Решение по дело №48/2021 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 април 2021 г.
Съдия: Михаил Александров Малчев
Дело: 20217160700048
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 74

гр. Перник, 27.04.2021 г.

 

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

 

Административен съд – Перник, касационен състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети април през две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАЙЛО ИВАНОВ

ЧЛЕНОВЕ: СЛАВА ГЕОРГИЕВА

                      МИХАИЛ МАЛЧЕВ

при секретаря А.М. и в присъствието на представител на Окръжна прокуратура – Перник, прокурор Росица Ранкова, като разгледа докладваното от съдия Малчев КАНД № 48 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 – чл.228 от Административно процесуалния кодекс АПК/ във връзка с чл.63, ал.1 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба, подадена от „***“ ЕАД, ЕИК ***, със седалище и адрес на управление: гр. София, бул. Цар Борис ІІІ № 136, представлявано от С. Д. – изпълнителен директор против решение № 260007/29.01.2021 г., постановено по АНД № 324/2020 г. по описа на Районен съд – Радомир, с което е потвърдено наказателно постановление № НЯСС-118/10.08.2020 г., издадено от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, с което на основание чл.200, ал.1, т.39 от Закона за водите (ЗВ) е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2000 лв. за нарушение по чл.190а, ал.2, във вр. с чл.190а, ал.1, т.3 от ЗВ.

Излагат се съображения за незаконосъобразност на обжалвания съдебен акт, поради неправилно приложение на закона – касационно основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Сочи се, че районният съд неправилно е приел, че е спазен срока по чл.34 от ЗАНН за образуване на административно-наказателното производство и при наличие на основания за това не е приложил разпоредбата на чл.28, б.„а“ от ЗАНН. Искането към касационния състав е да отмени решението на Районен съд – Радомир и да постанови друго, с което да отмени наказателното постановление.

Касационната жалба е връчена на ответника – Държавна агенция за метрологичен и технически надзор. В срока по чл.213а, ал.1 от АПК е постъпило становище, в което се излагат съображения за законосъобразност на решението на районния съд.

В съдебно заседание, касационният жалбоподател, редовно призован, се представлява от юрисконсулт М.. Същата заявява, че поддържа жалбата. Иска отмяна на обжалваното решение и на потвърденото с него наказателно постановление.

В съдебно заседание ответникът по касационната жалба, редовно призован, не е представляван.

В съдебно заседание, представителят на Окръжна прокуратура – Перник дава заключение за неоснователност на касационната жалба. Предлага на съда да остави в сила решението на Районен съд - Радомир.

Касационната жалба е процесуално допустима, предвид обстоятелствата, че е подадена от активно легитимирано лице и в законоустановения 14-дневен срок от съобщаването на обжалваното съдебно решение.

Съдът, след като се запозна с обжалваното решение и събраните по делото доказателства, съобрази доводите и становищата на страните и обсъди както наведените касационни основания, така и тези по чл.218, ал.2 АПК, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Обжалваното решение е валидно и допустимо. Същото е постановено по отношение на акт, който подлежи на съдебен контрол, като произнасянето е извършено от компетентен съд в рамките на правомощията му. Решението е правилно.

Съгласно чл.63, ал.1 от ЗАНН първоинстанционното решение подлежи на касационно оспорване на основанията, предвидени в НПК. В чл.348, ал.1 от НПК са изброени 3 касационни основания: нарушен е закона, допуснато е съществено  нарушение на процесуалните правила или наложеното наказание е явно несправедливо. Съгласно чл.218 от АПК касационният съд обсъжда само посочените в жалбата пороци на решението, като за неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон следи и служебно. От което по аргумент на противното следва, че за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила от първоинстанционния съд и за явна несправедливост на наложеното наказание съдът ще следи, само ако са били изложени в жалбата като касационни основания.

Настоящият съдебен състав намира, че въззивният съд правилно е установил фактическата обстановка. Съдът е възприел фактическата обстановка и е изградил вътрешното си убеждение въз основа на всички събрани доказателства, ценейки ги в тяхната съвкупност. По отношение на правилно и законосъобразно установената фактическа обстановка касационният състав на основание чл.221, ал.2 от АПК препраща към мотивите на районния съд.

Съобразявайки така описаната фактическа обстановка, РС - Радомир е постановил правилно решение, с което е потвърдено процесното наказателно постановление. Настоящият съдебен състав намира за обоснован извода на районния съд, че законосъобразно е ангажирана административно-наказателната отговорност на жалбоподателя. Според настоящата инстанция материалният закон е приложен правилно от административно-наказващия орган и районния съд. Вмененото нарушение - както и въззивния, така и настоящия съдебен състав приема, че е обективно извършено, съставомерно и доказано по изискуемия несъмнен начин.

Районният съд правилно е приел, че не са допуснати съществени процесуални нарушения при издаване на оспореното от санкционираното лице наказателно постановление, както и при съставянето на АУАН. От приобщените по делото доказателства става ясно, че отразената в АУАН фактическа обстановка се установява от събраните в хода на съдебното следствие доказателства. Правилен е изводът на районния съд, че тя субсимира състава на нарушението по чл. 190а, ал. 2, във вр. с чл. 190а, ал. 1, т. 1 от ЗВ. С оглед на доказаното нарушение и на основание чл.200, ал.1, т.39 от ЗВ законосъобразно му е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2000 лв.

Неоснователни са възраженията на касационния жалбоподател за неправилно приложение на закона. Правилно районният съд е приел, че не са допуснати съществени процесуални нарушения при образуване на административно-наказателното производство и налагане на административното наказание. Съответен на закона е изводът му за спазване на срока по чл.34 от ЗАНН. Съгласно цитираната разпоредба не се образува административно-наказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението. В случая административното нарушение е неизпълнение на задължителни предписания и е с правна квалификация чл. 190а, ал. 2, във вр. с чл.190а, ал.1, т.1 от ЗВ. То е установено при извършената на 02.01.2020 г. проверка, за която е съставен констативен протокол № 02-03-2/02.01.2019 г. От тази дата е започвал да тече тримесечният срок по чл.34 от ЗАНН. АУАН е съставен преди изтичането му – на 02.04.2020 г. Видно от приложения АУАН № 02-019/17.02.2020 г., същият е съставен от компетентно за това лице съгласно чл. 201, ал.1 от ЗВ, във вр. със заповед № А-601/18-09.2019 г. на председателя на ДАМТН. Съдържа всички, посочени в чл.42 от ЗАНН реквизити. Подписан е от съставителя, свидетеля, присъствал при установяване на нарушението упълномощен представител на нарушителя. Въз основа на АУАН, компетентният за това орган съгласно чл.201, ал.2 от ЗВ – председателя на ДАМТН е издал наказателно постановление № НЯСС-118/10.08.2020 г. Същото е в изискуемата от закона писмена форма, съдържа реквизитите, посочени в чл.57, ал.1 от ЗАНН и е подписано от издателя.          

Правилно, с оглед установената в хода на съдебното следствие фактическа обстановка, районният съд е приел, че касаторът следва да отговаря за извършено нарушение по чл.190а, ал.2, във вр. с чл.190а, ал.1, т.3 от ЗВ. Разпоредбите предвиждат задължение за собствениците на язовирни стени и съоръжения за тях да изпълняват задължителните предписания, издадени от председателят на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор или оправомощените от него длъжностни лица.

Правилно е прието в обжалваното решение, че наложената на „Напоителни системи“ ЕАД имуществена санкция е съобразена с всички обстоятелства, посочени в чл.27 от ЗАНН и е съответна на целите по чл.12 от ЗАНН. Съобразено е, преобладаващи са смекчаващи отговорността обстоятелства и затова имуществената санкция правилно е определена в размер близък до минималния, а именно 2000 лв.

Правилен е и изводът на районния съд за отсъствие на основание за приложение на чл.28 от ЗАНН. Осъщественото нарушение е формално, поради което преценката за „маловажността“ му по смисъла на чл.28, б.„а“ от ЗАНН, във вр. с чл.93, т.9 от НК  следва да се прави с оглед смекчаващите обстоятелства. В настоящия случай те не обуславят по – ниска степен на обществена опасност на деянието, сравнение с останалите деяния от този вид.

Поради изложените съображения касационният състав намира, че обжалваното въззивно решение е правилно и не са налице наведените касационни основания за неговата отмяна. От всички приложени доказателства по делото по безспорен начин се установява извършването на вмененото нарушение. Предвид изложеното обжалваното решение, като валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон, следва да бъде оставено в сила.

Разноски не се претендират от ответника по жалбата, поради което такива не следва да бъдат присъждани.

Мотивиран от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във вр. с чл.63, ал.1 от ЗАНН, касационен състав на Административен съд – Перник

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260007/29.01.2021 г., постановено по АНД № 324/2020 г. по описа на Районен съд – Радомир.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: /п/

 

  ЧЛЕНОВЕ: /п/

 

                       /п/