Решение по дело №3183/2019 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 279
Дата: 20 февруари 2020 г.
Съдия: Димитър Христов Гальов
Дело: 20197040703183
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер  279                                        20.02.2020 г.                     град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

   Административен съд– Бургас, XVI-ти състав, на тридесети януари две хиляди и двадесета година, в публично заседание, в следния състав:

 

                                                                Председател: ДАНИЕЛА ДРАГНЕВА

                                                                       Членове: ВЕСЕЛИН ЕНЧЕВ

         ДИМИТЪР ГАЛЬОВ

Секретар: И. Л.

Прокурор: А.Ч.

като разгледа докладваното от съдията Д.Гальов КАНД № 3183 по описа за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.63, ал.1, изр.2 от Закона за администра-тивните нарушения и наказания (ЗАНН), вр. чл.348 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), вр. чл.208-228 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по касационна жалба на Г.И.П., с адрес: ***, против Решение № 1206 от 07.10.2019г., постановено по НАХД № 3328/2019г. по описа на Районен съд – град Бургас, с което е потвърден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система, серия К № 2194738, издаден от ОД МВР-Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.2 вр. ал.1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП), на основание чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба” в размер на 600 лв.

Касаторът твърди, че обжалваното решение е неправилно поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на съдопроизводствените правила. Излагат се съображения, според които районният съд не се е произнесъл относно изтекличт срок за издаване на електронен фиш, тъй като същият бил съставен след изтичане на шестмесечния срок от заснемане на нарушението. Намира, че в случая приложение следва да намерят сроковете установени в чл.34 от ЗАНН. Иска се, касационната инстанция да отмени оспореното решение на Районен съд – Бургас като неправилно, а вместо него да постанови решение, с което да отмени оспорения електронен фиш. Не се сочат нови писмени доказателства.

Посочените в жалбата оплаквания съдът квалифицира като основание по чл.348, ал.1, т.1-2 от НПК– неправилно решение поради противоречие с материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила.

В съдебно заседание, касаторът – Г.П., редовно уведомен, не се явява и не се представлява.

Ответникът по касация– ОД МВР-гр.Бургас, редовно уведомен, не изпраща представител. Не ангажира становище по оспорването.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава заключение за неоснователност на оспорването и потвърждаване на съдебното решение.

След като прецени доводите и становищата на страните и събраните по делото доказателства, въз основа разпоредбите на закона, Административен съд – Бургас, в настоящия състав, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Касационната жалба е подадена в преклузивния 14-дневен срок по чл.211 от АПК от надлежна страна, по смисъла на чл.210, ал.1 от АПК, за която съдебният акт бил неблагоприятен и в съответствие с изискванията за форма и реквизити, поради което се явява процесуално ДОПУСТИМА. Констатираното налага да бъде разгледана по същество, при което съдът намери следното:

Производството пред Районен съд – Бургас било образувано по жалба на Г.И.П. ***, против електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство или система серия К, № 2194738, издаден от ОД на МВР-Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.2 вр. ал.1 от ЗДвП, на основание чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП на жалбоподателя било наложено административно наказание „глоба” в размер на 600 лв.

С оспорения съдебен акт, Районен съд – Бургас потвърдил електронния фиш, а за да постанови това решение съдът приел, че нарушението било безспорно установено от разпечатаните показания на техническото средство и приложения снимков материал. Съдът преценил, че системата за контрол на скоростта, с която било установено нарушението отговаря на изискванията на ЗДвП. Като правилно е определено и наложеното административно наказание.

Настоящият касационен състав счита, че решението на първоинстанционния съд е ПРАВИЛНО.

Съгласно чл.63 от ЗАНН решението на районния съд подлежи на обжалване пред административния съд, на основанията предвидени в НПК, по реда на глава ХІІ от АПК.

Съгласно чл.218 от АПК съдът обсъжда само посочените в жалбата пороци, като за валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното решение с материалния закон, съдът следи служебно.

Съдебното решение изцяло съобразено с указанията на материалния закон и процесуалните правила. При постановяването му, съдът пълно и всестранно е изследвал фактическата обстановка, като изложените мотиви относно ангажирането на административнонаказателната отговорност на касатора се споделят и от настоящия съдебен състав.

Настоящата инстанция приема, че с оглед събраните по делото доказателства Районен съд– Бургас установил в пълнота фактическата обстановка, въз основа на която е формулиран обоснования и законосъобразен извод за липса на допуснати съществени процесуални нарушения в хода на АНП.

От приетите по делото доказателства, се установява по несъмнен начин, че на 28.07.2018г. в 12:20 ч., в гр.Бургас, ПП I-9, км.246+600, местност „Пода“ в посока кв. „Крайморие“ към ПВ „Юг“, при въведено ограничение от 60 км/ч., моторно превозно средство „Порше Кайен“, с рег.№ Е 0027 КХ се е движело със скорост 109 км/ч., като превишението над разрешената скорост е 49 км/ч. Скоростта е установена и заснета с автоматизирано техническо средство TFR1-М 510. От записания файл било установено, че заснетият автомобил „Порше Кайен“, с рег.№ Е 0027 КХ е собственост на Г.И.П.. Въз основа на данните от техническото средство и след установяване собственика на автомобила бил издаден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство, издаден от ОД МВР – гр. Бургас, с който за нарушение на чл.21, ал.2, вр. ал.1 от ЗДвП, на основание чл.182, ал.1, т.5 от ЗДвП, на П. било наложено административно наказание глоба, в размер на 600 лв.

Изложените съображения на решаващият състав относно доказателствения материал и установяване на нарушението с автоматизираното техническо средство са изчерпателни и настоящата инстанция препраща към тези мотиви, на основание чл.221, ал.2, изр.2 от АПК.

Неоснователно е възражението на касатора, че не е спазен срока за издаване на електронния фиш и предявяването му било в нарушение на шестмесечния срок, указан в нормата на чл.34 от ЗАНН. Това е така, поради следното:

Съгласно  посочената и в текста на електронния фиш норма на чл. 189, ал.4 от Закона за движението по пътищата ЕФ съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане.

Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи. Видно и от обективираните в този образец реквизити, електронният фиш не съдържа дата на съставяне, за разлика от изискванията на нормативната уредба по отношение съставянето на акт за установяване на административно нарушение и издадено въз основа на него наказателно постановление. Нормите на чл.42 и чл.57 от ЗАНН не са приложими в процедурата по издаване на електронен фиш.

 В настоящият случай, при издаване на електронния фиш са спазени всички законови изисквания. Електронният фиш съдържа необходимите реквизити, като нарушението и нарушителя са установени по несъмнен начин, правилно е определена нарушената и санкционната норма от компетентен орган, а определеното наказание е в предвидения от закона фиксиран размер.

Възражението на касатора, че е пропуснат срока за издаване, респективно предявяване на оспорения електронен фиш не намира опора в закона, защото подобни указания относно времето на издаване и връчване на електронния фиш не се съдържат в нормативния акт. Законодателят не е въвел такъв срок, а цитираната от касатора норма – чл.34, ал.3 от ЗАНН, не може да се приложи по аналогия. Това е така, тъй като в производството по издаване на електронен фиш се прилагат специалните правила, регламентирани в ЗДвП, а ЗАНН намира приложение единствено за неуредените случаи– съгласно чл.189, ал.14 от ЗДвП. При издаването на електронния фиш липсват изисквания за съставяне на два отделни акта: АУАН, поставящ началото на производството и съдържащ административно-наказателното обвинение, респективно НП имащо характер на правораздавателен акт, с който се налага предвиденото за конкретното нарушение административно наказание. В този смисъл, не биха могли да се приложат изискванията на закона за срок за съставяне на акта и за издаване на НП. При издаване на електронния фиш установяване на нарушението става с автоматизирано техническо средство.

В настоящият случай, когато нарушението е установено с подобно техническо средство и е наложено наказание с издаване на електронен фиш, са валидни само давностните срокове за административнонаказателно преследване, съгласно чл.80, ал.1, т.5 от НК, субсидиарно приложим по силата на чл.11 от ЗАНН и този срок е ТРИ ГОДИНИ от извършване на нарушението. При положение, че процесното нарушение е извършено на 28.07.2018г., срокът на погасителната давност изтича на 28.07.2021г., а при евентуално спиране и/или прекъсване на давностния срок, с действия по издирване на нарушителя, срокът на абсолютната погасителна давност възлиза на 4 години и 6 месеца, съгласно чл.81, ал.3 от НК.

По изложените съображения, настоящият касационен състав намира, че първоинстанционното решение е валидно, допустимо и правилно, от което произтича оставянето му в сила, респективно жалбата е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение.

Мотивиран от изложеното и на основание чл.221, ал.2 от АПК, вр. чл.218 от АПК, във връзка с чл.63, ал.1, изр.2-ро от ЗАНН, Административен съд – Бургас, ХVI-ти състав,

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1206 от 07.10.2019г., постановено по НАХД № 3328 от 2019г. по описа на Районен съд – гр.Бургас.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

                                              Председател:

 

                                                                   

                  Членове: 1.                                                 2.