Решение по дело №378/2019 на Районен съд - Костинброд

Номер на акта: 26
Дата: 13 март 2020 г.
Съдия: Аксиния Борисова Атанасова
Дело: 20191850200378
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

Гр. К., 13.03.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Районен съд – гр. К.,  ІI – ри състав  в публично заседание на седемнадесети февруари две хиляди и двадесета  година, в състав :

 

                                         Районен съдия : АКСИНИЯ АТАНАСОВА

 

 

При секретаря                Д.М.                          и в присъствието

на прокурора                                                                     разгледа докладваното

от съдията                             Атанасова                        АНД № 378  по описа

за 2019 година, за да се произнесе, съдът взе предвид следното :

 

 

         Производството е по реда на чл. 59 и следващите от Закона за административните нарушения и наказания.

В.Ц.П., ЕГН ********** *** е подал жалба до РС - гр. К., чрез административнонаказващия орган – началника на РУ - гр. Г.срещу наказателно постановление № 19 – 0267 - 000402 / 28.10.2019 г., в която се сочат съображения на НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНОСТ И  НЕОБОСНОВАНОСТ НА АТАКУВАНОТО НАКАЗАТЕЛНО  ПОСТАНОВЛЕНИЕ. Жалбоподателят  моли  съдът  да  постанови  решение,  с  което  да отмени обжалваното наказателно постановление, като незаконосъобразно.  

На съдебно заседание пред настоящата инстанция жалбоподателят редовно призован, явява се лично, поддържа жалбата и моли съдът да отмени обжалваното наказателно постановление, ведно със законните от това последици.  

Въззиваемата страна редовно призована на съдебно заседание пред настоящата инстанция не изпраща представител и не е взела становище по така подадената жалба.

         Съдът, след като обсъди доводите на страните и ги прецени във връзка със събраните по делото доказателства по реда на чл. 14 и чл. 18 НПК, приема за установено следното от фактическа страна : 

         Видно е от приложения към делото акт за установяване на административно нарушение № GA № 43042 / 02.10.2019 г., че на 02.10.2019 г. в 15.58 часа в община Г.на път П.– Б.– Б.– М.- Л., на  км. 45 + 500, в с. Г., жалбоподателят е управлявал лек автомобил „Форд Мондео”, с рег. № М **** ВВ, собственост на И.М.Ч., ЕГН **********, като при изпреварване не съобразява поведението си с пътната маркировка М1 и по този начин е нарушил чл. 6 т. 1 от ЗДвП, също така управлява МПС – то, като не е изпълнил задължението си да заплати глоба наложена с ел. фиш серия – Н, номер 45876 от 07.03.2019 г. и по този начин е нарушил чл. 190 ал. 3 от ЗДвП и управлява МПС – то с изтекъл срок на АУАН серия – Д № 150633 / 09.06.2017 г. и по този начин е нарушил чл. 157 ал. 6 от ЗДвП.    

         Въз основа на съставен акт за установяване на административно нарушение Началникът на РУ - гр. Г.издава наказателно постановление № 19 – 0267 - 000402 / 28.10.2019 г., с което на  основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 183 ал. 3 т. 6 от ЗДвП, чл. 185 от ЗДвП и чл. 185 от ЗДвП е наложил на В.Ц.П., ЕГН ********** *** административно наказание : „Глоба” в размер на 30.00 / тридесет / лева, „Глоба” в размер на 20.00 / двадесет / лева и„Глоба” в размер на 20.00 / двадесет / лева.

         Изложената фактическа обстановка по делото съдът прие въз основа на свидетелските показания на свидетелите К.М.К. и Е.В.Г. - актосъставител, както и приобщените на основание чл. 283 от НПК писмени доказателства.

         При така установената фактическа обстановка съдът прави следните изводи от правна страна :

От приложените по делото доказателства е видно, че наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на 15.11.2019 г., а жалбата е подадена до РС - гр. К. чрез административнонаказващия орган с вх. № 267000 - 500 / 25.11.2019 г. / приложен е касов бон за препоръчена пратка с дата 21.11.2019 г., с която е депозирана жалбата /. Съдът приема, че жалбата е допустима с оглед на обстоятелството, че същата е подадена в предвидения в чл. 59 от ЗАНН - 7 - дневен срок за обжалване на връченото наказателно постановление.

Административнонаказателното производство се образува със съставянето на акта, с който се установява извършването на административното нарушение. В чл. 42 от ЗАНН са въведени минималните законови изисквания към един акт за установяване на административно нарушение, които следва да са налице, за да бъде той законосъобразен. Посочените в чл. 42 от ЗАНН законови реквизити на акта за установяване на административно нарушение са задължителни и с оглед на използуваното словосъчетание в разпоредбата : " Актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа…. ". В конкретния случай съдът след като се запозна внимателно с акта за установяване на административно нарушение  GA № 43042 / 02.10.2019 г. намира, че същият не отговаря на изискванията на чл. 42 от ЗАНН.

Съдът намира, че е нарушена разпоредбата на чл. 42 т. 4 от ЗАНН т.е. в акта не са посочени обстоятелствата, при които е извършено нарушениeто. В АУАН е посочено като място на извършване на нарушението път С.– П.– Б.– Б.– М.– Л., а такъв в НП не е посочен, там е посочено като място на извършване на нарушението - община Г., път Втори клас № 81, с. Г..  

С оглед на изложеното липсва едно от задължителните изисквания, на които трябва да отговаря съставения акт за установяване на административно нарушение  - в акта не е извършено описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено  / чл. 42 т. 4 от ЗАНН /, поради което същият се явява и незаконосъобразен.

Производството по налагане на административно наказание е една последваща дейност и предполага образуване на административнонаказателно производство, наличие на административна преписка и събрани доказателства във връзка с извършеното административно нарушение. Съгласно нормативните изисквания на ЗАНН административнонаказващият орган се произнася по преписката в едномесечен срок от получаването й, като преди да се произнесе наказващият орган проверява съставения акт за неговата законосъобразност и обоснованост, преценява възраженията и събраните доказателства, след което издава наказателно постановление, с което налага съответното по вид и размер наказание.

В чл. 57 ал. 1 от ЗАНН са въведени минималните законови изисквания към едно наказателно постановление, които следва да са налице, за да бъде то законосъобразно. Посочените в чл. 57 ал. 1 от ЗАНН законови реквизити на наказателното постановление са задължителни и с оглед на използуваното словосъчетание в разпоредбата : „Наказателното постановление трябва да съдържа ….“. В конкретния случай административнонаказващият орган не е изпълнил основното си задължение, а именно : да провери съставения акт с оглед на неговата законосъобразност, като не е взел предвид нарушенията на чл. 42 ал. 1 т. 4  от ЗАНН, допуснати от актосъставителя, поради което и издаденото от Началника към РУ – гр. Г.наказателно постановление № 19 – 0267 - 000402 / 28.10.2019 г.  се явява незаконосъобразно.

По отношение на посочено в постановлението нарушение - по чл.190, ал. 3 от ЗДвП, съдът счита, че същото не съставлява административно нарушение. Цитираната норма въвежда само срок, в който може да бъде извършено плащане на наложена санкция, но не въвежда задължение, неизпълнението на което да съставлява основание за налагане на ново наказание. Ето защо наказателното постановление следва да бъде отменено.

Неплащането на глоба в срока за доброволно изпълнение не следва да бъде санкционирано с нова глоба. Последиците от неспазване на срока по чл. 190, ал.3 от ЗДвП имат друг характер и се състоят в предприемане на мерки за принудително изпълнение на задължението и/или налагане на принудителна административна мярка временно отнемане на свидетелството за правоуправление на МПС на водач по реда на чл. 171, т.1, б.”д” от ЗДвП.

Предвид изложеното съдът намира, че неправилно и в нарушение на материалния закон е ангажирана отговорността на жалбоподателя за извършено от него нарушение по чл.190, ал.3 от ЗДвП, поради което, като материално незаконосъобразно, издаденото наказателно постановление и в тази част следва да се отмени.

Относно нарушението по чл.157, ал.6 от ЗДвП.

По отношение на административното нарушение на чл.157, ал.6 от ЗДвП и определената за него санкция на основание чл.185 от ЗДвП съдът счита, че в случая обстоятелствата, посочени като административно нарушение в съставеното НП се явяват незаконосъобразни. Това е така, защото нормата на чл.157, ал.6 от ЗДвП сочи, че „при съставяне на акт за нарушение по този закон контролният талон се отнема и се връща на водача след изпълнение на задължението по чл.190, ал.3. Актът за нарушението заменя контролния талон за срок до един месец от издаването му“. Това не е задължаваща норма, която да изисква определено правно регламентирано поведение от страна на водача на МПС. Напротив, в случая единствено се сочи, че съставеният АУАН замества контролния талон, който задължително се изземва при съставянето му. Разпоредбата на чл.157, ал.6 от ЗДвП не предвижда виновно поведение на субект на административнонаказателна отговорност, водещо до съставомерен резултат съгласно чл. 6 от ЗАНН. Т.е. законът не предвижда конкретно деяние - действие или бездействие на лице, което да е извършено виновно и да нарушава обществените отношения и реда на държавно управление. Поради горните обстоятелства съдът счита, че е било допуснато нарушение на разпоредбата на чл.42, т. 5 от ЗАНН – за АУАН, както и по чл.57, ал.1, т.6 от ЗАНН и в тази част НП следва да бъде отменено.

         Водим от горното и на основание чл. 63 ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

         Р     Е     Ш   И :

       

         ОТМЕНЯ наказателно постановление № 19 – 0267 - 000402 / 28.10.2019 г. издадено от Началника към РУ - гр. Г.,  с което на В.Ц.П., ЕГН ********** *** е наложено на основание чл. 183 ал. 3 т. 6 от ЗДвП административно наказание :  „Глоба“ в размер на 30.00 / тридесет / лева, за нарушение на чл. 6 т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 185 ал. 1 от ЗДвП административно наказание :  „Глоба“ в размер на 20.00 / двадесет / лева, за нарушение на чл. 190 ал. 3 от ЗДвП и на    основание чл. 185 ал. 1 от ЗДвП административно наказание :  „Глоба“ в размер на 20.00 / двадесет / лева, за нарушение на чл. 157 ал. 6 от ЗДвП.     

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване  пред Административен съд – С.област в 14 – дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

                                                                     

                                                                      

 

                                                              

 

                                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ :