Решение по дело №2282/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 2073
Дата: 4 ноември 2021 г.
Съдия: Недялко Георгиев Бекиров
Дело: 20217180702282
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 август 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 2073

 

гр. Пловдив, 4 ноември 2021 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

ПЛОВДИВСКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, ХХІІІ-ти състав, в открито заседание на деветнадесети октомври, две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                                      НЕДЯЛКО БЕКИРОВ,

ЧЛЕНОВЕ:                                                                               ВЛАДИМИР ВЪЛЧЕВ,

НИКОЛАЙ СТОЯНОВ,

 при секретаря Диана Караиванова и с участието на прокурора Димитър Молев, като разгледа докладваното от съдия Н. Бекиров административно, касационно дело №2282 по описа на съда за 2021г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.182, ал.1, т.3 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП).

С.Я.Т., ЕГН **********, с адрес: ***, представлявана от адвокат К.Д.- пълномощник, обжалва Решение №1015 от 07.07.2021г. по Н.А.Х. дело №20215330201519 (1519) по описа на Районен съд- Пловдив за 2021г., ХIV-ти наказателен състав, с което е потвърден електронен фиш (ЕФ) за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, Серия К №3126016, издаден от Областна дирекция на МВР (ОД на МВР), гр. Пловдив, с който на С.Т., в качеството ѝ на законен представител на “ОМЕГА СТ“ ООД, ЕИК *********, е наложена глоба в размер от 100,00 лева.

Претендира се отмяна на оспореното решение поради неправилност и незаконосъобразност и постановяване на решение по същество, с което да се отмени процесният ЕФ. Претендира се присъждане на адвокатско възнаграждение в полза на адвокат К.Д., на основание чл.38, ал.2 от Закона за адвокатурата (ЗАдв), за двете съдебни инстанции.

Ответникът в производството- ОД на МВР- Пловдив, не се представлява и не изразява становище по жалбата.

Окръжна прокуратура- Пловдив, чрез прокурор Димитър Молев, изразява становище за неоснователност на жалбата.

Касационният съд, като извърши преглед на обжалваното съдебно решение, във връзка с касационните основания по чл.348, ал.1 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), констатира следното:

Касационната жалба е подадена в предвидения законен срок и от страна по първоинстанционното производство, за която решението е неблагоприятно, поради което се явява допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Съдът приема за установено по делото, въз основа на фактическите констатации на първоинстанционния съд и приетите по делото доказателства, че в рамките на извършена проверка от служители на ОД на МВР- Пловдив, на 29.10.2019г., около 12:10ч., в гр. Пловдив, на бул. “Санкт Петербург“ до №1, е прието за установено, че в посока към бул. “Кукленско шосе“, се движи моторно превозно средство (МПС), представляващо лек автомобил “БМВ Х 3”, с Рег.№***, със скорост от 78 км./ч. (всъщност с 81 км./ч., от която е приспаднат толеранс от 3 км./ч.), при въведено ограничение на скоростта за движение в населеното място от 50,00 км./ч. с нормата на чл.21, ал.1 от ЗДвП. Движението и скоростта на автомобила са установени и заснети с автоматизирано техническо средство или система (АТСС), представляващо преносима (мобилна) система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникация тип “ARH CAM S1“ №11743са, като за целта е изготвена снимка №0244500. Прието е за установено, че автомобилът с Рег.№*** е регистриран като собственост на “ОМЕГА СТ“ ООД, ЕИК *********, а жалбоподателката Т. е законен представител на посоченото търговско дружество. Установеното движение на посочения автомобил със скорост от 78 км./ч. се квалифицира като административно нарушение по смисъла на чл.21, ал.1 от ЗДвП, поради което и на основание чл.189, ал.4, във връзка с чл.182, ал.1, т.3 от ЗДвП се издава процесният ЕФ.

Районният съд правилно възприема фактическата обстановка по делото и на базата на верните фактически констатации прилага закона правилно, като потвърждава оспорения пред него ЕФ.

Според разпоредбата на чл.189, ал.4, пр.пр.1 и 2 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава ЕФ за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. ЕФ съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане.

Процесният ЕФ е издаден в съответствие с изискванията за форма на фиша, предвид наличието на всички изискуеми от закона реквизити.

По делото не са ангажирани доказателства касаторът Т. да е упражнила правото си да декларира писмено, че установеното на 29.10.2019г. движение на собствения на “ОМЕГА СТ “ООД, чийто законен представител (управител) е Т., лек автомобил с превишена скорост в нарушение на правилата по ЗДвП е направено при управление на автомобила от друго лице, съгласно разпоредбата на чл.189, ал.5 от ЗДвП.

Следователно, установената от закона презумпция, че при неподаването на писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, в 14-дневен срок от получаването на електронния фиш от собственика (законния представител на юридическото лице, собственик), то именно собственикът (законният представител на юридическото лице собственик) на МПС-то се смята за извършител на нарушението, санкционирано с електронния фиш, се явява необорена.

На следващо място, видно от наличното по преписката (по делото) заверено копие на Протокол за използване на Автоматизирано техническо средство или система  с Рег.№1030р-29035 от 30.10.2019г., представляващ Приложение към чл.10, ал.1 от Наредба №8121з-532 от 12.05.2015г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (Наредба №8121з-532), съставен по повод осъществен контрол на правилата за движение по пътищата на 29.10.2019г., в периода 10:00ч. – 13:00ч., в гр. Пловдив, на бул. “Санкт Петербург“ до №1, посоката на движение на контролираните МПС е “от изток към запад“.

Пак според посочения протокол, в рамките на периода 10:00ч. – 13:00ч. на 29.10.2019г. са установени общо 49 броя нарушения, като времето за извършване на вмененото на Т. нарушение (12:10:27ч.) попада в периода на работа на процесната преносима (мобилна) система за контрол.

Разбира се, в процесния протокол не са попълнени номерата на първото и последното статично изображение на общо 49-те броя установено нарушения, но това обстоятелство, макар и да представлява нарушение на процесуалните правила, не е от категорията на съществените нарушения и не предпоставя извод за незаконосъобразност на процесния ЕФ.

По преписката (по делото) е налично заверено копие на Удостоверение за одобрен тип средство за измерване с №17.09.5126 от 07.09.2017г., издадено от Български институт по метрология (БИМ), според което удостоверение преносима (мобилна) система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникация тип “ARH CAM S1“, с производител ARH ZRT (ARH INC.) HUNGARY, е вписана в Регистъра за одобрените типове средства за измерване, с валидност до 07.09.2027г.

По преписката (по делото) е налично и заверено копие на Протокол от проверка №57-С-ИСИС от 30.09.2019г., издаден от БИМ, удостоверяващ обстоятелството, че процесната АТСС, тип “ARH CAM S1“, с фабричен №11743СА, е преминала успешно проверка за съответствие с одобрения тип и грешките не превишават максимално допустимите грешки за този тип средство за измерване. Респективно, процесната АТСС е годно средство за измерване за период от една година, считано от 30.09.2019г.

По преписката (по делото) е налично и фотографско заснемане на мястото, на което е разположена процесната АТСС, съгласно изискването на чл.10, ал.3 от Наредба №8121з-532.

Предвид гореизложеното, настоящият състав на съда намира процесният ЕФ за законосъобразен и правилен. Съответно, като потвърждава ЕФ, районният съд постановява решението си при правилно прилагане на закона и решението на районния съд е правилно. Също така, решението на районния съд е валидно и допустимо, поради което следва да бъде оставено в сила.

Що се отнася до възраженията в касационната жалба, то настоящият състав на съда намира същите за неоснователни, доколкото практиката на други съдилища по сходни случаи няма обвързващо действие, а посочената като нарушена разпоредба на чл.34 от ЗАНН няма за предмет налагането на глоби с ЕФ.

С оглед очерталия се изход на делото, искането за присъждане на адвокатско възнаграждение в полза на адвокат К.Д., на основание чл.38, ал.2 от ЗАдв, също е неоснователно и не следва да бъде уважено.

Така мотивиран и на основание чл.221, ал.2 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №1015 от 07.07.2021г. по Н.А.Х. дело №20215330201519 (1519) по описа на Районен съд- Пловдив за 2021г., ХIV-ти наказателен състав, с което е потвърден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, Серия К №3126016, издаден от Областна дирекция на МВР- Пловдив, с който на С.Я.Т., ЕГН **********, в качеството ѝ на законен представител на “ОМЕГА СТ“ ООД, ЕИК *********, е наложена глоба в размер от 100,00 лева.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:…………….

 

ЧЛЕНОВЕ: 1………………

 

2………………