Решение по дело №1501/2018 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 705
Дата: 21 ноември 2018 г.
Съдия: Мирослав Архангелов Йорданов
Дело: 20184520201501
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 август 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ……………

гр.Русе, 21.11.2018 год.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

          Русенският районен съд, СЕДМИ наказателен състав, в публично заседание на шестнадесети октомври през две хиляди и осемнадесета година в състав:

         

                                                                              Председател:  Мирослав Йорданов

 

при секретаря Наталия Тодорова,

като разгледа докладваното от съдията АНДело № 1501 / 2018 год. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното:

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Постъпила е жалба от И.Н. от Р.Румъния против Наказателно постановление № 38-0000712 / 14.08.2018 г. на главен инспектор към ОО“АА” – гр.Русе, с което на основание чл. 93, ал.1, т.1 от ЗАП му е наложено административно наказание глоба в размер на 2000 лв.

С жалбата си моли съда да отмени наказателното постановление. Редовно призован, не се явява и не изпраща своя процесуален представител.

          Административнонаказващият орган, редовно призован, не изпраща свой процесуален представител и не взема становище по жалбата.

          Русенската районна прокуратура, редовно призовани, не изпраща представител и не взема становище по делото.

          Съдът, като се запозна с доказателствата по делото и прецени законосъобразността на обжалваното наказателно постановление с оглед произнасяне по същество, намира за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок при наличие на правен интерес и от процесуално легитимирано лице, поради което е допустима.

Подлежи на разглеждане и по същество е основателна.

На 13.08.2018 г. жалб. И.Н. управлявал товарен автомобил, като извършвал международен превоз от Румъния за България. В гр.Русе, в района на ГКПП “Дунав мост”, около 17:00 ч., бил спрян за проверка от свид.К.Ц. - инспектор към ОО ”АА” – гр.Русе, който му съставил АУАН за това, че извършвал международен превоз на товар без да притежава карта за квалификация на водача. Впоследствие въз основа на акта било постановено и обжалваното наказателно постановление.

Тази фактическа обстановка съдът извежда след анализ на събраните по делото гласни и писмени доказателства.

Налице е допуснато съществено процесуално нарушение при съставянето на АУАН и издаване на НП, а именно – неучастие на преводач в производството, проведено спрямо нарушител – чужд гражданин и лице, невладеещо езика, на който се развива административнонаказателното производство. Безспорно жалбоподателя е румънски граждани, не е разбирал и говорил български език и в производството не е имало преводач.

Тъй като ЗАНН не урежда случаите в които нарушителят не владее български език, съобразно разпоредбата на чл.84 от ЗАНН, която препраща за неуредените случаи към НПК, то следва субсидиарно да бъдат приложени правилата на този кодекс. С позоваване на тази препращаща разпоредба се обосновава приложимостта на чл. 21, ал. 2 и чл. 395а, ал.1 от НПК, създаващи задължение за органа по ръководство и решаване в съответния стадий на процеса да назначи преводач на лицето, което не владее български език, който да не е актосъставител или свидетел по административнонаказателното производство и който да извърши устен превод на разбираем за нарушителя език, както и писмен превод на АУАН и НП. В тежест на административния орган е да осигури преводач и да се убеди, че нарушителят е разбрал съдържанието на предявения му акт, респективно нарушението, което е извършил, както и правата, произтичащи от образуваното по този начин срещу него административнонаказателно производство. Съставянето на акт, с който се повдига обвинение без назначен преводач, ограничава в пълна степен правото на защита на нарушителя да разбере в какво се обвинява. Подобно ограничение е налице и при връчването на НП, без неговото съдържание да е преведено на разбираем за жалбоподателя език.

С оглед изложеното, административнонаказателното производство е опорочено поради обстоятелството, че е протекло без административнонаказващият орган да е изпълнил задължението си – да осигури преводач при съставянето на АУАН и издаването на НП, като по този начин да се убеди, че нарушителят е разбрал съдържанието на предявения му акт и НП, както и правата, произтичащи  от  образуваното  срещу  него административнонаказателно производство.

В случая, липсата на преводач е довела до накърняване правото на защита на нарушителя, като е ограничила възможността му пълноценно да организира защитата си и е опорочило изцяло производството по ангажиране на административнонаказателната му отговорност, с което му е наложена глоба, чийто размер е значителен.

Допуснатият порок е съществен и представлява абсолютно и самостоятелно основание за отмяна на издаденото НП.

Мотивиран така и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

                                            

Р Е Ш И:

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 38-0000712 / 14.08.2018 г. на гл.инспектор към ОО“АА” – гр.Русе.

 

Решението може да се обжалва пред Административен съд – гр.Русе чрез Районен съд – гр.Русе, в 14-дневен срок от деня на съобщението, че е изготвено.                

                                                         

Районен съдия: