Решение по дело №334/2020 на Районен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 юли 2020 г. (в сила от 7 август 2020 г.)
Съдия: Зорница Валентинова Петрова
Дело: 20204210200334
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

Гр. Габрово, 21.07.2020г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Габровски районен съд в открито заседание на двадесет и девети юни през две хиляди и деветдесета година, в състав:

 

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЗОРНИЦА ПЕТРОВА

 

            При секретаря В. Николова, като разгледа докладваното от съдията, АНД № 334 по описа за 2020г. и за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН и е образувано по жалба на “МЕТАЛ СЕКЮРИТИ ГРУП” ЕООД гр. Габрово, чрез адв. Н.С. против Наказателно постановление № 07-001227 от 04.03.2020г. на Директора на Д “ИТ” Габрово.

            В жалбата се заявява, че не се оспорва наличието на административно нарушение. Единствено се оспорва размера на наложената имуществена санкция. Счита се, че същата следва да бъде определена в минимален размер.

             Претендира се намаляване на наложената санкция до предвидения от закона минимален размер.

            В проведеното съдебно заседание поцесуалният представител на жалбоподателя поддържа жалбата.

            Процесуалният представител на ответната Д “ИТ” Габрово оспорва жалбата, счита същата за неоснователна и моли, като такава да бъде оставена без уважение, а обжалваното наказателно постановление, като правилно и законосъобразно да бъде изцяло потвърдено.

               Съдът, като прецени доводите наведени в жалбата и атакуваното наказателно постановление, намери за установено следното:

            Жалбата е подадена в срока по чл. 59 ал.2 от ЗАНН  и е процесуално допустима. Разгледана по същество е  основателна.

            По делото се събраха гласни и писмени доказателства, от съвкупната преценка на които съдът намира за установено следното:

            На 30.12.2019г. и на 15.01.2020г. в Д „Инспекция по труда” Габрово е извършена на проверка на представена трудовоправна  документация  на дружеството жалбоподател – трудови досиета на приети и напуснали лица, ведомости за заплати, присъствени форми и други. В хода на проверката е  установено, че „Метал Секюрити Груп” ЕООД в качеството на работодател  по смисъла на §1 т.1 от ДР на КТ, при добросъвестно изпълнение  на служебните задължения  не е изплатил възнаграждение в размер на не по-малко от МРЗ за месец септември 2019г. на В.А.В., заемащ длъжността „охранител” в дружеството при сумирано изчисляване на работното време в размер на 560 лева, считано от 31.10.2019г. съгласно посочената периодичност на изплащане на трудовото възнаграждение в допълнително споразумение към Трудов договор № 382/04.09.2013г.  – „до последно число на месеца, следващ този, за който се отнася”. На В.В. за месец септември 2019г. е начислено и изплатено основно трудово възнаграждение  за пълен работен месец в размер на 500 лева. Съгласно ПМС № 320/20.12.2019г.  е определен размер на МРЗ за Р. България в размер на 560 лева.

За извършената проверка  е съставен протокол изх. № ПР1940862 от 06.02.2020г. 

            За установеното нарушение на чл. 245 ал.1 във вр. с чл. 244 т.1   от КТ и ПМС № 320/20.12.2019г.  е съставен АУАН от 06.02.2020г.  Съставеният АУАН е надлежно връчен и подписан, без възражения.

 В занокоустановеният срок е депозирано писмено възражение, с което е представен  РКО № 83/30.12.2019г.    за извършено доплащане до размера на МРЗ за страната за месец септември 2019г. на В.А.В. в размер на 60 лева.

            Въз основа съставеният АУАН е издадено Наказателно постановление № 07-001227 от 04.03.2020г. от директора на Д “ИТ “ Габрово против “Метал Секюрити Груп” ЕООД гр. Габрово, с което за нарушение на чл. 245 ал.1 във вр. с чл. 244 т.1 от КТ и ПМС № 320/20.12.2019г.  е наложена имуществена санкция в размер на 300 лева на основание чл.414 ал. 1 във вр. с чл. 415 в ал.1 от КТ.

            По делото са изслушани показанията на свидетеля И.Г., които в пълна степен потвърждават изложеното  в съставеният АУАН нарушение и напълно съответстват с приложените писмени доказателства.

            При така установеното от фактическа страна от правна страна настоящият състав намира, че е осъществено административно нарушение по чл. 245 ал.1 във вр. с чл. 244 т.1 от КТ, като работодателят е изплатирл на служителя трудово възнаграждение за месец септември 2019г. в размер на 500 лева, което се явява по-малко от приетия размер на МРЗ за страната от 560 лева. С това е е нарушил правилото на чл. 245 ал.1 от КТ съгласно който  при добросъвестно изпълнение на трудовите задължения на работника или служителя се гарантира изплащането на трудово възнаграждение в размер 60 на сто от брутното му трудово възнаграждение, но не по-малко от минималната работна заплата за страната.

По извършване на нарушението не се спори. Наведените доводи, че на работника са били дадени купони за храна на стойност 60 лева, които всъщност били част от възнаграждението му положения труд.

Направеното възражение съдът намира за неоснователно.  Законодателят е предвидил безусловно задължение за работодателя за изплащане на възнаграждение  на работника за положен труд в размер не по-малък от МРЗ за страната.  Предоставянето на купони за храна не могат да се приравняват на възнаграждение за положен  труд.

            Безспорно установено е също така, че веднага след констатиране на нарушението  и преди приключване на административно наказателното производство с издаването на наказателно постановление, същото е било отстранено от работодателя, като служителя е било извършено доплащане в размер на 60 лева.

            Отчитайки обстоятелството, че нарушението е отстранено преди приключване на проверката, наказващият орган е наложил наказание по чл. 415 в ал.1 от КТ - имуществена санкция в размер на 300 лева.

Съдът обсъждайки всички обстоятелства имащи значение за определяне на наказанието намира същото за необосновано и несъответно на извършеното. 

Наказателната репресия се явява необосновано тежка при положение, че от нарушението не са настъпили  вредни последици. При определяне вида и размера на наказанието, наказващият орган следва има предвид и целите на наказанието предвидени в чл. 12 от ЗАНН, като в случая биха били реално постигнати и чрез определянето на наказание в минимален размер от 100лв. Веднага след констатиране на нарушението същото е отстранено, не са настъпили вредни последици, налице е поведение от страна на работодателя за съблюдаване на законосъобразно поведение. Още повече, като се има предвид и размерът на неизплатеното възнаграждение, както и че служителят е получавал купони за храна на стойност равняваща се на неизплатената част от трудовото възнаграждение, което макар и да не може да бъде заместено по този начин, все пак е някаква компенсация. Всичко това  по никакъв начин не обоснована налагането на имуществена санкция в максимален размер.

Аргументите за налагане на санкцията в максимален размер касаещи констатирани и други нарушения по време на проверката, за които има съставени АУАН не следва да се  вземат предвид при определяне на наказанието. Обстоятелства, които са извън конкретното нарушение за което е издадено наказателното постановление няма как да бъдат вземани под внимание и още по-малко да влияят при определяне на наказанието. За това, че работодателят не е изплатил и друго свое задължение, то представлява отделно нарушение и следва да му се наложи отделно наказание.

             Съобразно изложеното съдът счита, че обжалваното наказателно постановление следва да бъде изменено в частта досежно размера на наложената санкция, като същата бъде намалена от 300лв. на 100лв.

            Водим от горното, съдът

 

            РЕШИ:

 

            ИЗМЕНЯ Наказателно постановление № 07-001227 от 04.03.2020г., издадено от Директора на Д “ИТ” Габрово, с което на “МЕТАЛ СЕКЮРИТИ ГРУП” ЕООД гр. Габрово, ЕИК *********, в качеството му на работодател по см. на §1т.1 от ДР на КТ е наложена имуществена санкция в размер на 300лв. на осн. чл. 414 ал.1 във вр. с  чл. 415в ал.1 от КТ, в ЧАСТТА досежно размера на имуществената санкция, като я НАМАЛЯВА  от 300 /двеста/ лв. на 100 /сто/  лв.

            Решението подлежи на обжалване пред Административен съд Габрово в 14 дневен срок от получаване на съобщението, че същото е изготвено.

 

 

                                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: