Решение по дело №922/2019 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 258
Дата: 30 октомври 2019 г. (в сила от 4 февруари 2020 г.)
Съдия: Петранка Панайотова Кирова
Дело: 20192330200922
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е     258/30.10.2019 г.

 

гр. Ямбол, 30.10.2019 г.

 

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

ЯМБОЛСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, VІ-ти наказателен състав, в открито съдебно заседание на шестнадесети октомври две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: П. ПАНАЙОТОВА

 

с участието на секретаря М. М., като разгледа докладваното от съдията АНД № 922/2019 г. по описа на ЯРС, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Инициирано е от жалбата на „*** – гр. Я., подадена чрез управителя на дружеството, против НП № 1/16.07.2019 г., издадено от Директора на ОПУ – Я., с което на основание чл.54, ал.1 вр. чл.53, ал.1 вр. чл.26, ал.2, т.2, б. „а“ и чл.56, ал.3, т.1 от Закона за пътищата, на дружеството е наложена имуществена санкция в размер на 3000 лева за нарушение по чл.26, ал.2, т.2, б. „а” от същия закон.

С жалбата се иска НП да бъде отменено на процесуално основание, по съображения за допуснати при издаването му съществени нарушения на процедурата по установяване на нарушението и налагане на наказанието, подробно аргументирани в нея. Развити са и доводи в подкрепа приложението на чл.28 от ЗАНН.

В с.з. жалбата се поддържа от редовно упълномощен адвокат, който пледира за отмяна на НП по изложените в жалбата съображения.

В първото с.з. въззиваемата страна, редовно призована, чрез процесуалния си представител оспорва основателността на жалбата. В с.з. по същество процесуалният представител не се явява. Депозирал е писмено становище по спора, в което излага, че атакуваното НП е издадено в съответствие с материалния и процесуалния закон, и моли да бъде потвърдено.

За да постанови решението си, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

На 23.01.2019 г. св. Г. ***, и св. А. –  *** в ПИП при ОД на МВР – Я., участвали в извършването на съвместна проверка за установяване законността на пътните връзки в ***, находящ се в местността Маслака в землището на гр. Я. Проверката на място била предшествана от проверка относно собствеността на имота, при която се установило, че същият е собственост на дружеството жалбоподател ***– гр. Я., представлявано от управителя Г. В. В. На място проверяващите установили, че в обхвата и в обслужващата зона на РП III-7072 „Чарган - Ямбол“ при км.26+250 е изградена пътна връзка до имота на дружеството, за която липсвало разрешение за специално ползване на пътя.

Във връзка с констатациите при проверката на жалбоподателя била изпратена покана за явяване на негов представител в сградата на ОПУ – Ямбол на 25.02.2019г. в 10:30 часа за съставяне на АУАН.

Към датата, указана в поканата, в ОПУ не била върната обратна разписка от изпратената покана и проверяващите не разполагали с информация дали същата е връчена на адресата. В последователност, и на основание отменения към настоящия момент чл.61, ал.3 от АПК, била изготвена втора покана за явяване с цел съставяне на АУАН - на 11.03.2019г. в 10:30 часа, която била поставена на интернет страницата на Агенция „Пътна инфраструктура“. На указаната и в тази покана дата дружеството не изпратило представител, поради което на 11.03.2019г. св. Г., в присъствието на свидетелите А. и С., съставила акта в отсъствие на негов представител.   

В така съставения АУАН № ***. дружеството е привлечено към административнонаказателна отговорност за нарушение по чл.26, ал.2, т.2, б. „а“ от Закона за пътищата, изразяващо се в това, че:

„На 23.01.2019г. при извършена проверка е установено, че *** извършва виновно експлоатация на пътна връзка, изградена в обхвата и в обслужващата зона на РП III-7072 „Чарган - Ямбол“ при км.26+250 ляво към ***, местност „Маслака“ по КККР на гр. Ямбол, без необходимоно разрешение за специално ползване на пътя чрез изграждане на търговски крайпътен обект и пътна връзка към него издадено от АПИ/ОПУ – Ямбол/ по Закона за пътищата и Наредбата за специално ползване на пътищата.“

Впоследствие – на 16.07.2019г., въз основа акта, при идентично фактическо и юридическо описание на нарушението, срещу жалбоподателя е издадено обжалваното НП.

           Изложената фактическа обстановка се установява по безспорен начин, както от показанията на свидетелите Г., А. и С., така и от писмените доказателства. 

          При така установената фактическа обстановка съдът прави следните правни изводи:

Жалбата е допустима - подадена е от надлежна страна и в предвидения от закона срок.

Разгледана по същество, жалбата е ОСНОВАТЕЛНА.

НП следва да бъде отменено на процесуално основание. Същото е издадено при допуснато особено съществено нарушение на установените в ЗАНН процесуални правила за съставяне на акт за нарушение. Нарушена е разпоредбата на чл.40, ал.1 от ЗАНН, която императивно предвижда, че съставянето на акта по чл.36 от ЗАНН се извършва в присъствие на нарушителя, респ. на неговия законен представител или упълномощено лице. Като изключение от този принцип в ал.2 на същия член е допуснато и неприсъствено съставяне на акта, но само при наличието на някоя от изчерпателно посочените в текста предпоставки – нарушителят, макар и известен, да не е могъл да бъде намерен, и втората – когато същият след покана не се е явил за съставяне нато на акта. Ако посочените законови предпоставки не са налице, чл.40, ал.1 от ЗАНН задължава актосъставителя да състави акта в присъствието на нарушителя. Доколкото доказателствената тежест лежи върху АНО, въззиваемата страна следва да докаже по несъмнен начин не само извършването на нарушението, но и спазването на процедурата по неговото установяване и налагане на наказанието. В случая, от показанията и на актосъставителя, и на свидетелите по акта по безспорен начин се установява, че проверяващите са действали в разрез с установената в ЗАНН процедура, тъй като АУАН е съставен в остъствие на представител на наказаното лице, въпреки че то не е било уведомено по начина, предписан от ЗАНН. Процедурата по установяване на нарушението е регламентирана в Закона за административните нарушения и наказания, който е приложимия процесуален закон, и той не предвижда субсидиарно прилагане на правилата на АПК по отношение съставянето на акта. Или с други думи казано, обстоятелството, че поканата е оповестена чрез интернет страницата на АПИ по реда на вече отменения чл.61, ал.3 от АПК /отм./ по никакъв начин не доказва наличието на надлежна показа за съставяне на АУАН. При това положение, след като АУАН е бил съставен в отсъствие на представител на наказаното дружество, при липсата на която и да е от предпоставките на чл.40, ал.2 от ЗАНН, е налице нарушение по смисъла на чл.40, ал.1 от същия закон, представляващо основание за отмяна и на издаденото НП.

Отделно от горното, в продедурата по установяване на нарушението и налагане на наказанието е допуснато и друго съществено процесуално нарушение, изразяващо се в несъответствие между описаното деяние и вмененото нарушение, което накърнява правото на наказаното лице да разбере за какво е ангажирана отговорността му.

Както вече се посочи, с атакуваното НП дружеството е привлечено да отговаря за нарушение по чл.26, ал.2, т.2, б. „а“ от Закона за пътищата, който гласи следното:

„За дейности от специалното ползване на пътищата без разрешение се забраняват:

т.2 в обхвата на пътя и обслужващите зони:

а) изграждането на търговски крайпътни обекти, включително на площадки за оказване на пътна помощ и пътни връзки към тях;

В случая, както в акта, така и в издаденото въз основа на акта НП, от фактическа страна е посочено, че жалбоподателят е санкциониран за деяние, което не попада в обхвата на посочената за нарушена разпоредба, а именно : за това, че „извършва виновно експлоатация на пътна връзка“, и то чрез изграждане не само на търговски крайпътен обект, но и на пътна връзка към него. От една страна, тези факти сочат на няколко деяния, всяко от които представлява отделно нарушение, и респ. самостоятелно основание за налагане на наказание. Доколкото с НП дружеството е санкционирано за едно нарушение, не е ясно за кое от тях е ангажирана отговорността му. От друга страна, така посочените факти и правна формулировка създават неяснота по отношение на твърдяното деяние и вмененото нарушение, тъй като при тези факти и квалификация не става ясно за какво е ангажирана отговорността на жалбоподателя – за експлоатация на вече изградена пътна връзка без разрешение, което не попада в обхвата на чл.26, ал.2, т.2, б. „а“ от ЗП, или за някоя от хипотезите на посочената като нарушена разпоредба на чл.26, ал.2, т.2, б. „а“ от закона -  изграждане на търговски обект и/или пътна връзка без разрешение, които не са описани от фактическа страна. При това положение, тъй като констатираното противоречие между факти и право създава неяснота относно твърдяното изпълнително деяние и вмененото нарушение, то е довело и до ограничаване правото на защита на жалбоподателя, и представлява още едно основание за отмяна на НП.

Поради изложеното, и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ НП № 1/16.07.2019 г., издадено от Директора на ОПУ - Ямбол, с което на основание чл.54, ал.1 вр. чл.53, ал.1 вр. чл.26, ал.2, т.2, б. „а“ и чл.56, ал.3, т.1 от Закона за пътищата, на ***, ЕИК *** със седалище и адрес на управление гр. Я., ул. „А. К.“ № *** представлявано от Г. В. В., ЕГН **********, е наложена имуществена санкция в размер на 3000 (три хиляди) лева за нарушение по чл.26, ал.2, т.2, б. „а” от Закона за пътищата.

 

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд - Ямбол в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: