Решение по дело №268/2018 на Районен съд - Айтос

Номер на акта: 94
Дата: 30 август 2018 г. (в сила от 17 септември 2018 г.)
Съдия: Таня Спасова
Дело: 20182110200268
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 юли 2018 г.

Съдържание на акта

Р       Е       Ш       Е       Н       И      Е

                                                           30.08.2018 г.                                                  гр. Айтос  

                                          

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

АЙТОСКИ РАЙОНЕН СЪД                                                       НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На тридесети август                                                        две хиляди и осемнадесета година

в публично заседание в следния състав:

                                                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Таня Спасова

при секретаря: Яна Петкова

при участието на прокурор ………

като разгледа докладваното от съдия Спасова НАХД № 268 по описа за 2018 г., въз основа на Закона и събраните по делото доказателства

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПРИЗНАВА Ш. Ш. Х.: роден на *** г. в гр. С.,  с адрес ***, български гражданин, българин, грамотен, безработен, неженен, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че: на 20.11.2017 година, около 14:00 часа на път 208, трети клас в района на 58 км.+600, до разклона на село Т., обл.Б. с посока на движение към с.Т., обл.Б. управлява мотопед марка „PIAGGIO“, МОДЕЛ „PUCH“ с номер на рама Р2А13Т0019651, което не е регистрирано по надлежния ред – престъпление по чл.345, ал.2 вр. с ал.1 от НК поради което и на основание чл.78а от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му налага административно наказание ГЛОБА в размер на ХИЛЯДА ЛЕВА.

ПОСТАНОВИ ВД - мотопед марка „PIAGGIO“, МОДЕЛ „PUCH“ с номер на рама Р2А13Т0019651 да бъде върнато на Ш. Ш. Х., ЕГН **********.

ОСЪЖДА Ш. Ш. Х., ЕГН ********** да заплати направените разноски в досъдебното производство за експертизи в размер на 105.80 лв. (сто и пет лева и 80 стотинки).

 

Решението може да се обжалва или протестира пред Окръжен съд гр. Б. в 15-дневен срок, считано от днес.

                                                          

                                                                     РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 


 

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ от 03.09.2018 г. по НАХД № 268/2018 г. на РС-Айтос 

Производството е по реда на чл. 375 и сл. от НПК и е образувано по повод постановление на прокурор при АРП, с което е направено предложение обвиняемият Ш. Ш. Х. с ЕГН ********** да бъде освободен от наказателна отговорност за престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. ал.1 от НК, като му бъде наложено административно наказание по реда на чл. 78а от НК.

В съдебно заседание представител на Районна прокуратура-Айтос не се явява.

Защитата на обвиняемия сочи, че по отношение на деянието следва да намери приложение чл.9, ал.2 от НК, но в случай на признаването му за виновен, то досежно наказанието пледира да е минимално предвид съдействието на обвиняемия, направеното самопризнание и изказаното от него съжаление на досъдебното производство.

Обвиняемият, редовно призован, не се явява лично.

От събраните в хода на наказателното производство доказателства от фактическа и правна страна се установява следното:

Обвиняемият Ш. Ш. Х. с ЕГН ********** е на 21 години, роден на *** година в гр. С., български гражданин, неосъждан, с постоянен и настоящ  адрес:***.

Обвиняемият Ш. Ш. Х. е неправоспособен водач, като до настоящия момент не е придобивал такава правоспособност. Същият закупил МПС - мотопед марка „PIAGGIO“, модел „PUCH“, с рама № P2A13T0019651. Мотоциклетът не бил регистриран по надлежния ред и съответно поради тази причина нямал поставени регистрационни табели. На 20.11.2017 г. въпреки че мотопедът не бил регистриран обвиняемият се качил на него и потеглил. Около 14, 00 часа същия ден на път 208, трети клас в района 58 км + 600 до разклона на с. Т., обл. Б., с посока на движение към с. Т., обл. Б., обвиняемият бил забелязан от свидетелите П.Д. и К.К., служители в РУ-Р., да управлява МПС с включен двигател и съответно бил спрян за проверка от тях. При проверката обвиняемият не могъл да представи документи за правоспособност и за мотоциклета, съответно било установено от полицейските служители, че МПС не е регистрирано по надлежния ред.  За констатираното нарушение на обвиняемия бил съставен АУАН серия Д, с бл. № 047554 от 20.11.2017 г., който подписал без възражения.

Видно от заключението на изготвената в хода на досъдебното производство съдебно техническа експертиза управлявания от обвиняемия мотопед марка „PIAGGIO“, модел „PUCH“, с рама № P2A13T0019651 е предназначен за придвижване по пътищата, отворени за обществено ползване и следва да бъде регистриран в КАТ-Пътна полиция по реда, регламентиран в Наредба № 45 от 24.03.2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на МПС и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните ППС.

Описаната  фактическа обстановка, съдът намира, че безспорно се установява от събраните в хода на наказателното производство доказателства -  от показанията на свидетелите, протокол за оглед на местопроизшествие, протокол за оглед на ВД и фотоалбум към него, протокол за доброволно предаване, копие от АУАН, справка за нарушител, справка за регистрацията на МПС, заключението на вещото лице по съдебно техническата експертиза, както и други документи относно личността на обвиняемия.  

Съгласно разпоредбата на чл.345, ал.1 от НК –„Който си служи с табела с регистрационен номер, издадена за друго моторно превозно средство, или с табела, неиздадена от съответните органи, се наказва с лишаване от свобода до една година или с глоба от петстотин до хиляда лева” и ал. 2  -„Наказанието по ал. 1 се налага и на онзи, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред”.

С оглед така приетата за установена фактическа обстановка, съдът намира, че обвинението против Х. за престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1  от НК се явява доказано по безспорен начин от обективна и от субективна страна, а именно за това, че на 20.11.2017 г., около 14:00 часа, на път 208, трети клас в района 58 км + 600 до разклона на с. Т., обл. Б., с посока на движение към с. Т., обл. Б., управлявал МПС – мотопед марка „PIAGGIO“, модел „PUCH“, с рама № P2A13T0019651, което не е регистрирано по надлежния ред.

Субект на престъплението е пълнолетно лице, притежаващо нормална психика, с капацитета да осъзнава свойството и значението на извършеното и да ръководи действията си, не страда от психическо заболяване, като към момента на извършване на деянието и след това е могло да разбира свойството и значението на постъпките си и да ги ръководи съобразно осъзнатото тяхно свойство и значение.

От субективна страна деянието е извършено от обвиняемия при форма на вината „пряк умисъл” по смисъла на чл.11, ал.2 НК, тъй като обвиняемият е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е общественоопасните му последици и е искал тяхното настъпване. Съзнавал е, че мотоциклетът не е регистриран, като въпреки това се е качил на него. Обстоятелството, че не познава закона, тъй като е неграмотен, не е основание за освобождаването му изобщо от отговорност, а може да се цени като смекчаващо вината обстоятелство.

Деянието не се явява малозначително по смисъла на чл.9, ал.2 от НК предвид обстоятелствата, при които е извършено – деецът е неправоспособен, като при това се е движил с нерегистрираното МПС извън населено място в посока населеното място, в което живее - с. Т., което предпоставя, че деецът е ползвал и управлявал МПС-то в един по-продължителен период от време на съответния ден, съответно обществената опасност на деянието е по-висока в сравнение с обичайната за този вид деяния. Обществената опасност се определя от характера на обществените отношения, върху които се посяга, спецификата на последиците, които деянието предизвиква в обекта на посегателство и степента на негово засягане, от начина и средствата, използвани от дееца за осъществяване на деянието, условията при които е осъществено, особеностите на субекта и субективната страна на престъплението, подбудите за извършването му, неговото отражение. В случая обстоятелствата по делото сочат, че обществената опасност на деянието не може да бъде определена като ниска – самото деяние е извършено чрез управлението на нерегистрираното МПС извън населено място, но в участък от пътя, водещ към населеното място, в което живее водачът, като при това същият е неправоспособен. Обстоятелствата около деянието сочат, че обществените отношения, обезпечаващи сигурността и безопасността на транспорта, са били по-сериозно засегнати, което определя по-висока обществена опасност на извършеното от обвиняемия в сравнение с обичайната за този вид деяния. Поради това съдът намира, че не може да възприеме за основателно възражението на защитата относно приложението на чл.9, ал.2 от НК и съответно преквалифициране на деянието като административно нарушение. 

За престъплението по чл.345, ал.2, вр. ал.1  от НК се предвижда наказание лишаване от свобода до една година или с глоба от петстотин до хиляда лева. Обвиняемият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на глава VІІІ от НК, а с извършеното престъпление не са причинени съставомерни имуществени вреди. В случая кумулативно са налице всички предпоставки по чл.78а от НК обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност за извършеното престъпление, като му се налага административно наказание глоба в размер на 1 000 лева. С оглед данните за личността на обвиняемия, който е млад човек, а настоящият случай е инцидентен такъв в неговия живот, то съдът отчита обществена опасност на дееца, която не е висока и воден от необремененото му съдебно минало и изразеното съжаление за стореното наложи наказание в размер на минимума от 1 000 лева. Съдът намира, че така определеното по вид и размер наказание се явяват адекватно на степента на обществена опасност на извършеното престъпление като деяние, степента на обществена опасност на подсъдимия като личност и напълно достатъчно по размер да съдейства в максимална степен за постигане целите на специалната и генералната превенция, залегнали в разпоредбата на чл.36 от НК.

            Относно веществените доказателства – описания мотоциклет, то същият следва да се върне на неговия собственик  - обвиняемия.

С оглед крайния резултат в тежест на обвиняемия се възлагат и направените по делото разноски.

Мотивиран от горното, съдът постанови решението си.

 

 

                                                                                  Районен съдия................................