Решение по дело №73/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 105
Дата: 19 април 2022 г.
Съдия: Яница Събчева Събева Ченалова
Дело: 20227240700073
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 март 2022 г.

Съдържание на акта

    Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е   №105

 

     гр. Стара Загора, 19.04.2022 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и трети март през две хиляди двадесет и втора година в състав:

                               Председател:  БОЙКА ТАБАКОВА

                                       Членове:  КРЕМЕНА КОСТОВА-ГРОЗЕВА

                                                             ЯНИЦА ЧЕНАЛОВА

при секретаря  Стефка Христова

  и с участието на прокурора  Нейка Тенева

като разгледа докладваното от съдия Яница Ченалова к.а.н. дело № 73 по описа за 2022 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63в от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба от адв. Р.Ж. *** като процесуален представител на В.И.С. от с. Бутан против Решение № 34 от 28.01.2022г., постановено по АНД № 910/2021 г. по описа на Районен съд – Казанлък, с което е потвърдено  наказателно постановление /НП/ № 21-0284-001490/11.08.2021 г., издадено от Началник сектор към ОД на МВР гр. Стара Загора, РУ Казанлък, с наложени на В.И.С. от с. Бутан, административни наказания, както следва: на основание чл.179, ал.2, предл.1 от Закона за движението по пътищата /ЗДвП/ - глоба в размер на 200 лв. и на основание чл.175, ал.1 т.5 от ЗДвП – глоба в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за нарушения по чл.20, ал.2 от ЗДвП и по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП. В касационната жалба се съдържат оплаквания за незаконосъобразност на решението като постановено при неправилно приложение на материалния закон - касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 от НПК във вр. с чл.63в от ЗАНН. Според касатора съдът не е взел предвид допуснати процесуални нарушения при издаване на акта за установяване на административно нарушение /АУАН/ и наказателното постановление /НП/. Иска се отмяна на решението на РС – Казанлък и постановяване на друго решение, с което да бъде отменено процесното наказателно постановление.

В съдебно заседание пред касационната инстанция касаторът, редовно и своевременно призован, не изпраща представител. В писмено становище процесуалният му представител адв. Ж. поддържа касационната жалба. Настоява за непълнота на изложената в НП фактическа обстановка относно нарушението по чл.20, ал.2 от ЗДвП, а по отношение на нарушението по чл.123, ал.1 т.1 от ЗДвП претендира противоречие между обстоятелствената част на НП и сочената за нарушена правна норма. Поддържа искането за отмяна на оспореното съдебно решение и постановяване на друго решение по същество, с което да бъде отменено наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба, редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не се явява, не се представлява и не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата. Предлага съдебното решение да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и след служебна проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК на обжалваното съдебно решение, намира за установено следното:

          Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          Разгледана по същество, се явява неоснователна.

          Предмет на съдебен контрол пред Районен съд Казанлък е Наказателно постановление /НП/ № 21-0284-001490/11.08.2021 г., издадено въз основа на съставен АУАН серия GA № 375289/15.07.2021 г., от Началник сектор към ОД на МВР гр. Стара Загора, РУ Казанлък, с което на В.И.С. от с. Бутан, са наложени административни наказания, както следва: на основание чл.179, ал.2, предл.1 от ЗДвП - глоба в размер на 200 лв. и на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – глоба в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за нарушения по чл.20, ал.2 от ЗДвП и по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП.

          От фактическа страна в НП е посочено, че на 15.07.2021 г. в 20.40 часа в с. Шейново на ул. „Ген. Скобелев“ № 34 в посока запад-изток В.И.С. управлява лек автомобил Форд Кугар с рег. № *** собственост на К.П.К.от гр. Казанлък, като до дом № 34, поради движение с несъобразена скорост, губи контрол над автомобила, излиза вляво по посоката си на движение извън пътното платно и се блъска в метален контейнер за смет и овощно дърво /слива/. Водачът не изпълнява задължението си като участник в ПТП и го напуска без да уведоми и изчака пристигането на компетентната служба на МВР. Установен е в 22:00 ч. на 15.07.2021 г., като автомобилът е намерен паркиран в гаражна клетка в с***. Към образуваната административно-наказателна преписка като доказателство са приложени снети два броя писмени сведения, издаден е протокол на ПТП № 1760463/15/07/2021 г. Направен е извод за немаловажност на деянието. АНО е приел, че санкционираното лице не е избрало скоростта на движение съобразно атмосферните условия, релефа, с условията на видимост, интензивността на движение и др. обстоятелства, за да спре пред предвидимо препятствие или създадена опасност за движението, с което виновно е нарушил чл.20, ал.2 от ЗДвП. На второ място е прието виновно нарушение на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП, тъй като водачът не спира и не установява последиците от ПТП. На В.И.С. са наложени административни наказания на основание чл. 179, ал.2, пр.1 от ЗДвП – глоба в размер на 200 лв. и на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП – глоба в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

За да потвърди обжалваното наказателно постановление, Казанлъшкият районен съд е изложил съображения за неговата формална и материална законосъобразност. Не са установени допуснати нарушения при съставяне на АУАН и НП, които да са довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя. След обсъждане възраженията на наказаното лице и въз основа на събраните гласни доказателства чрез показанията на свидетел очевидец и на актосъставителя, е установена описаната в НП фактическа обстановка, при която законосъобразно според въззивния съд е ангажирана отговорността на санкционирания водач за посочените в НП нарушения.

Обжалваното решение е валидно, допустимо и постановено в съответствие със закона.

Настоящият съдебен състав напълно споделя изводите на въззивния съд и на основание чл.221, ал.2, изр.2 от АПК препраща към мотивите на това решение. Съдържанието на съставения АУАН и издаденото НП е съобразено с установените изисквания в чл.42, респ. чл.57 от ЗАНН, като са посочени обстоятелствата от значение за съставомерността на деянията – описана е фактическата обстановка чрез време, място и конкретно поведение на санкционираното лице, обосновано е приложението на конкретни материалноправни норми за дължимо поведение, респ. санкционни разпоредби за нарушените задължения на водача по ЗДвП. Изложените от процесуалния представител на жалбоподателя доводи в писмено становище пред касационната инстанция са идентични с релевираните пред въззивния съд и те са получили обоснован и подробен отговор в мотивите към обжалваното решение. Задълбочено и в пълнота съдът е изяснил относимите факти и позовавайки се на показанията на свидетел очевидец и актосъставителя е достигнал законосъобразен извод за коректно възприета и описана в АУАН и НП фактическа обстановка, сочеща на съставомерни признаци на двете административни нарушения, за които е санкциониран жалбоподателят - по чл.20, ал.2 от ЗДвП и по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП. Неоснователни са поради това доводите за непълнота на фактическата обстановка за нарушението по чл.20, ал.2 от ЗДвП /в НП е описано движение с несъобразена скорост в малко населено място, вечерно време, при конкретно поведение на дееца, при което осъществява удар с метален контейнер за смет и овощно дърво/, както и за неправилна правна оценка на АНО на второто нарушение по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП /в НП е описано поведението на дееца след ПТП/. Съгласно разпоредбата на чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП водачът на пътно превозно средство, който е участник в пътнотранспортно произшествие, е длъжен без да създава опасност за движението по пътя, да спре, за да установи какви са последиците от произшествието. В конкретния случай е несъмнено установено управлението на МПС от санкционирания водач, който по дефинициите на § 6, т.27 и т.30 от ДР на ЗДвП, е участник в описаното в НП и протокол за ПТП пътнотранспортно произшествие и като такъв не е изпълнил задължението по чл.123, ал.1, т.1 от ЗДвП да спре и да установи последиците от произшествието. Горните обстоятелства, както е приел въззивният съд, са установени по несъмнен начин от приобщените писмени и гласни доказателства.

В касационната жалба не се сочат конкретни доводи за допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени процесуални нарушения, които не са взети предвид от въззивния съд, нито се констатират порочни действия на районния съд при разглеждане на спора и постановяване на обжалваното решение.

С оглед гореизложените съображения касационният състав намира, че не са налице наведените в касационната жалба основания за отмяна на решението на Районен съд – Казанлък и то следва да бъде оставено в сила.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК,   Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 34 от 28.01.2022г., постановено по АНД № 910/2021 г. по описа на Районен съд – Казанлък.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

                                                                                                 2.