Решение по дело №2403/2017 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 1101
Дата: 5 декември 2017 г. (в сила от 21 февруари 2018 г.)
Съдия: Радостина Ташева Гергичанова
Дело: 20174430202403
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 август 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р    Е    Ш    Е    Н    И   Е

В ИМЕТО НА НАРОДА

             гр. Плевен, 05.12.2017г.

 

       Плевенският районен съд, ХІV – ти наказателен състав в публично заседание на осми ноември през две хиляди и седемнадесета година в състав:

 

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ : РАДОСТИНА ГЕРГИЧАНОВА

 

при секретаря Марияна Колева, като разгледа докладваното от съдия Гергичанова НАХД  № 2403/2017  година по описа на Плевенския районен съд, за да се произнесе съобрази следното :

 

 

            ПРОИЗВОДСТВО ПО РЕДА НА ЧЛ.59 И СЛ. ОТ ЗАНН.

 

  Обжалвано е Наказателно постановление № 273915-F02331 от  27.06.2017 година на Директора на Офис на НАП – Плевен при ТД на НАП - Велико Търново, с което на А.К.Я. *** с ЕГН ********** на осн. чл. 80, ал. І от ЗДДФЛ е наложено административно наказание – глоба в размер на 55,00 (петдесет и пет) лева за извършено наршение по чл. 50, ал. І, т. 1 от ЗДДФЛ във вр. с чл. 53 от ЗДДФЛ. 

  Недоволен от така наложеното административно наказание е останал жалбоподателят, който в срока по чл. 59 от ЗАНН, чрез наказващия орган е подал жалба до Районен съд  Плевен, с която моли съда да отмени по реда на чл. 63 от ЗАНН наказателното постановление като незаконосъобразно.  

  В съдебно заседание жалбоподателят не се явява и не се представлява.  

           Ответната страна – ТД на НАП – Плевен се представлява от юрк. Ж., която моли съда да постанови решение, с което да потвърди като правилно и законосъобразно обжалваното наказателно постановление.

          Съдът, като прецени събраните в хода на производството писмени и гласни доказателства, намира за установено следното от фактическа и правна страна:

Акт за установяване на административно нарушение  № *** е съставен на 23.05.2017 г. от М.В.К. на длъжност старши инспектор по приходите в НАП при ТД на НАП-В. Търново, офис-Плевен, против А.К.Я. *** с ЕГН **********  за това, че не е подал годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2016г. в установения от закона срок до 30.04.2017 година. Отразено е че декларацията е подадена на 23.05.2017г. и е приета с вх. № ***. и със същата е деклариран доход от тредово и извънтрудово правоотношение в размерна 452,00лева. Като нарушена е посочена разпоредбата на чл. 50, ал. І, т.1 от ЗДДФЛ.  АУАН е съставен в присъствие на нарушителя.

Описаната в АУАН фактическа обстановка е възпроизведена в атакуваното наказателно постановление и се подкрепя от ангажираните в хода на съдебното производство гласни доказателства чрез разпит на актосъставителя М.В.К. и свидетелката Г.К.А., чиито показания съдът приема с доверие като непротиворечиви и взаимно допълващи се. От показанията на посочените свидетели се установява, че  жалбоподателят не еподал годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2016г. в установения срок до 30.04.2017 година. 

В подкрепа на горната фактическа обстановка са и приобщените по реда на чл. 283 от НПК към доказателствената съвкупност по делото писмени доказателства, а именно: акт за установяване на административно нарушение № ***/23.05.2017г., наказателно постановление № 273915-***/27.06.2017г., известие за доставяне, пощенски плик, протокол № 1012533/22.08.2017г., доклад от М.С.И.и М.М.М., заверено копие от заповед № ЗЦУ-1582/23.12.2015г., заверени копия от годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ от А.К.Я., приложение №1 и приложение №3. В съответствие с приобщените писмени доказателства са и показанията на актосъставителя М.В.К. и свидетелкато Г.К.А., които съдът приема с доверие като логични и непротиворечиви.

Съдът констатира, че в в хода на административно - наказателното производство са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, довели до ограничаване правото на защита на наказаното лице.

Както в АУАН, така и в издаденото въз основа на същия НП липсва яснота относно датата и мястото на извършване на нарушението. АУАН и НП съдържат единствено датата на установяване на нарушението, която не съвпада с датата на реализирането му. На жалбоподателя, а респ. и на съда се налага да извлича по логически път от изложените обстоятелства, при които е извършено нарушението, датата на нарушението, което е недопустимо, тъй като се създава процесуална ситуация, при която трябва да се предполага кога наказващият орган е приел, че е извършено нарушението - дали на датата, на която нарушителят е подал ГДД за 2016 г., а именно 23.05.2017 г., или след края на периода, до който е могъл и е бил длъжен да я подаде 30.04.2017 г., т.е. на 01.05.2017 година.

Датата и мястото на извършване на административното нарушение са съществени елементи от съдържанието на наказателното постановление и предхождащия го АУАН. Нужно е да се посочи, че законът допуска саниране на пропуск в двата акта (НП и АУАН), единствено в хипотеза при която са несъмнено установени както извършеното нарушение, така и субекта на отговорността. Процесните нарушения – липса на въведена дата и посочване на място, на която и където се твърди, че е извършено нарушението, не е сред тези, които могат да бъдат преодоляни в хода на съдебното следствие по делото. Това е така, защото моментът на извършване на нарушението и мястото на осъществяването му са елементи от обективните предели на същото. Следва да се прави ясно разграничение между дата на узнаване за извършеното нарушение от контролния орган и дата на извършване на същото от задълженото лице. За субекта на отговорността остава неясен въпроса, кога счита административно-наказващият орган, че е извършил нарушението. Така при очертаващата се неяснота в издаденото наказателно постановление се е стигнало да пряко нарушаване правото на защита на субекта на отговорността, тъй като е бил лишен от възможност да установи кога и къде според контролния орган той е извършил соченото нарушение.

 С оглед констатираните съществени процесуални нарушения в хода на проведеното пред наказващия орган административно-наказателно производство, съдът намира, че атакуваното по съдебен ред наказателно постановление следва да бъде отменено като незаконосъобразно.

 Предвид горното, съдът

 

Р   Е   Ш    И :

 

ОТМЕНЯ КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО  на основание чл. 63, ал. І от ЗАНН  Наказателно постановление № 273915-F02331 от  27.06.2017 година на Директора на Офис на НАП – Плевен при ТД на НАП - Велико Търново, с което на А.К.Я. *** с ЕГН ********** на осн. чл. 80, ал. І от ЗДДФЛ е наложено административно наказание – глоба в размер на 55,00 (петдесет и пет) лева за извършено наршение по чл. 50, ал. І, т. 1 от ЗДДФЛ във вр. с чл. 53 от ЗДДФЛ. 

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване пред Плевенски регионален административен съд в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

  

                                                РАЙОНЕН  СЪДИЯ: