Решение по дело №127/2021 на Районен съд - Несебър

Номер на акта: 260110
Дата: 22 април 2021 г. (в сила от 27 юли 2021 г.)
Съдия: Нина Русева Моллова-Белчева
Дело: 20212150200127
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

№ 260110                                      22.04.2021 г.                                   гр. Несебър

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Несебърският районен съд                                                         наказателен състав  на петнадесети март през две хиляди двадесет и първа година           

в публично заседание в следния състав:

                                                        Председател: Нина Моллова- Белчева

секретар Диана Каравасилева

като разгледа докладваното от с. Моллова- Белчева

АНД№ 127 по описа за 2021 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по повод подадена от Д.И.Р., ЕГН **********,***, жалба против Наказателно постановление № 20-0304-000138/05.02.2020 г. на Началник сектор към ОДМВР- Бургас, РУ- Несебър, с което на основание чл. 174, ал.3, предл.1 от ЗДвП, са й наложени административни наказания „Глоба” в размер на 2 000 лева, и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца. Навеждат се доводи за допуснати съществени процесуални нарушения, поради което се моли да бъде отменен атакувания акт. В съдебно заседание жалбата се поддържа, ангажират се доказателства.

РУ- гр. Несебър, редовно уведомено, не изпраща представител, не взема отношение по жалбата.

Съдът, като взе предвид становищата на страните, приложения по делото доказателствен материал и съобрази разпоредбите на закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Представеният по делото акт за установяване на административно нарушение /АУАН/ № 387481/17.01.2020 г. е съставен за това, че на същата дата, около 17.40 ч., в гр. Несебър, ж.к. Черно море, до № 22, посока към № 29,  жалбоподателката управлявала лек автомобил с рег.№ В0732НН, като при извършване на проверка отказала да бъде тествана с техническо средство алкотест „Дрегер 7410+” за употреба на алкохол. На водачката бил издаден талон за медицинско изследване, който тя отказала да подпише. Административно- наказващият орган счел,          че деянието е извършено виновно, и издал атакуваното наказателно постановление.

Съдът, в контекста на правомощията си по съдебен контрол, след като провери изцяло и служебно за нарушения при издаването на акта за установяване на административното нарушение и обжалваното наказателно постановление, без да се ограничава с обсъждане на посочените в жалбата доводи намира следното:

Наказателното постановление и акта за установяване на административно нарушение са издадени от надлежни органи в рамките на тяхната компетентност съобразно приложената заповед.

Изложеното в жалбата твърдение за допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в това, че не било посочено качеството на свидетеля, не се споделя от настоящата инстанция. Видно от АУАН, и за двамата свидетели е посочено, че са очевидци. Дори, обаче, действително да не е посочено качеството, то това съставлява нарушение, но същото не е от категорията на съществените, поради което допускането му не е основания за отмяна на наказателното постановление.

Не така, обаче, стои въпроса с наведеното твърдение относно връченият на жалбоподателката екземпляр от акта за установяване на административно нарушение. Видно от представения такъв, същият е напълно нечетлив и съдържанието му е невъзможно да бъде установено. По този начин се лишава изначално нарушителя от възможността да узнае срещу какви факти да се защитава, а ограничаване правото на защита във всички случаи е съществено процесуално нарушение, водещо до отмяна на издаденото наказателно постановление. Връчването на нечетлив акт за установяване на административно нарушение, без значение в кой момент на административно- наказателното производство се прави това, се приравнява на ненадлежно връчване, което съставлява нарушение на чл.43, ал.5 от ЗАНН в какъвто смисъл се е произнесла и касационната инстанция с Решение № 2421 от 20.12.2018 г. на Адм.С.- Бургас по к. а. н. д. № 3055/2018 г. Отказът да се подпише АУАН не изключва в никакъв случай задължението за връчване на четлив препис, тъй като това са две последователни и самостоятелни действия. Не се твърди и не се доказва да има отказ от получаване на препис- показанията на св. М. са в смисъл, че Р. е отказала да получи талон за медицинско изследване. От тълкуването на чл. 43, ал.5 от ЗАНН се обосновава извод, че на нарушителя се връчва препис от акта независимо дали на същият е положен подписа му или е оформен при отказ и това е така с оглед съблюдаване правото на защита на наказаното лице и с оглед възможността същото да се запознае с административно нарушение, което му се вменява с изготвения в негово присъствие акт и с оглед възможността да предяви в 3-дневен срок от изготвянето и връчването му, възражение пред административнонаказващият орган, съгласно разпоредбата на чл. 44 от ЗАНН. Ако се приеме обратната теза и се тълкува закона стеснително, че само при подписване на акта от сочения за нарушител, на същия се предоставя препис от него, то това би означавало, че правото на възражения в предвидения от закона 3-дневен срок би могло да се упражни отново само в случай на подписване на акта от нарушителя, но не и при отказ да бъде подписан. В този смисъл Решение от 04.05.2012 г. по КНАХД № 1876/2011 г. на Адм.С.- Бургас. По друг повод с Решение № 1036 от 3.08.2020 г. на АдмС - Бургас по к. а. н. д. № 1250/2020 г., касационната инстанция отново е приела, че в разпоредбата на чл. 43 от ЗАНН са регламентирани различни процесуални правила и задължения на актосъставителя, при което изпълнението на едно от тях (примерно това, регламентирано в ал. 1) не би могло да санира нарушаването на друго такова (примерно това по ал. 5). За законосъобразното провеждане на административнонаказателното производство следва да бъдат спазени всички, разписани от закона, процесуални задължения. В този смисъл и след като в нормата на чл. 43, ал. 5 от ЗАНН е вменено задължението на актосъставителя да връчи на нарушителя препис от акта, то неизпълнението на това задължение безспорно съставлява процесуално нарушение.

С оглед на така изложеното е налице твърдяното допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се във връчване на нечетлив АУАН, ограничаващ правото на защита на жалбоподателката, което съставлява самостоятелно основание за отмяна на обжалваното наказателно постановление, независимо, че от показанията на св. М. се установява извършването на соченото административно нарушение.

Мотивиран от горното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, Несебърският районен съд

РЕШИ:

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 20-0304-000138/05.02.2020 г. на Началник сектор към ОДМВР Бургас, РУ-Несебър, с което на основание чл. 174, ал.3, предл.1 от ЗДвП, на Д.И.Р., ЕГН **********,***, са наложени административни наказания „Глоба” в размер на 2000 лева, и „Лишаване от право да управлява МПС” за срок от 24 месеца.

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд- Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: