН от надлежно легитимирано лице. Разгледана по същество се преценя като основателна, поради следните съображения:

Налице са допуснати съществени процесуални нарушения при съставяне на акта за административно нарушение, които от своя страна са довели до процесуална незаконосъобразност и на издаденото въз основа на него наказателно постановление, изразили се в следното:

В чл. 40 ал.1 от ЗАНН е предвидено съставянето на акта по чл. 36 ЗАНН да се извършва в присъствието на нарушителя. Като изключение от този принцип в ал.2 на същият член е допуснато и неприсъствено съставяне на акта, но само при наличието на някоя от изчерпателно посочените предпоставки: нарушителят, макар и известен, да не е могъл да бъде намерен и втората -  когато същият след покана не се е явил за съставянето на акта. При липсата на която и да било от тези две предпоставки на процесуалния закон актосъставителят е длъжен да състави акта в присъствието на нарушителя. В конкретния случай с Писмо изх. № КОС-06-4124/22.08.2019г РИОСВ Стара Загора е уведомила управителя на  „В и К” ЕООД Ямбол, че при извършване на проверка с емисионно пробонабиране е установено превишаване на  индивидуалните имисионни ограничения, въведени с Разрешително за заустване на отпадни води и го е поканила да се яви на 2.09.2019г  за съставяне на АУАН. Така формулиран текста на поканата недвусмислено сочи, че *** Р., в качеството си  на физическо лице, заемащо ръководна длъжност в дружеството, е допуснал нарушение, за което е поканен да му бъде съставен акт по чл. 36 от ЗАНН. Нещо повече, както самата покана, така и известието за обратна разписка са адресирани  лично до *** Р., в качеството му на *** на „В и К”ЕООД Ямбол, а не до дружеството, чийто законен представител се явява. Отделно от това видно от известието за доставяне въпросната кореспонденция е получена от трето лице – М.А., без да е отбелязано последната в какво качество е получила писмото. С оглед всичко изложено по-горе съдът приема, че дружеството жалбоподател не е било надлежно поканено по смисъла на чл. 40 ал.2 от ЗАНН  за участие в административнонаказателното производство. Доколкото актът за установяване на административно нарушение е бил съставен в отсъствие на законен или упълномощен представител на „В и К” ЕООД Ямбол, при липса на която и да е от двете хипотези на чл. 40 ал.2 ЗАНН е допуснато нарушение на чл.40 ал.1 от същия закон. Нарушението е съществено такова, доколкото е довело до ограничаване правото на защита на жалбоподателя, тъй като същият не е могъл да се възползва от субективното си право да даде непосредствени обяснения и да направи възражения при съставянето на акта, така както предвижда чл. 42 т.8 ЗАНН.

Отделно  от изложеното по-горе  е допуснато и друго съществено нарушение на установените в ЗАНН процесуални правила за връчване на акта на нарушителя.Съгласно чл.43, ал.4 от ЗАНН, когато актът е съставен в отсъствие на нарушителя, той се изпраща на съответната служба, респ. общинската администрация по местоживеене за предявяване и подписване от нарушителя. Следователно дори и да не е присъствал при съставянето на акта, нарушителят задължително е следвало да бъде издирен за връчването му.  В конкретния случай   АУАН  е бил изпратен по пощата, което е в пълно противоречие с нормата на чл.43 от ЗАНН, която не предвижда процесуална възможност за връчване на АУАН по пощата, дори и при хипотезата за съставянето му в отсъствие на нарушителя.

Доколкото е установена процесуална незаконосъобразност на атакуваното наказателно постановление е безпредметно обсъждането на съответствието му с материалния закон.

Водим от изложеното, съдът

 

                  Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 69/19.11.2019г на Директора на РИОСВ Стара Загора, с което на осн. Чл. 200 ал.1 т.2 ЗВ на „В и К“ ЕООД гр. Ямбол е наложена имуществена санкция в размер на 2000лв. за нарушение на чл. 48 ал.1 т.11 ЗВ.

Решението подлежи на касационно обжалване пред ЯАС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните .

 

 

                                                                                                                                                                                 Районен съдия: