Решение по дело №9844/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 3210
Дата: 12 юли 2019 г. (в сила от 20 декември 2019 г.)
Съдия: Николай Свиленов Стоянов
Дело: 20183110109844
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 26 юни 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№.............

гр. Варна, 12.07.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, 9-ти състав, в открито съдебно заседание, проведено на седемнадесети юни две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: НИКОЛАЙ СТОЯНОВ

при участието на секретаря Илияна Илиева, като разгледа докладваното от съдията гр.д. № 9844 по описа на ВРС за 2018-та година, 9-ти с-в, за да се произнесе, взе предвид следното:   

Производството е по предявен от Г. ф. – юридическо лице със седалище ***, представлявано от Б. М. и С. С., иско с правно основание чл.288, ал.12 КЗ (отм.) за осъждане на отв. Г.К.К., ЕГН**********, за сумата 1274.86лв. – платено обезщетение за причинени имуществени вреди – облицовка пр.броня; решетка предна броня; .преден капак; калник преден десен; основа фар-десен; дифузьор радиатор; фар десен; корпус фар; радиатор воден; радиатор климатик; тръбопровод на климатик; греда под радиатор; панел под фарове цял; фар за мъгла-преден десен; резервоар за стьклоумивател (материали и труд) – по собствения на М. Л. Г. лек автомобил „П. ***”, ДК №***, които вреди са в резултат на настъпило на 11.06.2013г. около 22.30часа, в гр. В., на кръстовището между ул. „И. ***, ПТП по вина на ответника, който при произшествието нарушил правилата за движение – при предприемане на ляв завой с несъобразена скорост загубил управление *** увредено МПС, и който деликвент към момента на произшествието управлявал автомобила си без застраховка „гражданска отговорност”, ведно със законната лихва върху главницата от предявяване на иска – 25.06.2018г. до окончателното й изплащане.

Ищецът твърди, че на 11.06.2013г. около 22.30часа, в гр. В., на кръстовището между ул. „И. ***, ответникът като водач на лек автомобил „Б. ***”, ДК №***, нарушил правилата за движение – при предприемане на ляв завой с несъобразена скорост загубил управление, в резултат на което ударил паркирания на ул. „С.“ автомобил „П. ***”, ДК №***, собственост на М. Л. Г.. При реализирането на произшествието деликвентът управлявал автомобила си без задължителната застраховка „гражданска отговорност”.

В резултат на удара били нанесени имуществени вреди на автомобила – облицовка пр.броня; решетка предна броня; .преден капак; калник преден десен; основа фар-десен; дифузьор радиатор; фар десен; корпус фар; радиатор воден; радиатор климатик; тръбопровод на климатик; греда под радиатор; панел под фарове цял; фар за мъгла-преден десен; резервоар за стьклоумивател, в т.ч. материали, труд и бояджийски услуги, обезщетение за които вреди Г. ф. платил на пострадалия на 03.12.2013г.

По същество се моли за уважаване на иска и присъждане на разноски.

В срока по чл.131 ГПК ответникът депозира писмен отговор, в който не оспорва факта на самото ПТП. Оспорва обаче твърдяния от ищеца механизъм на ПТП, вината на деликвента, размера на щетите и размера на иска. Твърди, че в гр. В. няма улица „Я. К.“ (такава не се твърди от ищеца) и че между улици ул. „И. *** изобщо няма кръстовище. Твърди още, че протоколът за ПТП е „компрометиран“, с оглед на последното; с оглед  съставянето му цели 17 дни след ПТП; и с оглед разминаване между графична и текстуална части. Освен това твърди, че подписът под „участник 1“ в протокола за ПТП не е на ответника. Възразява и срещу размера и вида на щетите. Оспорва също обезщетението да е било платено на правоимащия, както и ответникът да е бил поканен преди делото, за да плати. Прави и възражение за давност. Оспорва евентуално и размера на иска.

Моли за отхвърлянето на иска и за присъждане на разноски.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото и становищата на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

От представения протокол за ПТП №***/***г. се установява, че на 11.06.2013г. около 22.30часа, в гр. В., на кръстовището между ул. „И. ***, е настъпило ПТП, при което ответникът, като водач на лек автомобил „Б. ***”, ДК №***, нарушил правилата за движение – при предприемане на ляв завой с несъобразена скорост загубил управление, в резултат на което ударил паркирания на ул. „С.“ автомобил „П. ***”, ДК №***, собственост на М. Л. Г. и го увреди. При ПТП деликвентът управлявал автомобила без застраховка „гражданска отговорност”.

Горните обстоятелства се установяват от протокола, защото той съдържа подписите на двамата участници в ПТП-то (вкл. подпис на ответника, видно от заключението по СГЕ), с които те, без възражения, са се съгласили с описаните в протокола и поради това установими от него обстоятелства, в т.ч. със схемата на ПТП в протокола, възпроизвеждаща коректно място и условия на инцидента. За това протоколът е частен неизгоден и подписан от ответника документ, който в това си качество доказва неизгодните за деликвента данни от него. Още повече, че в случая те са изрично потвърдени и от разпита на св. К.Д., за това че „подписите на двамата участници баха положени в мое присъствие; беше запознат със съдържанието на акта и го подписа; допуснал съм грешка в горната част на протокола; в скицата е описана ул.„Н.“; кръстовището е с ул.„Н.“.

В приетите по делото АУАН №***/***г., подписан от ответника – деликвент без възражения, както и НП№***/***г., влязло в законна, се съдържат абсолютно същите данни за датата, участниците и условията при реализиране на горепосоченото ПТП, за което спрямо деликвента е реализирана административната му отговорност по ЗДвП за причиняването на инцидента.

Видно и от приложеното платежно нареждане и заключението по ССчЕ, на 03.12.2013г. е била наредена от Г. ф., а на 04.12.2013г.-получена от собственика на увредения автомобил сумата 1274.86лв., като обезщетение по щета №***/***г. за настъпилото гореописано произшествие.  

Обезщетението е било заплатено във връзка с приложените по делото заявление, доклад, опис, частна експертиза по щета, заключение, работна карта, стокови разписки и другите приети документи от преписката по случая, всички –

по щета №***/***г. по посочения автомобил – в които са подробно описани по вид, количество, характеристики и цена, отделните дейности по отстраняване на вредите по пострадлия автомобил.

            От заключението по приобщената по делото ССчЕ, което съдът цени като обективно, обосновано и неоспорено се установява, че подписът в протокола за ПТП, за участник 1 (деликвент) е изпълнен от ответника по делото.

От заключението по приобщената по делото ССчЕ, което съдът цени като обективно, обосновано и неоспорено се установява, че на 03.12.2013г. е била наредена от Г. ф., а на 04.12.2013г. е бил получена от собственика на увредения автомобил сумата в размер на 1274.86лв., за обезщетение по щета №***/***г. за настъпилото гореописано произшествие.

От заключението по приобщената по делото САТЕ, което съдът цени като обективно, обосновано и неоспорено от страните се установява, че механизмът на реализиране на процесното ПТП и на причиняване на щетите по увреденото МПС, съответства на описания в приложените протокол за ПТП, АУАН и НП. Твърдяните по вид и обем щети е напълно вероятно да са настъпили при такъв механизъм на произшествието и да са в пряка причинна връзка с инцидента. Стойността за отстраняване на повредите възлиза на 1274.86лв. – материали и труд, при отчитане марката, модела, годината на производство и състоянието на увредения автомобил.

При обясненията си в о.с.з. вещото лице потвърждава, че реалното място на процесното произшествие е кръстовището на ул. „И. *** посочената само в горната част на протокола за ПТП (не и в схемата) ул.„С.“ е следващата успоредна на ул. „Н.“ улица.

От показанията на св. К.Д., които се ценят, като обективни и неоспорени, се потвърждава още веднъж, че „подписите на двамата участници баха положени в мое присъствие; беше запознат със съдържанието на акта и го подписа; допуснал съм грешка в горната част на протокола; в скицата е описана ул. „Н.“; кръстовището е с ул.„Н.“.

Въз основа на изложената фактическа обстановка и приложимата към нея нормативна регламентация, съдът достигна до следните правни изводи:

Предпоставките за уважаване на предявения иск по чл.288 КЗ (том). се свързват с пълното и главно доказване от ищеца на: настъпването на процесното ПТП по вина на ответника; претърпяните в резулатат на последното щети – по вид и размер; причинната връзка между последните и поведението на ответника; заплащането на обезщетение в полза на пострадалия и отправянето на покана до ответника за репарирането му.

Относно произшествието: Протоколът за ПТП действително в случая не е бил съставен при самото произшествие и то действително не е било посетено. Но това по никакъв начин не променя доказателствената стойност на протокола, тъй като той съдържа подписите на двамата участници в ПТП-то (вкл. подпис на ответника, видно от заключението по приетата СГЕ), с които те, без възражения, са се съгласили с описаните в документа и поради това установими от него обстоятелства, в това число със схемата на ПТП в протокола, възпроизвеждаща коректно място и условия на инцидента. Точно в същия смисъл са и показанията на разпитания свидетел – актосъставител, за запознаване на участниците в ПТП с протокола подписването му от тях след това, без възражения. Поради всичко това протоколът е частен неизгоден и подписан от ответника документ, който в това си качество доказва неизгодните за деликвента обективирани в него данни за произшествието, с които той се е съгласил.

Нещо повече – описаните в протокола констатации кореспондират изцяло с приложените АУАН и НП, първият от тях – също подписан от деликвента без възражения, тоест при съгласие с установеното, а вторият – стабилен и влязъл в законна сила наказващ ответника за деянието акт. Данните от тези документи на

следващо място съответстват и на данните от приобщените по делото заявление, декларация, доклад, опис, частна експертиза и заключение по процесната щета, в които са описани по количество, характер, вид и цена, отделните дейности за отстраняване щетите по пострадлия автомобил. И още - данните съответстват и на ангажираните по делото свидетелски показания на актосъставителя. Ето защо съдът приема за установени по делото факта на настъпване на твърдяното ПТП, при сочените условия, както и твърдяните щети по увредения от него автомобил.

Във връзка с причинната връзка между инцидента и настъпилите щети е приета неоспорена автотехническа експертиза, заключението по която съдът приема като обективно и неоспорено. В него е описан подробно механизмът на произшествието и повреждането на частите на лекия автомобил при настъпване на процесното произшествие, като е посочено, че същият напълно отговаря на описания в протокола за ПТП и потвърден от останалите материали по делото такъв. Нещо повече – в случая и протоколът за ПТП и издадените впоследствие АУАН и НП са подписани без възражения от ответника, поради което се ползват с доказателствена сила и относно признатите от деликвента неизгодни за него обстоятелства, в т.ч. за механизма на ПТП и поведението на ответника при него.

При съвкупния анализ на експертното заключението с кореспондиращите му обсъдени писмени и гласни доказателства и при липсата на каквито и да било други данни в обратния смисъл, се достига до обоснования по делото извод за реализиране на процесното ПТП при твърдяните от ищеца условия и механизъм, в резултат на което са настъпили констатираните и приети за последица именно от инцидента щети, съгласно заключението по САТЕ.

При горните установени по делото обстоятелства няма съмнение и за това, че действията на деликвента при инцидента са противоправни (след като той е допуснал при управление на МПС да увреди друго такова, при това - паркирано).

Съобразно чл.45, ал.2 ЗЗД вината на деликвента се презюмира, поради което при липсата на насрещно доказване и тя е налице в случая.

Възраженията на ответника, в контекста на изложените съображения, не се споделят от съдебния състав. При обсъдените множество кореспондиращи си доказателства, формалният порок в протокола за ПТП – разлика в едната от улиците, формиращи кръстовището на ПТП, в титулна част и в схема на ПТП – е напълно изключено да опровергае формирания извод за факта и условията на ПТП. Още повече, че както вече се мотивира, в случая протоколът за ПТП съдът цени не в качеството му на официален, а в качеството му на частен неизгоден за ответника документ. И то не изолирано, а заедно със също неоспорените АУАН, НП, САТЕ и свидетелски показания. И още повече, с оглед на гласните доказателства и обясненията на вещото лице по САТЕ, че в действителност произчествието се е разлизирало между ул. „И. ***. В този смисъл позоваването в исковата молба на погрешно вписанта в титулната част на протокола съседна ул. „С.“ се явява санирано по делото от съществените за него установени данни.

По размера на отговорността на ответника: По изложените съображения съдът констатира за доказан заявения в случая деликтен фактически състав. С плащането на застрахователното обезщетение, което според САТЕ кореспондира с необходимите средства за отстраняване на щетите, а според ССчЕ е несъмнено (противно на доводите на ответника) ищецът встъпва в правата на пострадалия в правото му на компенсаторна парична репарация от деликвента. Така ищцовото учреждение се явява надлежно материално легитимирано. И предявеният иск ще следва да бъде уважен изцяло, по арг. от чл.86 ЗЗД – ведно със законната лихва.

Законна лихва преди иска не се търси и покана преди това не е нужна.

Давността за вземането на ищеца е пет години и тече не от инцидента, а от деня на направеното в полза на увредения плащане на обезщетението, защото от този момент възникват и ищцовите регресни права. Така от 14.12.2013г. до деня на иска 25.06.2018г. очевидно петгодишна давност няма как да е изтекла. И това възражение на ответника е неоснователно.

По разноските: С оглед изхода по спора и представените доказателства, на ищеца се слеват разноски от 50.99лв. - държавна такса, 200.00лв. -депозит САТЕ, 150.00лв. - депозит ССчЕ и 319.24лв. - депозит особен представител на ответник.

Ответникът следва да заплати в полза на БСВ и платеният хонорар за СГЕ в размер на 150.00лв.

Воден от горното съдът

Р Е Ш И:

ОСЪЖДА Г.К.К., ЕГН**********, да заплати на Г. ф. – юридическо лице със седалище ***, сума в размер на 1274.86лв. – платено обезщетение за причинени имуществени вреди – облицовка пр.броня; решетка предна броня; .преден капак; калник преден десен; основа фар-десен; дифузьор радиатор; фар десен; корпус фар; радиатор воден; радиатор климатик; тръбопровод на климатик; греда под радиатор; панел под фарове цял; фар за мъгла-преден десен; резервоар за стьклоумивател (материали и труд) – по собствения на М. Л. Г. лек автомобил „П. ***”, ДК №***, които вреди са в резултат на настъпило на 11.06.2013г. около 22.30часа, в гр. В., на кръстовището между ул. „И. ***, ПТП по вина на ответника, който при произшествието нарушил правилата за движение – при предприемане на ляв завой с несъобразена скорост загубил управление *** увредено МПС, и който деликвент към момента на произшествието управлявал автомобила си без застраховка „гражданска отговорност”, ведно със законната лихва върху главницата от предявяване на иска – 25.06.2018г. до окончателното й изплащане, на осн. чл.288, ал.12 КЗ (отм.) и чл.86 ЗЗД.

ОСЪЖДА Г.К.К., ЕГН**********, да заплати на Г. ф. – юридическо лице със седалище ***, сумата 720.23лв. – разноски пред ВРС, на осн. чл.78, ал.1 ГПК.

ОСЪЖДА Г.К.К., ЕГН**********, да заплати  на Бюджета на съдебната власт, по сметка на ВРС, сумата 150.00лв. – платен от БСВ хонорар по ангажираната по искане на ответника СГЕ.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд – В., в двуседмичен срок от получаване на съобщението.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:………….