Решение по дело №813/2013 на Районен съд - Ловеч

Номер на акта: 530
Дата: 17 октомври 2013 г. (в сила от 5 декември 2013 г.)
Съдия: Георги Бойчев Христов
Дело: 20134310200813
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2013 г.

Съдържание на акта

 

                                             Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

                                        гр.Ловеч, 17.10.2013 год.                       

          

                               В    И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

                                                                                                                                                                                     

ЛОВЕШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, първи състав в публично заседание на осемнадесети октомври две хиляди и тринадесета година, в състав :

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Г. ХРИСТОВ

 

при участието на секретаря В.К., като разгледа докладваното от съдията НАХ дело № 813 по описа за 2013 година, за да се произнесе, съобрази следното :

 

          Производство по реда чл.59 и сл. от ЗАНН.

С наказателно постановление № 5101 от 08.07.2011 г. на Началника на сектор ПП при ОД на МВР Ловеч е наложено на Н.И.Г. ***, административно наказание на основание чл.182, ал.2, т.6 от ЗДвП – глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за извършено от нея нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП, а на основание Наредба № Із – 1959 на МВР са й отнети 12 контролни точки.

Недоволна от постановлението останала жалбоподателката Г., която го е обжалвала в срок. Изтъква, че описаната в наказателното постановление фактическа обстановка не съвпада с действителната и че не е извършила вмененото й административно нарушение.

В съдебното заседание, редовно призована, не се явява. Прилага писмени бележки от процесуалния представител - адвокат Асен Димов от АК – Варна. Последния пледира за отмяна на наказателното постановление като незаконосъобразно, като излага подробни доводи в подкрепа на тезата си.

Въззиваемата страна, редовно призовани, не изпращат представител и не изразяват становище по делото. Писмено, в съпроводителното писмо молят жалбата да бъде оставена без уважение и се потвърди наказателното постановление. 

От събраните по делото писмени и веществени доказателства и от показанията на свидетелите В.С.В. и Г.А.Г., както и от изложеното в жалбата и в съдебно заседание, съдът прие за установена следната фактическа обстановка:

На първокласен път І-4 (София – Варна), на километър 65+700, до с.Малиново, Ловешка област имало монтирана стационарна видео-радарна система за контрол на скоростния режим SITRAFFIC Lynx ERS 400 ID № ********* ВВВ. Системата засичала превишена скорост на участник в пътното движение, като го заснемала и на видеоклип. Системата засичала движещи се и в двете посоки автомобили, както тези които се движели в посока гр.Варна, така и в посока гр.София. По този начин, не се налагало на място полицейските служители да спират за проверка автомобил, който е бил засечен да се движи с превишена скорост, а след това, в полицейското управление се преглеждали видеозаписите и се установявали марките на автомобилите и техните регистрационни номера, след което се правела и справка за собствениците им с оглед установяване и налагане на санкции на нарушителите.

На 21.06.2010 г., системата за контрол на скоростта засякла и заснела движещ се в посока гр.София със скорост от 120 км/ч лек автомобил с рег.№ В 53-44 КТ. В този участък от пътя имало въведено с пътен знак В-26 ограничение на скоростта от 60 км/час.

На 25.11.2010 г. видеозаписа от системата бил прегледан от инспектора при сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР Ловеч П.Полков, който от видеоклип № 00068 установил, че засечената в 17:47:46 часа на 21.06.2010 г. скорост от 120 км/час била от лек автомобил „Ситроен Ц 4” с рег.№ В 53-44 КТ. От тази скорост свидетелят приспаднал 3 % толеранс, като така наказуемата скорост била изчислена на 116,40 км/час.

След справка в централната база данни на КАТ /л.7 на гърба/, било установено, че собственик на автомобила било „ДСК Ауто Лизинг” ЕООД – клон Варна. Тъй като автомобила бил лизингов, то до „ДСК Ауто Лизинг” ЕООД – клон Варна било изпратено запитване на кого е бил предоставен за ползване, на което от дружеството отговорили, че лизингополучател е Н.И.Г. ***. Посочили и адрес и телефон на Г.. Писмото било получено в Пътна полиция гр.Ловеч на 29.12.2010 г. /л.8/. Видно от докладна записка от 06.05.2011 г. на полицай при Второ РУП – Варна /л.9/, Н.Г. е била поканена в управлението, за да попълни декларация по чл.188 от ЗДвП, но тя отказала да се яви.

На 31.05.2011 г., свидетелят В.В. съставил в отсъствието на Н.Г. АУАН № 5101/31.05.2011 година (бланков № 172824). Актосъставителят посочил, че Г., като лизингополучател на автомобила, който бил заснет да превишава с 56 км/час разрешената скорост, не предоставила информация за водача, който го е управлявал в този ден и час, с което нарушила разпоредбата на чл.21, ал.2, във връзка с чл.6, т.1 и чл.188 от ЗДвП. Актът й бил връчен на 13.06.2011 г., като Г. го подписала с възражението, че е минал давностния срок от влизане според закона за 2010 година.

В срока по чл.44, ал.1 от ЗАНН, жалбоподателката Г. е представила писмени възражения /л.10/.

Въз основа на акта за нарушение, на 08.07.2011 г. било издадено обжалваното наказателно постановление, в което описаната в акта фактическа обстановка изцяло била отразена в него. Наказващият орган приел, че с действията си жалбоподателката Г. е нарушила разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДвП, за което й наложил предвидената в чл.182, ал.2, т.6 от ЗДвП (в редакцията на тази норма преди изменението й с ДВ, бр.10 от 2011 г.) санкция.

От тази фактическа обстановка и разглеждайки жалбата от правна страна съдът прие следното :

Жалбата е подадена в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН от надлежна страна и е допустима.

Атакуваното наказателно постановление е издадено от компетентен орган, въз основа на АУАН, съставен от оправомощено за това лице, съгласно Заповед № Із-1687/02.07.2010 г. на Министъра на вътрешните работи /л.15/.

Наказателното постановление обаче е издадено при допуснато съществено процесуално нарушение.

Видно от събраните по делото писмени и веществено доказателства, на жалбоподателката Г. е било вменено извършването на нарушение на разпоредбата на чл.21, ал.2 от ЗДвП, тъй като при ограничение на скоростта с пътен знак „В26” от 60 км/ч., предоставения й на лизинг автомобил преминал със скорост от 116 км/час, като последната е изчислена след приспаднатия 3 % толеранс от действително засечената от техническото устройство, или превишаването с което се е движел автомобила над разрешената в пътния участък скорост е било от 56 км/час. Същевременно, в обстоятелствената част на постановлението е посочено, че Г., като лизингополучател на автомобила, не предоставила информация за водача управлявал превозното средство на 21.06.2010 г. в 17:47:46 часа по първокласен път І-4, км+700. Така формулирано деянието навежда на извод за извършено нарушение на разпоредбата на чл.188, ал.1, изр.2-ро от ЗДвП, което нарушение е във връзка с нарушението на чл.21, ал.2 от ЗДвП. Такава квалификация обаче, не е дадена в обжалваното наказателно постановление. При описание на горните обстоятелства, наказващия орган е квалифицирал нарушението по чл.21, ал.2 от ЗДвП, което не отговаря на описаното в обстоятелствената част изпълнително деяние. Независимо, че нарушението на чл.188, ал.1, изр.2-ро от ЗДвП се предпоставя от извършването на такова по чл.21, ал.2 от ЗДвП, т.е. второто е акцесорно спрямо първото, и че за двете се прилага една и съща санкционна норма, то това са две отделни нарушения на ЗДвП. Изпълнителното деяние на нарушението по чл.188, ал.1, изр.2-ро от ЗДвП е непредоставянето на информация относно лицето, което е управлявало автомобила, който е бил засечен да се движи с по-голяма от разрешената скорост, а изпълнителното деяние на нарушението на разпоредбата на 21, ал.2 от ЗДвП е управлението на МПС с по-голяма от разрешената скорост. По този начин, на практика, при описаното в обстоятелствената част на НП нарушение, елемент от състава на което е и извършеното нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП, наказващият орган не е дал цифрова квалификация на нарушението, а дадената такава не отговаря на описаното в обстоятелствената част на постановлението.

Освен това, двете нарушения са извършени на различни дати, те няма и как да бъдат извършени едновременно. В обжалваното НП, като дата на нарушението е посочена 21.06.2010 г., т.е. когато е била засечена превишената скорост и заснет от техническото устройство автомобила движещ се с тази скорост и като място на извършване - първокласен път І-4, км+700. Докато в съставения АУАН, като дата на извършване на нарушението е посочена 06.05.2010 г., когато Г. е отказала да се яви в полицейското управление в гр.Варна и попълни декларация по чл.188 от ЗДвП, а място на извършване на нарушението не е посочено. Налице е пълно разминаване на датите и мястото на извършване на нарушението в АУАН и тези в обжалваното НП, отделно тези в постановлението не кореспондират с част от описаната фактическа обстановка. В тази връзка, тези противоречия препятстват съда да се произнесе и по възражението на жалбоподателката за изтекли срокове по чл.34, ал.1 от ЗАНН при съставянето на АУАН.  

Описаните при всички случаи представляват съществени процесуални нарушения на разпоредбата на чл.57, ал.1, т.5 и т.6 от ЗАНН и са самостоятелни основания за отмяна на постановлението като незаконосъобразно.    

По своята правна същност наказателното постановление е вид правораздавателен административен акт и в него следва да е налице пълно единство между словесното описание на извършеното нарушение, цифровата му квалификация и приложимата санкционна норма. Другото императивно изискване на закона е и да са посочени точно датата и мястото на извършване на нарушението. В противен случай съществено се нарушава правото на защита на наказаното лице, тъй като той има право да знае точно какво нарушение му се вменява и съответно е санкциониран, обстоятелствата при извършването му приети за установени от наказващия орган, за да може да организира и реализира това си право в пълен обем. Неизпълнението на тези изисквания, при всички случаи са съществени процесуални нарушения и в разглеждания случай това не е направено, което е довело до незаконосъобразност на обжалваното наказателно постановление и съответно следва отмяната му единствено на формално основание, без да се разглеждат доводите на страните по същество на делото. И доколкото законът позволява НП да бъде издадено и при допуснати нередовности в АУАН (чл.53, ал.2 от ЗАНН), стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина, то това не се отнася за наказателното постановление. При него следва точно да са спазени императивните изисквания на ЗАНН по издаването му, тъй като именно то е правораздавателния акт, който очертава пределите на доказване в настоящето производство и пределите на правото на защита на жалбоподателя. Не на последно място, това процесуално нарушение препятства съда, в рамките на своята компетентност да прецени извършено ли е нарушение на разпоредбите на ЗДвП, тъй като не е ясно какво е нарушението предвид неточната и несъответстваща на обстоятелствената част правна квалификация.

С оглед на така изложените съображения съдът счете, че подадената от Н.И.Г. жалба против наказателно постановление № 5101/08.07.2011 г. на Началника на Сектор ПП Ловеч е основателна, макар и не по наведените в нея доводи и постановлението следва да бъде отменено, като незаконосъобразно.  

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

 

                  Р   Е   Ш   И   :

 

 

ОТМЕНЯ НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 5101 от 08.07.2011 г. на Началника на сектор „ПП” при ОД на МВР Ловеч, с което е наложено на Н.И.Г. ***, ЕГН : ********** административно наказание на основание чл.182, ал.2, т.6 от ЗДвП – глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за извършено от нея нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП, а на основание Наредба № Із – 1959 на МВР са й отнети 12 контролни точки, като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

         

          Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Ловеч в 14 дневен срок от съобщението до страните.

 

                

        

 

                                РАЙОНЕН СЪДИЯ :