Решение по дело №527/2020 на Административен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 декември 2020 г. (в сила от 1 юли 2021 г.)
Съдия: Силвия Иванова Димитрова
Дело: 20207160700527
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

528

 

гр. П.***, 01.12.2020 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – П.***, в открито заседание на седемнадесети ноември две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                                                        

                                                     СЪДИЯ: СИЛВИЯ ДИМИТРОВА

 

при секретаря Е. В. и при участието на прокурор Р. Р. – представител на Окръжна прокуратура – П.***, като разгледа докладваното от съдия Димитрова административно дело № 527 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.203 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/, вр. с чл.1, ал.1 вр. чл.4 от Закона за отговорността на държавата и общините за вреди /ЗОДОВ/.

Образувано е по искова молба на С.В.Н. с ЕГН ********** и адрес: ***, чрез адв. Я.С. ***, против Главна дирекция „Национална полиция“ – гр. ***. С нея е предявен иск за осъждането на ответника да й заплати сумата от 300,00 лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди - заплатено адвокатско възнаграждение в съдебното производство по АНД № 1315/2019 г. по описа на Районен съд – П.***, ведно със законната лихва за забава върху същата сума от датата на подаване на исковата молба до окончателното изплащане на дължимото, както и направените разноски.

Ищцата обосновава исковата си претенция с твърдения, че ответникът е издал спрямо нея Електронен фиш серия К, № 1179265, който е обжалван по съдебен ред и разгледан в производството по АНД № 1315/2019 г. по описа на Районен съд – П.***. В същото ищцата е била представляван от адвокат, комуто е заплатила адвокатско възнаграждение от 300,00 лв. Тъй като електронният фиш е отменен с влязло в сила решение ищцата претендира обезщетение за претърпени имуществени вреди от 300,00 лв., представляващи платено адвокатско възнаграждение, както и законната лихва за забава върху същата сума, считано от датата на подаване на исковата молба пред съда до окончателното изплащане на сумата.

В подкрепа на твърденията си ищцата прилага писмени доказателства по опис и моли да бъде изискано и приобщено към делото АНД № 1315/2019 г. по описа на Районен съд – П.***.

В съдебно заседание ищцата – редовно призована, не се явява. Представлява се от адв. Я.С., която поддържа предявените искови претенции и моли съда да ги уважи като основателни и доказани. Представя писмени бележки. Претендира направените по делото съдебни разноски в размер на 310,00 лв. Прилага списък на същите по чл.80 от ГПК.

Ответникът Главна дирекция „Национална полиция“ – гр. ***, редовно призован, не изпраща представител. Подробни съображения излага в представения отговор на исковата молба, както и в представеното становище по делото с вх. № 3177/23.10.2020 г.

Окръжна прокуратура П.*** - редовно призована, се представлява от прокурор Р. Р. от Окръжна прокуратура - П.***. Счита, че исковете са доказани по основание и размер, поради което следва да бъдат уважени.

Административен съд - П.***, като обсъди релевираните с исковата молба твърдения и доводите на страните в съдебно заседание, и след като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.235 от ГПК, вр. чл.144 от АПК, намира за установено следното:

От фактическа страна:

Не се спори по делото /поради което по аргумент за противното на чл.153 от ГПК не подлежи на нарочно доказване/, че Главна дирекция „Национална полиция“ – гр. ***, е издала Електронен фиш серия К, № 1179265. Същият е оспорен по съдебен ред, за което пред Районен съд – П.*** е образувано АНД № 1315 по описа на съда за 2019 г. С постановеното по делото Решение № 590/25.09.2019 г. електронният фиш е отменен. Съдебният акт не е обжалван и е влязъл в сила.

В производството пред Районен съд – П.*** ищцата е ползвала адвокатска защита и е била представлявана от адв. К. С. от АК - П.***, съгласно пълномощно от 28.05.2019 г. и Договор за правна защита и съдействие от същата дата. Страните по сключения договор са уговорили възнаграждение в размер на 300,00 лв., платимо по банковата сметка на Адвокатско съдружие „С. и С.“***, най-късно до първото съдебно заседание. Видно от приложеното по делото извлечение от банковата сметка плащането на адвокатския хонорар е направено на 16.09.2019 г.

Тази фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на приетите и приложени по делото писмени доказателства: АНД № 1315/2019 г. по описа на Районен съд П.***, съдържащо административнонаказателната преписка по издаване на Електронен фиш серия К, № 1179265 и Решение № 590/25.09.2019 г., както и извлечение от банковата сметка на Адвокатско съдружие „С. и С. *** за дата 16.09.2019 г.

От правна страна:

Предвид така установената фактическа обстановка, съдът направи следните правни изводи:

Предявеният осъдителен иск е процесуално допустим – подаден е от активно легитимирана страна, която твърди, че е претърпяла имуществени вреди от незаконосъобразен акт на държавен орган при изпълнение на административна дейност. 

Материалноправно легитимиран в съответствие с нормата на чл.205 от АПК е именно ответникът по иска – Главна дирекция „Национална полиция“, в качеството му на държавен орган, издал административен акт, чиято незаконосъобразност е установена по съдебен ред.

Разгледан по същество, той е основателен.

Съображенията са следните:

Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ държавата и общините отговарят за вредите, причинени на граждани и юридически лица от незаконосъобразни актове, действия или бездействия на техни органи и длъжностни лица при или по повод изпълнение на административна дейност. В този аспект и съгласно чл.4 от ЗОДОВ държавата и общините дължат обезщетение за всички имуществени и неимуществени вреди, които са пряка и непосредствена последица от увреждането, независимо от това дали са причинени виновно от длъжностното лице.

Конкретната искова претенция се основава на твърдения, че поради издаването на електронен фиш, който е отменен след протекло съдебно производство, за ищцата са настъпили имуществени вреди, представляващи направени от нея разноски за адвокатско възнаграждение. Тъй като имуществената отговорност по този закон е обективна и безвиновна, вината не е елемент от фактическия състав на отговорността. Искът се предявява срещу органите, от чиито незаконни актове, действия и бездействия са причинени вредите /чл.7 от ЗОДОВ/. Деликтната отговорност на държавата/общината не се презюмира от закона, поради което в тежест на ищеца /по аргумент от чл.154, ал.1 от ГПК, вр. чл.144 от АПК/ е да проведе главно и пълно доказване на всички елементи от фактическия състав на предявения иск, а за съда съществува задължение да приеме за ненастъпили тези правни последици, чийто юридически факт е останал недоказан. Фактическият състав на предявения иск с правно основание чл.1, ал.1 от ЗОДОВ в процесния случай и с оглед фактическите твърдения на ищеца включва в кумулативна даденост:

- наличие на административен акт, издаден от длъжностно лице, орган на ответника или самия ответник;

- незаконосъобразност на административния акт;

- вреда /претърпяна загуба или пропусната полза/ от административния акт;

- пряка и непосредствена причинна връзка между незаконосъобразния акт и настъпилата вреда;

- размер на причинените вреди.

Липсата на който и да е от елементите на фактическия състав обуславя неоснователността на предявения иск за обезщетение на неимуществени вреди.

В конкретния случай, съдът намира горните предпоставки за доказани.

Електронен фиш серия К, № 1179265 на ГДНП - *** представлява административен акт. Същият е оспорен по съдебен ред, за което е образувано АНД № 1315/2019 г. по описа на Районен съд – П.***. С Решение № 590/25.09.2019 г. по същото дело съдът е отменил електронният фиш, с който на С.Н. е било наложено административно наказание глоба в размер на 100 лв. С оглед на изложеното, отмененият в съдебното производство административен акт попада в хипотезата на чл.1, ал.1 от ЗОДОВ. Едновременно с това е изпълнено и условието за допустимост на иска, следващо от чл.204 от АПК – административният акт да е отменен по съответния ред - обжалване по административен и/или съдебен ред, във връзка с което, лицето е ползвало адвокатска защита. Взаимната връзка между издадения акт, който лицето оспорва, и потърсената от същото адвокатска защита е пряка и непосредствена, тъй като те се намират в отношение на обуславяща причина и следствие, защото никой не би търсил адвокатска помощ ако срещу него не е издаден акт, увреждащ законните му права и интереси.

От друга страна, от приложения по делото Договор за правна защита и съдействие от съдействие от 28.05.2019 г., а и от материалите по АНД № 1315/2019 г. на Районен съд - П.*** е видно, че ищцата е била представлявана от адв. Красимир Сотиров и му е заплатила за това адвокатско възнаграждение в размер на 300 лв. /триста лева/. Сумата е платена по банков път, което се установява от приложената справка-извлечение. Т.е разходът е направен и доказан. От това следва, че е налице вреда, както и пряка и непосредствена причинна връзка между нея и отменения като незаконосъобразен административен акт.

Въз основа на изложеното, настоящият съдебен състав приема, че главният иск на С.В.Н. е доказан не само по основание, но и по размер. Същият е за обезщетение, съответстващо на критериите на чл.36, ал.2 от Закона за адвокатурата за „справедлив и обоснован размер“ и репарира действително причинени й имуществени вреди, изразяващи се в направени разходи за платено адвокатско възнаграждение в съдебно производство, в което е отменен като незаконосъобразен издаден срещу нея административен акт.

С оглед на горния извод следва, че е основателна и акцесорната претенция на ищцата за присъждане на законната лихва за забава, считано от предявяване на исковата молба пред съда – 11.08.2020 г., до окончателното изплащане на сумата.

Ищцата е направила разноски и в хода на настоящото производство, претендира присъждането им и представя списък по чл.80 от ГПК. Искането е направено своевременно. Разгледано по същество е основателно, тъй като искът е уважен изцяло, поради което и на основание чл.10, ал.3 от ЗОДОВ ответникът следва да бъде осъден да заплати направените разноски – дължима държавна такса в размер на 10,00 лева, както и възнаграждението за един адвокат, което според договора за правна защита и съдействие от 14.01.2020 г. е в размер на 300,00 лв. /триста лева/ и е платено в брой в момента на подписването му.

Така мотивиран и на основание чл.203 от АПК във вр. с чл.1, ал.1 от и чл.10, ал.3 от ЗОДОВ, Административен съд - П.***

 

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА Главна дирекция „Национална полиция“, със седалище и адрес на управление: гр. ***, бул. Александър Малинов, № 1, да заплати на С.В.Н. с ЕГН ********** и адрес: ***, местността „Полигона“, бл.35, вх.2, ап.17, сумата от 300,00 лв. /триста лева/, представляваща обезщетение за причинени имуществени вреди – платено адвокатско възнаграждение, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 11.08.2020 г. до окончателното й изплащане.

ОСЪЖДА Главна дирекция „Национална полиция“, със седалище и адрес на управление: гр. ***, бул. Александър Малинов, № 1, да заплати на С.В.Н. с ЕГН ********** и адрес: ***, местността „Полигона“, бл.35, вх.2, ап.17, направените по делото разноски в размер на 310,00 лв. /триста и десет лава/.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване чрез Административен съд П.*** пред Върховен административен съд на Република България в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                                                 

                СЪДИЯ:/П/