Решение по дело №3477/2009 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3046
Дата: 19 октомври 2009 г. (в сила от 18 ноември 2009 г.)
Съдия: Пламен Атанасов Атанасов
Дело: 20093110103477
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 2 април 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№3046, 19.10.2009 година, град Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

               

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, БРАЧНО ОТДЕЛЕНИЕ, двадесет и пети състав, в публично заседание на осемнадесети септември през две хиляди и девета година, в следният състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН АТАНАСОВ

 

Секретар: В.М.

като разгледа докладваното от районния съдия гражданско дело №3477 по описа за 2009 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявени са искове с правно основание чл.71, ал.2 от СК /отм./ и чл.82, ал.1 от СК /отм./ във вр. с чл.87 от СК /отм./

В искова си молба М.Й.Ж. с ЕГН **********,***, против В.М.И. с ЕГН **********,***, със съдебен адрес: гр.*, твърди, че от съвместното им съжителство на съпружески начала с ответника се родило детето * И. с ЕГН **********. Твърди, че през месец март на 2007г. страните се разделили, като детето останало да живее при нея. Твърди, че до настоящия момент грижите и издръжката за детето, са поети изцяло от нея, с помощта на нейните родители. Твърди, че разполага с подходящи битови условия за отглеждане на детето и може да разчита на помощ от родителите си, за това. Твърди, че работи като сервитьор в *” на четиричасов работен ден, с трудово възнаграждение в размер на 160лв. Твърди, че ответника не желае да контактува с детето и да дава средства за издръжката му.

Съда е сезиран с искане за определяне на местоживеене на детето * И. с ЕГН **********, при неговата майка, на която да се предостави и упражняването на родителските права, а на бащата да се определи режим на лични контакти, както следва: всяка първа и трета събота от месеца за времето от 9.00 часа до 12.00 часа в присъствие на майката, както и 15 дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск. с . Иска се й осъждане на ответника да заплаща в полза на детето издръжка в размер на 40лв. месечно, платими до последно число на месеца, за който се дължи издръжката, считано от предявяване на иска, ведно със законната лихва за забава за всяка просрочена вноска, до окончателното й заплащане, както и издръжка за минало време за периода от 01.04.2008г. до 01.04.2009г. в общ размер от 480лв. Претендират се деловодни разноски.

С постъпилия отговор на исковата молба ответника, не оспорва иска с правно основание чл.71. ал.2 от СК, за определяне на местоживеене на детето и упражняване на родителската власт. Не оспорва и исковете по чл.82, ал.1 и 87 от СК, като заявява готовност да заплаща претендираната издръжка. Оспорва посочения от ищцата ежемесечен режим на личен контакт, като претендира да му бъде определен следния такъв: всяка първа и трета събота и неделя от месеца сутрин от 09.00 часа на съботния ден до 18.00 часа на неделния ден. С отговора си ответника оспорва изцяло фактическите твърдения на ищцата, касаещи периода, след раздялата на страните, като твърди, че липсата на контакти между него и детето се дължи единствено на отказа на същата да му предостави възможност за срещи.

В с.з. с оглед отговора на ответника, ищцата допълва твърденията си, като сочи, че до настоящия момент не е бил налице контакт между бащата и детето, както и че ответника  няма регистриран постоянен адрес на територията на гр.Варна. В тази връзка моли за определяне на режим на лични контакти с бащата, до навършване на три години на детето на територията на гр.Варна от 9.00 часа до 12.00 часа, в присъствие на майката, а след това-всяка първа и трета събота от месеца от 10 до 18 часа в гр.Варна и 15 дни през лятото.

Контролираща страна Дирекция “Социално подпомагане”-гр.Варна, чрез процесуалният си представител, изразява становище в подкрепа на предявените искове.

Съдът, след като взе предвид представените по делото доказателства-по отделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено от фактическа страна следното:

Видно от представения по делото заверен преписи от Удостоверение за раждане издадено от общ.*ъз основа на Акт за раждане №*. е, че страните са родители на детето  * И. с ЕГН **********.

Установява се от приетите по делото Служебна бележка изх.№*, че ищцата се намира в трудово правоотношение с търговеца, където заема длъжността ”сервитьор” и получава брутно трудово възнаграждение в размер на 160.96лв.

По делото е приета Заповед №*, с която е прекратено трудовото правоотношение на ответника, считано от 19.01.2009г.

От представеното по делото Удостоверение №*. се установява, че постоянен адрес на ответника на територията на гр.Плиска.

По делото е изготвен и приет Доклад изх.№*, в който е отразено, че от м.май на 2009г. ответника се намира в Англия, като се очаква да се завърне през м.октомври на 2009г. Отразено е, че след раздялата на страните през м.август на 2007г., ответника и неговите близки не са осъществявали контакт с детето. Отразено, че жилището, което ответника би могъл да ползва е собственост на баща му и представлява едноетажна жилищна сграда, с три стаи и външна тоалетна. Отразено е още, че хигиената в жилището е на добро ниво и е подходяща за гостуване на дете.

Предвид установеното от фактическа страна съдът, прави следните правни изводи:

Разпоредбата на чл.71, ал.2 от СК урежда хипотеза за разрешаване на спор между отделно живеещи родители относно местоживеенето на децата им. При положение, че родителите не живеят заедно, съдът освен определяне на местоживеенето на децата, дължи произнасяне и относно упражняването на родителските права и режима на лични контакти на отделно живеещият родител.

В настоящият случай няма спор, че страните са родители на детето  * както и че те не живеят заедно от месец март на 2007г., в резултат от което предявения от * иск по чл.71, ал.2 от СК /отм./ е допустим. Разгледан по същество иска, предвид липсата на спор между родителите при кого от тях следва да живее детето е и основателен. Наред с това, като се има предвиди обстоятелството, че след раздялата на страните, майката е родителя, който полага непосредствените грижи за отглеждане и възпитание на детето, както и ниската възраст на същото, съда намира, че ищцата е родителя който е по пригоден да упражнява родителската власт. Ето защо следва да се определи местоживеене на детето Теодор при неговата майка М.Й.Ж.. Съобразно определеното местоживеене на детето при майката, на същата следва да се предостави и упражняването на родителските права, тъй като нуждите на детето налагат това.

На бащата като родител, на когото не е предоставено упражняването на родителската власт, следва да се определи режим на личен контакт с детето. При определяне на мерките за лични отношения между децата и отделно живеещият родител следва да се имат предвид, преди всичко интересите на децата, с оглед тяхното правилно отглеждане, възпитание и формиране като личности, както и необходимостта да се задоволи естествената нужда на децата за осъществяване на контакти и с двамата родители. Като се има предвид възрастта на детето и продължителния период, през който контакта между родител и дете е бил прекъснат съда намира, че следва да се определи междинен период от 6м., който да осигури възможност за опознаване и адаптация на детето с ответника. През този период ответника следва да може да вижда детето, в присъствието на майката, два пъти месечно през два последователни почивни дни, без преспиване, за времето от 09.00 часа до 13.00 часа. След изтичане на този срок до навършване на 5 години от детето ответника следва да може да вижда и взема детето, два пъти месечно през два последователни почивни дни, без преспиване, за времето от 09.00 часа до 18.00 часа, както и за две седмици през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск. След навършване на петгодишна възраст от детето, ответника следва да може да вижда и взема детето, два пъти месечно за два последователни почивни дни, с преспиване, за времето от 09.00 часа до 18.00 часа, както и за един месец през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск.

Предвид определеното местоживеене на детето при майката и предоставянето на същата на родителската власт, съдът следва да се произнесе относно претендираната от бащата издръжка в полза на детето, включително и за период преди завеждане на ИМ, каквато претенция има предявена в настоящото производство.

При определяне размера на дължимата издръжка съдът държи сметка, както за нуждите на детето, така и за възможностите на неговите родители, които се определят от техните доходи, имотното им състояние и квалификация. С оглед възрастта на детето, потребности от храна, медикаменти, облекло и др. необходими за правилното физическо израстване и хармонично развитие на личността, както и с оглед обществено икономическите условия на живот в страната, съдът приема, че за задоволяване на ежедневните нужди на детето * месечно са необходими 80лв., които следва да се поемат от двамата родители.

От данните по делото се установи, че дохода на ищцата е около 200лв. месечно, като не се събраха за конкретни доказателства за доходите на ответника. Предвид установеното в соц.доклад обстоятелство, че ответника работи извън пределите на, съда приема, че месечния доход на бащата надхвърля средната работна заплата за страната или е над 500лв. месечно. По делото не се установи някой от родителите да има задължение за издръжка към трети лица.

Предвид изложеното и като взе в предвид безусловния характер на задължението за издръжка на непълнолетни деца визиран в чл.82, ал.1 от СК /отм./, съда намира, че предявения от ищцата иск за осъждане на ответника да заплаща ежемесечна издръжка за детето Теодор в размер на 40лв.  следва да бъде уважен.

С оглед липсата на спор между страните, че бащата не е участвал в издръжката на детето една година преди завеждане на исковата молба, ответника следва да бъде осъден да заплати издръжката за минало време в размер на 480лв.

На основание чл.242, ал.1 от ГПК следва да се допусне предварително изпълнение на решението, в частта за издръжката.

            По отношение на разноските в производството:

С оглед изхода на делото и на основание чл.78, ал.6 от ГПК в тежест на ответника следва да се присъди държавна такса в размер на 76.80лв., като на основание чл.405, ал.5 от ГПК същият следва да бъде осъден да заплати 5лв. за служебно издаване на изпълнителен лист.

От страна на ищцата е направено искане за присъждане на деловодни разноски, поради което и на основание чл.78, ал.1 от ГПК в нейна полза следва да се присъдят деловодни разноски съобразно с представените доказателства, а именно сумата от 95лв. за внесени ДТ.

Воден от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ПОСТАНОВЯВА детето * И. с ЕГН **********, да живее при майка си М.Й.Ж. с ЕГН **********,***.

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето * И., на майката М.Й.Ж..

ОПРЕДЕЛЯ режим на личен контакт на бащата В.М.И. с ЕГН **********,***, с детето *И., както следва: през първите 6м., от влизане в сила на решението, бащата ще може да вижда детето, в присъствието на майката, всяка първа и трета събота и неделя от месеца за времето от 09.00 часа до 13.00 часа; след изтичане на този срок до навършване на 5 години от детето бащата ще може да вижда и взема детето, всяка първа и трета събота и неделя от месеца за времето от 09.00 часа до 18.00 часа, както и за две седмици през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск; след навършване на петгодишна възраст от детето, бащата ще може да вижда и взема детето, всяка първа и трета седмица от месеца за времето от 09.00 часа в събота  до 18.00 часа в неделя, както и за един месец през лятото, когато майката не ползва платен годишен отпуск.

ОСЪЖДА В.М.И. с ЕГН **********,***, да заплаща в полза на детето В.М.И. с ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител М.Й.Ж., ежемесечна издръжка в размер на 40лв., считано от предявяване на иска-31.03.2009г., с падеж до края на месеца за който се дължи издръжката, ведно със законната лихва за всяка просрочена вноска, до настъпване на законово основание за изменяване или прекратяване на издръжката.

ОСЪЖДА В.М.И. с ЕГН **********,***, да заплати в полза на детето В.М.И. с ЕГН **********, чрез неговата майка и законен представител М.Й.Ж., издръжка за минало време за периода 31.03.2008г. до 31.03.2009г. в размер на 480лв., ведно със законната лихва считано от предявяване на иска до окончателното й изплащане.

Допуска предварително изпълнение на решението в частта за издръжката.

ОСЪЖДА В.М.И. с ЕГН **********,***, да заплати в полза на Държавата, по сметка на ВСС, държавна такса върху определената по делото издръжка в размер на 76.80лв. и 5лв. за служебно издаване на изпълнителен лист.

ОСЪЖДА В.М.И. с ЕГН **********,***, да заплати на М.Й.Ж. с ЕГН **********,***, съдебно деловодни разноски в размер на 95лв.

РЕШЕНИЕТО подлежи на въззивно обжалване пред ВОС в двуседмичен срок от съобщаването на страните.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: