Решение по дело №444/2017 на Районен съд - Девня

Номер на акта: 125
Дата: 2 октомври 2018 г. (в сила от 6 март 2019 г.)
Съдия: Даниела Христова Вълева
Дело: 20173120200444
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 ноември 2017 г.

Съдържание на акта

   РЕШЕНИЕ

 

                                         №125/2.10.2018г.

 

                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                        гр. Девня

 

ДЕВНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ЧЕТВЪРТИ СЪСТАВ, в публично съдебно заседание на трети септември през две хиляди и осемнадесета  година, в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА ВЪЛЕВА

 

при протоколист Искра Василева, като разгледа докладваното НАХД № 444/2017 г. по описа на РС - Девня, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и следващите от ЗАНН и е образувано по жалба на И.Б.П., ЕГН:********** *** против Наказателно постановление № 17-0253-000196, издадено на 10.05.2017 г. от Началника РУП към ОДМВР – Девня, с което на въззивницата за нарушение по чл. 50 ал. 1 от Закона за движение по пътищата /ЗДвП/ е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева; за нарушение на чл. 147 ал. 1 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 50 лева и за нарушение на чл. 150 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 300 лева.

Въззивникът обжалва наказателното постановление в срок, като твърди, че същото е неправилно и незаконосъобразно. В жалбата си заявява, че е правоспособен водач на МПС от 1995 г., но СУМПС й е било откраднато заедно с други лични документи. Твърди, че в деня на проверката е отивала до гр. Добрич, за да мине ГТП на автомобила, с което на практика не отрича едно от описаните в АУАН нарушения. Заявява, че вина за настъпилото ПТП има водача на другия автомобил, в който се е блъснала.

В първото по делото с.з., въззивника редовно призован, се явява и участва в производството лично. Заявява, че поддържа жалбата, желае събирането на допълнителни доказателства както и назначаването на защитник, тъй като упълномощения от нея адвокат не се явявал по делата. Въпреки указанията на съда не представя доказателства за невъзможността да си ангажира процесуален представител по делото. В следващите по делото с.з. не се явява, като след приключването им депозира молби за събиране на допълнителни доказателства, в които сочи и причини за неявяването си.

Въззиваемата страна – РУП - Девня, редовно призована, не се представлява и не представя становище по жалбата.

Контролиращата страна – ДРП, редовно призована, не изпраща представител и не ангажира становище по жалбата.

Съдът, след преценка на събраните по делото гласни и писмени доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

На 15.03.2017 г. в около 12, 00 часа въззивницата И.Б.П. пътувала с л.а. „***“ с рег № ВР *** ВМ, собственост на Х. Ц. М. по път 2702 в посока от гр. Вълчи дол за с. Брестак. На кръстовището за гр. Добрич, тя не пропуснала движещия се по път с предимство л.а. „***“ с рег. № В *** ВК с водач свид. П.П.И., който се движел в посока от гр. Добрич за гр. Вълчи дол. В платното за движение на автомобила на въззивника настъпил удар между двата автомобила, от който настъпили незначителни материални щети, а самата П. леко пострадала и била силно уплашена. Пристигналия на место екип на КАТ в състав свид. Х. исвид. Ч. установили конкретната пътна обстановка и съставили протокол за ПТП. При извършената проверка било установено, че управлявания от въззивницата автомобил не е преминал ГТП, а самата тя не притежава СУМПС. С оглед на това й бил съставен АУАН, който тя подписала с отбелязването, че има известни възражения по него. Такива не постъпили в законоустановения тридневен срок, поради което на 10.05.2017 г. било издадено атакуваното пред настоящата съдебна инстанция наказателно постановление, като наказващия орган възприемайки изцяло фактическите констатации, описани в акта наложил гореописаните санкции на жалбоподателя.

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена въз основа на показанията на разпитаните по делото свидетели, както и на приобщените по делото писмени доказателства – протокол за ПТП, справки. В своята съвкупност доказателствата по делото установяват по категоричен начин гореописания механизъм на настъпване на ПТП, както и факта, че автомобилът управляван от П. към датата на проверката не е бил преминал ГТП, а така също и че тя не притежава СУМПС. Последното се установява от множеството извършени по делото справки както от страна на РУ на МВР Девня, така и от страна на ОДМВР – Враца. Представеното ведно с жалбата  удостоверение от Началника на Второ РУ ОДМВР – Варна установява единствено, че на 27.10.2016 г. тя е заявила пред органите на МВР за извършена кражба на СУМПС и други документи, но не и че е притежавала такова, както и че същото е било валидно за категорията на управляваното то нея МПС.

Съдейки от мястото на удара между двата автомобила и деформациите по същите за съда е ясно, че удара между двата автомобила не е настъпил по начина, твърдян от въззивницата, а по начина описан от свид. Петров и отразен в протокола за ПТП. В същият ясно е отразено местоположението на знак, указващ път с предимство, при което следва да се приеме, че тя е допуснала твърдяното нарушение на чл. 50 ал. 1 от ЗДвП. В случай, че удара между двата автомобила е настъпил при извършвана то нея маневра десен завой, то деформациите по автомобила на свид. Петров не биха били в неговата предна лява част. Същите ясно посочват, че въззивницата е „пресякла“ пътя на движещия се по път с предимство автомобил, извършващ маневра ляв завой в посока към гр. Вълчи дол.

Факта, че управлявания от въззивницата МПС не е било преминало задължителния ГТП не се отрича от нея самата, като твърдението й, че в същия ден е отивала до гр. Добрич, за да мине ГТП дори и да е вярно не променя изводите на АНО за допуснато от нея нарушение на задължителната повеля на чл. 147 ал. 1 от ЗдвП. 

 При така установената по делото фактическа обстановка, въз основа на императивно вмененото му задължение за цялостна проверка на издаденото наказателно постановление по отношение законосъобразността, обосноваността и правилността му, съдът прави следните  правни изводи:

Относно допустимостта на жалбата:

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е приета от съда за разглеждане.

Относно компетентността на органа, издал обжалвания административен акт:

Наказателното постановление е издадено от компетентен орган – Началника на РУ – Девня, упълномощен с това правомощие съгласно заповед № 8121з-748/24.06.2015 г. на Министъра на вътрешните работи.

Относно процесуалната законосъобразност на обжалвания административен акт:

Служебната проверка на въззивния съд констатира, че обжалваното наказателно постановление и акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено не страдат от процесуални нарушения, даващи основание за отмяната му. В АУАН и НП фигурират всички нужни реквизити, които гарантират правото на защита на нарушителя и възможността да разбере в както точно е обвинен. Спазена е процедурата за издаването им, регламентирана в ЗАНН. Нарушението е описано ясно и точно, визирана е конкретно нарушената правна норма и всички свързани с нея законови и подзаконови нормативни актове, което е гарантирало правото на нарушителя да разбере какво именно нарушение му се вменява, за да може адекватно да организира защитата си по него. Грешно посочените идентификационни белези на процесното МПС в обжалваното наказателно постановление съдът намира за очевидна фактическа грешка, която не влияе по никакъв начин на правото на защита на нарушителя. Отражение върху процесуалната законосъобразност на обжалвания акт не дава и грешно посочената дата на връчването на АУАН. Очевидно е, че се касае за техническа грешка при нейното изписване, тъй като АУАН е съставен на 15.03.2017 г. и не би могъл да бъде връчен на нарушителя на 15.02.2017 г.

Относно материално-правната законосъобразност и обоснованост на обжалвания административен акт.

Въз основа на приетите за доказани фактически обстоятелства, съдът приема безспорно, че и трите нарушения са консумирани от жалбоподателката И.П., поради което правилно е ангажирана административно – наказателната й отговорност на основание посочените санкционни разпоредби.

Налагането на имуществена санкция в максимален размер за нарушението по чл. 150 от ЗДвП е прекомерно завишено, предвид липсата на доказателства и за други подобни нарушения, допуснати от въззивницата. Липсват мотиви от АНО защо определя санкция в максимален размер. Съдът намира, че целите на административното наказание в чл. 12 ЗАНН - предупредително и превъзпитателно въздействие могат да се постигнат и чрез изменението й до възможния минимум, предвиден в закона, а именно – 100 лева. Същият би бил съобразен с разпоредбата на чл. 27 ЗАНН - тежестта на нарушението, както и с материалното положение на нарушителя.

Наложените санкции за останалите две нарушения са във фиксиран от законодателя размер и няма възможност за тяхната промяна от страна на съда.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 63 ал.1 от ЗАНН, съдът

 

        РЕШИ:

 

 

ИЗМЕНЯ Наказателно постановление Наказателно постановление № 17-0253-000196, издадено на 10.05.2017 г. от Началника на РУ към ОДМВР – Варна, РУ – Девня срещу И.Б.П., ЕГН:**********, като НАМАЛЯВА размера на наложената й на основание чл. 177 ал. 1 т. 2 пр. 1 от ЗДвП ГЛОБА за нарушение по чл. 150 от ЗДвП от 300 лева на 100 лева /сто лв./

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателното  постановление в останалата му част.

 

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Административен съд - Варна в 14 дневен срок от съобщаването на страните, че е изготвено.

 

 

                              

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ :