Решение по дело №149/2017 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 947
Дата: 24 юли 2017 г. (в сила от 1 март 2020 г.)
Съдия: Тихомира Георгиева Казасова
Дело: 20174520100149
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 13 януари 2017 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

№ 947

гр. Русе, 24.07.2017 год.

В   И М Е Т О   Н А   Н А РО Д А

 

Русенски районен съд,ХI - ти граждански състав в публично заседание на дванадесети юли, две хиляди и седемнадесета година в състав:    

 

Председател: Тихомира Казасова

 

при секретаря Станка Иванова, като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 149 по описа за 2017 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Е.Ш.К. заявява, че на 27.11.2015г. закупил от П .А.П.лек автомобил „Ф. Ф.“ с рег.№Р ................... ВТ за сумата 6000 лева.

На 19.06.2016г. паркирал и заключил МПС-то до бл.“С. г. в гр.Р.. Около 02.30 часа на 20.06.2016г. се събудил от силен гръм, свистене и ярка светлина. Когато излязъл пред блока, установил, че таксиметров автомобил „Дачия“ се е ударил челно в лек автомобил „Форд Фокус“ и двете превозни средства са обхванати от пламъци. Пожарът бил загасен от служители на Втора РСПБЗН – Русе.

Твърди, че вследствие пожара били нанесени значителни щети по процесния автомобил, а именно: напълно унищожени двигателно отделение, преден капак, предни калници, предно стъкло, странични огледала, предни гуми, арматурното табло и тапицерията в купето, а боята по предните врати била частично обгоряла. Поддържа, че значителното увреждане на МПС, наложило бракуването му.

Пояснява, че във връзка с инцидента било образувано досъдебно производство №1203/2016г. по описа на ОДМВР – Русе (ДП №2588/2016г. по описа на РРП) срещу неизвестен извършител за престъпление по чл.330, ал.1 НК, което РРП прекратила с постановление от 02.09.2016г. В хода на разследването била установена причината за възникване на пожара – късо съединение в ел.инсталацията на л.а. „Дачия“, довело до взрив в газовата арматура. В резултат на интензивното горене, електрическите проводници, захранващи стартера на автомобила прогорели, стартера се задействал и автомобила се придвижил напред, при което се блъснал челно в л.а.“Форд Фокус“.

Към момента на описаното събитие, Н.Н.Н. – собственик на л.а.“Дачия“ е бил страна по валидно застрахователно правоотношение със ЗК „Лев Инс“, основано на полица за застраховка „Гражданска отговорност“.

Ищецът счита, че е налице виновно поведение от страна на първия ответник, който в нарушение разпоредбата на чл.96 от ЗДвП не е задействал ръчната спирачка на паркирания автомобил, което би предотвратило самоволното му придвижване, респективно би се избегнало разпространението на пожара.

Позовавайки се на чл.429, ал.1, т.1 КЗ, приема, че застрахователят е длъжен да покрие, в границата на определената в застрахователния договор сума, отговорността на застрахования за причинените от него на трети лица имуществени и неимуществени вреди, които са пряк и непосредствено резултат от застрахователното събитие.

С оглед изложеното, Е.К. моли съда да постанови решение, с което да осъди Н.Н.Н., ЕГН ********** да му заплати сумата 6000 лева – обезщетение за претърпени от непозволеното увреждане имуществени вреди, представляващи покупната цена на лек автомобил „Форд Фокус“, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 20.06.2016г. до окончателното й изплащане.

В условията на евентуалност моли съда да осъди ЗК „Лев Инс” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление – гр.София, бул.”Черни връх”№51 Д, представлявано от М. С. М. – Г., П. В. Д. и Г. Н. Г. да му заплати сумата 6000 лева – обезщетение за претърпени от възникнало застрахователно събитие имуществени вреди, представляващи покупната цена на лек автомобил „Форд Фокус“, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 20.06.2016г. до окончателното й изплащане.

Претендира направените по делото разноски.

В законоустановения срок, ответникът Н.Н.Н. е депозирал отговор на исковата молба, в който излага доводи, досежно неоснователността на ищцовите претенции. Приема, че не е установена по безспорен начин причината за възникване на пожара, както и причината, поради която л.а.“Дачия“ се е придвижил напред. Счита, че вредоносния за процесния автомобил резултат се дължи на случайно събитие, поради което не се намира в пряка причинно следствена връзка с виновно поведение на конкретно лице.

Твърди, че при паркиране на автомобила е задействал ръчната спирачка, т.е. не е налице и нарушение разпоредбата на чл.96 от ЗДвП.

Приема, че претенцията е завишена по размер.

След преценка на ангажираните в хода производството доказателства, съобразявайки нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, съдът прие за установено от фактическа страна, следното:

През м.ноември 2015г. ищецът придобил собствеността върху лек автомобил „Форд Фокус 1.6 И“ с рег.№Р ................ ВТ, рама №....................., двигател №........................, цвят сив металик. Според представения договор за покупко – продажба на МПС, сключен на 27.11.2015г. между „Агро – АМ“ ЕООД, представлявано от П .А.П.(продавач) и Е.Ш.К. (купувач), продажната цена на процесния автомобил е 500 лева. На посочената дата, контрагентите са изготвили разписка, в която е вписано, че купувачът е заплатил на продавача 6000 лева, представляваща продажната цена на лек автомобил „Форд Фокус 1.6 И“ с рег.№С ..................... ХХ,рама №........................., двигател №5В50411, цвят сив металик.

Не се спори, че на 20.06.2016г. в гр.Русе, пред бл.“С. г.“ е възникнал пожар при който са увредени л.а. „Д. Л.“ с рег.№Р ..................... ВС и л.а.„Форд Фокус 1.6 И“ с рег.№Р ...................... ВТ.

Ангажирани са писмени доказателства, установяващи, че на 02.12.2016г. регистрацията на лек автомобил „Форд Фокус 1.6 И“ с рег.№Р 0075 ВТ е прекратена.

Във връзка с инцидента е образувано досъдебно производство срещу неизвестен извършител №1203/2016г. по описа на ОДМВР – Русе, прекратено с постановление №2655/16 ДП-2588/16 от 02.09.2016г. по описа на РРП. В мотивите на акта се сочи, че възникналия пожар се дължи на късо електрическо съединение, възникнало в автомобила на Н.Н.Н.. Прието е, че този резултат се дължи на случайно събитие и не се намира в пряка причинно – следствена връзка с проявено виновно поведение от конкретно лице, поради което образуваното наказателно производство е прекратено.

В отговор на претенция, отправена от Е.К., ЗК „Лев Инс“ АД уведомило ищеца, че не е налице основание за изплащане на застрахователно обезщетение по щета, образувана по повод настъпилото на 20.06.2016г. събитие.

Представено е експертно пожаротехническо заключение, в което е направен анализ на ситуацията и са обсъдени вероятните причини за пожара, възникнал на 20.06.2016г.

По искане на ищеца са възложени и приети, неоспорени от страните пожаротехническа и автотехническа експертизи.

Вещото лице А.М. счита, че пожарът е възникнал поради късо съединение в електрическата инсталация на автомобил „Дачия – Логан“. Поддържа версията, че вследствие изгаряне изолацията на кабелите, захранващи стартера е възникнало късо съединение, при което последният е бил задействан. Стартерът се е завъртял без да заработи, тъй като не е била подадена команда от пусковия ключ, но на свой ред е предал движение на колелата. По този начин превозното средство се е придвижило напред, като двигателния отсек на автомобил „Форд – Фокус“ се е оказал в обсега на пламъците, образуващи се при изгарянето на изхвърляната газ в двигателното отделение на автомобил „Дачия – Логан“ и пожарът се е разпространил върху МПС на ищеца. Експертът приема, че възможността технически изправно МПС да се самозапали и възпламени е с ниска степен на вероятност.

Според заключението на автотехническата експертиза, ако ръчната спирачка на автомобил „Дачия – Логан“ е била технически изправна, би задържала превозното средство неподвижно в създадената ситуация. Експертът счита, че в резултат от високата температура по време на пожара е възможно да са увредени отделни части от системата на ръчната спирачка, което би намалило ефективността й. При тези условия би било възможно лек автомобил „Дачия – Логан“ да се премести от действието на стартера. Вещото лице сочи, че пътят в района на инцидента е равен, прав и хоризонтален и не е налице съставляваща бутаща сила, която да премести неподвижен автомобил.

Установената фактическа обстановка налага следните правни изводи:

С оглед изложените в исковата молба обстоятелства и формулиран петитум, съдът квалифицира правно, предявените обективно съединени искове иск по чл.50 и чл.84 ЗЗД, а предявените в условията на евентуалност по чл.429 КЗ и чл.84 ЗЗД.

По иска с правно основание чл.50 ЗЗД:

Визираната правна норма урежда правоотношения, свързани с вреди, причинени от вещи. Според цитираната разпоредба собственикът и лицето, под чиито надзор се намира вещта, от която са произлезли вреди, отговарят солидарно. Съгласно задължителните разяснения, дадени с Постановление №17/18.11.1963г. и Постановление №4/30.10.1975г., Пленум на ВС, отговорността е безвиновна. Независимо от това, че собственикът е ползвал вещта правилно, респективно лицето, под чиито надзор се намира  е упражнявало контрол, фактът, че вещта е причинила увреждане и то се дължи на нейни свойства или качества за причинената вреда се носи обективна отговорност. За разлика от отговорността за лични действия - чл.45 ЗЗД и отговорността за чужди действия - чл.49 ЗЗД, вредата не се свързва с човешко поведение.

Отговорността на собственика или лицето, под чиито надзор се намира вещта, може да отпадне при определени предпоставки, които се извеждат от съдебната практика и доктрина. В т.10 от Постановление №7/1959г., Пленум на ВС са посочени основанията, при наличие на които собственикът или лицето под чиито надзор се намира вещта се освобождава от отговорност, а именно когато се установи, че вредите са резултат от непреодолима сили или изключителна вина на пострадалия или трето лице. В последвалата съдебна практика е възприето правилото, че отговорността на собственика се ангажира и когато не е известна причината за увреждащото действие на вещта или е налице случайно събитие.

В настоящия казус бе установено, че пожарът, вследствие който е увреден процесния автомобил, е възникнал в резултат на късо съединение в електрическата инсталация на автомобил „Дачия – Логан“, но конкретната причина за късото съединение не е установена. Липсват данни за прояви на природни сили и събития, разкриващи белезите на непредвидимост и непреодолимост (т.е. непреодолима сила), поради което не е налице основание за отпадане отговорността на ответника - собственик на лек автомобил „Дачия – Логан".

Изложеното води до извод, че са налице всички елементи от фактическия състав на чл.50 ЗЗД, което обективира отговорността на Н.Н.Н. за репариране на вредите, причинени на Е.Ш.К..

От ангажираните в хода на производството писмени доказателства (разписка стр.11) е видно, че действителната продажна цена на увредената вещ е 6000 лева, която ответникът следва да заплати, тъй като автомобилът е напълно унищожен.

            С оглед основателността на главния иск, следва да бъде уважен и акцесорния за присъждане мораторна лихва върху главницата, считано от 20.06.2016г. до окончателното й изплащане.

            При този изход на спора не се дължи произнасяне по предявените в условията на евентуалност претенции с правно основание чл.429 КЗ и чл.84 ЗЗД.

Съобразно разпоредбата на чл.78, ал.1 от ГПК в тежест на ответника Н.Н.Н. са направените от ищеца разноски по делото в размер на 760 лева.

Мотивиран така, съдът

 

Р    Е    Ш    И   :

 

ОСЪЖДАНИКОЛАЙ Н.Н., ЕГН ********** да заплати на Е.Ш.К., ЕГН ********** сумата 6000 лева – обезщетение за претърпени от непозволеното увреждане имуществени вреди, представляващи покупната цена на лек автомобил „Форд Фокус“, ведно със законната лихва върху главницата, считано от 20.06.2016г. до окончателното й изплащане, както и направените по делото разноски в размер на 760 лева.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред Окръжен съд – гр.Русе в двуседмичен срок от съобщаването на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: