Присъда по дело №299/2013 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 3937
Дата: 4 октомври 2013 г.
Съдия: Иво Харамлийски
Дело: 20131200200299
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 21 август 2013 г.

Съдържание на акта

Публикувай

Определение № 158

Номер

158

Година

14.3.2011 г.

Град

Велико Търново

Окръжен съд - Велико Търново

На

03.14

Година

2011

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Георги Драгостинов

дело

номер

20114100100289

по описа за

2011

година

за да се произнесе, съобрази:

Производството е по Р. на чл. 437 и сл. от ГПК.

Жалбоподателите – Й. В. Б., В. Х. Б. и „Р.”-О., гр. В.Т., длъжници по изпълнението по изп. дело № ... по описа на частен съдебен изпълнител В. Г. регистрационен номер 725 с район на действие Великотърновски окръжен съд за 2010 година – претендират отмяна на извършените изпълнителни действия по извършване на публична продан на недвижим имот, продан на движими вещи, обявяване на публична продан на друг недвижим имот и извършеното до момента разпределение на получените средства.

Оплакванията се свеждат до процедурна недопустимост на извършените изпълнителни действия: изпълнителният лист, въз основа на който е образувано изпълнителното производство е оспорен по Р. на чл.414 от ГПК и в срока по чл.415, ал. 1 от същия закон установителен иск за съществуване на изпълняемото право взискателят не е предявил. Следвало заповедта за незабавно изпълнение и издадения изпълнителен лист да бъдат обезсилени по Р. на чл. 415, ал. 2 от ГПК, а изпълнителното производство да бъде прекратено.

Изложени са и ред доводи спрямо атакуваните изпълнителни действия, като цяло свеждащи се до порочно призоваване на страните и нарушения на процедурния закон при извършването им.

Ответникът по жалбата - Г. Н. А., първоначален взискател, е изложил становище за недопусимост на жалбата. Атакуваните действия не попадали в приложното поле на чл. 435,ал. 2 от ГПК, лимитативно изброяващ подлежащите на обжалване от длъжника актове на съдебния изпълнител.

Присъединените взискатели становище не са изразили.

Съдебният изпълнител излага мотиви за недопустимост на жалбата на посочените от взискателя А. основания. Добавя, че жалбата е просрочена по смисъла на чл. 436 от ГПК.

Съдът, като прецени събраните доказателства, данните по делото и доводите на страните по Р. на чл. 437, ал. 3 от ГПК, приема:

По допустимостта на жалбата:

Освен изтъкнатите от първоначалния взискател и съдебния изпълнител съображения - атакуваните изпълнителни действия не попадат в обсега на тези, за които законът е дал в полза на длъжника право на жалба, пречка за разглеждане на жалбата е наличността на различен съдопроизводствен ред, по който жалбоподателите могат да реализират правата си. Възможността да се извършват изпълнителни действия при издаден на несъдебно изпълнително основание изпълнителен лист законът – чл. 415 от ГПК, е обусловил от неоспорване на изпълняемото право, респективно от предявяване на иск за съществуването му при спор от страна на длъжника. При положение, че вземането по изпълнителния лист е оспорено, а взискателят не е предявил иск, следва, според нормата на чл. 415, ал. 2 от ГПК, заповедта за изпълнение и листът да бъдат обезсилени. Компетентен да стори това е съдът по заповедното производство. Дали последният се е произнесъл или не, в позитивен или негативен за жалбоподателите смисъл е въпрос на допълване на съдебния му акт по чл. 415, ал. 2 от ГПК, респективно на ревизирането му по Р. на обжалването. За казуса решаващото е, че жалбоподателите разполагат с възможност, позовавайки се на отсъствие на абсолютна положителна процедурна предпоставка – предявяване на иск по чл. 422 от ГПК, да претендират отмяна на акта, въз основа на който е издаден изпълнителният лист. Отмяната на този акт има за последица възникване на нарочно прекратително за изпълнителния процес основание – чл. 433, ал.1, т. 4 от ГПК. Прекратяването на изпълнителното производство вцялост дава повече права на жалбоподателите. На собствено основание производството по чл. 435 и сл. от ГПК, като средство за защита против изпълнението, се явява недопустимо.

По същество:

Недопустимостта на жалбата не поражда задължение на съда да я разгледа по същество. Заради това съдът такива процедурни действия не извършва.

О П Р Е Д Е Л И:

Прекратява производството по в.частно-гр.дело № 289 по описа на съда за 2011 година.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Великотърновски апелативен съд в едноседмичен срок от съобщаването му на страните.

Председател: Членове:

Определение

2

8A9C1F99F0BDAD2DC225785300335A6E