Решение по дело №4676/2017 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 812
Дата: 28 февруари 2018 г. (в сила от 26 април 2018 г.)
Съдия: Любомир Симеонов Нинов
Дело: 20173110104676
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 април 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№812/28.2.2018г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

гр.Варна 28.02.2018г.

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, тридесет и първи състав в открито съдебно заседание проведено на тридесети януари две хиляди и осемнадесета година, в състав:

                                                                                         РАЙОНЕН СЪДИЯ: Любомир Нинов

 

при секретаря Мария Минкова, като разгледа докладваното от съдията гр.д.№4676/2017г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Ищецът „И***“ ООД твърди, че за м.ноември и декември 2013г. е извършил за ответника „П.т.“ ЕООД куриерски услуги до страните Гърция, Франция и Германия за което са биле издадени 6бр. фактури на обща стойност 2 555.54лв., като след извършени плащания от страна на ответника и прихващания ответника е останал задължен към ищеца със сумата от 1 650.87лв. останала непогасена част от главницата по фактура №**** издадена за осъществена куриерска услуга до Германия. Ищеца сочи, че за събиране на сумата е подал заявление по реда на чл.410 от ГПК, което е било уважено, но ответника е подал вързажение поради което предявява настоящия иск за приемане за установено в отношенията между страните, че ответника му дължи сумата от 1 650.87лв. и разноските по заповедното производство.

Ответното дружество в срока по чл.131 от ГПК е подало отговор в който твърди, че иска е неоснователен. Сичи се, че на 13.12.2013г. ответника е заявил при ответника извършване на доставка до Германия на 3бр. палети и малък пакет, които е следвало да бъдат доставени на крайния получател до 20.12.2013г., което е определило и по-високата цена посочена от ищеца. Сочи се, че стоката не е била доставена в договорения срок, а значително след това, като състоянието й е било много лошо, като това е довело до щети за ответника. Сочи се, че страните са се договорили да се направи отбивка от цената, но в последствие ищецът не е изпълнил поетия ангажимент. Моли се, иска да бъде отхвърлен.

Съдът приема, че предявения иск  намира правното си основание в чл.415 от ГПК вр. чл.361 от ТЗ.

Съдът, като взе предвид становищата на страните и ангажираните по делото доказателства приема от фактическа и правна страна при условията на чл.235, ал.2 от ГПК за установено следното:

По делото е приложено ч.гр.д.№**** на ВРС, 9 състав в рамките на което съдът се е произнесъл в полза на ищеца уважавайки цялото му искане и присъждайки и сторените в него производство разноски. От съдържанието на същото се установява, че по него са претендирани суми от 1 650.87лв., като е посочено че те са дължима сума за извършена експресна куриерска услуга от ищеца за ответника през 2013г. за която ищцовото дружество е издало между страните товарителница A83906KBZXL и фактура №*** за сумата от 1 834.16лв., от която страните са извършили извънсъдебно прихващаве за сумата от 183.29лв., като по този начин ответника е останало да дължи на ищеца 1 650.87лв. Заявлението е уважено изцяло.

По делото са представени също така и копие от товарителница и съпровождащ я превод на бъл.език (л.5 и 6) и справка за контраген издадена от ищеца, като посочените два документа макар и частни предвид факта на липсата на оспорването им, удостоверяват наличието на сключен между страните договор за доставка на стоки по заявка на ответника до Германия. Представен е и договор №**** сключен между страните за трайни търговски отношения по транспортиране на пратки от страна на ищеца по искане на ответника.

Ответната страна е провела защита оспорвайки начина на изпълнение на договора, а именно посочено е че доставката не е изпълнена в договорения срок, опаковката й е била нарушена и освен това е била преопакована от доставчика без съгласие на възложителя. Посочените твърдения на ответника са останали недоказани в рамките на производството. Дейаствително ответната странае представила обширна електронна кореспонденция водена между нея и третото неучастващо в производството лице краен получател на изпратения товар, в която се коментира забавяне на товара и лошо състояние на същия при доставката, но това са частни документи който нямат обвързваща съда доказателствена сила, а освен това съдържат и твърдения които са във вреда на ищеца без той да е страна в кореспонденцията поради което съдът намира, че не следва да се съобразява с тях и да ги възприема като обективни източници на информация. По отношение на твърденията за забава следва да се има предвид и за нарушена опакивка, че реда за тези обезщетения е изрично предвиден в чл.30 от Конвенцията за договора за международен автомобилен превоз на стоки (CMR). Липсват също така направени писмени възражения от страна на получателя за състоянието на стоката и при това положение остава само възможността за доказване на състоянието на същата и на забавата, като съдът приема, че по делото не са се събрали достатъчно доказателства в тази насока.

По делото е прието и заключение на в.л. по допусната ССчЕ от което се установява, че фактурата в която е обективирано вземането на ищеца е осчетоводена при него, но вещото лице не е получило достъп до счетоводството на ответника за да установи осчетоводена ли е и при него, поради което деиствията на ответника се възприемат от състава като попадащи в пределите на чл.161 от ГПК и обуславят извода, че фактурата е осчетоводена и при ответника. Осчетоводяването от своя страна представлява извънсъдебно признание на обдстоятелствата закрепени в съответния платежен документ и се явява достатъчно основание за приемане, че претендираната в конкретния слуцчай сума е дължима. Вещото лице също така е посочило, че ищецът е извършил приспадане от фактура №**** на сумата от 183.29лв. дължима по други правоотношения между страните и е посочило, че цените на ищеца са еднакви и доставката би струвала еднакво на ответника независимо дали ипращаната стока 4е разпределена в три палета или в 83бр. пакети, тъй като цената таксуването е извършено при тарифа за килограм превозван товар, а не за количество превозвани пакети или палети. Проведена е и допълнителна ССчЕ с въпроси поставени допълнително от ответнита страна без същите да кореспондират с наведени твърдения при условията на законово установеното концентрационно начало за възраженията изчерпващо тази възможност с изтичане на срока за отговор на исковата молба. При тази допълнителна експертиза вещото лице е посочило, че липсват данни за обемното тегло на изпратения товар, но той е таксуван по най-ниската тарифа на ищеца, като е посочено разминаване между теглото по товарителница и фактура в размер на 29.3кг. или остойностено 41.53лв. съответно 1 792.63лв. или 1 834.16лв. На втория поставен въпрос каква би била цената на услугата ако товара е преопакован вещото лице е отговорило, че не може да даде отговор, а освен това, ако се приеме, че пратката е била преопакована от три палета в 83 отделни пакета, то това би довело до значително завишаване на цената й.

Следва да се има предвид, че коментиранаа вече фактура  от 30.12.2013г. е подписана от получател, като този факт обуславя извода за приемане на отразеното в нея от ответната страна, като последната не е навела твърдения, че подписа е на лице нямало представителна власт и така се е лишила от възможността от последствията на такова възражение по реда на чл.301 от ТЗ.

Воден от горните съображения съдът намира, че ищецът е доказал твърденията си както по основание, така и по размер, като възраженията на ответника са останали недоказани и поради това следва да се приеме за установено в отношенията между страните, че ответника дължи на ищеца сумата от 1 650.87лв. присъдена по заповедното производство, заедно със законната лихва върху нея от датата на инициране на заповедното производство.

Предвид извода за основателност на претенцията следва да се присъдят в полза на ищеца и сторените по делата разноски съответно 408.02лв. по заповедното и 643.02лв. по исковото производство.

Ето защо, съдът 

                   Р Е Ш И

ПРИЕМА за установено в отношенията между ищеца „И.т.” ООД ЕИК****със седалище и адрес на управление *** и ответника „П.т.“ ЕООД, ЕГН********* със седалище е адрес на управление ***, че ответното дружество дължи на ищцовото сумата от 1 650.87лв. останала непогасена част от главницата по фактура №*** издадена за осъществена куриерска услуга до Германия, присъдена по ч.гр.д.№**** на ВРС заедно със законната лихва от датата на сезиране на съда 6.02.2017г. до окончателното изплащане на сумата.

ОСЪЖДА „П****“ ЕООД, ЕГН********* със седалище е адрес на управление *** да заплати на „И.т.” ООД ЕИК**** със седалище и адрес на управление *** суми за сторени по делата разноски в размери на 408.02лв. по заповедното и 643.02лв. по исковото производство.

Решението подлежи на обжалване пред ВОС в двуседмичен срок от датата на уведомяване на страните.

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ: