Решение по дело №1125/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1511
Дата: 24 юли 2019 г. (в сила от 11 ноември 2019 г.)
Съдия: Даниела Маринова Михайлова
Дело: 20193110201125
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 март 2019 г.

Съдържание на акта

 

РЕШЕНИЕ

 

№1511/24.7.2019г.

 

Град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Варненският районен съд                                                     двадесет и трети състав

На  първи юли                                                   Година две хиляди и  деветнадесета

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                                           Съдия  Даниела Михайлова

Секретар   П. Пламенов   

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 1125  по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

            Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на   Х.Р.И.  – ЕГН **********  против Наказателно Постановление    18-0445-000252 / 29.05.2018г. на Началника на група в  РУ-Аксаково при ОД-МВР-Варна,   с което  му е наложено административно наказание  „Глоба” в размер на 20лв. на основание чл.183 ал.2 т.1 от ЗДП.

            С жалбата се оспорва фактическата обстановка и се навеждат множество доводи за допуснати нарушения на процесуалните правила, като се сочи, че не става ясно какво е самото нарушение- дали е спиране или паркиране, къде точно е извършено, че не става ясно по какъв начин е пречел автомобила на останалите участници в движението и др. Поради тези и други съображения а се иска цялостна отмяна на постановлението.  

             В съдебно заседание , въз.  И.  редовно призован,  не се явява,   представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител, който поддържа жалбата на посочените в нея основания.По същество адв. И.И. отново изразява становище, че нарушението не е извършено,   както и че в хода на производството са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, че постановлението е издадено от некомпетентен орган и др.Поради това и пледира постановлението да бъде отменено изцяло.   

            Въззиваемата страна, редовно призована, не се представлява от упълномощен процесуален представител, който да ангажира становище по жалбата.

            След преценка на доводите на жалбоподателя и с оглед събраните по делото доказателства, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

            На 04.04.2018г. въз.И. управлявал л.а. „Субару СВХ“ с рег. № В 66 21 НА.С него в автомобила били св.К.М., с която имали общо дете, както и тяхна позната-д-р Х..Те потеглили от гр.Игнатиево и имали намерение да отидат до гр.Варна.Д-р Х. обаче ги помолила да я откарат до гр.Аксаково, тъй като трябвало да пренесе медицинска апаратура.Въз.И. се съгласил и около 15,40ч. той се намирал в гр.Аксаково, като се движел в дясната пътна лента в посока гр.Варна.В района пред поликлиниката в града д-р Х. го помолила да спре.В този район, в лявата част на пътя съобразно посоката на движение на въз. И., имало обособено място за паркиране , на което имало паркирани перпендикулярно на пътното платно автомобили.Въз. И. спрял своя автомобил успоредно на пътното платно , като предната му част била в посока  гр.Варна.След това д-р Х. слязла от колата, а въззивникът и св.М. останали вътре.В това време към центъра на гр.Аксаково се движел полицейски автомобил, в който се намирали св.П.Т. и св.П. Б..Те видели колата на въз. И., преценили, че е паркирал неправилно и решили да му извършат проверка.За това спрели служебния автомобил пред този на въззивника.След това св.П.Т. отишъл до колата на въз. И., легитимирал се и му поискал документите.Въз. И. му ги дал и   св.Т. извършил проверка.  След това свидетелят уведомил въззивника, че е паркирал неправилно и ще му състави фиш.Въз. И. обаче не бил съгласен с това, че е допуснал нарушение на ЗДП.За това св.Т. съставил против него акт за установяване на нарушение за това , че в гр.Варна, по ул.“Капитан Петко Войвода“, до поликлиниката, е паркирал автомобила, като създава пречки за останалите участници в движението.Нарушението било квалифицирано като такова по чл.98 ал.1 т.1 от ЗДП. При лично предявяване на акта въз. И. посочил, че има възражения.В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН той депозирал и писмено възражение , в което оспорил да е допуснал нарушение, направил искане да се изискат записи от камери и в заключение формулирал искане да не му бъде налагано наказание.

               Въз основа на   съставения акт   против въз.    И. било издадено и атакуваното наказателно постановление  ,  в което наказващият орган възприел изцяло описаните в него фактически констатации и   правната квалификация на нарушението по чл.98 ал.1 т.1 от ЗДП.За него на въззивника на основание чл.183 ал.2 т.1 от ЗДП била наложена „Глоба“ в размер на 20лв.

              В хода на съдебното следствие   като свидетели бяха разпитани св.     П.Т.   - актосъставител и св.П.Б.-свидетел при установяване на нарушението. Свидетелите си спомниха за случая   с необходимата конкретика и посочиха, че автомобила е бил паркиран на пътното платно и е пречел на движението на останалите автомобили.До разпит бе допусната и св.К.М., която е била пътник в автомобила.Тя бе категорична, че автомобила е бил паркиран извън пътното платно и не е пречел на останалите участници в движението.

             Съдът приобщи служебно изискани и представени от адв.И. писмени доказателства, а именно справка за нарушител от района, заповед за компетентност на актосъставителя, писмо от РУ-Провадия, справка от ОД-МВР-Варна, заверено копие от Заповед № 8121з-515/14.05.2018г. и др., които кредитира като относими към спора.

           Гореописаната фактическа обстановка се установява от събраните по делото доказателства по административно наказателната преписка, тези приложени към жалбата,  събраните в хода на съдебното производство гласни и писмени доказателства, които са последователни, взаимно обвързани и безпротиворечиви и анализирани в съвкупност не налагат различни изводи.

           При така установената по делото фактическа обстановка и въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление относно законосъобразността му,обосноваността му и справедливостта на наложеното административно наказание , съдът прави следните правни изводи:  

Въззивната жалба е депозирана в законния срок и от легитимен субект, поради което е процесуално допустима. 

            Наказателното постановление №  18-0445-000252 / 29.05.2018г. е издадено от компетентен орган-началника на група в  РУ-Аксаково при ОД-МВР-Варна.Действително, в постановлението е посочено, че неговия издател е оправомощен със Заповед    8121з-952/20.07.2017г. на Министъра на вътрешните работи , която е била отменена със Заповед № 8121з-515/14.05.2018г.Доколкото обаче и с новата заповед началника на група „Охранителна полиция“ отново е определен за лице, което може да издава наказателни постановления за нарушения на ЗДП, съдът намира, че неправилното посочване на отменената заповед не съставлява съществено нарушение на процесуалните правила, както и че не води до извод за некомпетентност на наказващият орган.Постановлението е издадено в шестмесечния срок, като наложеното с него наказание е индивидуализирано.

         От събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява, че въз. И. е паркирал управлявания от него лек автомобил на ул.“Кап.Петко Войвода“  , пред Поликлиниката в гр.Аксаково.Разпоредбата на чл.93 от ЗДП дава легални дефиниции на понятията „ престой“ и „ паркирано МПС“.Съгласно ал.1 едно ППС е в престой, когато е спряно за ограничено време, необходимо за качване и слизане на пътници или за извършване на товаро-разтоварни работи в присъствието на водача, а съгласно ал.2 паркирано е ППС, спряно извън обстоятелствата, които го характеризират като престояващо, както и извън обстоятелствата, свързани с необходимостта да спре, за да избегне конфликт с друг участник в движението или сблъскване с някакво препятствие, или в подчинение на правилата за движение.От показанията на св.Т., св.Б. и св.М. може да се направи извод, че въз. И. е  паркирал управлявания от него автомобил на посоченото място, доколкото спирането му не е било свързано с качване и слизане на пътници или за извършване на товаро-разтоварни работи.В този смисъл, независимо от обстоятелството, че водача е бил в автомобила, след като не са били налице основанията визирани в чл.93 ал.1 и ал.2 от ЗДП,  в които не е включено изчакване на пътник, то превозното средство е било паркирано по смисъла на ЗДП.Поради това възраженията на адв.И. за това дали двигателя е работел или не са неотносими към спора.

              Спорният елемент в настоящият казус е дали въз. И. е допуснал нарушение на чл. 98 ал.1 т.1 от ЗДП.Тази норма забранява престоя и паркирането на място, където превозното средство създава опасност или е пречка за движението или закрива от другите участници в движението пътен знак или сигнал.От показанията на всички разпитани по делото свидетели се установява, че в конкретния пътен участък е имало две ленти за движение, че в лявата част на пътя в посоката на движение на въз. И. е имало обособени места за паркиране, които са били перпендикулярни на осевата линия, както и че той е бил паркирал зад намиращите се там автомобили успоредно на пътното платно.В показанията си св.Т. и св.Б. са категорични, че автомобила е бил паркиран на самото пътно платно, както и че е пречел на движението, като св.Б. сочи, че е бил заобикалян от другите превозни средства, включително и от такива от градския транспорт.Св.М. от своя страна пък е категорична, че колата е била спряна извън очертанията на пътното платно в уширената част , използвана за паркинг.И тримата свидетели пък са единодушни, че полицейският автомобил е бил спрян пред този на въз. И..При съпоставка на тези гласни доказателства с останалите доказателства , събрани по делото, съдът на първо място установи, че показанията на полицейските служители са противоречиви.Св.Т. в показанията си не сочи, че автомобила е пречел на останалите участници в движението, докато св.Б. твърди, че е бил заобикалян от други превозни средства.Поради това и като съобрази извършените от полицейските служители действия , обстоятелствата, описани в акта и постановлението, както и направените възражения от страна на въззивника още в хода на производството, съдът намира, че не е доказано по безспорен и категоричен начин, че автомобила на въз. И. е бил паркиран така, че да е пречел на останалите участници в движението.В подкрепа на този извод са от една страна показанията на св.М., а от друга  доказателствата за предприетите от полицейските служители действия.Доказано е и не се оспорва, че  служебният им автомобил е бил спрян пред този на въз. И. .В този смисъл, ако автомобила на въззивника е създавал пречки, то такива е създавал и полицейския автомобил и то за по-продължителен период от време, доколкото в показанията си св.Т. сочи, че е правил проверка на документите на  водача, извършвал е справка за неговите нарушения и че тогава е дошла една госпожа, която И. е заявил, че е изчаквал.От друга страна едва в хода на съдебното следствие полицейските служители сочат, че автомобила е бил паркиран на пътното платно.Такива обстоятелства не са посочени нито в акта, нито в постановлението, като лаконично е посочено, че на ул.“кап.Петко Войвода“ в гр.Аксаково, пред поликлиниката въз. И. е паркирал автомобил, като създава пречки за останалите участници в движението.На следващо място наказващият орган не е извършил проверка на депозираното срещу акта възражение, в което са били наведени спорни обстоятелства, свързани именно с мястото, на което е бил паркиран автомобила.По този начин е била нарушена разпоредбата на чл.52 ал.4 от ЗАНН и наказващият орган е наложил на въз. И. наказание, за нарушение, за което не са събрани безспорни доказателства, че е извършено.

          С оглед на изложеното до тук съдът намира, че атакуваното постановление е неправилно  и незаконосъобразно и следва да бъде  отменено.

          Водим от горното и на основание   чл.63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

 

                                            Р   Е   Ш   И:

 

 

           ОТМЕНЯ   Наказателно Постановление    18-0445-000252 / 29.05.2018г. на Началника на група в  РУ-Аксаково при ОД-МВР-Варна,   с което на Х.Р.И.   е наложено административно наказание  „Глоба” в размер на 20лв. на основание чл.183 ал.2 т.1 от ЗДП.

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му пред Административен съд-Варна по реда на АПК .

             След влизане в сила на съдебното решение, административно- наказателната преписка  да се върне на наказващия орган по компетентност.

 

 

 

                                                                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: