Решение по дело №299/2022 на Административен съд - Хасково

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 13 юни 2022 г. (в сила от 13 юни 2022 г.)
Съдия: Цветомира Димитрова
Дело: 20227260700299
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 април 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 393/13.06.2022 г., гр. Хасково

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съдХасково, в открито заседание на първи юни две хиляди и двадесет и втора година, в състав:

 

                                                                             Председател:  Василка Желева

                                                                                    Членове:  Цветомира Димитрова

                                                                                                      Павлина Господинова

 

                                                                                                   

при секретаря Мария Койнова и в присъствието на прокурор Валентина Радева – Ранчева при Окръжна прокуратура, гр. Хасково, като разгледа докладваното от съдия Димитрова КАНД 299 по описа на съда за 2022 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава дванадесета от АПК, във вр. с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Сектор ПП при ОДМВР-Хасково, представлявано от ЗА началника на същия,  против Решение  № 46 от 28.02.2022г. по а.н.д. № 1281/2021г. по описа на Районен съд, гр. Хасково, с което е отменено Наказателно постановление  № 21-1253-001692 от 26.03.2021г. издадено срещу П.Д.А. ***.

 Решението се оспорва с  доводи за неправилност и незаконосъобразност, поради допуснато нарушение на материалният закон. В тази връзка се твърди, че  изводите на районният съд за недоказаност на факта, че МПС не е регистрирано в сектор „Пътна полиция“ по предвидения ред са погрешни и неправилни. Видно било от приобщените материали, че м.п.с. се движело с регистрационни табели издадени за друго ППС, а самият мотоциклет не бил надлежно регистриран, като се движел по пътната мрежа  в нарушение на ЗДвП, който факт бил посочен и в постановлението на РП - Хасково. Следвало да се има предвид и че в последното пълно и изчерпателно била описана установената фактическа обстановка, като била извършена преценка, че образуваното досъдебно производство следва да бъде прекратено, а преписката изпратена на сектор“ПП“, като били разгледани и обсъдени всички доказателства, вкл. тези доказващи извършеното нарушение по чл.140, ал.1 от ЗДвП – управление на нерегистрирано м.п.с. по път отворен за обществено ползване.

По изложените в касационната жалба съображения, се моли за отмяна на решението на въззивният съд и потвърденото с него наказателно постановление. Претендира се присъждане на разноски, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба – П.Д.А.,   редовно призован,  чрез процесуален представител ангажира  писмено становище за неоснователност на касационната жалба. Претендира разноски.

Становището на представителя на Окръжна прокуратура - Хасково е за оставяне в сила на оспореното решение, като правилно и законосъобразно.

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна и е допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

С атакуваното Решение №  46 от 28.02.2022г., постановено по АНД № 1281 по описа за 2021г., Районен съд –Хасково е отменил оспореното пред него Наказателно постановление № 21-1253-001692 от 26.03.2021г. на Началник сектор „ПП“ към ОДМВР-Хасково, с което на П.Д.А. е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200 лева и „Лишаване от право да управлява м.п.с.“ за срок от  шест месеца.  

За да постанови този резултат, районният съд е приел, че при съставяне на АУАН и издаване на НП са допуснати процесуални нарушения от категорията на съществените, които водят до отмяна на последното,  поради това че  от една страна описаното в АУАН и НП нарушение не изпълва от обективна и субективна страна състав на нарушение по Закона за движение по пътищата, а от друга поради  това, че описанието на нарушението с думи в НП не съответства на неговата правна квалификация по чл. 140, ал.1 от ЗДвП.

Настоящата инстанция намира, че решението на районния съд е постановено при напълно изяснена фактическа обстановка. Относимите факти са възприети от съда въз основа на допустими доказателствени средства, събрани по изискуемия процесуален ред. Фактическите изводи са направени след съвкупна преценка и анализ на събраните по делото доказателства.  

Настоящия съдебен състав споделя извода на съда за незаконосъобразност на  НП № 21-1253-001692  издадено на 26.03.2021г. от Началник сектор „ПП“ към ОДМВР-Хасково.

Изискванията за съдържание и реквизити на АУАН и НП са императивни по характера си и са въведени от нормите на чл. 42 от ЗАНН и чл. 57 от ЗАНН. Описанието на нарушението и на законните разпоредби, които са били нарушени виновно, са сред задължителните реквизити на наказателното постановление(чл.57,ал.1, 5 от ЗАНН). Между тях съществува взаимна връзка и зависимост и следователно винаги следва да съществува конекситет по такъв начин, че описанието на нарушението следва да съответства точно на нарушените и санкционни  правни норми  и обратно. Това означава, че описанието на нарушението  следва да е достатъчно ясно и пълно,  като следва да е сторено по такъв начин от наказващият орган, че в същото да се съдържат всички съставомерни признаци на посочено в закона нарушение, които да са обективирани и еднозначно посочени чрез конкретното им проявление  в съответния случай .  

Неспазването на този принцип винаги нарушава правото на защита на лицето,  чиято отговорност е ангажирана, тъй като го затруднява да организира адекватно  същата.

В конкретния случай, в наказателното постановление описанието на нарушението се свежда до това, че на посочената дата и място  П.Д.А. е  управлявал моторно превозно средство - мотоциклет на който са поставени регистрационни табели предназначени за друго моторно превозно средство. Така описаното деяние е възприето за нарушение на чл. 140, ал.1 от ЗДвП,  поради което и  на основание чл. 175, ал.3, предл. 1-во от ЗДвП на ответника по касация е наложено административно наказание „Глоба“ в размер на 200 лева и „Лишаване от право да управлява м.п.с.“ за срок от 6 месеца.   

Нормата на чл. 140, ал.1, изр. 1-во  от ЗДвП въвежда  принципното положение, че  по пътищата, отворени за обществено ползване, следва да се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

Санкционната норма - чл. 175, ал.3 от ЗДвП, която съдържа в себе си и материално-правните разпоредби, нарушението на които обуславя налагането на визираното в същата наказание, въвежда две хипотези при които е възможно налагане на административно наказание на виновно лице - при управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред или при управление на МПС, което е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер.  Всяка една от тези две хипотези съдържа в себе си отделно правило за поведение насочено към водачите на превозни средства, неизпълнението на което води до осъществяване на отделно административно нарушение, като неспазването на първото правило, както правилно е посочено в проверяваното нарушение, поглъща  неспазването на второто правило.

  Очевидно е, че в случая описанието на нарушението  в  НП  не съответства на неговата правна квалификация, като не са посочени съставомерни елементи на деянието от обективна страна  и както правилно е посочил в решението си районният съд описаното деяние не изпълва от обективна и субективна страна състава на  посочените за нарушени законови  разпоредби.

Това безспорно води до нарушаване правото на защита на наказаното лице, защото по този начин се стига до налагане на наказание за неясно описано деяние и  за непредявено нарушение. 

 Констатираното представлява съществено процесуално нарушение и е самостоятелно основание за отмяна на наказателното постановление. Като  е достигнал до този извод районният съд е приложил правилно закона.  

По изложените съображения, касационните оплаквания не намират опора в доказателствата по делото и са неоснователни. Районният съд не е допуснал нарушения на материалния закон и на процесуалните правила при постановяването на обжалваното решение. Решението му е валидно, допустимо и съответстващо на закона и следва да бъде оставено в сила.

 При този изход на спора основателна се явява претенцията на ответника по касация за присъждане на разноски представляващи действително заплатено адвокатско възнаграждение в размер на 400.00 лева съгласно договор за правна защита и съдействие от 25.05.2022г.(л.27 от делото).

Водим от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл.първо от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 46 от 28.02.2022г. постановено по а.н.д. № 20215640201281 по описа на Районен съд, гр. Хасково за 2021г.

ОСЪЖДА Областна Дирекция на МВР – Хасково да заплати на П.Д.А., с ЕГН ********** ***, разноски по  АНД(К)№ 299/2022г. по описа на АдмС-Хасково  в размер на  400.00 лева.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

Председател:                                         Членове: 1.

 

                

 

                                                                                 2.