Решение по дело №6314/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260589
Дата: 1 юли 2021 г. (в сила от 26 октомври 2021 г.)
Съдия: Поля Петрова Сакутова
Дело: 20205330206314
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 октомври 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е     

№ 260589

  гр. Пловдив, 01.07.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

РАЙОНЕН СЪД ПЛОВДИВ, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на първи юни  две хиляди  двадесет и първа година в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПОЛЯ САКУТОВА

 

                                                                                         

при участието на секретаря Мария Колева, като разгледа докладваното от съдията АНД № 6314/2020 г. по описа на РС-ПЛОВДИВ, XX нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното :

 

 

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба, подадена от С. С. К. *** против Наказателно постановление №20-1030-006810 от 17.07.2020 г., издадено от Началник  група към ОД на МВР Пловдив, с което на жалбоподателя за нарушение на чл.6, т.1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/  на основание чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв., както и са отнети  8  контролни точки съгласно Наредба № Iз-2539 на МВР.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, се явява лично, поддържа жалбата и моли наказателното постановление да бъде отменено.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител. Постъпило е писмено становище, според което наказателното постановление е правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено.

Жалбата е допустима –подадена е от лице, което има право на обжалване, в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН  и срещу акт, подлежащ на съдебен контрол.

Съдът, като взе предвид събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупонст, прие за установено следното :

На 18.06.2020  г. около 11 : 25 ч. служителите К.М.К. на длъжност *** към ОД на МВР Пловдив и Т.Х.Т. *** – кръстовище с ул. Васил Левски.  Тогава установили жалбоподателят да управлява л.а. Субару Джъсти II с рег.№ ***, собственост на М.И.С., като преминава на забранителен червен сигнал на светофарната уредба, работеща в нормален режим .

Във връзка с констатираното нарушение на виновния водач бил съставен Акт за установяване на административно нарушение  серия GA № 203774 от 18.06.2020 г.,  връчен на нарушителя лично и подписан с възражения.

Така описаната фактическа обстановка съдът установи въз основа на събраните по делото устни и писмени доказателства–показания на разпитаните свидетели К.М.К. и Т.Х.Т.         , справка за нарушител, справка за собственост, копие на Заповед рег. № 8121з-515/14.05.2018 г.

Пред съда свидетелят К. заяви, че  водачът е преминал на червено, както и че местонахождението му на процесната дата е позволявало да възприеме случващото се на проверявания участък.

Предвид оспорената от жалбоподателя фактическа обстановка и с цел разкриване на обективната истина по делото съдът допусна до разпит и другия полицейски служител, присъствал на посочената дата и място заедно със св.К., св. Т.Х.Т.. Според свидетеля мястото, на което служителите позиционирали патрулния автомобил, позволявало да се наблюдава движението на автомобилите  и имало видимост на светофарната уредба.

Показанията на двамата свидетели съдът оценя като последователни, взаимнодопълващи се и логични, поради което съдът дава вяра на същите.

Разпитаната пред съда е и св. М.Н.С., която посочи, че е пътувала заедно с жалбоподателя на процесната дата. Според нея жалбоподателят се движел на зелено и преминал на зелено, когато го спрели полицаите. Нейните показания съдът оценя като изолирани, неподкрепящи се от останалите доказателства по делото.

Показанията на св. С. се противопоставят на показанията на двамата свидетели и най-вече на тези, дадени от св.К.. Не може да не се отбележи, че според св.С. водачът е бързал заради служебен ангажимент. Това обстоятелство, съпоставено с показанията на св. К., че водачът едиствено ако се движи с висока скорост не може да реагира своевременно на светофарната уредба, разколебава обективността на нейните показания. Следва да се отбележи също, че и при преминаване на жълта светлина изводът за осъществено нарушение на правилата за движение остава непроменен. Това е така, тъй като жълтият светлинен сигнал на светофара също не разрешава преминаване. Такъв извод обаче не може да се направи от показанията на св.С.,  която е категорична, че водачът неоснователно е бил спрян преминавайки на зелен светофар, а нейното твърдение съдът оценя единствено като защитна версия и опит жалбоподателят да бъде оневинен.

По тези съображения, съдът приема, че описаната фактическа обстановка в АУАН и НП е обективно и правилно установена. Налице е правилно приложение на материалния закон и на съответната на нарушението санкционна разпоредба. От страна на жалбоподателя не са ангажирани убедителни доказателства /в противовес на ангажираните от административнонаказващия орган/, които да установят фактическа обстановка, различна от изложената в акта и да разколебаят/оборят предявеното му обвинение.

В този смисъл  признатата от закона формална  доказателствена сила на АУАН следва да бъде зачетена, с оглед съдържащо се в разпоредбата на чл.189, ал.2 от ЗДвП.

Поради изложените съображения съдът намира, че нарушението действително е извършено от нарушителя, поради което и правилно на виновния водач е била ангажирана административнонаказателна отговорност. Съгласно разпоредбата на чл.183, ал.5, т.1 от ЗДвП предвиденото наказание за вмененото на жалбоподателя нарушение е във фиксиран размер, а именно 100 лв. Такова и в такъв размер е  и наложеното на жалбоподателя наказание.

Правилно и съответно на чл. 6 т.12 от Наредба № Iз-2539 / 17.12.2012 г. на МВР на виновния водач са били отнети 8 контролни точки .

 При проверка относно спазване на процесуалните изисквания за съставяне на АУАН и за издаване на наказателното постановление съдът не констатира допуснати процесуални нарушения. АУАН и НП са съставени от компетентни лица, в тази връзка е приложената към преписката и приета по делото Заповед рег. № 8121з-515 /  14.05.2018 г. Нарушението е описано по ясен начин, даващ възможност на нарушителя да разбере в какво се състои и да организира защитата си.

Не са налице основания за приложението на чл.28 от ЗАНН, тъй като процесното нарушение не се отличава с по-ниска степен на обществена опасност в сравнение с останалите нарушения от същия вид, като с него се засягат съществено обществените отношения, гарантиращи безопасността на движението  по пътищата.

Поради изложеното съдът

 

РЕШИ :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №20-1030-006810 от 17.07.2020 г., издадено от Началник  група към ОД на МВР Пловдив, с което на С. С. К. ***, ЕГН ********** за нарушение на чл.6, т.1 от Закона за движение по пътищата  на основание чл.183, ал.5, т.1 от Закона за движение по пътищата  е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 100 лв., както и са отнети  8 контролни точки съгласно Наредба № Iз-2539 на МВР.

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава ХII от АПК и на основанията по НПК, пред Административен съд - Пловдив в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на страните .

 

 

                               Районен съдия :……………………….

 

Вярно с оригинала! МК