Решение по дело №12693/2012 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3087
Дата: 11 май 2015 г. (в сила от 31 март 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20121100112693
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 25 септември 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

………………………….

 

Софийски градски съд 1-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

Разгледа в съдебно заседание на 09.04.15г. /с участието на секретаря С. В./ гражданско дело № 12693/12г. и констатира следното:

Предявени са искове от Н. К. в лично качество и от името на „Д.ч.п.” ООД против З. Д. с правно основание чл. 27 от ЗЗД във връзка с чл. 29 от ЗЗД  и чл. 30 от ЗЗД /за унищожаване на запис на заповед от 28.12.06г./ и чл. 55, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД  за сумата 20 000 лева.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 28.12.06г. – ищецът е поел задължение по процесния запис на заповед от името на „Д.ч.п.” ООД – като управител на фирмата и в лично качество /като – авалист/ спрямо ответницата за сума в размер на 136 000 лева. Не се спори, че – дружеството е платило на ответницата сума в размер на 20 000 лева /по процесния запис на заповед/. Този факт е и удостоверен с – писмено доказателство.

Исковете са неоснователни:

С оглед очертаната по-горе правна квалификация на заявените искове – единствените релевантни обстоятелства по делото са – установяването /доказването/ на фактическите и правни предпоставки на измамата и заплашването /визирани в разпоредбите на чл. 29 от ЗЗД и чл. 30 от ЗЗД/. В тази връзка – принципно:

При унищожаване на дадена правна сделка настъпват съществени негативни последици в правната сфера на съответните страни по правоотношението. С оглед това – в хипотези като настоящата елементите от фактическия и правен състав на измамата и заплашването /пороците във волята на съответното лице/ следва да бъдат установени /доказани/ еднозначно, категорично, безпротиворечиво.

Председателят на състава намира, че такова доказване /което е в тежест на ищците/ не беше проведено по делото:

От една страна - показанията на разпитаните свидетели като цяло са – противоречиви. От друга страна - показания на свидетелката на ищците /която се явява – съпруга на Н. К., т.е. в случая може и да се презумира, предположи, че тази свидетелка е пристрастна по делото по смисъла на чл. 172 от ГПК/ сами по себе си също не установяват по посочения по-горе /пряк, директен/ начин пороци във волята на Н. К. при сключване на процесната сделка /в лично качество и в качеството си на представляващ търговското дружество/. Конкретно – свидетелите /в това число и свидетелката на ищците/ не установява ответницата /или съпругът й/ да са отправили директна, категорична, еднозначна, сериозна заплаха спрямо личността на Н. К. /или спрямо членовете на неговото семейство/. Свидетелката установява в тази връзка, че само са били  провеждани периодични телефонни разговори /между съпругът й и съпругът на ответницата; т.е. тази свидетелка не е и била „участник” в провежданите разговори, а за съдържанието им е разбирала от съпруга си Н. К./. По същите съображения /след съвкупна преценка/ на събраният по делото доказателствен материал /основно в случая – гласен/ председателят на състава приема, че в процесната хипотеза не се установява и към момента на подписване на процесния запис на заповед Н. К. да е бил въведен пряко, директно, еднозначно в заблуждение досежно конкретното естество, правно значение, правни последици на сделката /именно посоченият момент се явява релевантен във всяка една хипотеза на унищожаемост на договор, т.е. – порокът във волята на съответната страна следва да се преценява към този момент, към момента на поемане на съответно задължение/.

В случая – уговорките на страните /касаещи реализирането, или нереализирането на съдружие в търговското дружество/ се явяват ирелевантни /неотносими/ към конкретните фактически състави на чл. 29 от ЗЗД и чл. 30 от ЗЗД. От една страна - тези уговорки не могат да бъдат противопоставени конкретно на ответницата /която формално не е участвала в процесните отношения на съдружие, а напротив – същата се явява само страна, кредитор по прцесния запис на заповед/. От друга страна – неизпълнението на съответни задължения на страните в рамките на горното каузално правоотношение може да обоснове само търсене на съответна имуществена отговорност /за договорно неизпълнение/, но това евентуално неизпълнение се явява ирелевантно в контекста на правилата по чл. 29 от ЗЗД и чл. 30 от ЗЗД. Вярно е, че страната може да оспорва своето задължение по абстрактна сделка по съображения, „извлечени” от каузално правоотношение /във връзка с което е бил издаден съответният запис на заповед/. Такива възражения обаче могат да бъдат правени /биха имали стойност/ в рамките на производство по установителен, или осъдителен иск /където се претендира съответната сума по документа/, а не в рамките на процес като настоящия, който се явява „рамкиран” до изследване на конкретните предпоставки на измамата и заплашването.

При постановяване на настоящия съдебен акт председателят на състава не обсъжда правното значение и на другото евентуално каузално правоотношение между страните /конкретно – заемно/ в каквато насока са налице свидетелски показания, предвид факта, че всички заявени възражения на ищците касаят единствено процесният запис на заповед. Принципно /по изложените по-горе съображения/ това каузално правоотношение също може да бъде изследвано само в рамките на друг съдебен процес /където се претендира вземането по ценната книга/.

С оглед изложеното /предвид конкретиката на събраният по делото доказателствен материал/ в случая – претенциите по чл. 27 от ЗЗД не могат да се приемат за доказани /т.е. същите следва да бъдат отхвърлени/.

Предвид изхода на спора по горните искове – следва да бъде отхвърлен и акцесорният иск по чл. 55, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД .

Доказателства за сторени от ответницата съдебни разноски – липсват.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОТХВЪРЛЯ исковете с правно основание  чл. 27 от ЗЗД във връзка с чл. 29 от ЗЗД и чл. 30 от ЗЗД и чл. 55, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД на Н.С.К. ЕГН ********** и на „Д.ч.п.” ООД против З.Б.Д. ЕГН **********.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: