Решение по дело №5844/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 430
Дата: 10 март 2020 г. (в сила от 24 юли 2020 г.)
Съдия: Сияна Генадиева Генадиева
Дело: 20193110205844
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е 

 

430/10.3.2020г.

 

В    И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

         ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, XIII състав, в открито съдебно заседание на 26.02.2020 година, в състав:

 

                                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: Сияна Генадиева

при секретаря Цветанка Кънева, като разгледа докладваното от районния  съдия НАХД № 5844 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Р.Л.Й. против ПН №18-0819-002088/14.06.2018 г., издадено от Началник група към ОД на МВР-Варна сектор ПП, с което са му наложени адм. наказания за две нарушения на Закона за движение по пътищата.

С жалбата се оспорва описаната в НП фактическа обстановка и се прави искане за отмяната му.

В съдебно заседание въз.Й. се представлява от процесуален представител, който поддържа жалбата.

Въззиваемата страна се представлява от процесуален представител- ю.к. Л-, която ангажира становище, че НП е правилно и законосъобразно. Претендира и за присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Жалбата е депозирана от легитимирано лице в законоустановения срок, поради което е допустима за разглеждане.

След преценка на доказателствата по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Лек автомобил с ДК№ * бил предоставен за ползване като таксиметров автомобил на въз.Й.. На 20.03.2018г. сутринта около 05.30 часа жалбоподателят се движел с автомобила по Алея първа Кап.Георги Георгиев в посока бул.“Княз Борис I“. На около 200 метра след ресторант „Рапонги“ по време на движението на автомобила се отклонил в ляво и се блъснал челно в бетонна стена. Били нанесени материални щети, както на автомобила така и на бетонната стена. След настъпване на ПТП водача въззив. Й. изоставил автомобила и се отправил в неизвестна посока. ПТП било реализирано на пътното платно по Алея Първа, част от което било отделено за паркиране на автомобили.

Бил подаден сигнал в сектор ПП, от където на мястото на инцидента били изпратени служителите свид. Ф* и колегата му С*. След като полицейските служители огледали пострадалия автомобил, извършили справка за собствеността на автомобила и установили собственикът му. Той от своя страна дал данни за лицето, което го управлявало – жалбоподателят Й., последният бил намерен по късно през деня. При снетите сведения от него той не отрекъл, че е допуснал ПТП. Въз основа на тези констатации свидетелят Ф*  приел, че при управление на МПС са били нанесени имуществени щети на и жалбоподателят е напуснал без да остане на място и да установи щетите. За това му бил съставен АУАН, в който нарушенията били квалифицирани по чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и чл. 123, ал. 1, т. 3 б. »а» от ЗДвП. В акта въззивника не вписал възражения, и не депозирал такива в писмен вид.

Въз основа на АУАН било издадено процесното НП. В него АНО възприел изцяло фактологията описана от актосъставителя и санкционирал въззивника за това, че като участник в движението нанася имуществени вреди на автомобил и бетонна стена  и относно обстоятелствата за ПТП го напуска, не остава на место за да установи щетите.

Тази фактическа обстановка съдът прие за установена от писмените и гласни доказателства по делото. Съдът кредитира изцяло показанията на свидетеля Ф* като обективни, последователни и кореспондиращи с останалите писмени доказателства. Свидетел посочи, че по-късно е посетил местопроизшествието и въз основа на обясненията, които събрал и справките които направил, формирал извод за фактологията на пътния инцидент и поведението на нарушителя. Показанията на свидетелят съдът също възприе като обективни, дадени от очевидец и кореспондиращи с останалия доказателствен материал. Фактическата обстановка не се оспорва от страните.

Въз основа на тази фактология, съдът формира правно убеждение в следния смисъл:

По приложението на процесуалния закон:

Процесното наказателно постановление е издадено от компетентен орган в кръга на предоставените му правомощия, съгл. Заповед на Министъра на вътрешните работи. Правомощията са делегирани на определен кръг лица, с оглед заеманата от тях длъжност, поради което непосочването им поименно не опорочава акта на оправомощаване.

АУАН и НП са формално редовни актове, съдържат всички изискуеми реквизити по ЗАНН. Препис от акта е връчен на нарушителят като му е дадена възможност да организира адекватна защита. В АУАН жалбоподателят не е вписал възражения, и не е депозирал писмени в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН пред АНО. Правото на защита на жалбоподателя е реализирано в цялост с депозиране на настоящата жалба. Поради това съдът намира, че в хода на административно-наказателното производство не са били допуснати съществени нарушения на процесуалните правила.

По приложението на материалния закон:

Относно нарушението на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП.

Тази норма регламентира общото задължение на всеки участник в движението по пътищата, че с поведението си не трябва да причинява имуществени вреди.

В настоящия случай от фактическа страна се доказа, че на посочените в АУАН и НП дата и час въззивника като участник в движението по пътищата, с управлявания от него автомобил, при движението си се отклонил в ляво и се блъснал в бетонна стена, с което  нанесъл имуществени щети на автомобила и стената. С оглед на това съдът прие, че правилно е ангажирана адм. наказателната отговорност на въззивника за нарушение на посочената норма и санкционирането й с глоба в абсолютния размер по чл. 185 от ЗДвП е законосъобразно.

             По пункт 2 от наказателното постановление :

   Съгласно императивната разпоредба на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „аЗДвП водачът на ППС, който е участник в пътнотранспортно произшествие е длъжен: когато при произшествието са причинени само имуществени вреди да окаже съдействие за установяване на вредите от произшествието.

  Съгласно § 6, т. 27 от ДР на ЗДвП "участник в пътнотранспортно произшествие" е всеки, който е пострадал при произшествието или с поведението си е допринесъл за настъпването му“.

  Дефиницията за пътно-траспортно произшествие се съдържа в § 6, т. 30 от ДР на ЗДвП, съгласно която "пътнотранспортно произшествие" е събитие, възникнало в процеса на движението на пътно превозно средство и предизвикало нараняване или смърт на хора, повреда на пътно превозно средство, път, пътно съоръжение, товар или други материални щети“. Предвид наличието на повреда на бетонната стена и автомобила, съдът намира, че жалбоподателят е участник в ПТП, при което са настъпили само имуществени вреди.

 След произшествието въззивника е изоставил автомобила си, като не е предприел никакви други действия. Съгласно чл. 123, ал. 1, т. 1 ЗДвП при подобна ситуация водачът е длъжен да спре и да установи последиците от произшествието. След като са били причинени материални щети по автомобила и стената за жалбоподателя е възникнало задължението да окаже съдействие за тяхното установяване съгласно изискването на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „аЗДвП. Оказването на съдействие може да се изразява в  сигнализиране на тел. 112 за настъпилото ПТП, изчакване на служителите на секторПътна полицияпри ОДМВР - Варна за съставяне на протокол за ПТП, предоставяне на данни за самоличността си и за задължителната застраховка "Гражданска отговорност", предоставяне на автомобила за оглед от страна на полицейските органи и др. Като не е извършил никакви действия, които биха допринесли за установяване на причинените от ПТП вреди, жалбоподателят е нарушил разпоредбата на чл. 123, ал. 1, т. 3, б. „аЗДвП, поради което и правилно е била ангажирана административнонаказателната му отговорност по пункт 2 от обжалваното наказателно постановление.

В санкционната разпоредба на чл. 175, ал. 1, т. 5 ЗДвП  са предвидени административни наказания лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 1 до 6 месеца и с глоба от 50 до 200 лв. за водач, който наруши задълженията си като участник в пътнотранспортно произшествие.

При индивидуализацията на административното наказание съдът отчита представените в административно-наказателната преписка данни, че  жалбоподателят е  многократно санкциониран за други нарушения по ЗДвП.

Като отегчаващо отговорността обстоятелство съдът отчита, че жалбоподателят е осъществил две нарушения.

Правилно наказващият орган е наложил административно наказание глоба малко над минималния и под средния размер, а именно в размер от 100,00 лв.

По гореизложените съображения срокът на наказанието лишаване от право да управлява МПС също е трябвало да бъде определен над минималния и под средния размер, предвиден в закона, но доколкото съгласно чл. 337, ал. 2 НПК въззивният съд няма право да влошава положението на жалбоподателя, то наказателното постановление не може да бъде изменено в тази част.

По наведените възражение съдът следва да посочи, че АУАН и НП съдържат всички изискуеми реквизити, нарушението е описано достатъчно пълно, точно и ясно от фактическа страна, посочени са дата и място на извършване, обстоятелствата, при които е извършено, посочена е и нарушената норма, поради което не е било ограничено правото на защита на нарушителя и съдът не споделя възраженията в тази насока.

           АУАН е съставен в присъствието само на един свидетел, без да са посочени точен адрес и ЕГН, в отсъствието на нарушителя, но горните процесуални нарушения не са съществени, тъй като на първо място актът е бил връчен по надлежния ред, с което не е било ограничено правото на защита на нарушителя и второ, тъй като ЗАНН дава възможност да се издаде НП и при нередовност на акта, стига нарушението, нарушителят и неговата вина да са доказани по несъмнен начин, какъвто е настоящият случай и доколкото за свидетеля по акта е посочено, че е служител, не възниква никакво съмнение относно неговата самоличност. Не следва да се посочват собственика на ощетените вещи, както и да се описват всички нанесени щети.

С оглед крайния изход на спора и направеното от пълномощника на въззиваемата страна искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение, въззивника следва да бъде осъден на основание чл.63, ал.3 вр. чл. 143, ал. 4 от АПК да заплати на ОД на МВР-Варна юрисконсултско възнаграждение в размер на 100 лева, определено съгласно чл. 144 от АПК, вр. чл. 78, ал. 8 от ГПК, вр. чл. 37, ал. 1 от ЗПП, вр. чл. 24 от Наредба за заплащането на правната помощ. Макар законът и цитираната наредба да предвиждат възнаграждение за една инстанция в размер от 100 до 200 лв., съдът намира, че следва да бъде присъдено такова в минимален размер

Предвид горното съдът намира, че НП следва да бъде потвърдено, поради което и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН

 

                              Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА ПН №18-0819-002088/14.06.2018 г., издадено от Началник група към ОД на МВР-Варна сектор ПП, с което на Р.Л.Й. ЕГН ********** е наложено административно наказание: глоба в размер на 20 лева на основание чл. 185 от ЗДвП, за нарушение на чл. 5, ал. 1, т. 1 от ЗДвП и административно наказание глоба в размер на 100 лева, както и лишаване от право да управлява МПС за 3 месеца на основание чл. 175, ал. 1, т. 5 от ЗДвП, за нарушение на чл. 123, ал. 1, т. 3 б. »а» от ЗДвП адм.

 

ОСЪЖДА Р.Л.Й. ЕГН **********,*** сумата от 100 лв. / сто/, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд гр. Варна в 14 дневен срок от получаване на съобщението от страните.

 

                                                                                    СЪДИЯ: